Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı nedir ? Şarap veya meyve suyu üretiminden sonra geriye kalan posa kurutulur ve çekirdekleri ayrıştırılır. Teknoloji gerektiren bir takım işlemlerden sonra yağ elde edilir. Üzüm çekirdeği yağının elde edilmesi öbür yağlara nazaran daha güçtür. Üzüm çekirdeği yaklaşık %10-12 oranında sabit yağ içerir. Üzümün türüne ve yetiştiği bölgenin iklim koşullarına göre bu oran değişkenlik gösterebilir.

Eskiden meyve suyu ya da şarap üreticileri sıkma işleminden sonra çekirdekleri atarlardı. Ancak şimdi sağlık açısından olumlu özellikleri anlaşıldığından üzüm çekirdeğine ve de ondan üretilen birçok ürün çeşidine olan talep artmıştır.

Üzüm çekirdeği yağı en çok Fransa İtalya ve İspanya da üretilmektedir. Ülkemizde üzüm çekirdeği tozu daha fazla ilgi  görmesine rağmen  giderek üzüm çekirdeği yağına olan talep de artmaktadır. Üzüm çekirdeğinin yararları hakkında olumlu araştırma sonuçları ortaya çıkmaya başladıkça üzüm çekirdeği yağı içeren ürün çeşitleri de artmaya başlamıştır.

Üzüm çekirdeği yağı linoleikasit ve oleik asit diye bilinen doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

• Üzüm çekirdegi yağı içeriğindeki E vitamini ve omega 6 kolesterol sağlığı açısından faydalıdır.

• Üzüm çekirdegi yagı kızartma ve salatalarda da kullanılmaktadır. Yanma derecesi 250 derecedir. Zeytinyağının yanma sınırı ise 120 derecedir. Bu yüzden kızartma gibi yüksek dereceye ihtiyaç duyulan yemeklerde öncelikli olarak tercih edilmektedir.

• 1 yemek kaşığı yaklaşık 120 kcal dır. Ancak pişirme esnasında diğer yağlardan daha az kullanıldığı için kilosuna dikkat edenler açısından tercih nedeni olabilir.

• Üzüm çekirdeği yağı cilt için koruyucu etkilerde bulunur. Değerli bir cilt bakım üründür. Üzüm çekirdeği yağının faydaları cilt kırışıklıklarını giderici ve cilt sarkmasını önleyicidir. Aromaterapi de masaj yağı olarak kullanılır.

• Üzüm çekirdegi yagı masaj yağı olarak, saç vücut el dudak kremlerinde ve güneş yanığı ürünlerinde kullanılır.

• Masaj olarak eklem ağrılarında kullanılması  üzüm çekirdeği yağının bir diğer faydasıdır.

• Saç dökülmesini önleyici etkisi vardır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

• Dahili olarak yemeklerde salatalarda kullanıldığı gibi, günde 1-2 çay kaşığı almak şeklinde de tüketilebilir.

•Üzüm çekirdeği yağı kapsül olarak da satılmaktadır.

• Harici olarak masaj yağı şeklinde kullanılır.

• Üzüm çekirdeği yağı alırken katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri tercih edin.

• Üzüm çekirdek yağı ‘nın kokusu ve rengi, iklim koşulları, yetiştiği toprağın özelliğine ve  kurutulma şartlarına göre farklılık gösterebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları” üzerine 55 yorum

 1. Bende cildime gunluk kullaniyirum. Oglumun sivilcelerine deva oldu. Pahali kozmetik urunlerinden bin kat daha iyi. Hatta uzun zamandir baska birsey kullanmiyorum. Harika bir urun. Ben botalife urunu kullaniyorum tavsiye ederim

 2. Gerçek ve katkısız üzüm çekirdegi yaginin 50 gramı 8 tl iken nasil olurda yarım litresi 22 lira ola biliyor. Yarim litresi 22 lira olan uzum cekirdegi yagi kesinlikle saf degil ve önerilemez..
  Daima kalitelisini ve cicek yagından olmayan saf ve hakiki uzum cekirdegi yagi kullanın. Sabah ve aksam ac karna 1 tatli kasigi icilmesinde muhtesem faydasi olacaktr.
  Saygilar

 3. Uzum çekirdeği yagi 1 litre lik siselerde satis yapilir.

 4. elimizde 2014 yılı 8 ton üzümcekirdegivar satılık ilgilenlere duyrulur satılık 05432817246 05357252147

 5. Üzüm çekirdeği yağı kullanmaya henüz başlamadım ama gezdiğim neredeyse tüm forum sitelerinde gözaltı torbalarına ve morlarına iyi geldiğini okudum.İnternetten araştırdım ve vitaminler.com ‘dan zade vital markasının üzüm çekirdeği yağını sipariş ettim. Kullanmaya başladığımda etkisini görürsem size bildireceğim. Sağlıklı günler.

 6. markası olitalia migroslarda var yarım kilosu 22 tl ona buna yalvarmayın gidip alın.Gayet güzel bir ürün.

 7. biz de 250 mg.parekende satışımız 10 tl dir.

 8. bu yağı göz çevresi için de kullanabilir miyiz. bakım ve canlılık kazanması için, yardımcı olursanız sevinirm

 9. merhaba ben İzmirdeyim ve soğuk pres ile üzüm çekirdeği yağı üretiyorum.elinde çekirdek olup çekirdeğini sıktırmak isteyenlerede yardımcı olurum. [email protected] a mail atabilirsiniz.

 10. emel hanım ıgdırdan aldıgınız cekirdek yagından bana da alıp gonderebilir misiniz? ilk etapta bir deneme urunu sonrasında şirket için buyuk kolilerle gonderebilir misiniz?

 11. arkadşlr ben cildime kullanyorum o kadar iyi geliyo ki bebek gibi bir cilt….

 12. MRB. IĞDIRDAN 18 TL 500 ML LİK ÜZĞM ÇEKİRDEĞİ YAĞI ALDIM. MUHTEŞEM TAVSİYE EDERİM. ÖZEL ÜRETİM. İRANLILAR DAN ALDIM. İSYİYENLERE YARDIMCI OLABİLİRİM

Yorum yapın

css.php