wordpress counter

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı nedir ? Şarap veya meyve suyu üretiminden sonra geriye kalan posa kurutulur ve çekirdekleri ayrıştırılır. Teknoloji gerektiren bir takım işlemlerden sonra yağ elde edilir. Üzüm çekirdeği yağının elde edilmesi öbür yağlara nazaran daha güçtür. Üzüm çekirdeği yaklaşık %10-12 oranında sabit yağ içerir. Üzümün türüne ve yetiştiği bölgenin iklim koşullarına göre bu oran değişkenlik gösterebilir.

Eskiden meyve suyu ya da şarap üreticileri sıkma işleminden sonra çekirdekleri atarlardı. Ancak şimdi sağlık açısından olumlu özellikleri anlaşıldığından üzüm çekirdeğine ve de ondan üretilen birçok ürün çeşidine olan talep artmıştır.

Üzüm çekirdeği yağı en çok Fransa İtalya ve İspanya da üretilmektedir. Ülkemizde üzüm çekirdeği tozu daha fazla ilgi  görmesine rağmen  giderek üzüm çekirdeği yağına olan talep de artmaktadır. Üzüm çekirdeğinin yararları hakkında olumlu araştırma sonuçları ortaya çıkmaya başladıkça üzüm çekirdeği yağı içeren ürün çeşitleri de artmaya başlamıştır.

Üzüm çekirdeği yağı linoleikasit ve oleik asit diye bilinen doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

• Üzüm çekirdegi yağı içeriğindeki E vitamini ve omega 6 kolesterol sağlığı açısından faydalıdır.

• Üzüm çekirdegi yagı kızartma ve salatalarda da kullanılmaktadır. Yanma derecesi 250 derecedir. Zeytinyağının yanma sınırı ise 120 derecedir. Bu yüzden kızartma gibi yüksek dereceye ihtiyaç duyulan yemeklerde öncelikli olarak tercih edilmektedir.

• 1 yemek kaşığı yaklaşık 120 kcal dır. Ancak pişirme esnasında diğer yağlardan daha az kullanıldığı için kilosuna dikkat edenler açısından tercih nedeni olabilir.

• Üzüm çekirdeği yağı cilt için koruyucu etkilerde bulunur. Değerli bir cilt bakım üründür. Üzüm çekirdeği yağının faydaları cilt kırışıklıklarını giderici ve cilt sarkmasını önleyicidir. Aromaterapi de masaj yağı olarak kullanılır.

• Üzüm çekirdegi yagı masaj yağı olarak, saç vücut el dudak kremlerinde ve güneş yanığı ürünlerinde kullanılır.

• Masaj olarak eklem ağrılarında kullanılması  üzüm çekirdeği yağının bir diğer faydasıdır.

• Saç dökülmesini önleyici etkisi vardır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

• Dahili olarak yemeklerde salatalarda kullanıldığı gibi, günde 1-2 çay kaşığı almak şeklinde de tüketilebilir.

•Üzüm çekirdeği yağı kapsül olarak da satılmaktadır.

• Harici olarak masaj yağı şeklinde kullanılır.

• Üzüm çekirdeği yağı alırken katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri tercih edin.

• Üzüm çekirdek yağı ‘nın kokusu ve rengi, iklim koşulları, yetiştiği toprağın özelliğine ve  kurutulma şartlarına göre farklılık gösterebilir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. emel dedi ki:

  MRB. IĞDIRDAN 18 TL 500 ML LİK ÜZĞM ÇEKİRDEĞİ YAĞI ALDIM. MUHTEŞEM TAVSİYE EDERİM. ÖZEL ÜRETİM. İRANLILAR DAN ALDIM. İSYİYENLERE YARDIMCI OLABİLİRİM

 2. dilek dedi ki:

  hangi konuda faydasını gördünüz?

 3. pedric dedi ki:

  arkadşlr ben cildime kullanyorum o kadar iyi geliyo ki bebek gibi bir cilt….

 4. serkan dedi ki:

  emel hanım ıgdırdan aldıgınız cekirdek yagından bana da alıp gonderebilir misiniz? ilk etapta bir deneme urunu sonrasında şirket için buyuk kolilerle gonderebilir misiniz?

 5. MİRA dedi ki:

  SERKAN BEY siz üzüm çekirdeği yağımı temin etmek istiyorsunuz.size yardımcı olabilirim. mira3003@hotmail.com dan mesaj atabilirsiniz

 6. MİRA dedi ki:

  merhaba ben İzmirdeyim ve soğuk pres ile üzüm çekirdeği yağı üretiyorum.elinde çekirdek olup çekirdeğini sıktırmak isteyenlerede yardımcı olurum. mira3003@hotmail.com a mail atabilirsiniz.

 7. sevcan cebeci dedi ki:

  bu yağı göz çevresi için de kullanabilir miyiz. bakım ve canlılık kazanması için, yardımcı olursanız sevinirm

 8. özge dedi ki:

  peki karma ciltler bunu yüzüne süre bilirmi arkadslar

 9. abdulkadir arslan dedi ki:

  biz de 250 mg.parekende satışımız 10 tl dir.

Paylaş

*

css.php