Uykusuzluk Tedavi

Uykusuzluk Tedavisi ve Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler. Uyku proplemleri yalnızca uyku süresi olarak değerlendirilmemelidir. Aynı zamanda uykuya dalma güçlüğü ve uyku kalitesi olarak da düşünülmelidir. Yattıktan kısa bir süre sonra uyuyabilmek ve de sabahleyin uyanıldığında kişinin kendini dinlenmiş olarak hissetmesi önemlidir. Bitkisel yatıştırıcıların etkisi birkaç haftalık kullanımdan sonra gerçekleşir. En az üç hafta kullanılmalıdır.

Uyku Getiren Bitkiler

Kediotu Kökü: Latince ismi Valeriana officinalis olan kedi otu kökü uykusuzluk tedavi si ve ankisiyeteye yönelik kullanımıyla bilinmektedir. Avrupa ülkelerinde uykusuzluk sorunu için reçetesiz satılan bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Bilimsel literatürde, kedi otunun farmakolojisiyle ilgili olarak 200 den fazla bilimsel inceleme yayınlanlanmıştır.

Kediotuyla ile ilgili yapılan araştırmalarda bu bitkinin uykuya dalmayı kolaylaştırdığı, uyku zamanını uzattığı, derin uyku aşamalarını artırdığı ve uyku kalitesini ciddi bir şekilde artırdığı tespit edilmiştir.

Kediotu kökünün sentetik sakinleştirici ilaçlar gibi bağımlılık yapmak ve ertesi gün uyuşukluk, sersemlik, konsantrasyon bozukluğu, zihinsel karmaşa ve fiziksel performansta düşüklük gibi yan etkilere sahip olmadığı belirtiliyor.

Uykuya yardımcı olması için tavsiye edilen günlük doz 150-300 miligramdır. 900mg’a kadar güvenli olarak kullanılabilir. Yatmadan 1saat önce alınır. Bağırsakta çözünen tabletler ya da alkollü ekstreler tercih edilmelidir. Normal dozun yan etkisi çok nadirdir. 500-1000 mg dozda alındığında, algılama ve psikomotor fonksiyonları üzerinde olumsuzluğa neden olmadığı klinik olarak gösterilmiştir. Ancak çok yüksek dozlarda başağrısı, yorgunluk, huzursuzluk ve görmede bulanıklık gibi yan etkilere sebep olabilir.

Aralıksız kullanılmamalıdır. 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi gerektiği aksi takdirde uyarıcı etki yapmaya başlayabileceği belirtiliyor. Oğulotuyla dönüşümlü kullanılması tavsiye edilmektedir.

Belirtilen dozlardan daha yüksek oranda alınmamalıdır.

Uzun süreli kullanılmamalıdır.

Diğer sentetik yatıştırıcılarla birlikte alınmamalıdır.

Çarkıfelek ( Passiflora incarnata): Orta derecede uyku proplemlerinde kullanılabilecek bir bitkidir. Yan etkisi çok azdır ve bağımlılık yapmaz. Uykusuzluk ve stres için Passiflora incarnata türü kullanılmalıdır. Diğer türleri yeterli etkiye sahip değildir. (Ülkemizde Passiflora incarnata yetişmemektedir. Ülkemizde yetişen mavi çarkıfelekotu ise tıbbi amaçlı kullanılmaz) Eczanelerden temin edilebilir.

Melisa Yaprağı: Oğulotu olarak da bilinen Melisa, sinir sistemini gevşetici ve uyku sorunlarında  rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Uykusuzluğun ve sinir gerilimlerinin tedavisinde yardımcı etkilere sahip olan melisa yaprağı hafif depresyonda, sinirsel kökenli çarpıntılarda olumlu etkiler gösterebilir.

Melisa Çayı : 2 çay kaşığı ince kıyılmış melisa yaprağı bir bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika süreyle demlenir ve süzülerek içilir. Balla tadlandırılarak günde 2 ila 4 bardak içilebilir. (melisa çayı hazırlanırken melisa bitkisinin kaynatılmaması gerektiğini belirtmek gerekir.)

Burda dikkat edilmesi gereken şey kullanılan bitkinin gerçekten melisa olup olmadığını bilmektir. Aktarlarda limonotu yaprağı melisa diye satılmaktadır.

Şerbetçiotu: Uykusuzluk için için kullanılan bir diğer bitki şerbetçiotudur.

Şerbetçiotu Çayı: 1 tatlı kaşığı şerbetçiotu çiçeği bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika kadar demlenir ve de süzülerek içilir.

Acı tadından dolayı şerbetçiotu çayının içimi zordur. Bu yüzden melisa yaprağı ve lavanta çiçeğiyle karıştırılarak alınması tavsiye ediliyor.

Lavanta: Uykuya dalma zorluğu ve huzursuzluk için lavanta çiçeği faydalı olabilir.

Lavanta Çayı : 1-2 kahve kaşığı lavanta çiçeği üzerine bir fincan kaynar su döküldükten sonra üstü kapalı olacak şekilde 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Akşamları 1-2 fincan içilmesi tavsiye ediliyor.

Nane: Yatmadan evvel içilen nane çayı sinir sistemini rahatlatır. Sakinleştirici özelliğe sahip olan nane uykuya yardımcı olabilir.

1-2 tatlı kaşığı nane 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı biçimde 10 dakika demlenir, süzülerek ve tatlandırılmadan içilir.

Uyku Sorunları İçin Kullanılan Diğer Ürünler;

Melatonin

Uyku-uyanıklık devrini düzenlemeye yardım eden bir hormon olan melatonin uyku proplemlerinde kullanılmaktadır. Yapılan bir araştırma sonucuna göre melatonin çabuk şekilde uykuya dalmayı sağlamaktadır.

Yatmadan 2 saat önce 1-2 mg alınması önerilmektedir. Yine uyumadan 30 dakika önce alınan dil altı formu da vardır. Melatoninin sürekli değil arasıra kullanılması gerektiğini belirtilmek gerekir. Ayrıca melatonin kullanımından sonra araba-taşıt kullanılmamalıdır.

L Triptofan

Vücudun kendi kendine üretemediği temel amino asitlerden biri olan Triptofan serotonin ve melatonin gibi sinir ileticileri için hayati bir elementtir. Serotonin ruhsal durum düzenlemesi ve uyku için temel gereksinimdir. Yapılan araştırmalar, serotonin seviyesinin düşük olmasının uyku sorunlarına sebep olduğunu göstermektedir. 5-HTP olarak bilinen triptofanın ikincil ürünü eczanelerden temin edilebilir. Hindi eti, süt, muz, kefir triptofan içeren besinlerdir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Necla says

  Kedi Otu St. Johns Wort bitkisel destek kullanın hangi markayı istiyorsanız alın kedi otu uykusuzluk için birebir

 2. gülümsüm says

  merhaba 18 yaşındayım ygs sıavına hazırlanıyorum ve müthiş bir uyku problemim var halsizim sürekli uykum var yatınca yorgun ve uykulu olmama rağmen uyuyamıyorum kalkmam gerektiğinde çok zor kalkıyorum şu günlerim çook verimsiz geçiyor ne yapabilirim acaba

 3. hüsna says

  uyku problemini bende yasıyorum halsizlik baş dönmesi ve aşırı dercede stres yapıyo ve bu yüzden uyuyabilmek için gerek uyku ilcı gerekse zaman zaman alkol alıyorum ama herikisindede sabahları zinde kalamıyorum

 4. wisall says

  benimde çok kötü uykusuzluk problemlerim var çok halsiz düşüyorum üstelik bebek yapmayı düşünüyorum uyku sorunumu çözmeden bebek düşünemem çook kararsızım ne yapmalıyım bir öneriniz varmı arkadaşlar

 5. uykusuzluk says

  Strese bağlı olarak uykusuzluk çekenler için çok iyi bitkisel çözümler bulunuyor. Sakın bu bitkisel çözümlerin tümünü aynı anda kullanmayın herşeyi dozunda kullanmak çok önemli. Herkese geçmiş olsun. Makaleniz için teşekkürler

 6. leyla says

  merhaba.ben 25 yasimdayim evliyim.gece saat 4,5 gibi uyuya biliyorum,saat 11 de kalkiyorum, her gun ayni artik biktim ben de normal insanlar gibi uymak istiyorum,geceyi rahat uyumak istiyorum,sabah erken kalkim yine olmuyor.bana yardim edin,simdiden tesekkurler

 7. kadriye says

  iyi akşamlar ben 17 yaşındayım sabah 6 da uyuyorum düşünmekten kıvrana kıvrana bir hal oldu uyku hapı kullandım bir gece yine aynı şekilde uyuyamıyorum tam aksie hapı içtiğimden beri esnediğim zman mide bulantısı ve baş dönmesi oluyor lütfen cvpp verir misiniz çok zorrr durumdayım tşk ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir