Meyan Kökü Faydaları

Meyan Nedir ve Meyan Kökü Faydaları Nelerdir? Meyan bitkisi M.Ö 2000 yıllarından itibaren kullanılmaktadır. Bugünde meyan kökü kullanımı ve meyan hakkında araştırmalar sürekli yapılmaktadır. Meyan güçlü bir besindir. İçindeki maddeler ayrı ayrı ilaç olabilecek niteliktedir. Meyan kökünün içinde tıbbi ilaçlarda kullanılan kumarin izoflavan gibi maddeler bulunmaktadır. Meyan kökünün tıbbi ilaçlarda kullanımı oldukça fazladır.

Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

• Meyan (Glycyrrhiza glabra) hakkında yapılan birçok araştırma onun insan sağlığına olan etkilerinin tespitini sağlamıştır.

• Mide bağırsak sorunlarında meyan çok iyi bir yardımcıdır. Ülser ve gastrit sorunları için kullanılmaktadır. Meyan kökünün içinde carbendoxolane gibi ülseri tedavi edici maddeler bulunmaktadır. Ülser için 200-600 mg meyan kapsüllerinin 6 haftayı geçemeyecek şekilde kullanımı önerilmektedir.

• Yapılan çalışmalarda meyanın mide ülserinin midede yayılmasını engellediği ve ülserin büyüklüğünü ciddi oranda azalttığı belirlenmiştir. Onikiparmak bağırsağı ülseri ile ilgili meyanla yapılan bir araştırmada da meyanın ülserle ilgili kullanılan kimyasal ilaçtan daha çabuk yarar sağladığı tespit edilmiştir.

•  Bir glikosit olan gliserizin, meyan bitkisinin yaklaşık %8’ini oluşturur. Bu kimyasal bileşiklerin vücuda pozitif etkileri vardır. Prostaglandin E’yi (PGE) parçalayan iki enzim, gliserizin tarafından durdurulur. PGE’nin düşük düzeyleri, mide iltihabı, kolit ve ülser hastalıklarıyla doğrudan bağlantılıdır. Gliserizin, enzimlerin PGE düzeylerini düşürmesini durdurur, düzeylerin yükselmesine izin verir. Yükselmiş PGE, mide hastalıklarına yol açacak yüksek asit düzeylerini düşüren mide mukozasının üretimine yardım eder.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu meyan kökünün balgamlı öksürük, mide ülseri ve karın ağrılarına karşı kullanılabileceğinin belirtmiştir.

•  “Pigment Cell Research“de 1998 Aralık ayında yayınlanan bir çalışma, meyan kökü ve ekstresinde bulunan bir saponin olan glabridin’in, süperoksit anyon üretimi baskılaması ve siklooksijenaz ya da COX enzimlerinin inhibisyonu yolu ile anti-enflamatuar etkiler ortaya koyduğunu göstermiştir.

• “Journal of Biomedicine and Biotechnology”de 2010 yılında yayınlanan bir çalışma, meyan bitkisi ekstresi ve kavrulmuş meyan bitkisi ekstresi birlikte alındığında, içeriklerindeki anti-enflamatuar özelliklerin, akut enflamasyon ve romatoid artrit gibi hastalıklardaki kronik  enflamasyonlara karşı koruma sağladığnı göstermiştir.

• Bronşite iyi gelen bitkiler arasında önemli yeri olan meyan gögsü yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Bronşit ve ciğerdeki balgamı akışkan hale getirir. Meyan kökü bitkisinin öksürük kesici etkisi vardır. Soğuk algınlığı içinde yararlanılabilir. Soguk algınlığı septomlarını iyileştirici etkisi bir diğer meyan kökü faydası olarak belirtilebilir.

• Meyan bitkisi aynı zamanda, virüslere saldırarak onlarla savaşan bağışıklık sistemi kimyasalı interferonun düzeylerini yükselterek bağışıklığı canlandırır. Araştırmalar, meyan bitkisinin, aynı zamanda HIV bağlantılı hastalıklarda da kullanılabileceğini göstermiştir. Meyan bitkisi, HIV’nin AIDS’e ulaşma sürecini yavaşlatmaktadır ve sürdürülen klinik çalışmalar, meyan kökünün test tüplerinde HIV’nin çoğalmasını yavaşlatabilmiş olduğunu göstermektedir.

• Araştırmalar, meyan kökünün kronik ve akut hepatit tedavisinde etkili olduğu yönündedir. Meyan bitkisinin içeriği olan gliserizin, Japonya’da klinik anlamda kullanılmış ve hem Hepatit B hem de C üzerinde etkili bir tedavi aracı olduğunu göstermiştir. Meyan bitkisi alfa-interferon kadar etkiliydi ve onun gösterdiği yan etkileri göstermiyordu.

• Meyan kökünün enjekte edilebilen hali Hepatit C hastaları üzerinde kullanılmaktadır. Gliserizinin HCV’ye karşı olan anti viral etkisi özellikle Hepatit C tedavisine önemli bir bir yer tuttuğu rapor edilmiştir.  Meyan kökü ekstresi gliserizin’dir. Bu maddenin anti enflamatuar etkileri ve sitoprotektif içerikleri vardır, bu nedenle, meyan kökü, hepatiti enflamasyonu ve karaciğerdeki hücre tahribatını gidererek tedavi etmektedir. Meyan kökünden yapılmış tedaviler sıklıkla Japonya’da kullanılmaktadır. Bazı vakalarda damar içi olarak da kullanılmaktadır. The National Center for Complementary and Alternative Medicine, meyan kökünün enjeksiyon halinin Hepatit C enfeksiyonlarını tedavi etmede etkili olabileceğini söylemektedir.

• Amerika’daki Ulusal Bilimler Akademisi Raporları’nda yayınlanan araştırmaya göre, meyan kökünden elde edilen ‘carbenoxolon’’ denilen bileşim, beyinde yaşlanmaya bağlı akıl faaliyetlerinin azalmasına yol açan bir enzimin oluşmasını engellemektedir. Araştırmada, 55-75 yaşlarında 10 sağlıklı erkek ile diyabet hastası 12 yaşlı rasgele seçilerek günde 100 mg carbenoxolon ya da plasebo 4 hafta boyunca verilmiş ve süre sonunda sağlıklı erkeklerden carbenoxolon alanların sözel akıcılık testlerinde daha iyi durumda oldukları saptanmıştır. Diyabet hastası yaşlılardan 6 hafta boyunca bu bileşimi alanların ise sözel hafıza yeteneğinde artış olduğu tespit edilmiştir.

