wordpress counter

Melisa Çayı

Melisa Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Melisa bitkisi ve melisa çayının sinir sistemini gevşetici ve uyku proplemlerinde rahatlatıcı etkisi vardır.

Oğulotu olarak da bilinen Melissa Officinalis, ilk kez 1. Yüzyılda, Yunanlı Fizikçi ve Eczacı olan Dioscorides tarafından kaleme alınmıştır. Dioscorides, depresyon ve melankoli tedavisi için, melisa yapraklarını şarapta bekleterek, karışımı tüketmenin iyi olduğuna inanıyordu. Melisadan elde edilen önemli kimyasallar arasında, A ve B sitral, sitronellal, beta-karyofillen ve rosmarinik asit vardır. Rosmarinik asit ekstresinin, en iyi tam çiçeklenme esnasında toplanması olduğu kabul edilir.

Melisa Faydaları

• Huzursuzluk ve sinirlilik içinde olanlar, uyumada sorunlar yaşayanlar ve işlevsel kalp rahatsızlıkları olanlara öncelikle tavsiye ediliyor. Melisa’da bulunan citronellal olarak bilinen fitokimyasalların, vücut üzerinde yatıştırıcı etkisinin olduğu düşünülmektedir. Kediotu, papatya ve şerbetçiotuyla kombine edildiğinde anksiyeteyi azaltıcı ve uykusuzluğu giderici etkisi olabilir. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu olan E komisyonu melisanın uykusuzluk ve hazımsızlık için kullanımına izin vermiştir.

• Bir çok çalışma, melisanın diğer sakinleştirici bitkilerle birlikte olan kombinasyonunun anksiyeteyi azalttığını ve uyumaya katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, hafif uyku sorunu yaşayan insanlar, kedi otu (valerian) ve melisanın bitkisel kombinayonunu kullanmış ve plasebo alanlara oranla %81’i daha iyi bir uykuya kavuştuklarını rapor etmişlerdi. Bir başka çift kör, plasebo kontrollü çalışmada 18 sağlıklı gönüllü, 7 gün boyunca, iki ayrı tek standardize melisa ekstresi dozu (300 mg. ve 600 mg.) ya da plasebo kullandılar. 600 mg. lık melisa ekstresi dozu, ruh halini, sakinliği ve uyanıklığı büyük ölçüde  yükseltti.

• 1991 yılında yapılan küçük çaplı bir çalışmada melisa ve kediotunun birlikte kullanımının triazolam reçeteli ilaçlarla benzer sonuçlar verdiğini görülmüştür. Phytotherapy Research’de Şubat 2006 sayısında yayınlanan bir çalışma, kedi otu ile kombine edilen melisanın anti-anksiyete etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bu çift kör, plasebo kontrollü, randomize çalışmaya anksiyeteden muzdarip 24 kişi katılmıştı. Günde 600 mg. kedi otu ve melisa karışımı, çalışma boyunca test edilen anksiyete skorlarını geliştirmişti. Ekim 2003’de, Neuropsychopharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışmada genç ve sağlıklı katılımcılar, 7 günlük aralıklarla, 600 mg, 1.000 mg, ve 1.600 mg.lık kurutulmuş yapraklardan elde edilen melisa dozu kullandılar. En yüksek doz, zihinsel performans ve artan sakinlikte, en yüksek gelişmelere sebep oldu. Düşük dozlar ise, artan hafıza hızı  ve görsel bilgi işleme yeteneği ile ilişkili idi.

The Green Pharmacy adlı kitapta Dr. James Duke, melisanın terkibindeki tanin gibi ponifenol tabir edilen bileşenler sayesinde anti-viral, anti-herpes özellikler gösterdiğini belirtmiştir. Dr. Duke, melisanın kimyasal bileşiklerinin vücut hücrelerinin viral reseptörlerine asılma becerisine sahip olduğunu ve bu yüzden, virüsün; enfeksiyonun yayılmasını önleyen vücut hücrelerine bağlanmasına engel olduğunu belirtmiştir. Kullanım olarak, melisanın sulu ekstresini ağız yoluyla almayı ya da herpes üzerine, krem veya yağını, haricen sürmeyi önermektedir.

Phytomedicine 2008 eylül sayısında yer alan bir çalışmada melisa içerikli merhemin herpes simplex-1 ve herpes simpleks-2 virüsüne karşı antiviral etki gösterdiği saptanmıştır. Cilde uygulandığında,  herpes virüsünün üremesini ve yayılmasını engellediği belirtilmiştir. Anti-viral bir ajan olarak melisa, Herpes Simplex Virüs Tip 2 (HSV-2)’ye karşı test edilmiştir. Terkibindeki uçucu yağların, HEp-2 hücrelerindeki HSV-2 replikasyonunu inhibe ettiği görülmüştür.  HSV virüsü taşıyan 116 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, sorunlu dudaklara melisa kremi tatbik edilmiş ve 2 gün içinde, dudaklardaki kızarıklık ve şişlerde önemli gelişmelere tanık olunmuştur. Üç Alman hastane ve dermatoloji kliniğinin dahil olduğu bir başka geniş çaplı çalışma, HSV I primer enfeksiyonu tedavisinde melisa kullanıldığında, enfeksiyonun tekrar etmediğini göstermiştir. Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu (ESCOP) standardize melisa yaprağı ekstresinin uçuk tedavisinde haricen kullanımına onay vermiştir.

• Melisa bitkisi, Mart 2008’de Retrovirology’de yayınlanan bir çalışmada, üç farklı doku kültüründe HIV’ye karşı  yüksek bir etki göstermiştir. Hedef hücrelere bağlanan virüs partiküllerinin melisa ekstresine maruz kalmasının etkisi olmazken, serbest yüzen virüs partikülleri melisa ekstresine maruz bırakılması, enfeksiyonun sürekli engellenmesi ile sonuçlanmıştır.

•  Fareler üzerinde melisanın sulu ekstrelerinin bağışıklık uyarıcı etkileri, hem humoral hem de hücresel karşılıkları ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte bitkideki rosmarinik asit bağımsız olarak kullanıldığında, başta C5 konvertaz olmak üzere, bir çok kompleman bağımlı enflamatuar süreçlerini engellemektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin en önemli özelliklerinden biri, vücudu kanserden koruma ve onunla savaşma yeteneğidir. Melisanın yapraklarında bulunan kimyasal bileşikler olan kaffeik asit ve glukositin anti-tümör etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Kaffeik asit ve glikositin, kanser hücreleri çoğalma sürecini engelleyerek, kanser hücrelerindeki protein biosentezini baskıladığı anlaşılmıştır.

Nasıl Kullanılıyor?

Yetişkinler için, günde 3 kez 300-500 mg. melisa dozu öneriliyor. 80 mg kombine edilmiş kediotu ekstresi ile melisa ekstresi içeren kapsüller de günde 3 kez alınır. Tentur olarak ise günde 3 kez 40-90 damla kullanılabilir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa Çayı : 2 kahve kaşığı ince kıyılmış melisa yaprağı bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra üstü kapalı olacak şekilde 5 dakika süreyle demlenir ve süzülerek içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir. (Melisa bitkisi kaynatılmamalıdır.)

Banyo : 20 gram bitkinin üzerine 400-500 ml kaynar su dökülür ve üzeri kapalı olacak şekilde 10 dakika kadar demlenip süzülür ve tam banyo suyuna eklenir. Yatmadan 1 saat önce 20 dakika kadar banyo yapılır.

Melisa bitkisi alırken dikkat edilmesi gerekenler ;

• Melisa bitkisinin yalnızca yaprakları kullanılır.

• Taze ya da kurutulmuş melisa yaprakları ve bunlardan hazırlanmış olan etkili dozda preparatlar kullanılır.

• Verbena türü yalancı melisa var ve de melisa bitkisine benzeyen kokusu sebebiyle asıl melisa diye satılmaktadır.

• Melisa çiçeğinin de burda anlatılan gerçek melisa ile ilgisi yoktur.

• Bitkilerin yöresel isimlendirmesi genellikle bilinen bir özelliğine göre yapılır. Aynı etkiye sahip farklı türdeki bitkilerin de aynı isimlerle ifade edilmesine sıkça rastlanmaktadır. Bu yüzden, bitkilerin Latince bilimsel adlarını bilmek kullanım bakımından daha güvenlidir.

Melisa Çayının Zararları Var mı?

• Melisa bitkisi genellikle güvenli olarak kabul edilir.

• Sakinleştirici ve tiroid ilacı kullananlar ya da herhangi bir sağlık sorunu için düzenli ilaç tedavisi gören kişilerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları uygun olur.

• Hamile ve emzirme döneminde dr. onayi ile kullanılmalıdır.

• Karaciğer iltihabı, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar kullanmamalı. ( E komsiyonu bu tür durumlarda uçucu yağ içeren bitkisel dorgların kullanımını önermemektedir)

Related Posts :


Yorumlar

 1. muntaza dedi ki:

  arkadasım bilgi için coktsskkr emeğine sağlık ama bişey sorucam melisa cayını seker ve kalp hastalarına zararı varmıdır ve mide ülserine karsı yan etkisi bulunuyormu ? cevabını bekliyorum şimdiden teşekkürlerr

 2. e_b dedi ki:

  arkadasım bitkilern pek fazla yan etkisi bulunuyo ülsere zararı olmaz mideye yararı war zaten şeker konusunda bilgim yok ama kalbede sanmıyorm zararınn olduğunu çünkü rahatlatıcı bi etkiye sahip we stresten koruyormuş bu da kalbin düşmanı zaten

 3. melisa dedi ki:

  benim adım melisa olduğu için kendimi çok hoş görüyorum baksana herşeyde yardımcıyım

 4. sükran dedi ki:

  melisa cayı gebe kalmayı engelermi ? yan etkileri nelerdir

 5. pelin dedi ki:

  neden engellesinki saçmalama bu çayın böyle biçzelliği yok sadece insana huzur veriyor rahatlatıyor zihin açıyor sinirler için iyi bide uyku yapıcı özelliği var o kadar gebe kalmak istemiyorsan dikkat ett korunn bu senin sorunun

 6. pelin dedi ki:

  hiç bi yan etkisiyok bunun kalp hastalılarına zararıda olmaz tam tersinee çok sağlıklı bi çay bu her ksin içmesini tavsye ederim bende alıcam hiç uyuyamıyorum hap aldım o da fayda etmedi daah iyi bi hap aalbiliim

 7. MELİSA dedi ki:

  benim adım da melisa benim ne kadar faydam varmış ama ben bilmiyormuşum

  Lütfen MELİSA çayını için…

 8. melissa dedi ki:

  bu çay kas gevşetmeye ve daha bir sürü hastalıklara iyi gelen bir çaymış.Yani bu çay çok yararlı bir çay.Ben de çok yararlı birisiyim.Benim ismim de Melisa.Kendinize iyi bakın.Baybay

 9. melisa dedi ki:

  bende melisa ben biliyodum ama bu kadar bilmiyodum kendimi seviyorum :D:D:D

 10. deniz dedi ki:

  hamileler melsa çayı içebilirler mi?

 11. salih dedi ki:

  bende bakıyorum bole sakınlestırıcı olarak bıtkısel nelerden yaralanabılırım dıye bı de bunu denıcem ıns yaraı olu cunku bu kacıncı deneyecegım cay olcak bılmıyorum ama herkes melisa hakkında guzel seyler dedıler bı tanısayım …

 12. cin ali dedi ki:

  i bisey faydali

 13. hamiyet dedi ki:

  arkadaşlar bu çay bir defa iki defa içmekle fayda verir mi? değilse aynı sinir ilaçları gibi en az 6 ay hergün mü içmek lazım… bu konuda fikri olan varsa acilen cevap yazsın… teşekkürler

 14. bahar dedi ki:

  hamiyet ben dün gece 1 saat arayla iki fincan içtim. piyasda hazır bardak poşeti olarak satılanlardandı. ikinciyi içtikten yarım saat sonra inanılmaz derin ve güzel bir uykuya daldım. sabah da cok dinç uyandım. etkisini hemen gösterio bence hemen denemelısın. hatta şöyle söyleyim agır bir stress durumundayım bu aralar şuan bir fincan daha içiyorum gayet iyi gercekten sakinleştiriyor…

 15. emre dedi ki:

  komedisiniz ya valla okurken yerlere yattım alt tarafı çay be için ben doz aşımı yapıyorum gene fayda etmiyor meret :D en iyisi antidepresan boşverin siz çayı mayı

 16. melisa dedi ki:

  benim adım melisa.Her derde devaymışım baksana şu işe.Şimdi kendimi daha iyi hissettim valla

 17. hamiyet dedi ki:

  Baharcığım Ömer COŞKUN en az 6 ay için diyor, o yüzden sordum, bunu daha önce deneyen var mı diye?

 18. beyza dedi ki:

  arkadaşımın adı da melisa

 19. sinem dedi ki:

  ben kalpten sorunluum fadaı var dimi????*hepinize byyyyyyyyyyyyyy

 20. melisa dedi ki:

  bnm de adm yeminle melisa meger ne kadar da yrarlıymışım hahayyy

 21. GABRİEL dedi ki:

  BU ÇAY ÇOK YARARLI ANLADIK DA O KADAR SAÇMA YoRUMLAR VAR Kİ eee cahille akıllı insan arasındaki farkı görmüş olduk….benim adımda melisa ama ben benim adım melisa diyormuyum.

 22. eren dedi ki:

  bende hazır posetlisinden aldım yaklasık 1 haftadır iciyorum . bilmiyorum etkisini pek sezemedim daha . umarım dokunmaz .

 23. melisa dedi ki:

  benim adımda melisa acaba melisa çayını grp olduğumuz zaman bize yarıyormu cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim byyyyyyyyyyyyyy

 24. bekir dedi ki:

  ben de piskolojik sorun yaşadım melisa çayını denedim gayet iyi rahatlatıcı herkesin içmesini öneriyorum

 25. bekir dedi ki:

  bence çok güzel çay haptan daha yararlı hiç bir yan etkisi yok

 26. melisa değilim dedi ki:

  Buradaki tüm melisaların psikolojik tedaviye ihtiyacı var.

 27. hayal dedi ki:

  arkadaşlar bence iş olsun diye cvp yazmanın bi manası yoq bilgilendirme yapacaksanız yazın yok ben melisayım yoq naneyim maydonozum bilmemne bence çok saçma bitkiye gelince birçok kişinin ilaçtan daha yararlı bulduğunu ve sakinleştirici ve uyku verici yönünden yararlandığını biliyorum. Kullanan arkadaşlar şifa bulur inşallah.

 28. hayal dedi ki:

  Bu arada eklemeyi unuttum melisa çayının günde 3 bardaktan fazla içilmemesi gerekiyor.fazlası zarar bir de normal demlediğimiz çaylar gibi kaynatmamamız gerek kaynamış suda 10 dk demlendirip içilmesi önerilir.Benden bu kadar.

 29. sinan dedi ki:

  arkadaşlar ben kullanıyorum süper bişey acayip rahatlatıyor melisa adlı bi yorumcu var bende sinan acayip keyif veririm :D

 30. gurkan dedi ki:

  melisa çayını aşırı içmek zararlımıdır başka çaylarla karıştırılabilirmi

 31. abdullah oral dedi ki:

  melisa çayını yemeklerden sonra aldığım ikinci günden sonra yaşadığım mide rahatsızlıklarından kurtuldum.
  şimdi elimden geldiğimce yemeklerden sonra melisa çayı içmeye çalışıyorum..

 32. ecesevdam dedi ki:

  inşallah arkadaşlar ii gelir bende içmeye başladım

 33. melisa dedi ki:

  benim adım da melisa kendimle gurur duyuyorum acaba büyüyünce doktor mu olsam?

 34. hafize dedi ki:

  ben kulandım iyi geldi uyku sorunum kalktı dah da kullalanıyorum midem deki sorunlarada iyi geldi tavsiye ederim

 35. melisa değillim dedi ki:

  arkads katılıyorum bencede bi destek alsınlar melisalalrrr

 36. MELİSA dedi ki:

  evet “gabriel” gerçekten adının melisa olduğunu anlamadık tebrikler :D şaka bi yana bu bitkinin burada yazılmayan daha çok faydası var herkese tavsiye ederim :)

 37. wecihi dedi ki:

  adı melisa olan arkadaşlar sizin de mutlaka bir şeye faydanız olacağına inanıyorum ama ruhsal olarak zararlı olduğunuzu düşünüyoru m .zeka yaşınızı çok merak ediyorum

 38. ozan dedi ki:

  cok guzel bi adın warmıs ya tanısmak ısterm senınle :D

 39. Melisa dedi ki:

  Melisaları kıskanmayın

 40. Melisa dedi ki:

  Benim adımda Melisa.Bukar faydalı olduğumu bilmiyordum,gerçekten çok yararlıyım ,çünkü arkadaşlarıma ve çevremdeki insalara bişey olduğunda hemen yardım ettim.

 41. Arif dedi ki:

  melisa bitkisi ot olarak cok yararlı kullandım ve beyninde rahatsızlıgı olan birine kullandırttım duasını aldımda bazı kişiler kendilerini ot gibi hissediyor melisanın bu etkiside varmış yararlı bir bitki :)

 42. ali dedi ki:

  evet bencede çok faydalı bi bitki…

 43. Birsen dedi ki:

  MElisa SAKızını Denedinizmi ?? :D

 44. ADEM dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN YAKLAŞIK 4 GÜNDÜR MELİSA ÇAYINI KULLANIYORUM.UYKU SORUNUM ORTADAN KALKTI.AMA ŞUNU SORUCAM BENİM KULAKLARIMDAN KİRLİ AKINTI GELMEYE VE KAŞINMAYA BAŞLADI .ACABA SİZLERDEDE BU BELİRTİ VARMI ..

 45. melisa değil dedi ki:

  iyiki adım melisa değil de abdülrezzakmış yahu memlekette nekadar melisa varsa hepsi bu sitede toplanmışlar. hiç bir işe yaradıkları yok ama boş boş konuşmayı pek beceriyorlar.
  yahu adam yukarıda yazmış açık açık daha ne yorum yapıyosun ki?
  bir sıkıntısı olan varsa yazar bilen birisi varsa cevap verir.
  yakında abdülrezzak çayı çıkartacam. memleketteki bütün abdülrezzaklarıda burda toplayacam.

 46. melisa dedi ki:

  b enim adım da melisa , melisa çayını içmenize tavsiye ederim adım iyikide melisa koymuş adımla gruru duyyuyorum

 47. damla dedi ki:

  bncede..:)

 48. burcu dedi ki:

  ilaçlar da bitkilerden yapılıo sonuçta bunu boşverin antidepresan kullanın diyen arkadşım , ben de bi kez içtim uyku problemim için iyi geldi , kas spazmını önlediği için kalp hastalarına daha yararlı olduğunu düşünüyorm günde iki üç fincan aınacak şekilde ayıca idar yolu enfeksiyonuna ve göz tansiyonuna da iyi gediğini biliyorum ama uykusuzluk yada rahatlatıcı etkisi dışında bu gibi rahatsızlıklarda kür şeklinde kullanılırsa faydalı olur yani mesela göz tansiyonunda bir ay bıyunca günde iki üç fincan olacak şekilde :) ayrıca östrojen hormununu da yükseltiyor diye biliyorum :)

 49. MUSTAFA dedi ki:

  kardeşler sıkıntı için sadece çay kafi gelmez birde duaya ihtiyaç vardır. mesala duha suresi sıkıntılara karşı en müessir ilaçtır lakin itikatlı olmak lazım allah sevdiği kula dert sıkıntı keder verir bu kul ise bunu rabbinden bilir ve şükreder evet şükreder şekva etmez hatta yüzünü bile ekşitmez . büyük evliyalar allah dostları kolaylıklamı nefsini allaha teslim etti hayır bu gibi sıkıntılarlara rabbini buldu yoksa huzuru saltanatta bulamayan ibrahim edhem hazretleri niye mağaralarda allahı anıp ibadet ediyordu çünkü allah onu sevdi kulum padişahlikta zengilikte beni bulmuyorsa sıkıntıyla bulur insanın ayağına batan dikenin verdiği acıdan dolayı allah teala hz ya günahını dökecek yahut derecesini yükseltecek birde bu kederli günleri evhamları ibadetle süslerse ziyadesiyle ecir vardır. dertli insan derdinin içinde yuvarlanır gider dünya huzur vermez eski yaşadığı hobiler birer birer fobi olur belki sıkıntı olmazsa en dip noktaya ulaşmazsa insan rabbini hatırlamaz esas vazifeli olduğu allaha kulluk görevini layıkıyla yerine getirmez sıkıntılarla insan nefsini ezer ruh ön plana çıkar zaten ruh tertemizdir insan ruhuna ulaştımı allahu teala hz muhabbet içinde olur evet NEFİS huzursuzlukla kederlerle korkularla kaygılarla zillete düçar olmakla yola gelir bunu ibdetle süsleyin kardeşler böylelikle allahın en çok sevdiği kul olursunuz MERAK ETME ALLAH SENİ SENDEN DAHA ÇOK DÜŞÜNÜYOR. BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ K.S

 50. seval dedi ki:

  tebrik ederim en güzel teşhis ve yorum gerçekten melisalar tedavilik bunları doktorda düzeltemez

 51. burcu dedi ki:

  melisa çayı psikolojiye iyi geliyormuş melisa isimli arkadaşım sen bol bol iç adınla yemişsin kafayı

 52. burcu dedi ki:

  burda bir bitkinin faydalarından bahsediliyor senin faydan kime bilmem ama beni ilgilendirmiyor

 53. hakancan dedi ki:

  @melisa değilim: ya arkadasım walla sana katılmamak elde deıl :D kafayı yemısler ya ula herkesın adı bişeyi çağrıştırır zaten isimlerde o yuzden varlıklara takılır :D ya arkadaslar bır an önce benım adım melisa olayına son verinnn cokkk ama cokkk abtalcaaa

 54. gökhan dedi ki:

  allah senden razı olsun mustafa kardeşim bende bir zamanlar namaz kılar ibadetime önem verirdim kötü karakterli biri değildim ama yavaş yavaş namazımı terk ettim ibadetleri aksattım. ve bi gün müthiş bi depresyon hastalığına giriftar oldum. ve sıkıntıdan huzursuzluktan patlayacaktım allah beni bağışlasın içkiye başladım. ve şuan senin dediğin gibi şu sıkıntılı zamanımı ibadete çevirseydim hem gençliğin hevesatına uymazdım inşaalah bir daha içmeyeceğim eskisi gibi namazımı kılıp kuran okuyacağım

 55. bennnn dedi ki:

  benim adım da melisa değil …
  söyleyim dedim yani …

 56. asilem dedi ki:

  hepimiz melisayız :D :P :P şimdi içtim çok rahatlattı valla, içmeye devam edicem.. bir de sarı kantaronu tavsiye ediyorum ,)

 57. kimliğim gizli dedi ki:

  sana adını soran olsaydı ne dediğini umursardım ayrıca burdaki kimsenen adını merak ettiğini düşünmüyorum hahaha :D

 58. kimliğim gizli dedi ki:

  yooo hiçte bile adının melisa olması hiçkimseye faydalı ddeğilll ha ha

 59. melisa dedi ki:

  benim adım Melisa meğer ben bin derde devaymışım

 60. emrah dedi ki:

  @melisa: allahtan melisa adın reklam yaptın ismini

 61. melisa dedi ki:

  benim adım melisa ve adımdan çokkkkkkkkkkkkk mutluyum

 62. Erkan dedi ki:

  @melisa:
  Espriye bak çok güldüm buda muzip akıllılardan melisa hnm :) puhahah

 63. selen dedi ki:

  @GABRİEL: ah, bak sen de dedin. bak şu işe.

 64. melisa dedi ki:

  valahha benim adımda melisa meger benim ne faydalarım varmış aRKADAŞ ayrıca MELİSALARI KISKANMAYIN TAMAMMI

 65. buğra dedi ki:

  allahın size sunduğu bu bitkileri şükredip kullanın bu sitede yazmışlarki ben melisayım kendimle gurur duyuyorum sanki milletin çok derdindeyi siz o cahilleri dinlemeyin faydallıdır bu çayı için faydasını göreceksiniz :)

 66. buğra dedi ki:

  yukardaki melisa arkadaş senin neyini kıskanalım ki ot kadardamı faydalısın yahu bas git işine şu çayı içte aklın azdaolsa yerine gelsin yoksa bu melisalarla dünyanın başı derte allah size akıl fikir versin melisalar :)

 67. meryem dedi ki:

  çok tşk ederim verdiğiniz bilghiler için gittim aldım ve deniorum bakalım nasıl ii gelioomuu…ilk bardağımm..:)))))

 68. Kerim dedi ki:

  Gerçekden çok etklili bir bitki , özellikle uyku problemi çekenlere bire bir tavsiye edilir…Şahsen ger gece yatmadan 1 saat önce falan 1 su bardağı melisa çayı tüketiyorum , rahat bi uyku çekiyorum ;)

 69. reyhan dedi ki:

  slmlar yorumlari okudum Melissa ismi olanlar niye kendine pay biciyorki cay faydali yazinca TEYHAn da cok faydali bir ot ee bendemi övüneyim simdi

 70. reyhan dedi ki:

  REYHAN cok güzel kokar faydalidirda ama isim olarak övünmeye gerek yok degilmi Melissa isimli arkadaslar sizi niye kim kiskansinki bol bol melissa cayi icin sizler melissalar yani

 71. reyhan dedi ki:

  @melisa: bende reyhan ee bendemi övüneyim simdi

 72. gülizar dedi ki:

  hangişifalı bitkisiniz diye bir yarışmaya girdim melisa bitkisi çıktım ama faydalarını öğrendikten sonra memnun kaldım demekki insanlara melisa bitkisi gibi fay dam dokunuyor çak sevindim

 73. Ali Uyanik dedi ki:

  Size süper bir cay tarifi vereyim..Sadece uyku yapmiyor adeta ucuruyor…Sabaha kadar rüyalar icinde tatli bir uyku icin,
  1 mama kasigi melisa,1 mama kasigi sari kantaronu 5 dk sicak suda demliyoruz.ilave olarak bir tutam tarcin ve bir yemek kasigi bal koyuoruz…Mutlaka deneyin..

 74. melisa dedi ki:

  melisa kapsülü
  - Migren rahatsızlıklarında
  - Vücudu stresten arındırmada
  - Mide problemlerinde yardımcı ve destek olarak kullanılır.
  ürünü .iyva.com/MELiSA_61.html adresinden yada hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade adresinden sipariş edebilirsiniz.

 75. akif dedi ki:

  melissa otu çok faydalı 6 aydan beri kullanıyorum..kabızlıgi olan varsa aç karnına günde iki kez birer bardak içmek faydalı.. Melisanin bi tane dahasi var. Onun şekli aynı ihlamura benziyor. Ama ihlamur değil. Ben kullanıyorum herkese tavsiye ederim. Rabbimin nimetlerinden faydalanın s’a

 76. selda dedi ki:

  gerçekten de sakinleştirici etkisi yüksek bir bitki çayı ben hazırını içiyorum.

 77. şenol dedi ki:

  slm arkadaşlar ben sallama poşette içiyorum melissa çayını aynı etkiyi gösteriyormu ne dersiniz? bugün başlıyorum içmeye zaten teşekkürler…

 78. db dedi ki:

  Arkadaşlar bu çayı mutlaka aktarlardan alın. Hazır almanızı kesinlikle önermiyorum.. 2 kahve kaşığı yaprağını sıcak su dolu bardağa koyduktan sonra ağzını kapatın ve 10 dakika dinlensin.Bence tadı çok güzel diğer ıhlamurlara benzemiyor. Ayrıca çok güzel kokuyor, içtikten sonra ağzınız sanki biraz uyuşma hissi oluyormuş gibi…

 79. uykusuz dedi ki:

  bende geceleri uyuyamıyorum bu gece deniyorum inşallah işe yarar

 80. tulley dedi ki:

  valla baya bi fazla yaprak koydum sanırım. su gözükmüyor desem yeridir. bunu içince ya stres gidicek yada ruhum :D

 81. sema dedi ki:

  teşekkürler ben de ar5tık bundan yararlanacam tekyu

 82. Hasan dedi ki:

  Bılgıler ıcın tesekkurler. Aldım deneyecegım ınsallah faydalı olur

Paylaş

*

css.php