wordpress counter

Kudret Narı Faydaları

Kudret Narı Faydaları Nelerdir ve Kudret Narı Nasıl Hazırlanır? Anavatanı Hindistan olan kudret narı bitkisi özellikle gastrit ve ülser gibi mide sorunlarına karşı etkilidir. Kudret narının yaprakları ve meyvesi vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Kudret Narı Faydaları

•Kudret narı (mormordica) ile sindirim sistemi hastalıklarına doğal destek sağlanabilir. Kudret narı mide bağırsak rahatsızlıklarında ilk akla gelen besinlerdendir. Ülser, gastrit, kolit, kabızlık gibi sorunlara karşı kullanılmaktadır. Kudret narının içeriğindeki charantine adlı etken madde gastrit, mide ülseri, reflü sorunlarında etkili oluyor.

•Kudret narı Helicobacter Pylori bakterisinin sayısını azaltarak aktivitesini baskılıyor ve üremesini engelliyor. Antienflamatuar özelliğiyle mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkili oluyor. Kudret narı, mide ve bağırsaktaki yaraların yaraların hızla kapanmasını sağlıyor.

•”Current Molecular Medicine”nde Mayıs 2011’de yayınlanan bir yazı, kudret narının terapik değerini arttıran 20’den fazla bioaktif bileşik içerdiğini yazmıştır.

• Bugüne kadar 100’e yakın in vitro çalışma bu acı meyvenin kan şekeri düşürme etkisini kanıtlamıştır. Kudret narı, hücrelerin glukoz alımını geliştirir, insülin salınımını ilerletir ve yoğunluğunu arttırır.

•Geleneksel Çin Tıbbında kudret narından yapılan ekstrenin şeker hastalığına olumlu etkiler yaptığı yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Kudret narının içinde bulunan dört maddenin şekeri düzenlediği bu araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

•Kudret Narı ekstresinin alloksan – streptozotin – nedenli şeker hastalığında kan şekerini hızlı bir şekilde düşürüp normale indirebileceği belirtiliyor. Kudret narının suda çözünen peptid fraksiyonunun oral kullanımının kan şekerini normale dönüştürmekte etkili olduğu bulunmuştur.

•Enerji metabolizmasını düzenleyen ve şekerin hücre içine girmesini sağlayan enzim olan AMKP yi kudret narından elde edilen maddenin aktivite ettiği belirtilmiştir. Kudret narı bu enzimin aktivitesini artırarak şekerin hücre içine girmesini sağlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları The International Journal Chemistry & Biology  2008 Mart sayısında yayınlanmıştır. Kudret narının diğer sentetik şeker ilaçlarının neden olduğu yan etkileri içermemesi de önemlidir.

•Araştırmacılar, kudret narında bulunan bir çok proteinin laboratuar ortamında HIV’yi baskıladığını bulmuşlardır. Ribosom-inaktive proteinler olarak bilinen bu porteinler, alpha-momarchorin, beta-momarchorin ve MAP-30 (Momordica Anti-HIV Protein)lerdir. “Planta Medica” Dergisi Haziran 2001 sayısında, kudret narının HIV’yi inhibe edebilme kapasitesini gösteren bir çalışma yayınladı. Bu laboratuar çalışmasında, olgun meyve ve tohumundan çıkarılan bir proteinin HIV bulaşmış hücrelerdeki viral proteini azalttığı görüldü. Bu azalma %82 oranındaydı ve viral replikasyon süreci de %50 oranında engellenmişti.

• “Pharmaceutical Research bülteninin Haziran 2009 sayısı da, kudret narının kanser hücreleri gelişimini engellediğini ve sağlıklı hücrelere dokunmadan kanserli hücre ölümlerini körüklediğini rapor etmiştir. “Cancer Science” Ekim 2010 sayısı ise, kudret narı ekstresinin kanserojen hücrelerin prostat tümöründen akciğere sıçramasına engel olduğunu söyleyen bir çalışmaya yer vermiştir.

Saint Louis Üniversitesi‘nden Patoloji Profesörü Ratna B. Ray, kudret narının meme kanseri olan kişilerde hastalığın nüksetmesini önlemek için besinlerde bir katkı maddesi olarak kullanılabileceğini belirtmiştir. Cancer Research dergisinde yayınlanan araştırmada, kudret narı ekstresinin, meme kanseri hücrelerinin gelişimini durdurduğu belirtilmiştir.

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Meyveler olgunlaştığında doğranarak cam kavanoza doldurulur. 2-3 gün sonra acı su süzülür. 100 gr kadar iyice olgunlaşmış taze kudret narı (içindeki kırmızı zarla kaplı tohumlar alındıktan sonra) küçük küçük doğranır ve üzerine 1000 gr zeytinyağı ya da bal eklenir. 3-6 hafta boyunca güneşte bekletilir. Bu sürenin sonunda  karışım günde iki kez sabah akşam yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı alınır. (Kudret narı bitkisinin kullanılan kısmı meyveleridir. Çekirdekleri zehirli olabileceğinden çekirdeklerinden temizlenerek kullanılması gerekir)

Kudret Narı Nasıl Kullanılır ?

Tavsiye edilen doz; günde 50-100 ml kudret narı suyu; ya da günde üç kez alınacak 900 mg. meyvenin ekstresidir.

•Kudret narı meyvesi genel olarak balla veya zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanır.

•Kullanıma hazır şekliyle satılan ballı kudret narı macunu ürünlerini doğal ürün satan yerlerden temin edebilirsiniz.

•Kudret narı meyvesi ve zeytinyağıyla hazırlanmış ürünler de yine doğal ürün marketlerinden alınabilir.

•Sabah ve akşam yemek öncesi bir tatlı kaşığı alınır.

•Kudret narı kapsül olarak da satılmaktadır. Günde 2- 3 kez alınabilir.

Yan Etkileri Var mı?

Sıvı formunun aşırı tüketimi (yukarıda belirtilenin birkaç katı) ishal ve karın ağrısına yol açabilir. Tohumların aşırı miktarlarda tüketimi, ateş, baş ağrısı ve koma ile bağlantılı olabilir. Hamile kadınların kullanmaması gerekir. Hipoglisemi, ya da düşük kan şekerine sahip kişiler kullanmamalıdır.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. Eskihisarli dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar; 2 yıldır reflü şikayetlerimden doktorların vermiş olduğu çözüm ve ilaçların hiç bir faydasını göremiyorumdum, yalnız ( yaşlı anneannemin tavsiyesi olan Kudret Narı senin hastalığını yok eder oğlum diyordu ), inanmıyordum.. hep kulak arkası ediyordum dinlemiyordum nedense, 6 hafta boyunca, günde 2 kez sabah ve akşam aç karnına yemek öncesi ZeytinYağlı hazırlanmış Kudret Narı aldım, ”Reflü” hastalığından kesin çözüm ile kurtuldum. 6 hafta sonra ki doktor kontrolündeki gebze fatih devlet hastanesi başhekemi şaşırdı, ve bunu hastalarına tavsiye etmeye başladı, …Kesinlikle Etkili Şahsen ve Şiddetle Tavsiye Ediyorum.

 2. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Arkadaşlar;

  Sadece tavsiye olarak : bu formüllerde bahsedilen zeytinyağı – bal – pekmez vs. ; “yardımcı” maddeler; yani esas olan kudret narını bir şekilde yemek .. Özellikle mide-safra k. rahatsızlıklarında da yağlı yemek, hele ki doğrudan zeytinyağı içmek, zaten rahatsız olan mideyi , hele ki safra kesesini fena coşturabilir, onun için balla olsa daha iyi (bence)..

  Ayrıca: Özellikle zeytinyağı ve her türlü sıvı yağ, hele ki bal güneşte bekletilince bozulmaktan başka birşeye uğramazlar bunların üstüne bir de kolay olduğu ve kırılmadığı için plastik şişelere doldurup da güneşe koyanlar var ki : (bkz. karşı komşum, güzelce söylediğim halde) ALLAH AFFETSİN…

  Kısacası işin “Güneşte bekletme” kısmı biraz esrarengiz – otantik işleri sevdiğimizden… Ben sadece bu bitkiyi bolca ezip, mide – sindirim sistemi içinse yağla değil balla, diğer konularda zeyt. y. ile , cam kavanoza koyup oda sıcaklığında bekletilmesini (zaten olgunlaşmış kudret narının kendi haliyle de dağılmaya hazır birşey olduğunu da göreceksiniz), (bunun sağlık açısından daha iyi olduğunu, kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerektiğini düşündüğümden) tavsiye ederim.. Bu konularda uzman olduğumdan falan değil; sadece bilinen doğruları söylemek üstüme vacip olduğundan ve milletin yanlış işler yapmasına ses çıkarmamaya vicdanım elvermediğinden..

  Bir de çok önemli: Mide konularında kudret narına takviye ya da alternatif olarak MEYAN KÖKÜ ve ÇİĞ PATATES SUYU nu da unutmayalım (özellikle meyan k. Helicobakter pylori ‘yi de öldürdüğü biliniyor)..

  Allah şifa versin…

 3. Ayvaz Aymaz dedi ki:

  Geçenlerde bolca yaptım, 30 günde tükettim.. Tamamen kendi kafama göre: Hiç öyle 100 gr’a 1kg bal falan değil: Basbayağı 1′e 1 ölçüde : Ayıklanmış haliyle 3000 Gr. K. Narı ve Net 3000 Gr. Bal (1500 Gr. çam + 1500 Gr. çiçek – şart değil tabii ki, olmuşken diye..).. Hem de hiç korkmadan, içimden geldiği kadar bol bol yedim, sabah 4-5 yemek kaşığı, akşam 4-5 yemek kaşığı.. Bir defasında 8 kaşık yedim (Ballı olunca yedikçe yiyeceği geliyor insanın :) ..(Ki hassas terazi ile ölçtüm: 1 yemek k.= 25-27 gr… Yani günde tükettiğim resmen 200 Gr. civarı… (Demek istediğim: Bazıları 2 tatlı kaşığı diyor, hatta çay kaşığı diyenlerle konuşmuştum :D Beni duysalar uçarlar herhalde :D…Netice: O kadar esrarengiz hâle sokmaya, korkmaya, korkutmaya gerek yok.. ) .. Üstelik hazırlarken de hiç ezmekle bekletmeyle falan da uğraşmadım.. Eşit ağırlıkta bal ve ayıklanmış k. narını büyük cam kâseye doldurup blender !.. (Önce ben de tereddüt ettim çeksem mi ve de çeker mi acaba diye ama gayet rahat çekti ve marmelat kıvamında oldu..) Sonra hemen yemeye başladım.. İlk hafta normal mutfak dolabında tutarak sonra da tedbir olarak buzdolabında.. Yalnız hergün yediğim için her fırsatta kaşıkla çırptım, karıştırdım.. (Galiba, ne var ne yoksa iyileşti sindirim sistemi ve safra kesemde – doktora gidip somut olarak belgelemedim, ondan galiba diyorum, ama bunu gerçekten hissediyorum).. Sadece hazırlamak isteyenlere fikir olsun diye yazdım.. Mutluyum, gururluyum :D

 4. Kayserili dedi ki:

  bu kudret narını nerden nasıl bulabilirim?

 5. nermin dedi ki:

  biz giritliyiz bu bitkiyi bizim büyüklerimiz evlerinden hiç eksik etmezlermiş bunu usulune uygun yetiştirilmesi yapıması gerekli bunu dua ile ekiyorum ve bir yıl karanlık ortamda zeytin yağı içinde bekletiyoruz bu sure içinde kendine has suyunu verip tekrar bu surede suyu çekiyor ve hiç bir şekilde metal değmiyecek ve kullanılmayacak bağırsak mide ve karaciğer yağlanmasına çok faydalıdır her kesin evinden eksik etmemesi gerekiyor her yerde yetiştire bilirsiniz balkonda saksıda hem göruntusu güzel hem çok faydalı ama içim, hiç hoş deyil

Paylaş

*

css.php