The Lancet dergisinde yayınlanan haberde, Frankfurt Üniversitesi’nin kliniğinde görevli Bilim adamları, meyan kökünden elde edilen ve HIV-1 ve Hepatit C virüsüne karşı başarıyla kullanılan “glycyrrhizin” adlı maddenin, laboratuvar ortamında SARS virüsünün çoğalmasını engellediğini açıklamışlardır. Araştırmacılar meyan kökünden elde edilen maddenin, SARS’a karşı kullanılan ribavirin maddesinden çok daha etkili olduğunu belirtmişlerdir.

• Amerikadaki Güney Carolina üniversitesince,  bir meyan kökü çeşidiyle ilgili yapılan araştırmaya göre meyan kökü alzheimer ya da parkinson gibi beyin hastalıklarında beyin hücreleri ölümlerinin önlenmesinde etkili olabilir.

Meyan Nasıl Kullanılır?

Meyan kökü çayı ve meyan kapsülleri şeklinde alınabilir. 100-520 miligramlık kapsülleri vardır.

Meyan Çayı : Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Meyan Balı : Meyan balı meyan köklerinin kaynar suyla karıştırılmasından sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması yoluyla yapılır. Siyah renkte sert bir yapıdadır. Toz veya çubuk halde satılır.

Özelikle güney illerimizde meyan şerbeti kullanımı oldukça yaygındır.

Meyan kökü geleneksel Çin tıbbında da kullanılan bir bitkidir. Meyan ekstresi Avrupa ve Amerikada da eczanelerde satılmaktadır. Bütün meyan kökü, aktif glycyrrhiza içerir – ama bu maddeyi içermeyen ürünler de mevcuttur. Meyan kökü adı altında satılan ve meyan kökü içermeyen, bunun yerine aynı koku ve tada sahip anason yağı içeren bazı ürünler de mevcuttur.

Meyan Kökünün Zararları Varmıdır?

• Meyan kökünün faydaları meyan kökünün kullanımının bilinçli şekilde uygulanmasından geçiyor.

• Sürekli ve yüksek miktarda alımından kaçınılmalıdır. Altı haftadan daha uzun bir süre yüksek miktarda alımı toksik etkiye neden olabilir. Kullandıktan sonra 3 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

• Günlük en yüksek doz -600 mg glisirizin- aşılmamalıdır!

• Meyan kökü kullanımı potasyum kaybına yol açabileceği için potasyum içeren yiyecekler de alınmalıdır.

• Yüksek tansiyona sebep olabilir. Tansiyon ilacı kullananlar aynı anda meyan kökü kullanmamalıdır.

• Kalp hastalarının kullandığı ilaç olan Digoxin alanlar meyan otu kullanmamalıdır.

• Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.

• Böbrek rahatsızlığı bulunanlar kullanmamalıdır.

• Helsinki Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada hamilelik dönemi boyunca meyan kökünden üretilen besinleri tüketen kadınlarla,  hamileliğinde hiç meyan kökü tüketmeyen kadınların çocukları yedi yaşına kadar izlenmiştir. Anne karnında meyan kökü alan çocuklarda kortizol hormonu düzeyi diğerlerinden 3 kat daha yüksek çıkmıştır. Uzmanlar, meyan kökü nedeniyle kortizol hormonu fazla olan çocukların ilerki yaşlarda bağışıklık sisteminin zayıflığı sebebiyle diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma olasılığının bulunduğunu ifade etmişlerdir.

• Genel anlamda da ifade edilecek olursa herhangi bir rahatsızlığı olan tedavi gören kişiler doktorunun haberi olmadan bitkisel ilaç kullanmamalıdır. Bazı durumlarda bitkisel ilaçlar diğer ilaçlarla etkileşebilir ve sağlık için daha olumsuz bir durum ortaya çıkabilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. MAHMUT SEVİM says

  BENDE 6 ,7 MM BÖBREK TAŞLARI VAR BÖREĞİM KENDİ KENDİNE ÜRETİYOR VE HEMEN HEMEN HERGÜN MEYAN KÜKÜ ŞERBETİ İÇERİM HERHANGİ BİR ZARARI VARMI ACABA BANA BÖBREK İÇİN ÇOK İYİDİR DEDİLER. YANLIŞMI ACABA

 2. bülent says

  arkadaşlar ben sürekli içerim bi zararını görmedm.evet arkadaşım taş döker,yemekten sonra içersen insanı rahatlatır.,yapılması genelde çıbuk halınde satılır yarım kilo alın çıbukları ezinki su içine işlesin bi tencereye atın kaynamaya başlayınca ocgı kapatıp soguyana kadar dinlensin kola şişelerine süzüp dolaba koyup afiyetle içn

 3. bülent says

  sedef hastalıgına iyi gelrmi bilmiyorum arkadaşım ama sende iç hatta kolayı tergeyin onu için

 4. gönül says

  Bende içiyom zayıflatıyoda:D diş agrısı içinde adet sancısı içinde iyi geliyor:D

 5. gönül says

  zararı yok canım dogadan çay gibi bişi içiyom bende arada :d

 6. emirhan says

  meyan kökününü 15 aylık oğlum cok öksürüyo vede balgamı var iyi gelirmi

 7. hasan uygur says

  evet, cok yararlidir. ben ciger sorunlarimi meyan koku ile cozdum. herkese tavsiye ederim. bol bol meyan koku icin, yalniz abartmayin… herkese sifalar…

 8. seda says

  çok güzel faydala rı var herkese tavsiye ederim ama hiçkimse okumadan kullanmasın teşekkür ederim

 9. CUMA says

  yapılışını tarif ediyorum: 2 litrelik bir kabın
  içerisine 100 gram kadar meyan kökü koyun,üzerine
  soğuk suyu dökün ve 30 dakika kadar bekleyin
  koyu kırmızı rengi çıkacaktır. ve süzün 1 saat
  kadar da buzdolabında tutun yani soğusun servis edin
  afiyetle için

 10. mali says

  sedefe iyi geliyormu acaba??birde bu meyan kökünün kıyılmışımı yoksa çubuk şeklimi daha kullanışlı

 11. metin sevim says

  Ben sigara kullanıyorum meyan köküne başladım sabah akşam bi bardak ılık suya koyup on dakka dinlendirdikten sonra içiyorum. Bunun zararları varmıdır? ve bunu içerek sigarayı bırakabilirmiyim.Sigarayı bırakmak için başka öneriniz varmı?

 12. mehmet says

  arkadaşlar mean otu gerçekten çok şifalı kullanmanızı tavsiye ederim

 13. mehmet says

  mrb ben 52 yaşındayım sizlere bir sorum olucaktı karaciğerimde yağlanyama yüz tüttu prostat başladı böyle bir hastalığa bir bitki önerirmisiniz şimdiden tşk ederim

 14. MUSTAFA says

  BÜŞRA GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞİM AYNI DERT BENDEDE VAR DR.SANA NE SÖYLEDİ YAZARSAN MEMNUN OLURUM.TEŞEKKÜRLER.

 15. fatih says

  karaciger yaglanması bendede var dostum bol bol enginar yiyeceksin.enginar karacigeri yeniliyor

 16. lale says

  ben içtim ama her tarafımda ağrı oldu neden acaba? gece sırtımda bişeyler oluyor hani metabolizma çalışır ya karnında hissedersin sırtımda bile oluyor ! iyi mi geliyor kötü mü anlamadım içimde rahatsızlık olup ona mı iyi geldi acaba 1 defa içmiştim bişey olmamıştı aradan 10 gün geçti yine içtim tek bardak sadece ağrılar oldu ama balgamı söktü hemde 30 dk bile sürmeden bide hep karnımda hareketlenmeler oluyor metabolizma çalışma açısından ama ağrılar var sırtımda kollarımda bile ağrı var 1 çay kaşığı bile koymadım halbuki ama değişti bünyem nedense bu derece etkili nasıl oldu anlamadım

 17. hatice says

  ben paxil kullanıyordum.şimdi onu bıraktım meyan kökü ve st. johns’s wort kullanıyorum.ilacım bitince yeniden alayım mı?şuan hiç bir faydasını görmedim..kaç ay kullanmalıyım?

 18. METİN TAŞDEMİR says

  3 kere taş kırdırdım böbreyimde halen taş var meyan kökü kullana bilirmiyim .sigarayı 5 ay önce bıraktım birazda solunum nyollarımın temizlenmesini istiyorım

 19. haver_65 says

  selam arkadaşlar meyan kökünün egzama elerde ve ayaklardaki mayasıl kaşıntılara iyi geldiyi bilinmektedir özelikle taze taze topraktan cıarıp surüldüüynde kalına yerlere iyigeldiyi biliniyor

 20. serkan says

  orda böbrek rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır kısmı yanlışdır.Özellikle ben söyleyeyim meyan kökünün böbreğe faydası var.Ben mersinde baharatcıyım.

 21. serkan says

  sayın metin bey meyan kökünü kullanabilirsiniz.Ben baharatcı mersinden söylüyorum.Böbreğinden rahatsız olanlar kullanbilir.Eğer faydasını görmeseniz bir tafsiyem daha var avakado yaprağını kaynatıp içebilirsiniz.

 22. Tulga says

  ben devamlı içerim yapılışıda bir tülbente 100 gr koyup altına bir makarna süzeği koyup üstünede yarım litre büyüklüğündeki buzu koyacaksınız buz eriyip onu demleyecektir daha sonra keskinliğine göre su katıp soğuk olarak içiniz hele sıcaklarda serinlemek için birebirdir kötü kokularada iyi gelir sağlıcakla kalın…

 23. emine says

  bana birisi sigarayı bırakmam için tablet vermişti kullandım. bunun meyan kökünde yapıldığını fark ettim. şimdi meyan kökü çiğniyorum. sigara isteğini azaltıyor gerçekten deneyin .bence birşey kaybetmezsiniz

 24. vesile says

  arkadaşlar hepinize allah şifa versin. inş. tetbir olraka her gün birer bardak da olsa bitkilerden kullanın. hastalık gelmeden tetbir almış olursunuz. her bitkinin değişik faydaları vardır.
  örnek; sinir stres için melisalı çay, böbrekler için avakadolu çay veya macun, kadın rahatsızlıkları için civanperçemli çay, hazımsızlık için kekikli çay, mide ülser için kantaronlu çay gibi…

  sağlıklı olun, sağlıkla kalın…

 25. ramazan says

  ben meyan kökünün hastasıyım ben genellikle haftada bir 1,5 litre içiyorum benim nhe yapmam lazım bana nasıl bir yol tavsiye edersiniz

 26. Ayhan Aktar says

  Meyan kökü yukarıda belirtildiği gibi en fazla kortizon içeren bitki olmasına rağmen hiçbir yan etkisi yoktur, rabbımız bitkilerilerdeki etken maddeleri yaratırken yan etkisinin olmaması için yan etkisini önleyici maddeleride aynı bitki içerisinde yaratmıştır.Birçoğunun yanlış bildiği asla böbreklere zararlı içecek değildir hatta böbrek üstü bezlerinin daha güzel çalışması için mükemmel bitkidir, ayrıca kokusunun ve tadının hoş olmadığını düşündüğümüz birçok içeceği meyan kökünün şekerden 20 kat daha fazla tadlandırıcı özelliği bulunan vede şeker hastalrının kullanmasınsa sakınca bulunmayıp insülin miktarını yükseltmeyen içecekleri litreye 50 gram meyan lifi koyup birgün süre ile beklettikten sonra süzerek içebiliriz, tadının çok daha mükemmel olduğunu içiminn çok hoş olduğunuz farkedeceksiniz .Ayhan AKTAR

 27. Ayhan Aktar says

  çok özür dilerim yukarıdaki telefon numarasını yanlış yazmışım dikkate almayınız doğrusu 0 212 518 12 33

 28. Yucel Boyraz says

  Selam merhaba ben yucel yaşım 28 bende böbrek sorunu var böbreklere iyi gelen bitki varmı?Teşekkürler.

 29. zahiş says

  arkadaşlar ben size yapılışını anlatayım birpenyenin icicne meyanı koyun 2 tanede karanfil atın ve bezi sıkıca baglayın bir surahiye katın icinede su ve buz koyun 2 saat buzdolabına bırakın cok güzel olur

 30. onur says

  arkadaşlar meyan kökü çok faydalı ama kokusu biraz kötü. ama zaten yararlı olan herşeyin tadı veya kokusu kötüdür.

 31. Mehmet says

  Arkadaşlar günde iki bardaktan fazlası kesinlikle zararları, böbrekleriniz iflas etmesine sebep olursunuz, sakın fazlasından yarar görürüm diye fazla tüketmeyin, bir de en fazla iki hafta üst üste gün de max 2 bardak için (en fazla 1 bardak iyidir bence) sonra ara verin

 32. ismail tercan says

  valla mayan kökünün bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum.ancak yorumlara bakılırsa zararları da var,faydaları da.kime inanacağız şimdi.ben de yaklaşık bir haftadır kullanıyorum hoşuma da gidiyor,susadıkça içiyorum.bunun yararlarını ve zararlarını bilen bi bilim adamı varsa lütfen buna tam olarak bir açıklık getirsin.herkese selamlar……….

 33. banu çiçek says

  Merhabalar, sesim kısıldığı için, komşum meyan kökünün iyi gelebileceğini söyledi, zaman zaman sesim yorulduğunda kısılıyor , acaba düzenli kullanırsan bir faydası olur mu ya da başka ne denemeliyim ?? teşekkürler…

 34. hikmet says

  meyan kökü 30 dakikada suda çözülmez buzdolabında olmak kaydıyla en az 1 gün kalması gerekir.daha sonra ince süzgeçten süzülür.kaldığı için konsantre olacaktır bardağın dörtte birine meyan üzerine soğuk su ileve edilerek içilir.yarım saatte tadını vermez.o yüzden bekmemesi gerekir.birde böyle deneyin.afiyet olsun.

 35. döşemeci says

  bir bez torbanın içine bir tutam konulur.Onuda sürahinin içine bırakılır, 1 saat kadar bekletilir sonra bez torba içinden alınır sürahiyi buzdolabına konulur. buz gibi içilir .AFİYET OLSUN::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::))))))))))))))))))))))))))))

 36. Muhammed Said says

  Selamun aleykum arkadaşlar…
  Meyan kökü faydaları saymakla bitmeyecek bir nimettir….
  Özellikle ramazan ayında oruç tutan kardeşlerim için susuzluğu giderici özelliği olmasından dolayı, mükemmel bir meşrubattır…

  Fazlası zarar değil arkadaşlar… ama yine de herşeyi kararında tüketmek gerek…

 37. n. ERİS says

  Ulusal Böbrek Vakfı Adana Şube Başkanı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yahya Sağlıker, yaz aylarında özellikle Adana ve Güneydoğu bölgesinde sıkça tüketilen, halk arasında ‘aşlama’ diye adlandırılan ve böbreklere iyi geldiği bilinen meyan kökü şerbetinin, bilinenin aksine vücudumuza zararlı olduğunu söyledi.
  Prof. Dr. Yahya Sağlıker, meyan kökü şerbetinin halk arasında böbrek taşı düşürmek amacıyla içildiğini ancak, başta kalp, tansiyon rahatsızlığına neden olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sağlıker, “Böbreğin korunması için özellikle bitki türlerinden yapılan karışımlar yerine ilaçla tedaviyi öneriyorum. Aşlama vücudu şişiriyor, kilo aldırıyor, böbrek taşı yapıyor, tansiyonu yükseltiyor ve en önemlisi kalp hastası yapıyor. 1-2 bardak aşlama içen biri hemen tartılsa, 2-3 kilo aldığını görecektir. Aşlamanın böbreğe hiç bir yararı yok. Uzak dursun” dedi.

 38. emrah krebzo says

  kardes bu doktor nasıl doktor olmus ya ALLAH askına….ha belkı bıbrege faydası yoktur ama cok faydası oldugunu herkes bılıyo yanı….ozellıkle bu ramazan ayında gercekten faydası var………………..

 39. fatma şen says

  böbrek taşı için hibiskus kullanın, taşları eriterek düşürürsünüz

 40. fatma says

  meyan kökünden mercimek büyüklüğünde dilin altına alıp ağızda yayıldıktan sonra sigara içildiğinde tiksindirici etkisi varmış

 41. mehmet gülaz says

  Bu yorumu yazaken bir yandan da buz gibi meyan şerbetimi yudumluyorum :) ben Gaziantepliyim ama görevim İstanbulda, izin dönüşü Gaziantepten bir kaç paket alırım, artık öyle köküyle cubuğuyla uğraşmaya gerek yok demlik poşet tarzında üretiliyor aktarlarda muhtemel bulursunuz istanbulda görmedim dediğim gibi ben Gaziantep’den alıyorum, bir poşeti bir litre, poşeti atıyorsunuz sürahiye, yarım saat demlenme sonra içiyorsunuz. Birçok bitkisel içeceğin faydası olduğu kadar olumsuz yönleride olabilir, ciddi rahatsızlığı olanlar dikkatli olmalı, sağlıklı birayler için bi zararı olacağını zannetmiyorum, canım kola çektiğinde bunu içiyorum koladan daha zararlı olacak değil ya saygılar

 42. GERÇEK BİR İÇİCİ says

  herkezin yorumunu okudum kiminiz meyanı hiç bilmiyor kiminiz biliyor ama bana göre eksik biliyorsunuz. özellikle yapılışı hakkında yanlış bilgi vermişsiniz.
  yapılışı çeşme suyundan olup geişçe vir kaba 2 litre kadar su konur suyun üzerini tamamen kaplıcak şekilde tiftiklenmiş meyan serpilir ve 8 saat ne çok sıcak ne çok soğuk bir mekanda bekletilir. ve süzülerek dolapta soğutulup içilir. 8 saatten fazla beklemiş meyan kendi içinde mayalaşıyor.tadını kaybediyor. soğuk yada sıcakta hazırlanan meyan’da aynı şekilde bozuluyor.
  faydasına gelince küçükken bir meyancıda çlıştım ogünür bugündür içerim hiçbir zararını görmedim . elbette herşeyin fazlası zarardır. iki güne 1-2 bardak çokta sayılmaz içilebilir bence yan etkilerine aldığınız ilaçların yan etkilerini bir okuyun bakalım. göreceksinizki faydasından çok zararı yazıyor. ki ben meyanın zararlı olduğuna inanmıyorum çünki allaha şükür çok az hastalanan biriyim belkide bunda meyanında katkısı var.

 43. sait döğen says

  Asıl meyan kökü şerbetinin tarifini veriyorum yazın! bir süzme elek bulun ve içine 200 gr meyan kökü atın ve kökün üstüne 2 tas buz koyun ve eridikçe buz ekleyin sonra üstüne tarçın ekleyin birazcık.ve birazda karbonat.buz eridikçe köklerin arasından yavaş yavaş damla damla kaba doluyor.ama içine su koymak yerine buzlu yapmak daha lezzetli.ş.urfada şerbeti böyle yaparlar.bizde en çok ramazan ayında şerbet aşırı tüketilir.halkımız bırakın şifayı su yerine içmeyi tercih ediyor.çünkü gerçek ustalardan içiyorlar.urfaya yolunuz düşerse burda meyan şerbeti içmeden gitmeyin.bu arada her derde deva bunu bilin

 44. abid says

  meyan köklü kaynatılmaz soğuk suya ısla bir saat dursun süz ve iç

 45. yunuscan says

  kardeşim böbreğin taş üretiyorsa;
  1-bir kilogram kendi yörenize ait kuru soğan,
  2-Bir litre sızma zeytin yağı
  3-Bir adet limon
  karışımın hazırlanması;Kuru soğan ince kıyılarak bir kavanoz içerisine konulurur.Üzerine yete miktar zeytin yağı dökülür kavanozun ağzı kapatılır.Birgün ayazda veya açık havada yazın gölge yerde bekletilir.Her gün bir çorba kaşığı yenir.Aç veya tok fark etmez.Karışımı yemek ağır geliyorsa;bir adet limon ile o bir kaşık karışımı yersiniz.Ha bir miktar tuzda atabilirsiniz kaşığınıza .Şifa Allahtandır sağlıklı günler.

 46. zafer says

  evet astıma da öksürügede iyi gelir zaten marketlerde hazır olarak satılıyo artık benim facede resimleri var

 47. koray says

  mayen kökü içtiğimden beri böbreklerimde kasıklarımda ağrılar oluşmaya başladı. acaba bırakayım mı, yoksa devammı edeyim.

 48. yaser says

  bilenler bilgisini buraya yazınca faydalanıyoruz
  bilmeyenler neden yazıyor anlamadım
  yukarıda yapılışını yazan arkadaşlar

 49. drekk says

  Selamlar. Ben nefroloji hekimiyim ve bu ramazan ayında ilk haftalarda genellikle dehidratasyon belitileriyle başvuran hastalarım çok olurdu .Ancak daha sonraki günlerde özellikle bu günlerde ödem (ayaklarda şişlik, nefes darlığı, ayakkabı ayağıma dar geliyor, vb. )şikayetleriyle gelen hastaların sayısı arttı. İnanın hepsinde de Meyan şerbeti tüketme öyküsü vardı. Bu nedenle yukarıda da bir arkadaşın yazısına yer verdiği ve kendi alanında önemli bir kişi olan sayın hocamız Ulusal Böbrek Vakfı Adana Şube Başkanı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yahya Sağlıker ‘in tavsiyelerine uyunuz .Meyan vücudu şişiriyor, kilo aldırıyor, böbrek taşı yapıyor, tansiyonu yükseltiyor ve en önemlisi kalp hastası yapıyor, böbreğe hiç bir yararı yok. Özellikle kalp , tansiyon ve şeker hastaları kesinlikle uzak dursun. Sağlıklı genç insanlar kullanabilir. su tuttuğu için susuzluğa karşı iyi gelir.

 50. adem says

  hocam cevabı aldıysan bana da cevap atar mısın.aynı sorun bende de var.

 51. nezaket says

  ogün çok hasta pazara çıktıma birpişman dolaşıyordum birden mısır püskülü gibi birşey gördüm yanımda arkadaşım hemen aldı bana sormadan oşifalarını biliyormuş ogün akşam hemen demleyip ve sogutup içtip o haretimi kesti 2 saat sonra balgam söktürdü şuan kendimi daha iyi hissediyom iyiki, seni tanıdım meyan kökü .

 52. Seyit says

  Sigarayi birakmak icin Meyan Kökünün sivi halinin yerine Kürdan seklinde bir parcasini agzinizda uzunca bi süre tutarsaniz(emerseniz) Sigara isteginizi gideriyor,Sigara ictiginizde Sigaranin tadini bozuyor birde böyle deneyin.

 53. mustafa says

  ben mersinliyim meyankökü bizimoralarda cok meşhur biz yaparız dolaba koyrız sugibi iceriz cok faydaları vardır sigara başta bagırsak temizlemesi böbrek kum taş atmasında faydalıdır sexse cok aydası var özelikle erkeklerde gec boşalma yatafsiye ederim icin günde 2 bardak enaz cin

 54. sabahattin says

  Bobrek taslarinin dusurulmesi icin Puerto Rico’da yerel olarak bilinen tabii bir yontem:

  Bir yemek kasigina saf zeytin yagi doldurun icine bir yarim limon sIKIP her sabah ac karnina icin. Bir haftada falan taslari cozeltip dusuruyormus.Ben New York’ta yasiyorum. Bizzat tanidigim bir Puerto Rico’lu nun basindan gecti, o anlatmisti bana. Zaten hic bir zarari olmayan bir sey. Deneyin isterseniz. Allah sifalar versin.

 55. sabahattin says

  senin meyan koku bozulmus arkadasim. Kotu kokmamasi lazim

 56. unsal says

  arkadaşlar iyi şeyler yazmışsınız ama… meyan kökünün zararlarıda var bunları bilseniz iyi olur ben meyan kökü işi ile uğraşıyorum benim işim bu sadece biraz araştırın derim.hepinize geçmiş olsun..

 57. serdar says

  doktorların yazdığı ilaçlar daha zararlı.keşke doktorlarımız meyan ot çöp konusunda gösterdikleri hassasiyeti verdikleri ilaçları şeker gibi yedirirkende gösterebilseler.onu bırakın bize en faydalı ilacı seçerken bile anlaştıkları ilaç firmalarının cazip tekliflerini değerlendiriyorlar.falanca ilaçın size daha faydalı olup olmaması önemli değil o ilacın firmasıyla anlaşmalı olup olmaması daha önemli.yani insan sağlığını iplemek yerine keseyi ipleyenler daha fazla.doktorlar parayı nede olsa çok sever.bu size karşı bir suçlamam değil.genelde böyledir.siz samimi olabilirsiniz ama doktorlarımız ve hastahanelerimiz hakkında çok olumlu düşüncelerim yok.nede olsa bu memlekette insana değer verende yok.

 58. serdar says

  saraçoğlu meyan kökünün panik ve depresyonda Sarı Kantaron – St.John’s Wort dan daha etkili olduğunu söylemişti.

 59. serdar says

  böbrekleriniz iflas ettimi yada ödem oluştumu ? oluşup oluşmadığını merak eden o kadar çok insan varki..çok ciddiyim.meyan kökünü uzun süre devamlı içenler bence buraya gördükleri etkileri yazmalı.yani zararlımı faydalımı bunu öğrenmenin en iyi yolu deneyip görenlerin fikirleri..

 60. serdar says

  andidepresanların canı cehenneme hepsi pislik uyuşturucu bi işe yaramayan ilaçlar.senelerce kullandım ,uyuşup gerizekalı gerizekalı dolaşıp konuşturmaktan başka bir işe yaradığını görmedim.hemde bana kutu kutu yazdılar.sağlığımda bozuldu.şimdi kendimi toparlamaya çalışıyorum.geçen uzmanın biri söyledi piyasadaki ilaçların yüzde kırkı aslında plesebo yani bi işe yaramayan sadece psikolojik olarak sizin kendinizi iyileşiyorum zannetmenize neden olması için üretilmiş ilaçlarmış.insanlarımızı hapkolik ettiler.üzerimizden para kazanıp insanımızı zehirleyenlere Allah güle güle yedirirmi acaba çok merak ediyorum.

 61. serdar says

  meyan kökünün uzun süreli fazla kullanımında zararlı olduğunu söyllüyorlar.siz yeni yeni kullandığınıza ve uzun süre değil kısa süre içinde bu zararlarını görmüşseniz meyan kökünün faydası yerine yanlızca zararımı var diye düşündüm açıkcası.belkide vücuttaki anormallikleri düzeltip toksinleri atarken doğal olarak bu değişimleri yaşarken ağrı sancı hissetmişde olabilirsiniz.belki devam edseydiniz şikayetleriniz geçerdi,rahatlardınız.ben uzman değilim ama mantık yürütüyorum…geçmiş olsun.

 62. hakan says

  cOk faydaLı bir bitti ve Ben hep içiyorum ve memnunumm……

 63. fuat says

  sedef hastalığına sivas kangal ilçesi balıklı kaplıca

 64. m bahar says

  butun okuyuculara allahtan sifalar diliyorum benim yaklasik besyildir karacigerim fazla calisiyordu normal 40-60 olan bende 180 200 yuzdu yaklasik 4 hafta meyan koku kullandim bir bardak ilik suda en 6 ile 8 saat beklettim ve bu uygulamayi denedim sonuc bütün kan ayarlari dengelenmis cigerler ise 60 a dusmus darisi basiniza unutmayin gunde birtane muz yeyin

 65. m bahar says

  yukarida ve aksamki uygulamayi iki kez yapin sabah

 66. lafazan says

  Tüm arkadaşlara merhaba,
  İmkanım nisbetinde ve okuyabildiğim kadarıyla katkıda ben de konuya katkıda bulunmak isterim.
  1. Faydalı mı zararlı mı? Konusu ile ilgili olarak şunu söylemeliyim ki bu konuda “siyah-beyaz” gibi bir şey söylemek yanlış olur, şu nedenle ki söz konusu olan bitkisel bir drogdur (ilaç olarak kullanılan bitki). Dolayısı ile doz bilgisi ile beraber düşünülmelidir. Özelde de bu bitki için konuşursak konu ile ilgili kaynaklarda bahsi geçen meyan şerbeti değil bitkinin “haşlama (infüzyon) olarak alınmasıdır. (Tabii bu farmakopelerde geçmeyen, geleneksel bir şekilde kullanılan şerbet meselesini sonuçlandırmaz, çünkü o konuda bir araştırmanın varlığını şimdilik bilmiyoruz)
  2. Kaynaklarda geçen fayda ciheti şunlardır
  a. Öksürük, bronşiyal hastalıklar
  b. Mide mukoza iltihabı, mide ülseri
  c. Kabızlık
  3. Fazla alınması durumu gerçekten sakıncalıdır. Bahsi geçen sakıncalar ise (yukarıda hocalarımızın belirttiği gibi, bu arada umarım bu konuda görüş beyan etmemizi bağışlarlar) eklemler ve yüzlerde oluşan ödem, vücuttaki potasyum miktarının azalması (ki muhtemelen kan basıncı, kalp üzerindeki olumsuzlukların kaynağı da bu etkisidir ve yoğun bir şekilde kullanıldığı zamanlarda muz, kuru kayısı vb. gibi potasyum yönünden zengin bir şeyleri de kullanın)
  Netice olarak önerilmeyen durumlar kronik karaciğer iltihabı, siroz, yüksek kan basıncı ve böbrek hastalıklarının var olduğu durumlardır.
  Genel olarak ise şunu (haddim olmasa da) belirtmek isterim ki
  Lütfen, bitkisel ürünleri ciddi kaynaklardan inceleyin, yan etkilerini göz önünde bulundurun (“ottur günahı yoktur” yaklaşımı sağlıklı değildir ve asla mucize tedavi, iyileşme müjdeleri içeren reçete vb.lerine ve tehlikeli olabilecek kuvvetli droglara iltifat etmeyin, sadece basit ve bildik reçete ve bitkiler çerçevesinde kalın derim.
  Bu konulara ilginizin de devam etmesini dilerim, çünkü bu çok hoş, faydalı bir alan olmakla birlikte suistimale (sayısız örneğini internet ve televizyonlarda izlediğimiz gibi) ve tehlikelere açık bir konudur
  Saygılarımla

 67. halit says

  evet arkadaşım.bir alman doktor benim yakın bir dostumdan öğrendim.hastası 1 ay kullanıyor ve astım için kullandığı tüpleri atıyor yani 1 ay sonra şifa buluyor kontrole gittiğinde astımdan eser kalmıyor.sabah öğle akşam aç karnına içiyorsun.

 68. erol says

  ya maho ağa böbrek rahatszlığı olanlar içmesin diyor sen ne soruyorsun.Hadi sordun sordun daha niye okumadın?

 69. Ahmet USTA says

  Böbrek taşlarınız için Kara çalı meyvesi ve gilaburu meyvesini tavsiye ederim.İhtiyacınız ve nasıl kullanacağınızla ilgili 05442783407 den irtibat kurabilirseniz.

 70. ali says

  meyan kökünün şeker hastalıgına zararı varmıdır.

 71. zekeriya müezzinoğlu says

  12 yıl önce Urfaya gitmiştim Hazıran ayında çok sıcaktı havalar.Sokaklarda Meyan şerbetçileri,şerbet satıyorlardı ilk defa orada tattım çok hoş bir içimi vardı içine şeker katılmadığı için kendi doğal tadı ayrı bir haz veriyordu.Herkes bardak bardak içiyordu.Kimse fazla içmeyin falan dediği yoktu.Belirli bir zaman uygulaması yapmadan ben aklıma geldikce evde hazırlayıp içiyorum.Rahatsızlığım falan yok.Sevdiğim için içiyorum.

 72. belkis says

  benim tek bildigim mideye cok iyi geldigi bobrek hakkinda bilgim yok ayrica gunde bir subardagi icerseniz zarari yok tek yan etkisi tansiyonu yukseltiyor baska bir zarari yok ayrica doktorlar elbette ilac satmak ister isin ticari yanini dusnur ama sunu unutmamak lazim ilaclar bitkilerden yapiliyor ve butun agri kesicilerin icinde kokain var ve surupl;arda alkol o aktiviyalarda ise kefir var kefir ise alkol oldugunda haramdir acaba kim ne kadar dikkat ediyor ?

 73. admin says

  meyan kökü ciğerlere zararlıdır aksi halde ölüme yol açabilir

 74. erdoğan says

  @betül: ben sigarayı karabaş otuyla bıraktım çok rahatım 35 gün oldu bilginize

 75. ramazan uzun says

  ben omurilik felçlısıyım meyan kökü bıtkısını içtigimde bende şiddetli karn agrısı oluyor omurilik felçlileri üzerinde olumlu yada olumsuz bir etkisini bilen den rica dediyorun nasıl kullanılmalı nasıl faydalanabiliriz ve omurilik felçli hastalard negibi bir etkisi olabilir kısaca kullanalımmı kullanmıyalımı kullanacaksak nasıl kullanalım

 76. emre says

  valla bizim burda almaya gerek yok çünkü biz çıkarıyoruz tadı da çok güzel balı da iyi oluyo

 77. mehmet says

  evet bendede panik atak vardı kullandım iyi geldi.acil şifalar dilerim

 78. ÖMER says

  Ben Addison Hastasıyım.(Böbrek Üstü Bezlerim Çalışmıyor.) Hastalığımdan dolayı vucudumda kortizol eksikliği ve potasyom yüksekliği var. Yaklışık 1 Kg Meyan Kökü aldım ve az az yaparak 1 Haftadır içiyorum. Sabahları 5 Mg Kortizol hapı almam gerekiyor. 2 Gündür ilacı almıyorum. Umarım iyi gelecektir.

 79. Ayce says

  Cilt lekelerine de iyi geliyormus dogrumu nasil hazirlanacak bilen var mi?

 80. abdullah saad says

  Arkadaşlar SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN reklamlarda bir yığın pahalı ilaçlar, haplar var. Bir tane ağızda emiyorsun, sonra sigara içince tiksindiriyor. Bu ilaçlar ((meyan kökü balının kendisidir)) fiyatı da aktarlarda çok ucuzdur. Yani o para tuzaklarına 100.TL verip alacagın ilacı aktardan 1-2 TLye alırsın. Deneyin,bakın sigaradan önce nohut kadar meyan balından şeker gibi emin. Sonra bi sigara yakın, ilk nefeste tiksinip atacaksın. Not: Bu vesile ile sigaradan kurtulanlar da lütfen bana dua etsin.Abdullah Saad

 81. elif says

  ben 2 aydır hastayım genizim akıyor ve beni öksürtüyor meyan kökünü tavsiye ettiler poşet çay olarak aldım ama yorum ları okuyunca da korktum açıkcası ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun teşekkürler

 82. tuba says

  hayırlı akşamlar ben romatizma hastasıyım acaba romatizmayada faydalı olurmu cevaplarsanız sevinirim şimdiden tşkler yaş 26

 83. İsmet batbaylı says

  slm arkadaşlar meyan kökünü kesinlikle kaynatmayın zararı olur ben 15 yıladna beri g.antepte şerbet satarım kaynatırsanız bozulur ne kadar yararı varsa zarar olarak döner size ayıq olun .d

 84. Mustafa says

  @halit: kardeş böbrek taşın varsa sana gilaburu suyunu yada meyvesini öneririm. Kayseride satilir. İnternetten bulabilirsin. Mesela bu meyvesuyunu çaydanlıga dök bak kireci ne yapıyor.

 85. haydar yayla says

  ben daha kullanmdm gastrtm var. ama kullancgm inşallah faydası olr.

 86. özkan says

  osmaniyeliyim.2011 tatilimden dönüşümde 2 poşet aldım.içinin ferahlamasını ve rahatlamasını ve ağızda hiç tatmadığınız bir tadın kalmasını istiyorsanız buz gibi meyan dan vazgeçmeyin.

 87. ilyas says

  Meyan antepte yıllardır içilir.Bilhassa Ramazan ayşnda tuketim hat safhaya varır.Bende,faydaları bir yana çocuklugumdan beri severek içerim.Ve her fırsatta herkese tavsiye ettim.Ha bu arada yas 43.

 88. kadri öz says

  s.a
  arkadaşlar ben urfalıyım çocukluğumuzdan beri biliriz meyen kükünü üzellikle iftarda biraz şeker ve birtane madan suyu ile kariştırın buzlu birşekilde iftarınızı açın iştahsızlığa ve sindirim sistemini kolaylaştırır afiyet olsun şifalı ve hoş bır içecektir

 89. isminiz...mehmet hanif emek says

  biz urfada yaz ayı geldiği zaman özellikle meyan kökünü çok kullanırız.ama faydalarının olduğuna inanıyorum.çünkü iftar olduğu zaman içince vucudun ısısını dahi düşürüyor bence. bir de böbreklerin sindirim sistimine bile çok faydası olan bir bitkinin zararlı olduğunu ben düşünemiyorum.

 90. furkan güneş says

  slm arkadaşlar ben adıyamanlıyım bizim burada meyan şerbeti çok tüketilir özellikle ramazan ayında içinin hararetini söndürür soğuk çiçilin ce daha güzeldir

 91. alone says

  mrb arkadaşlar ben 1 bucuk yıl önce motorsiklet kazası geçirdim ve beyin hücrelerımın yuzde kırkı ölmüş meyan şerbetinin faydası olurmu tşk bilginiz için tşk ederim…

 92. gadoha says

  Cola’nın ham maddesi olan bu bitkiyi,soğuk olarak için,harikadır.Ben her fırsatta içiyorum.Afiyet olsun

 93. Naime says

  meyan kokunu sulandırdıktan sonra gunde ne kadar ıcılmelıdır?? yan etkılerı vaRmıdıR .

 94. melek says

  meyan kökü kapsülü
  • Ülser ve gastritte
  • Böbrek üstü bezlerinin çalışmasında
  • Öksürük ve bronşiyal rahatsızlıklarda gibi rahatsızlıklarda destek olarak kullanılabilir.
  ürünü iyva.com/MEYAN-KoKu_60.html adresinden yada hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade adresinden sipariş edebilirsiniz.

 95. adnan says

  farelerin de en cok sevdigi yiyeceklerden bitanesisidir aldiginiz yere dikkat edin cünkü preslenirken icerisinden sadece geri kalan artiklari elenir mide ozsuyu ve kani icerisinde karisir cola fabrikasinda yillardir calismis bir iscininaciklamasi !!!!

 96. eylem says

  bencede meyan kökü soğuk içilince tadına varılıyor tavsiye ederim az önce aktardan aldım ilk kez evde kendim deniyecem.umarım tuttururum.denemekte fayda var eminönünde şerbeti satılıyor

 97. theck7dn2le says

  meyan kökü çok iyi geliyor karın ağrılarını ağnında geçiriyor kesinlikle deneyin saygılar…

 98. adem says

  sol göğsüm de dayanılması çok güç bi ağrı hissediyorum ve bronşit rahatsızlığmı öğrendim meyan kökü bitkisi gerçekten dedikleri gibi iyi gelir mi yardımcı olursanız teşekkür ederim

 99. ibrahim says

  bende ülser kolit rahatsızlığı var meyan kökü kullansam fayda görürmüyüm. bilgi verirseniz memnun olurum.

 100. nesil says

  meyan kökünü kendim kökleyip kuruttum nasıl ve sigara bırakmak için nasıl kullanılır

 101. yusuf says

  Slm arkadaslar meyan koku serbeti en mantiklisidir
  antepte bunu kola su yerine icerdik ve su an hala akatardan alip yapiyorum
  kendiniz yapabilirsiniz 5321317107 araya bilirainiz arkadaslar
  cinde bunu ilac olarak kullaniyolar cayini falan yaptilar ama en mantilisi
  bence serbetidir saygilarimla yapomi cok basit

 102. fırat says

  arkadaşlar ben ilacıdır çayıdır vitaminidir bilmiyorum ama. Günde en az bir bardak içmeden uyuyamıyorum. Cola veya ilaçlar boyalarla yapılan meyve suları yerine meyan şerbetini haYATIMIZA KOYMAMIZ TÜKETMEK EN IYISI EN AZINDAN KATKI MADDESI YOK BOYA YOK ŞEKER YOK. Güzel güzel tüketin.. Afiyet olsun

 103. ÇARDAK OLGUN says

  Meyan koku idrar yollarına iyi gelirmi rahatsızlığım gece idrarim geliyor kendimi sıkıyorum sabaha kadar böbreklerim ağrıyor rahatsız oluyorum günde kaç bardak içmeliyim

 104. gizemli77 says

  Lipton süzme bitkisel çaylarında sarı kağıt kaplı zencefil- limon 20′li paketli olarak satılmaktadır. Soğuk-sıcak olarak içebilirsiniz.Hoş bir tatı var.100 derecede ısıtıcıda kaynatılmış suyu 200 ml bir bardağa koymalısınız. Daha sonra sallama çayı koyarak üzeri kapatılmalıdır. Demleme süresi 3-4 dk. denmektedir. Ancak, etken maddelerin sıcak suya karışması için siz yine en az 7 dk. bekleyin derim.İçeriğinde: Limon otu, Zencefil, Meyan kökü, Limon aroması bulunmaktadır. Her bir bitkinin faydaları konusunda internet arama motorlarından bilgi alabilirsiniz.

 105. taner says

  kiliste bunu soğuk bi şekilde bardak bardak içeriz günde 4-5 bardak içtiğim oldu şuana kadar hiç bir rahatsızlığını görmedim bizim oralarda geleneksel br içecek türüdür rahatça tüketebilirsiniz…

 106. Saglik says

  Mideden Gelen Ağız Kokusu Çok Önemsenmesi Gereken Bir Sorundur. Hatta Bu Sorun Bazı Hastalıkların Habercisi Olabilir.

 107. Mustafa says

  Arkadaşlar yaklasik 150 gr kıyılmış meyan kökünü büyük bir süzgecin içine yayın süzgecide bir kabın üstüne yerleştirin ardından buzlukta ki buz küplerini meyan kökünün üstüne yerleştirin ve buz eridikce meyan suyu süzgeçten süzülür kaba akar ardından sogutup için

 108. akil says

  Meyan kökünün yapılışı sac gibi olanından alacaksınız.100 veya 150 gram süzgeçin içine dizin süzgecin altına derin bir kab ayarlayin süzgeci kabın üstüne koyun 2 kalıp buzu ceviz kadar kırıp meyanın üstüne dizin yaklaşık 5.6 saat bekleyin buzlar eridikten sonra meyan şerbetini bi tül yardımı ile süzün sürahinin içine buz atın meyan şerbetini üstüne boşaltın soguduktan sonra burası çok önemli bir bardağa boşaltın o bardağı bitirene kadar ağzıdan çıkarmayın ve lezzeti o şekilde alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir