Demir Eksikliği

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir? Kansızlığın en çok görülen türü demir eksikliği ile oluşan kansızlıktır. Alvuyarların oksijen taşımasını sağlamasında işlevi olan demir mineralini vücut üretemez. Bu yüzden dışardan gıdalar yoluyla alınır. Yumurta, soya fasulyesi, et, pekmez gibi besinler demir içerir.

Vücut demirinin yaklaşık olarak % 73′ü hemoglobinde yer alır. % 12-17′si ferritin ve hemosiderin adı verilen moleküllerde depolanmıştır. Geri kalan % 15 demir ise myoglobinde depolanmış olup kas hücreleri için oksijen deposu görevi görürler.

Beynin bazı bölgeleri demir eksikliğine karşı hassastır. Ayrıca demir minerali sinir hücreleri arasında ya da bir sinir hücresi ile başka bir tür hücre arasında iletişimi gerçekleştiren kimyasalların sentezine yardımcı olur.

Demir yetersizliği, demir rezervlerin boşalmasıyla başlar, demire bağlı enzimlerin ve demir içeren hemoglobinle miyoglobin gibi proteinlerin azalmasıyla devam eder.

Kırmızı kan hücreleri, 3-4 ay boyunca vücutta hareket ederler. Vücut parçaları, daha sonra eski kımızı kan hücrelerini dışarı atar. Demir, kırmızı kan hücrelerinin önemli bir parçasıdır. Demir olmadan, kan, oksijeni etkin bir biçimde taşıyamaz. Vücut genellikle gerekli demiri günlük diyetten temin eder, ya da eski kırmızı kan hücrelerindeki demiri yeniden kullanıma sokar. Kırmızı kan hücreleri, demir, kobalt, bakır, B vitaminleri ve amino asitler gibi bir çok besini gerektiren bir süreç ile kemik iliği tarafından sürekli bir biçimde üretilir. Dr. Elson Haas “Staying Healthy with Nutrition” adlı kitabında, sağlıklı bir kişinin her bir dakikada 115 milyon kırmızı kan hücresi ürettiğini, her hangi bir vakitte kan dolaşımında ortalama 20 trilyon kırmızı kan hücresi bulunduğunu söylemektedir. Kan dolaşımındaki her hangi bir kırmızı kan hücresi, parçalanmadan ve demiri tekrar kullanıma girmeden önce ortalama 120 gün işlevini sürdürür.

Demir Eksikliği Değerleri

Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre, hemoglobin seviyesinin kadınlarda 12g/dL, erkeklerde ise 13g/dL’nin altına düşmesi anemi olarak kabul edilir.

Günlük Demir İhtiyacı

The Linus Pauling Institute, ergen genç kızların günde 26 mg, adet öncesi kadınların 33 mg., erkeklerin ya da adet sonrasındaki vejetaryen kadınların günde 14 mg. demir almasını önermektedir.

Demir Eksikliği Nedenleri

Vücutta yeterince demir olmadığında, vücut daha az kırmızı kan hücresi, ya da daha küçük kırmızı kan hücresi üretir.  Buna, demir eksikliği anemisi adı verilir. Kırmızı kan hücreleri dokulara oksijen taşırlar. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri kemik iliği tarafından üretilir.

Beslenmede yeteri kadar demir içeren gıdalara yer verilmemesi, adet kanamaları, sık doğum, demirin bağırsakta yeteri kadar emilememesi, kanamaya neden olan hastalıklar, vejeteryan beslenme demir eksikliği nedenleri olarak sayılabilir. Bağırsaklardaki çengelli solucan ve malarya mikrobu demir eksikliğine yol açan etkenler arasındadır.

Bazı araştırmalar, vücuttaki iltihabın da kansızlık sebebi olabileceğini göstermektedir. Zira iltihaplanma, demir emilimini ve demirin kırmızı kan hücrelerinden geri dönüşümünü azaltan hepcidin adlı peptid hormonunu artırır.

Demir Eksikliği Nasıl Olur?

Demir eksikliği belli evrelerle oluşur. İlki ve hafif olan demir eksinliğine demir azalması adı verilir. Bu evrede, vücutta düzgün fonksiyon için yeterli demir olmasına karşın demir depoları azalmıştır. Demir eksikliğinin hafif evresinde, depolardaki tüm demir kullanılmış ve bu serum demir düzeylerinin düşmesine sebep olmuştur. Bu evrede küçük kırmızı kan hücreleri üretilmeye başlanır. Demir eksikliğinin son evresi, demir eksikliği anemisidir. Bu evrede, vücutta hiç demir kalmamıştır. Üretilen kırmızı kan hücreleri normalden küçüktür ve bir çoğunun rengi soluktur.

Demir Eksikliği Belirtileri

Ciltte görülen solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kolay üşüme, çarpıntı, hafıza ve dikkat azalması, tırnaklarda kolay kırılma, dil papillalarında düzleşme, ve dudak çatlamaları görülür. Demir yetersizliği saç dökülmesine de neden olabilir.

Demir Eksikliğinin Zararları

• Kadınlar ve hamilelikte demir yetersizliği daha fazla görülmektedir. Kansızlık her yaşta oldukça yaygın rastlanılan bir durumdur. Kadınların demir minerali ihtiyaçları erkeklerden daha fazladır. Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir yetersizliği bile kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilediği yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir. Hamile kadınların demire olan ihtiyaçları daha da artar.

• Demir azlığı bebekte ve annede sorunlara yol açabilir. Ayrıca ilerki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde sadece beslenmeyle gerekli demir gereksinimini karşılamak zordur. Bu yüzden doktorlar demir takviyesi önerirler.

• Çocuklarda demir yetersizliği iştahsızlık, zayıf hafıza, zeka düzeyinde gerilik, dikkatini toparlayamama, motivasyon zorluğu, düşük kilo, bağışıklık sisteminin zayıflaması, huzursuzluk gibi sorunlara sebeb olur.

• Hızlı beyin büyümesinin ve psikomotor becerilerin kazanıldığı süt çocukluğu döneminde demir  yetersizliği zeka düzeyinde kalıcı düşüklüğe yol açabilir.

• Bebeklerde anne sütünün yeteri kadar alınamaması ve de ek gıdaya geçtikten sonra demir içeren besinlerle gerektiği kadar beslenilmemesi bu soruna neden olur. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütüne başlanması da demir yetersizliğine yol açar.

Demir İçeren Besinler – Demir Eksikliği İçin Ne Yenmeli?

Kırmızı et (etin rengi ne kadar koyuysa demir oranı o kadar fazladır), sakatatlar, pekmez, yumurta, soya fasulyesi, kuru meyveler, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, kuru incir, roka, maydanoz, yeşil yapraklı sebzeleri demir içeren gıdalar arasında sayabiliriz. Çay demirin emilimini azaltacağı için birlikte alınmamalıdır. C vitamini demirin emilimini artırır. Kalsiyum içeren besinlerin fazla tüketilmesi ise demirin emilimini azaltır. Kepek ekmeğinde bulunan fitat adlı madde vücutta demir emilimini engellediği için kansızlık proplemi olan kişilerin sürekli kepek ekmeği yemeleri önerilmemektedir.

Demir içeren besinler yendiğinde, demir ince bağırsak tarafından absorbe edilir ve transferrin denen karaciğer proteini yardımıyla, vücut boyunca taşınır. Bu demirin bir çoğu, kırmızı kan hücreleri içerisindeki demir zengini protein olan hemoglobin yapımında kullanılır. Hemoglobindeki demir, kırmızı kan hücrelerinin oksijene bağlanmasına ve hücrelere verilmesine neden olur. Hemoglobindeki demir ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin hücrelerdeki karbondioksiti alıp, dışarı atılabilmesi için akciğere getirmesine neden olur.

Demir; hem ve hem-olmayan formlarda bulunur. İnsanlar, %25-35 oranında hem demir ve sadece %3 hem olmayan demir olmak üzere; besinlerden iki farklı tipte demiri absorbe ederler. Ette bulunan demirin %40’ hem; geri kalan %60 hem olmayan demirdir;  ama bitkilerden alınan demirin tamamı hem olmayan demirdir. Hem olmayan demirin emilimi, tahıl ve baklagillerdeki fitatlar, soya fasülyesindeki proteinler, kolalı içeceklerdeki kalsiyum, lif, fosfatlar, ve çay ve kahvedeki tannenler  tarafından inhibe edilir. Proteinler, hem olmayan demirin alınımını geliştirirler.

Sebzelerdeki toplam demirin çok az bir kısmı vücut tarafından emilebilir. Örneğin maruldaki demirin % 4′ü, soya fasulyesindeki demirin % 7′si vücut tarafından alınır.

Eğer emilimde sorun varsa yeterli oranda demir alınsa bile yine demir yetersizliği oluşabiliyor. Emilim bozukluğu yanlış beslenmeden kaynaklanabileceği gibi metabolik sistemdeki bozukluklar da buna yol açabilmektedir.

Demir Yetersizliği Tedavisi

• Kansızlık bir teşhis değil bir bulgudur. Önce altta yatan sebebin araştırılıp bulunması ve tedavinin ona göre yapılması gerekir. Örneğin sürekli kanamaya neden olan bir rahatsızlık varsa ona yönelik  tedavi yapılır.

•  Demir eksikliği anemisi, oral tablet, ya da damardan uygulamak için likit şeklinde bulunan demir takviyeleri ile tedavi edilir. University of Maryland Medical Center’den alınan bilgiye göre, damar içi tedavisi; demirin oral formlarının emilimini engelleyen gastrointestinal rahatsızlıkları bulunan hastalar için uygundur.  Damar içi tedavi uygulanan hastalar, daha çok, şiddetli kanama sorunları olan, diyalize giren ve eritropoitein terapisi altında olanlardır. Damar içi demir terapisi hızla kana karışır ve semptomları oral demir tedavisinden daha hızlı iyileştirir.

• Günlük doz olarak 150-200 mg elementer demir içeren preparatların 1.5 ay boyunca alınması hemoglobin düzeyinin normale gelmesi için genellikle yeterli olmaktadır. Sonrasında günlük 80-100 mg preparat kullanılarak tedavi 6 ayda tamamlanır.

• Demir, ince bağırsakta absorbe edilir. (Oniki parmak bağırsağı  ve ince bağırsağın üst yarısı.) Eğer anti-asit kullanıyorsanız, demir tabletlerini anti-asitten ya 2 saat önce ya da 4 saat sonra almalısınız. C vitamini, (askorbik asit) demir emilimini geliştirir ve bazı doktorlar, demir tabletleri ile birlikte 250 mg. C vitamini de önerirler.

• Mide asiti gibi askorbik asit, ya da C vitamini de, diyetsel ferrik demiri, ferrus demir formuna çevirir. Teucher ve arkadaşlarının 2004 yılında yaptığı bir çalışma, yüksek emilim için 3 mg demire en azından 1 gr. C vitamininin eşlik etmesi gerektiğini göstermiştir.  C vitamini, hem-olmayan demire bağlanıp onun bağırsaklara doğru seyahat etmesine izin vererek emilimi arttırır. 2010 yılında, “Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition“da yayınlanan bir çalışma, portakal suyundaki askorbik asitin, genellikle çocuklara verilen demir takviyelerinin emilimini arttırdığını göstermiştir.

• Ancak demir kullanımında dikkatli olunması gerekir. Fazla miktarda alınan demir vücutta birikebilir ve de ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin karaciğerde birikmesi sonucunda siroza neden olabilir. Bu yüzden demir yetersizliğine bağlı aneminin tedavisinde doktorun önerdiği süreye ve doza mutlaka dikkat edilmelidir.

Kan Nakli

Kırmızı kan hücre nakli, aktif olarak kanamaya sahip şiddetli demir eksikliği anemisine sahip, ya da göğüs ağrısı, nefes darlığı, ya da halsizlik gibi belirli semptomları olan hastalara uygulanmaktadır. Transfüzyonlar, kırmızı kan hücre takviyesi eksikliğinde uygulansa da tamamiyle demir eksikliğini iyileştirmez. Kırmızı kan hücresi nakli sadece geçici bir gelişme sağlar. Önemli olan demir eksikliğinin sebebini bulmak ve semptomlarla birlikte sebebi de iyileştirmektir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. emre says

  bnde demir eksikliği war saçlarım çok aşırı dökülüyor ve birde kansızlık war doktora gittim ama birtürlü saç dökülmem durmadı napcamıbilmiyorum

 2. asddf says

  demir takviyesi yapıldığı halde demirr düşmesii neden gerçekleşir ve tedavisi nasıll olabilir ?

 3. filiz says

  saç dökülmesi demir eksikliğinden ziyade çinko eksikliğine bağlı olabilir günlük1 tane zinco kapül kullanabilirsiniz

 4. esra says

  zincoya bilgisayardan baktım zinco zayıflatıyomuş o yüzden kalkacakmış

 5. esra says

  emre saç dökülmesinin tek nedeni vitminsizlik bol bol vitamin li yiyecek tüket inan sorunun kalkacaktır

 6. nagihan says

  ben de saç dökülmesi için doktora gittiğimde test yaptırdım dökülmenin demir eksikliğinden kaynaklandığını söyledi..hap verdi bir tane sprey ve şampuan…aynı şekilde aşırı dökülme var 3 ay kullanmam gerektğini söyledi…3.haftaya giriyorum…umarım sonuç verir..haklsınız besinlerden çare bulabliriz fakat artık neye güvenceğimizi bilemez olduk…

 7. ekin says

  bnde ve tüm ailemde demir eksikliği vzr ama en çok bnde saç dökülmesi var halbuli 11 yaşındayım ama kuzenim deniz daha 1 yaşında ve demir eksikliğine bağlı kansızlık var.

 8. eda says

  ben 18 yaşındayım saçlarım 4 senedir dökülüyo doktora gittim tahlil yaptırdım demir eksikliği çıktı hap losyon şampuan verdi hiç biri fayda vermedi ne yapabilirim

 9. aybüke says

  d vitamini ile demir aynı mı ben 5. sınıfa gidiyorum çabuk cevap verirseniz sevinirim

 10. burcu says

  yaklaşık 6-7 senedir demir eksikliğinden kaynaklanan belirtileri taşıyordum. 2 ay öncesinde kan sayımı yaptırdım ve demir ekikliğine bağlı kansızlık olduğunu söyledi doktrum. saçlarım çok fazla döküldü. 2 aydır demir eksikliğini gidermek için ilaç kullanıyorum. saçlarımın dökülmesi yavaşladı fakat çok seyrek. bu hastalğı yenersem saçlarım yeniden sıklaşırmı

 11. ümit says

  demir eksikliği giderildiğinde saçlar tekrar çıkıyormuş yani geçici dökülme bende buna uğraşıyorum kan yapıcı şeyler yemekte fayda var

 12. KÜBRA says

  yaklaşık 2 yıldr saçlarm döüklüoo ççok seyyreldi gtmedğim doktr kullanmadığım ilaç kalmadı ama hala saçım dökülüyooo naapccm bilmioorrm dışarı bile çıkmak istemmioorm aartk lüütffn bana yardmcı olun LÜTFEN…

 13. nehir says

  ben hamile bi bayanım bendede saç dökülmesi var kansızlıkta doktor hap verdi umarım bi işe yarar ve bol bol ıspanak yogurt pırasa gibi şeyler yemekte fayda varmış

 14. neslihan says

  bugün oglumu dr götürüdüm. demir eksikligi var dedi ilaç yazdı ama benim oglum o ilaçları içtigi zaman kabız oluyor ne yapmam lazım bilemiyorum neler yedirmem lazım bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim….

 15. hùlya2004 says

  bende demir eksikligi var.doktorun verdigi bir surup var.bitene kadar içmemi söyledi.benim sizden ôgrenmek istedigim net olarak :sebze ve meyva isimleri …teşekkùrler.

 16. serpil says

  bendede demir eksikliği kansızlık vitamin b eksikliği çıktı 4 senedir saçlarım dökülüyor 10 tane iğne verdivitamin b eksikliğinden dolayı demir eksikliğinde hap ver di 3 ay boyunca kullanıcam tekrar kontrole gidicem umuarım işe yarar demir eksikliği önlemek için kırmızı et yemeliyiz.

 17. aylin says

  arkadaşlar saçlarınız dökülüyorsa b 12 vitamınden ileri geliyor.çünkü benımde saçlarım dökülüyordu tahlil yaptırdım b 12 vitamini çok düşükçiktı.dodex iğne vurulunca düzeldi.sizlerde baktırın. geçmiş olsun

 18. burçin says

  bendede demir eksikliği var ve saçlarım dökülüyo saç dökülmesinin demir eksikliğinden olduğunu bilmiyordum burdan öğrendim..bu arada süt ve süt ürünleri demir emilimini azaltıyo yemeklerle birlikte almamanızı öneririm özellikle yoğurdu demir bulunan yemeklerle yemeyiniz…yemeklerden bikaç saat sonra yemek sorun yaratmaz ve çayda aynı şekilde çok fazla çay içmekte demir eksikliğine sebep oluyor ve yemeklerdeki demir emilimini azaltıyor.Kullandığınız ilaçlarıda çay veya sütle birlikte almayınız..Bol bol pekmez özellikle keçiboybuzu pekmezi,siyah çekirdekli kuru üzüm,yeşil sebzeler ve kırmızı et demiri arttıran besinler ablamda bunlar ve ilaçlar sayesinde iyileşti..

 19. volkan says

  Aylin bende de b12 eksik çıktı bende b12 iğnesi yaptırdım biraz düzelme oldu gibi tekrar dökülme başladı ne yapmalıyım acaba tekrar mı iğne yaptırsam , tavsiyelerin nedir

 20. rıdvan says

  bende yıllardır demir eksikligi var doktorlar bir türlü cözüm bulamadılar ilaç icyorum yükselyor belli bir zaman sonra tekrarlıyor kansayımı düşüyor acaba nedeni ne olabilir ? dalak büyüklüğü 13 cm sınırda ince & kalın bagırsak filmleri ckildim normal mide endoskopi oldum sonuc iyi başkanedeni olabilir ?

 21. suay says

  çinko demir eksikliği kolda ve bacakta uyuşma his kaybı yaratır mı?

 22. burcu says

  mrhb ben 24 yaşındayım 2 ay önce kolestrol(299) ve demir eksikligi çıktı demirle kolostrol birbirini tetikler mi ve dil arkasında kabarcıklar çıktı bu yüzden mi uyuşma baş agrı tşkrlr

 23. aliihsan dogan. says

  agzımda aft çıkıyor .ne yapmam lazım ve demir vitamini yiyecek ve içeçekler nelerdir.

 24. şirin says

  ben tam on yıldır uğraşıyorum bu hastalıkla saçlarım fena dökülüyordu. önce vücuttaki kaybolan kanı tesbit edip onun tedavisini oldum daha sonrada kan ,demir iğne ve ilaçlarını kullanarak demirim ve kanım yükseldi ayrıca saçlarım için yılan yumurtası yağını has zetinyağı vebadem yağını karıştırarak uyguladım hamdolsun şimdi saçlarım geri geldi ve diğer rahatsızlıklarımda düzeldi

 25. başak says

  arkadaşlar bende de demir eksikliği var ama allaha şükür saçım dökülmüyor ama acayip halsizim 15 yaşındayım 50 yaşındaki bir kadın gibi halsizim

 26. bircan says

  ARKADAŞLAR MERHABA..
  Öncelikle tüm arkadaşların demir ve kan eksikliğinden şikayetçi olduğu kesin buradan şikayetlerinizi yazıyorsunuz ama birine olumlu gelen ilaç diğerine gelmeyebilir…
  Kansızsanız yapmanız gereken ilk şey bir doktora gidip kan tahlili yaptırmanız.sonucuna göre doktorunuz size ilaç verecektir.İlaçlarınızı düzenli kullanmalısınız.Bazı arkadaşlar kullanmama rağmen saçlarım halaa dökülüyor diyor.Saç dökülmesi sadece demir eksikliğine bağlıdır diye birşey söz konusu değil.Sıkıntı, stres de buna bi etken bununla kıyaslayarak ilaçların etki göstermediğini düşünmeyin bence..saçlarınıza badem yağı sürerek de saç köklerini canlandırabilirsiniz mesela…Kansızlık belli ki alınması gerekli gıdaları almadığımız için oluşuyor.Buna dikkat ederek yaşamımızı düzene sokalım.Yarın yeni bir hastalık çıktığında yine ona göre şekillerdirip hayatımızı sağlıklı yaşama adapte edelim..Biliyorum ki bir çoğunuz kansız olmasına rağmen yoğurt ve çayı hatta nescafeyi kullanıyor..KULLANMAYIN!…En azından sağlığınız ve kan durumunuz düzene girene kadar..

 27. zeynep selin says

  yaklaşık senedir demir eksikliği için tedavi görüyorum. fakat bütün yapılanlara rağmen ferritin seviyesi 4ün üzerine çıkmıyor. FERLOS adında bir şurup içiyorum 4 ay kullanıyorum biraz kendimi toparlıyorum sonra herşey yeniden en başa dönüyor. sürekli yorgunluk ve baş dönmesi şikayetim var… ve son bir aydır dilimde iyileşmeyen yaralar çıkmaya başladı. HGB seviyem de 7 nin altında özellikle regl dönemlerinde çok daha büyük şikayetlerim oluyor. aslında korkuyorum hem de çok. herkese geçmiş olsun…

 28. tuba says

  ben de uzun süreli bir emzirme donemi sonrasinda ciddi sac dokulmesi yasadim&yasiyorum ve bununla ilgili doktora gittim kan testleri istedi sonuclarini yeni aldim, ferritin, demir oldukca dusuk bir de biotin eksikligi cikti biotine yonelik medobiotin isminde bir ilac verdi daha once de ismini duymustum bir de tardyferon isminde bir demir ilaci verdi.Cinkoda,B12 vitamininde herhangi bir sıkıntı yok. 3 aylik bir kullanimim olacak, ise yarayacagini düsünüyorum. ama hekesin sebebi farkli oalbileceginden mutlka doktora gorunup ona gore ilac kullanmak gerekir, rastgele alinacak ilaclar degil bunlar.

 29. asdf.asdf5 says

  Slm ben az önce doktora gittim demir eksikliği varmış, tahlilde demir değeri 16 görünüyr normali kaç olmalı cevap verirseniz sevinirim.

 30. yasemin says

  bende tahlil sonucumu az önce aldım demirim benmde 16 ve normali 25 ten başlıyo yani baya düşük ferplex şurup verdi bakalım inş. iyi gelir..

 31. enver says

  saç dökülmesi gıdalardan kaynaklanabileceği gibi asıl sebebi genetik halk dliyle konusmak gerekirse kime çektiğiniz önemli.benim saçlarım çok fazla dökülüyordu ben çok mücadele verdim her turlu şeyi yaptım ama faydalı olan biseyle karsılasmadım.en son doktora gittim minoxil 0.5 önerdi ama ben bu ilacı propecia ile birlikte kullandım 6 ay saçlarım 3 numara ile gezdim sonunda beni memnun edecek kadar saçlara kavuştum zor oldu ama şimdi mutluyum en azından psikolojim biraz olsun düzeldi…KADINLARA ÖNERİLMİYOR!!!

 32. Başak özkan says

  olması gereken demir değeri 50-175 arasında bir rakam. ben de kan tahlili yaptırdım sonuç 14 çıktı.

 33. yıldız says

  demir değerlerinin 35 ile 165 arası olması gerekio..benim geçen yıl 10du şu an 40 . o kadar kan şurubu ve hapı kullandım ancak bu kadar oldu ama tam tamına 15 kg aldım . iştah açıo bunlarr.(

 34. nil says

  yıldız , ben yeni kan testi yaptırdım sonuc yarın belli olcak ama büyük ihtimal demir eksikliği cıkıcak:(
  hangi ilaçları kullandın sen, hangi ilaçlar kilo yapıyor?

 35. nil says

  arkadaşlar özellikle demir eksikliği için ilaç kullanan arkadaşlar,
  bu ilaçlar kilo yapıyor mu? demir eksikliği hangi yiyeceklerle geçer?

 36. ipek says

  Benim demir degerim 3 cikti!! Bayanlar icin 20 ve yukarisi normalmis! Ilac da kullanamiyorum sadece beslenmeyle bu acigi kapayabilir miyim bilmiyorum :(

 37. meryem says

  nil benn demır eksıklığı için ilac kullanıormm kılo falan yapmıo..hangi yıyeceklerle gecer?? pekmez-et-yumurta doktorum bnaa bunlarıı tuketmemı soyledıı..:))

 38. yıldız says

  nil ya şu an kullanmayı bıraktım ilaçların adını hatırlamıorum ama kan ilaçlarının hepsi iştah açıo ama yemene dikkat edersen hiç bir şey olmaz ben dikkat etmedğim için öyle oldu .. şu an aldığım kiloları vermeye çalışıyorum onları verince ilaçları tekrar kullanıcam tabi bu sefer yememe içmeme dikkat ederek .. sen de edersen bi propblem olcağını zannetmiyorum,,

 39. SERAP says

  merhaba arkadaşlar ben de saç dökülmesinden şikayetçiyim ve bennnnnn kalem ucu yiyorum 5 senedir napacam bilmiyorum

 40. ipek kaplan says

  demir eksikliğinde saç genellikle dökülür sabah uyandığınızda yastığınıza bakmanız yeterli olacaktır.eminim dökülen saçlarınızı göreceksiniz

 41. mesut says

  merhaba ben mesut emre bey size yardımcı olabilirim galiba benimle iletişime geçerseniz iyi olur.görüşmek üzere.

 42. mesut says

  mrb ben mesut benim kullandığım ve kullandırdığım ürünler var size de tavsiye ederim temin etmeniz için yer de gösteririm hatta referans olup indirimli almanızı da sağlarım grşmek üzere :-)

 43. merve says

  bendede bu aralar aşırı halsizlik yorgunluk saç dökülmesi var.kan ilaçlarıda içiorum ama halen halsizliğim geçmedi birden bire oldu.

 44. merve says

  benimde aşırı dökülüor saçlarım doktora gittiğim halde.demir eksikliğindendir

 45. berrin@ says

  Pekmez iç ,üzüm ye bende aynı sorunla karşı karşıyayım ve ilaç kullanmadan önce doğal demir içeren yiyecekler yiyor ve içiyorum demir içeren yiyecekleri internetten araştırabilir veya bi doktora sorabilirsin!…

 46. sermin says

  demir eksikliği ciddi anlamada saç dökülmesine neden oluyor,saç dökülmesinin tedavisi var saç mezoterapisi diye bir tedavi yöntemi ama biraz masraflı bir yöntem…bilmek isteyen olursa bana yazzsın kendilerine bilgi verebilirim.

 47. tuncay says

  doktorlara güvenim kalmadı diyebilirim kendi işimizi kendimiz görelim diyorum… c+demir+protein içeren besinler tüketsek hiç bi sorun kalmaz ama lakinn nasıl alacagımızı dahi bilmiyoruzz

 48. Adalı says

  Sanırım bu demir ve kan eksikliğinin tek tedavisi doğal şeyler yemek özellikler pekmez herkese şifalar

 49. kübra üstündağ says

  arkadaslar burçine katılıorum bndede demır eksıklıqı var hemde cok sac dökülmesı kalp carpıntısıda var :( allah acil sıfalar versın hepınıze umarım ıyılesırız

 50. ipek says

  benim demir eksikligime bir de b12 eklendi! Zaten kirmizi kan hucrelerinin uretimi icin b12 gerekliymis.simdi b12 ignesi ve demir ilacini beraber alacagim.demir ilaci sac dokulmesini yavaslatti umarim b12 nin de yararini gorurum.

 51. selin says

  zeytin yağı ve fesleğen yağı sürersen iyi qeliyor saçlara:)

 52. kenan says

  ortak vallaaynısı da ben im basıma gelmiş ne yapacagımı bılemiyoruum

 53. Selin says

  BENDE DEMIR EKSIKLI VAR HAP KULLANIYORUM DÜZELIYOR AMA HER SEFERINDE YINE DÜSÜYOR. NASIL BESLENMELIYIM EN COK NE YEMELIYIM ET DE DEMIR OLDUNU BILIYORUM PEKI BASKA NELERDE COK DEMIR VAR??????

 54. duygu says

  slm arkadaşlar ..tüm yorumları ve yazıları okudum ,fakat ilginçtir ki bana zinco 50 mg tableti doktorum akne tedavisine yardımcı olarak verdi.bende saç dökülmesine etkili olduğunu biliyordum demir’in fakat akne ne alaka çözebilmiş diilim..sıkı bir yemek sonrası alınmasını şiddetle tavsiye ediyorum çünkü mide bulantısı çookkkk fazla oluyor….

 55. alobar says

  çinko kullan kübra pekmez kırmızı et yumurta bol bol ye 3 ögünde alabılecegın mıneraller bunlarda war yeterınce dengelı beslenırsen sorunun duzelır sıgara kullanıyosan bırakmanı tavsıye ederım

 56. erdal says

  ben netten araştırdım biraz pekmez de varmış bence en doğal olanı o ilaçları alın ve her sabah aç karnına iki kaşık pekmez yiyin yiyiblirsenizz 3-4 kaşık kein iyi gelecektir bana güvenin atalarım bilir böle şeyler ciidiiyim dedem 120 yaşında öldü mesela..

 57. perde says

  bende de demir eksikliği var sanırım colchicum- dispert Draje diye bi ilaç verdi doktorum. Çok emin olamadım.

 58. alev says

  merhaba bende demir eksikliği var ama et ve çeşitlerini yiyemiyorum daha doğrusu et tavuk balık tarzları yemekler yiyemiyorum yeşilmercimekiyi diyorlarbana ne onerirsiniz ilaç alamıyorum surekli unutuyorm işim dolayısıyla düzenli alamıyoreum bide suan hamilelik belirtileri var yardımcı olursaniz sevinirm

 59. fatma says

  merhabalar bende demir eksikliği ve kansızlık var.çok halsizlik,uyku isteği, zaman zaman uyuşmalar ve titremelerim oluyo benim için ne önerirsiniz? ayrıca yemek yemediğim halde kilo alıyorum ve yemesemde kilo veremiyorum bu konuda da beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 60. fatma says

  canım kilo almak istiyorsan çekilmiş çörekotu ve balı karıştırp macun şeklinde tok karnına yiyebilirsin ama sakın aç yeme çünki tam tersi olabilir :)

 61. Selin says

  Selam BENDE DEMIR EKSIKLIGI VAR, TANSIYONUM AYNI ZAMANDA DÜSÜK SACLARIM COK DÖKÜLÜYOR VE GÜCSÜS. HAP KULLANIYORUM, ET YEMEYE CALISIYORUM SEVMEDIM HALDE. COK DEMIR ICEREN HANGI GIDALAR VAR BASKA ET TEN HARIC NELERE YEMELIYIM VE NE YEMESEM IYI OLUR?????????????????????????????????????????????????????????

 62. gül says

  benmde saclrım dokuluyor doktora gıttım tahlıl sonucların da herkeste oldugu gıbı demır eksıklıgı anemısı çıktı bana hap verdı bunu 3 ay kullanmam gerekecekmıs benm de saçlrım çok dokuluyor …
  saç dökulmem için elımden gelenı yapıyorum ama hala durmadı ve durmuyo umarım bu ilç sayesınde durur
  normal demır degerı 70-180 arası iken bende 8 çıktı
  :(

 63. merve says

  ben saç mezoterapisi yapmak istiyorum.acaba bi faydası olur mu?dükülen saçlar yerine gelir mi?

 64. prenses says

  benimm halsizlik, baş ağrısı, çabuk yorulma v.s var . demir eksikliğimmi var acaba ne önerirsiniz?????????????

 65. hakan karagöz says

  Yazıyı okudumda bir şey gözüme çarptı(Çooook önemli)

  ‘Çay demirin emilimini azaltacağı için birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demirin emilimini artırır.’
  yukarıda böyle bi cümle vardı

  arkadaşlar bildiğimden demiyorum ama tavsiye edebileceğim çaya limon katmanın faydaları nedir diye araştırmanız, sonuçta her gün sabah kahvaltıda çay içiyoruz(doğru bir alışkanlık mı bilmem),yemeklerle çay içince yemeklerin içindeki demiri alamıyormuşuz,bu durumda dışardan demir ihtiyacımızı gideremediğimiz için bünye sağlam kalamıyor olabilir.
  araştırım bu konuda bilgili birinden bilgi alsak iyi olacak.

 66. sade says

  ben kırmızı ginseng kullandım kanım yükseldi. demir en çok dalakta ve karaciğerde var bol bol tüketin. ginseng aynı zamanda saç dökülmesine ve bir sürü hastalığa ii geliyor. güvenilir yerden alın

 67. sade says

  en çok dalakta ve ciğerde var. yiyebileceğin gibi pişir içine sevdin sebzeler ekle daha kolay yersin

 68. burhan says

  Bu beni çok üzdü kübra umarım gecer geçmiş olsun benimde kübra diye bi sevgili arkadasım vardı ismide kübraydı aklıma o geldi daha cok üzüldüm çok geçmiş olsun

 69. duygu says

  burcucum benimde yasim 24 ve kolestrol senin gibi demir eksikliği var ve saclarım dehset dökülüyor siteye fazla giremiyorum mail adresim duygumaltepe@gmail.com mailini bekliyorum

 70. duygu says

  mervecim demir eksikliğim var ve 20 seans mezoterapi yaptırdım hiç bir işe yaramadı ve felaket acılı bir yöntem içerdeki sorun hallolmadan olmuyor bişi bazı arkadaşlara yardımcı olabilirm diye mailimi yazdım sana da yazıyorum duygumaltepe@gmail.com

 71. ersan says

  arkadaşlar benimde tam olarak 4.5-5 senedir dökülme oluyor.. tıbbın çözemedğini şifalı bitkiler çözer.. Allahın yarattığı herşeyin bi sebebi ve faydası var.. çevrenizde şifalı bitkilerle hasta iyleştiren insanlar varsa birde onlara danışın derim.. önceden hap ilaç losyon yoktu insanlar hep otlarla bitkilerle iyleştiriliyordu…

 72. ersan says

  anzer balı diye bi bal var kilosu 550 tl şifası çok araştırın…. Arı sütü her derde deva. bilimsel olarak kanıtlanmış bi olay…

 73. Deniz says

  Kabak tatlısı yedirin çocuğunuza , kabızlığa çok iyi geliyor.

 74. duygu says

  inanılmaz saçım dokuluyor 2 senedirr cok zayıflamıştım bir anda başladı dökülme kiloda aldım ama düzelmiyor mukemmel saclarım gitti demirim bir türlü yükselmiyor =( sizdede mı durum aynı? duygumaltepe@gmail.com

 75. duygu says

  mail adresim duygumaltepe@gmail.com haber bekliyorum senden. benimde yapmadığım sey kalmadı ne gelirse aklına yaglar losyonlar minoxiller saç mezoterapiler etg makineleri kan hapları şimdi demir iğnesine başladım

 76. duygu says

  mailime meryem isimli bir arkadaş bir şeyler yazmıştı fakat yanlışlıkla sildim eğer siteye girecek olursan tekrar mail atarsan sevinirim

 77. sevgi says

  geçmiş olsun gül .. sanırım doğru bilmen gereken bişi var senin 70-180 dediğn normal değer deil demirin normal değeri zaten 11 18 o civarlarda oluyomuş bnmde 9 olduğu için doktora sordum.. saç dökülmesi için yapılacak bişi yok..

 78. ayyuzlum says

  kabizlik icin merak etme doktorun baska ilac versin, tardyféron kabizlik yapar mesela, fumafer fena degil

 79. hulya says

  ya nasıl ıstah acıyo ben de gıttıkce zayıflıorumm..

 80. masumela says

  saç dökülmesi olanlar aynı zamanda demir eksikliği olanlar ani kilo alanlar tiroitlerinize baktırın

 81. yeum yang says

  ya benim saçlar baya bi dükülüyor 15 yaşındayım vede baş ağrısı var bi çözüm lütfennnn…:(

 82. nermin says

  ilacınızı değiştirebilirsiniz, ya da yanında kabızlığı önleyen bir ilaç isterseniz işe yarar. Doğal yoldan çözmek isterseniz de kayısı iyi bir seçenek, özellikle gün kurusu dedikleri kayısı daha iyi

 83. hatice says

  aynı şey bendede var henüz 11 yaşındayım ama her şeye katlanmalıyım baş dönmesi karın ağrısı halsizlik oluyor ve ayrıca hepinize geçmiş olsun

 84. umut says

  harnup pekmezi turp yumurta sarısı bunlarda demir bulunur özellekle harnup

 85. Birgül says

  bendede kansızlık cıktı arkadaşlar doktor ferimax şurubu verdi umarım iyi gelir sağ göz alt ve üstünde morarma oldu kansıslıkla ilgisi olabilir mi
  aynı tarafda şakaklarımda siyah lekeler oluştu kozmetik ürünler denedim
  uzun zaman uğraştım geçmiyor birtürlü tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

 86. ülfet says

  Bende aynı sorunu yaşadım saçlarım avuçlar dolusu dökülüyordu. Sabah kahvaltısında çay içmeyi bıraktım, yerine portakal yiyerek pekmez içiyorum. Allah a çok şükür saç dökülmem durdu, halsizliğim ortadan kalktı. Herkese tavsiye ederim.

 87. dilek says

  emre bende aynı sorunu yaşadım demir eksikliğinden saçlarım döküldü.doktora gittim ketoral şampuan,bir saç losyonu(damla),feroman,demir hapı verdi.düzenli kullandıktan 20 gün sonra saç dökülmem durdu ve saçlarım hemen çıkmaya başladı.

 88. SEDEF says

  BENİMDE SAÇLARIM DÖKÜLÜYO ÖNLERDE COK KAYBIM OLDU SAÇ EKİM MERKEZİ GİTTİM MEZOTERAPİ DEDİ İŞE YARAYIP YARAMAYACAĞINI BİLMİYORUM BİRAZDA PAHALI Bİ TEDAVİ O YÜZDEN KARAR VERMEKTE ZORLANIYORUM İŞ YARAMAZSA COK ÜZÜLECEM BANA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ NEREDE VE NE KADARA YAPTIRDINIZ BU TEDAVİYİ

 89. özge says

  bende de kansızlık var 14 yaşındayım dikkatimi toplayamıyorum lütfen yrdım
  edin

 90. gul says

  yeşil sebze tüketmelisin,,,, hergün yemesende haftada en az 2-3 kez marul,maudonoz,pırasa,lahana vs. ye canım..pekmez ye, akışkan pekmezler çok rahat ve isteyerek yenmeyebiliyor,sürülmelik pekmezlerden ye, rengi beyaz olan pekmezler varya sürülebilir onlardan ye..hem onlarda demir daha bol ve yemesi zevkli..kahvaltıda masasında bulunsun..ben vejeteryan olduğum için vejeteryanların kansızlık için alması gereken önlem olarak yemeleri gerekenleri söyledim, kırmızı et ve balıktada var tabi demir..yersen..ama bu dediklerimi hayatının bi parçası haline getir, kanzıslığı unut gitsin..cidden..

 91. ELMAS says

  SIZE TAVSIYEM SACINIZA DEGISIK DEGISIK SAMPUAN KULLANMAYIN BENIM OKADAR COK DOKULUYODUKI YASTIK YATAK YATAK ODAM SACTAN GECILMIYODU ELIDORUN DISI LACIVERT OLAN SAMPUANI KESTI ANCAK.FAYDASINIDA 3 AY KULLANDIKTAN SONRA FARKETTIM ALIP BIKAC KEZ KULLANIP OF YINE FAYDA VERMIYO DIYIP BIRAKMADIM ZATEN BOLE SEYLERIN FAYDASINI EN AZ 2.5 3 AY SONRA FARKEDIYOSUN.SACINIZI SIK SIK YIKAMAYIN 3 GUNDE BIR YIKAMANIZ EN NORMALI.ISIRGAN BILIRMISINZ ISIRGAN SUYULA YIKAYIN SIK SIK YADA EN BASIDI SACINIZI YIKARKEN YANI SON YIKAMADA DURULAYINCA BI SU BARDAGI KADAR IYI ELMA SIRKESIYLE BI KEZ YIKYIN 2 GUNDE BI YAPIN BOLE 1 2 AY FAYDA GORRURSUNZ EMINIM SIRKE SUYU BIRCOK SEYE DEVA ZATEN AYAK NASIRLARINA YARALARA.KARIN AGRISINA MIGDE AGRISINA BAS AGRISINA VS.NERENIN AGRIYOSA BI BEZI SIRKE SUYUYLA ISLATIN AGRIYAN YERE KOYUN BEKLETIN YAIMSAAT BIR SAAT.

 92. ihsan says

  acaba kemik çürümesindede etkisi varmı cevaplanırsa sevinirim

 93. necdet says

  doktora gidin kan testini yaptırın. Sonra da tedaviye başlayın.Geçmiş olsun.

 94. necdet says

  maşallah yapmadığınız bi şey kalmamış, resmen deneme tahtası olmuşsunuz. İlaçlarla tedavi olayım derken beraberinde başka sorunlar getiriyor.lütfen dotorlara gidin ve tedavi olun derim. geçmiş olsun.

 95. necdet says

  kelimeyi düzeltiyorum.kemik çürümesi değil(ERİMESİ) olur. iyi günler.

 96. SDK says

  minoxil i bende kullandım ama propecia ne oluyor nasıl kullanılıyor

 97. nagehan says

  @eda: slm Eda aynı sorun bendede vardı benim saçlarım saç kıran oldu senin rahatsızlığında aynı şekildeyse benim kullandığım 2 adet krem var 2 ay kullanıyosun kesin saç çıkartıyo kesinlikle tavsiye ederim ( Dermovate merhem+ diprolene krem) Kullanımı: 1. hafta her akşam dermovate merhem’ i 2. diprolene krem’ i bu şekilde 2 ay kullanın

 98. hakan says

  Herkezde demir eksikliği var bende demir fazlalılığı hemde çok aşırı normal değerler 14.5 -245 arasında olması lazım ama benimkisi 13336 yanlış duymadınz 13336 15000 den sonrası kanser başlangıcı benim ilik nakli olmam gerekiyor 1.5 senedir bekliyorum ama uygun ilik bulunamadı tüm akrabalarıma bakıldı ama uymadı 25 günde 2 günde ünite kan alıyorum oyuzden böyle fazla oldu değerlerim ilaç kullanıyorum kalp çarpıntısı yapıyo iştahsızlık ağzımda yaralar ilaç kullandığım içn böbreklermde büyüme yapıyor ilaç içsem bi dert içmesem bi dert bana önerebiliceğiniz gıda türleri varmı veya bitkiler demiri nasıl yok edebilirimm

 99. Nur says

  @nagehan: slm nagehan hanım bende de saçkıran hastalığı var benimki şuan çok ilerlemiş durumda bende tedavi görüyorum doktorum banada diprolene krem verdi hergün sürüyorum ve ayda bir olmak üzere bir iğne kullanıyorum ilacın faydasını ne zaman gördünüz bende dökülme hala durmadı açıklıklar artıyor

 100. fahrettin says

  Bol bol yesillik ye ve c vitamini al süt ve süt ürünleride bolca tüket en sonunda bu hastalıktan kurtulursun.
  Yesillik olarak aklına gelebilecek hersey yani pırsa ısoanak marul.

 101. şahin says

  allah yardimci olsun kardesler vala zor ama hersey beslenmeden kaynaklaniyor dikkatli beslenme ile geçer zaten saç kökten dökülüyorsa bidaha çikmaz bunu bir çiçek saksisi olarak düşünün kökten çikardiğiniz zaman bida yeşermez değilmi yani dükülen saç bidaha geri gelmez ama dökülmeyi durdurabilirsiniz.

 102. murat says

  ben 19 yaşındayım.11 yaşından beri saçlarım dökülüyor. son 2 yıla bakaraktan gözle görülür bi azalma olduğu net. çokta yakışıklıyım ama üzülüyorum saçımın döküldüğüne. 1 aydır Bioblas kullanıyorum saç dökülmesini azalttı. Ayrıyeten şampuan resmen vitamin içeriyo. Arkadaşlar pek fazla üzülmeyin saçınız dökülünce gidin saçınızı ektirin Fue yöntemiyle saç ekimi işe yarıyor. hem bundan 5 yıl sonrasına kadar saçı dökülenler endişelenmez kellik kalkar o zamana kadar iyice :)

 103. ihsan bayrak says

  emre bey
  2200 yıllık çin tibbının harika içecegini üretiyorum.içecegin içinde bulunan demir ve b vitaminlerin tamamı dogaldır.saç dökülmesi probleminiz kökünden hallolur.verdigim tüm insanlara şifa vermektedir.siz gençlere faydalı olabilirsem ne mutlu. 05553417815 den bilgi alabilirsiniz

 104. Ali B. says

  buralarda derman arayacağınıza bi zahmet doktora gidin :)

 105. hülya says

  bugün tahlil sonuçlarım çıktı ferretin 3 en düşük 11 olmalı ve başım sürekli dönüyo halsizim ne yapmALIYIM

 106. ahmet ertaş says

  @emre: aynen valla kardesım bendede aynı sorn var gıtmedıgım doktor kalmadı demir eksıklıgım ve kansız lmamdan dokulcek sacım kalmıcak yakında daha 24 yasım ya

 107. emel says

  bendede demır eksikligı var ılac kullanıyorum saclarım dokuldu sampuan ve sprey kullanıyorum yenıden cıkarmı acaba gercı yazılanlar benı umutsuzluga dusurdu ama…

 108. reyhanQ says

  bende de kansızlık var bu bilgiler çok işime yaradı inş geçer çok tşk ler…..

 109. merve says

  doktora gittim ferritin düzeyim 19.14 çıktı alt sınırın üzerindeyim ancak yine de ilaç verdi,ama ilaç midemi ağrıtıyor kullanmak istemiyorum kullanmasam nolur ?

 110. esra says

  @Nur: slm nur.bendede saç dökülmesi problemi var.krem kaç saat saçta kalacak birde hangi şampuanla yıkıyorsun.bu kremlerin saç dökülmesine iyi geldiğini hiç duymamıştım.yanıt vverirsen sevinirim.

 111. betül says

  arkadaslar temmuz 23 te dugunum var .saçlarım acayıp bı şekılde dokulmeye baslamıstı son altı ayda.psklojım bozuldu.hergun ağlıyordumş dugunu ıptal etmk istedim benım için geiniliktende önemliydi saç guzelliiği.çok guzel uzun sarı saçlarım vardı ama simdi seyreldi cansız .doktora gıttım demır eksikliği çıktı.kırmızı et yemeyen ben haftada uc gun zor da olsa yemeye baaladım .ve dktr ferro verdı .sankı dökulme durdu. ve beslenme duzenı önemli.acıl sifalar diliyorm

 112. Selma says

  Betül aynen benim 15 Senedir dökülüyor anyen seniki gibi benimde psikolejim bozulmuş halde çok çabuk yorulmalar gibi rasıslıklarım var herkese geçmiş olsun diyorum inşallah sizlede bende en kısa zamanda düzeliriz…

 113. sedef akgün says

  ben doğum yapalı 2.5 yıl oldu.hamilelikte saçlarım iki katına çıktı.çok gürleşti,fakat doğumdan itibaren aşırı derecede dökülmeye başladı.ve hala dökülüyor.adetlerim düzenli.çok diyet yapmıyorum herşey yiyorum fakat 5 yıldır ekmek pek yemiyorum.doktora gitmedim ama her yolu denedim.çarede bulamadım.bi fikri olan söylesin lütfen..

 114. yeşim says

  kızımın aşırı derecede saçları dökülüyor.doktora götürdüm ve hemoglamin kan sayımı yapıldı.aşırı derecede kansızlık olduğunu söyledi.ilaç verdi ama kızıma içirmekte zorlanıyorum.şurup içeremiyorum.başka bir tedavisi varmıdır?bide sebze ve et yemiyor.başka hangi gıdalardan demir takviyesi yapabilirim.

 115. zekiyenidede says

  merhaba bende aşırı terleme var.Bazan günde beş altı sefer atlet değiştirmem gerkiyor. Ama bu derdime dr.lar birşey demiyor hatta bazan gülüyor,DEVAMLI HASTA OLUYORM.buda vücudumun halsizliğine sebeb oluyor.lütfen……

 116. nil pınar says

  Merhaba benimde birçok arkadaş gibi saçlarım dökülüyor.Yaptırdığım tahlil sonucunda demir eksikliği çıktı.Saçlarım çok seyrekleşti.Doktorum FERPLEX adlı demir şurubu ve DERMOVATE sprey verdi. Yaklaşık bir aydır kullanıyorum ama hala dökülmeye devam ediyor.Başka bir doktor bana demir depoların doluncaya kadar(6 ay) saçların dökülecek dedi.Benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar bilginize….

 117. yiğit says

  @aybüke: hayır aybüke.demir ve kalsiyum aynı değil.Kalsiyum kemik gelişimi için gerekli. Demir ise kan ile ilgili bir şey.

 118. ebru says

  @ülfet: Merhaba Ülfet Hanım benimde vitamin eksikliğine bağlı saç dökülme sorunum var da yorumunuz dikkatimi çekti.Demir eksikliğini gidermem için doktorum bol sebze tüketmem gerektiğini söyledi.Şubat ayından beri hayatımda yemediğim kadar sebze tükettim ama bi faydasını görmedim.Sizin tavsiyenizi denemeye karar verdim .Çay,kahve hepsini bıraktım pekmez yemeğe başladım yalnız pekmez içiyorum yazmışsınız miktarını söyleyebilir misiniz acaba ?Yorumunuzun üzerinden epey zaman geçmiş ama belki bi ihtimal yorumumu görürsünüz:)

 119. Yaren says

  Slm benimde demir eksikliği problemim var,kandaki demir oranı normalde 15,16olmasi gerekirken benim 2 =( korkunç değilmi yerlerde sürünüyor benim demir=) ağlancak halıme gülüyorum.Acaip derecede saçlarım dökülüyor.uyku düzensizliğim var,1haftadır demir eksikligi şurubunu doktorumun tavsiyesiyle kullanıyorum,bakalım nolucak.Bu durumdan muzdarip olan herkese ve bütün hastalara acil sifalar dilıyorum.

 120. alazcan kavci says

  slm.selma.sedef.nil ve ebru hanimlar..yazdiginiz sorunlari uzun yillar bende yasadim.hemde yillarca..sac dökülmesi ve asiri halsizlik ve yorgunluk..hemde her seyi yedigim halde..doktorlar hep bilindik seyler yazip verdiler..isin icinden cikamadiklarindada pysikolojik dediler…ama abartmiyorum..öyle bir care buldumki. su an. onlarca arkadasimin duasini aldim..saclarim artik ceksenizde gelmiyor. .günde 50 ~100 normal deniyor benim okadarda degil..merakinizi gidereyim.ari sütü ve polen…evet bukadar basit..sadece polene alerjisi olanlar doktora danissin.ben üc aydir düzenli aliyorum. 1,5 ay sonra etkisini hissetmeye basladim..su an korkunc bir performansa sahibim..ve saclarimdökülmeyi birakin erkek oldugum halde cevremdeki hanilrdan sürekli komliment ve sorular aliyorum..lütfen ari sütünün gercegini bulun..poleninde kalitelisini.bilgi sahibi olmadan rasgele almayin.sizlere yardimci olmak isterdim tedarik etme konusunda amai

 121. alazcan kavci says

  evet sizler yardimci olmak isterdim polen ve ari sütü konusunda ama yurt disinda yasiyorum..tekrar ediyorum kullanimi konusunda ve kalite konusunda lütfen bilgi sahibi olun…saglikli günler sizlerin olsun…(pardon sakin yanlis anlasilmasin eslerin cinsel performansinda daha etkili bir sey bulamassiniz..

 122. oyku says

  merhaba bende demir eksikligine baglı kansızlık var..vıtamın b12 degerımde cok dusuk ve ayrıca hepatıt b hastasıyım.demır eksıklıgı ıcın tedavıye baslancak ama hepatıt ıcın tedavı goruyorum b12 ıcınde . 1 gun de vucudumacok ılac almıs olcam napmalıyım cok karısıgımm fikir almak istiyorum….

 123. nil pınar says

  merhaba alazcan kavci mesajını okudum ve çok ilgimi çekti arı sütü ve polenden bahsetmişsin nasıl kullandın ve eczanedenmi aldın açıklarmısın.Ayrıca daha önce demir eksikliği tedavisi ve saçları dökülmüş bay ve bayanlar tedaviniz bittikten sonra saçlarınız tekrar çıkmaya başladımı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 124. ebru says

  ya yorumlara bakıyorm saç dökülmesinden şikayetçi olanların demir oranı 14 , 16 imiş. Benım tahlillerimde normal değer 35-165 yazıyor benimki de 57 doktorum demirin düşük dedi ama bu ne iş??

 125. süleyman says

  bende demir eksikligine bağlı kansızlık var doktora gitttim ilaç verdi geçti ama şimdi tekrar başladı oturdugum yerde terliyorum kalbim çok hızlı çarpıyor çabuk yoruluyorum yardımcıolursanız sevinirim

 126. esra korkusuz says

  alazcan senin yorumunu okudum dikkatimi cekti. polen ve ari sutunu nasil ve ne kadar miktarda ayri ayrimi katarakmi kullaniyosun. o kisminda aciklama yapmamissin yardimci olursan sevinirim

 127. Ferda Demir says

  Merhaba ben 1 aylık evliyim ve çocuk istiyoruz.Bazi belirtilerim vardı ve bugün adetime 4 gün kala test yaptırdım.Anormal olan sonuçlar BHCG 1– FERR 5.60–B12 97 Hemogram testi sonuçlarımda MCV 70.8– MCH 23–MCHC 32.5–RDW 18.1–PLT 398 Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim..

 128. zeliha yıldırım says

  merhaba bende boyun baş ağrısıyla doktora gittim yapılan testlerde demir eksikliği çıktı.ilaç tedavisi verdi 3 ay kullancam kontorle gitcem çok zayıfım hiç canım yemek yemek istemiyo kilom gittikce düşüyo geçen sen 50 kiloydum şimdi 43 kilo iki çocuk annesiyim halsizim çok unutkanım ne yacam bilmiyorum.

 129. isminiz... says

  merhaba arkadaşlar bende de demir eksikliği çıktı bugün ama normal değerler 37 ile 145 arası yazıyo benimse 12de anlayamadım doktor çok kırıtık bi durumdasın dedi ilaç verdi haftaya yükselmezse iğneye başlarız dedi ne yapacağım bilmiyorum

 130. says

  acayip derecede roka maydanoz yiyen birisiyim, yumurtamı peynirimi de yerim, ama demirim düşük çıktı yine de. acaba bağırsaklarım mı emmiyor?

 131. hande nur doğan says

  slm okudugum herkesin sorrunu saç dökülmesi ile ilgili benim ise başka bir sorum olacak demir eksikliginin dişlere zararı varmıdır birkaç aydır 2 yeni dişimdeçürekler meydana geldi. gerçektende bu durum beni meraklandırıyor

 132. tolga can says

  Merhaba herkese geçmiş olsun önce, benim oğlum 2,5 yaşında demir eksikliği olduğunu bugün öğrendik. İlaç tedavisine bugün başlıyoruz. Bahsedilen belirtilerin bir kısmı benim oğlumda da mevcut. Tırnakları çok çok kırılgan ve ince. Özellikle ayak tırnakları paramparça durumda. Çok zayıf ve huysuz. Ama hafızayla ilgili sorun yok bizde, aylar önce olan hiç alakasız şeyleri anlatıyor hala. Ama merak ettiğim bazı konular var. Mesela, 2 ay (örnek olarak) boyunca düzenli şekilde ilaçları kullandık ve kan değerleri normal seviyeye ulaştı. Daha sonra yine demir seviyesi düşer mi? Ömür boyu mu tedavi olmalı? Yoksa sadece demir içeren yiyecekleri daha dikkatli kullanmak yeterli midir? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

 133. adnan kaya says

  slm herkese gecmış olsun öncelikle benim işimde de demir eksikligi var sag bacagında kasılma oluyor geceleri uyuyamıyor bu demir eksikligi ile ilgili olabirmi bilgi verirseniz sevinirim

 134. senem sarıkya says

  benim kardeşim duvar yiyor toprak yiyor bunun sebebi demir eksikliğimi acba yardımcı olumusnz

 135. aysel melek says

  merhaba benim tırnaklarım pürüzlü şekilsiz çok yavaş uzuyor bunun için doktora gittik demir eksikliği olduğunu söyledi ve bir krem verdi ama işe yaramadı ne yapabilirim ?

 136. selçuk says

  slm . benim sorum demir eksikliğine bağlı zeka geriliği sonradan tedavi edilmezmi kalıcı mıdır?

 137. Burcu Acar says

  Mrblar. benm Demir eksikliği konulu sunumum var 2 hafta sonrasına. demir eksikliği sonucunda oluşan bilişsel gelişimle ilgili bilgi verebilecek arkadaş var mı varsa eğer bilgilendirebilir mi ?

 138. hülya says

  merhba ben bugün öğrendm demir elsiklği oldgnu ve bu belirtilrin hepsni yaşadm ve yüzmde çok yara oluşuyor acaba bu yaralr da denmir eksiklğnden olbilr mi bilgsi olan lütfen söylesn bu konuda çok hassasım…

 139. burcu says

  bende yaklaşık 2 yıldır demir eksikliğiyle uğraşıyorum sürekli halsizim we ayaklarım bacaklarım dizlerm tutmyo eklem ağrılarım çok oluyo. minimum değerler %65ken bende 30larda çıkıyo ilaç kullanıyorum normal seviyeye gliyo fakat 1-2ay sonra tekrar düşüyo kesin bi tedavi yöntemi yokmudur acaba?

 140. zeynep says

  slmlar 26 yaşındayım on senedir demir eksikliği tedavisi görüyorm saçlarım fena halde dökülüyor tek sebeb bu imiş gizli bi vampirim mi var bilmiyorum bıktım artık bu illetden saç derim görünüyo artık bariz bi şekilde açılma var hal böle oldukça psikolojimde bozuluyor:((başına gelip tedavisi sonuç veren varsa ne olur banada söylesin:((ilaçlardanda sonuç alamadağım tedavidende bıktım artık…

 141. cumali says

  SELAm BENİM ZEKAM İYİ DEYİL BİRSEYİ YAPTIGIMDA 10 dKİKA SONRA UNUTUYORUM LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN

 142. ece says

  ben de bugün öğrendim demir eksikliği olduğunu. sürekli halsizlik vardı bende. şimdi ilaç tedavisi uygulayacağım ama kilo almaktan korkuyorum. zaten 10 kilo gibi fazlam var. Bu ilaçlar kilo aldırır mı?

 143. FEDAİ says

  demır eksıklıgı ılacları ıle beraber sut ve sut urunlerı kullanıla bılırmı ve zararı nedır tsk ederım

 144. ruya says

  hepinize merhaba.
  Ben 34 yasindayim ve kendimi bildim bileli demir eksikligim var. demir ilaclari kullanirken kesinlikle sut urunleri alinmamali. ilacdan once ve sonrasinda iki saat sut urunlerinden uzak durulmali yoksa ilacin hicbir etkisi olmuyor.Bunun yaninda c vitamini iceren bir sivi ile alindiginda emilim daha kuvvetli oluyor.
  Size iyi ve kotu haberlerim var.Demir eksikligi hafizanin zayiflamasina sebep olurken ilac kullanimindan sonra duzeliyor fakat kotu haber su benim problemime kalici bir cozum bulunamadi.Tam bir etoburum ama %20 emilim olur denmesine ragmen belli bir sure sonra demirim yine dusuyor.Yalniz kesinlikle 6 ay gibi bir kur uygulanmali (ferro sanol gibi hap icin konusuyorum)yoksa demir yukselir gibi olup hemen tekrar dusuyor.Doktor kontrolunde beli bir sure kullanilmasi sart.l

 145. nazo says

  merhaba arkadaşlar bence biraz bitkisele yönelseniz çok iyi olur ben şu anda lösemi tedavisi görüyorum ama doktorlar yapıla bilecek bişey olmadıgını söyledi bende bitkisele sarıldım inanmazsınız hastaneden çıkalı bir buçuk ay oldu ben hastaneden çıkınca yürüyemiyordum allaha hamd olsunki şimdi iyim lafın kısası hep haplarla yaşayamayız bir yeri düzeltip bir yeride bozuyo yani bunu kimse inkar edemez allah hepimize şifa verir inanmak lazım

 146. sitanizi beyendim says

  slm eşimhangi doktora gitiyse sende kan eksikliyivar dediler verdiyiilaçlar bir işe yaramadı yine aynı sürekli başağrısı halsizlikbazen üşüme oluyor direk hangibülüme gitmemizi tavsiye edersiniz

 147. Anemi says

  Süt ürünleriyle neden alınmamalı diyen arkadaşım,Süt ürünlerinde kalsiyum bulunur ve kalsiyum demirin emilmesini yavaşlatır.Örneğin;Etteki demirin %20 si emilir ama sütle birlikte kullanılırsa bu oran düşer . Tam tersine C vitaminiyle beraber alınırsa emilim hızlanır.SAYGILARLA.Bu arada fark ettim de etle süt içilmez ama olsun o bir örnekti:)

 148. yılıdz says

  merhabalar,

  kansızlık yada demir eksikliği ağız kokusuna neden oluyormu acaba bilginiz varmı?

 149. fatih says

  ferrosanol duodenal adlı ilacın kullanma klavuzunda süt ve çayla alınmaması gerektiği yazıyor.

 150. adfadfa says

  kim cevap veriyor ki sorulariniza hepiniz bir suru sey sormussunuz ?

 151. yıldız says

  konuyu araştırırken yorumları gördüm katıldım herkes bildiklerini paylaşıyor sanırım

 152. fatma says

  merhabalar ben günlük yumurta peynir yoğurt haftada 2 gün kırmızı et yiyen sebzelerden vazgeçemeyen bir insanım çocuk yesin die bütün alışkanlıkları sağlığa çevirdik ama bende inanılmaz bir şekilde çok düşük demir eksikliği çıktı herkes şaşırdı bu neden oluyor diye baş dönmesi halsizlik saç dökülmesi el ve ayak üşümesi çok oluyor demir eksikliğinin başka bir sebebide olabilir mi?
  Teşekkürler.

 153. ismail says

  FATMA DİYOR Kİ…. MERHABALAR AYNI SORUNLA KUZENİM KARŞILAŞMIŞTI. ONA ALFA TALESSEMİ TEŞHİSİ KOYDULAR O SADECE TAŞIYICIYMIŞ. AİLE HEKİMİNİZLE GÖRÜŞÜP BİR HASTANEDE TESTYAPTIRMANIZ FAYDALI OLACAKTIR.

 154. tuba karakaya says

  mrb annem de demir eksikliği var ve cok halsizlikm yapıyo acaba demir takılsak faydası olurmu?

 155. ecevit says

  mrb ben 17 yaşındayım demir eksikliği var kesinlikle şarap içildiğinde demir artıyor tavsiye ederim

 156. sarsıntı says

  mrb bendede demir eksiklği var ama benm agzımdada yara çkıyor aranızda böyle olan varmı

 157. olga says

  Merhaba benimde dilimde beyaz acı yapan yaralar oluşuyor doktora gittiğimde sizde adet düzensizliği de vardır dedi ki var nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık diye 3 ay ilaç verdi kullandım fakat şuan aynı durumdayım ne yapmam gerektiğini bilmiyorum tekrar gitsem yine ilaç verip gönderecek ..

 158. volki says

  demir eksikliği unutkanlığa neden olur mu ? bende demir eksikliği var en büyük şikayetim unutkanlık

 159. adobilo says

  kansızlık bir teşhis değil bulgudur yazıyor..3 yaşındaki kızımda demir eksikliği çıktı..doktora dedim ki bu çocuk etini yumurtasını herşeyini yiyor neden olmuş olabilir? el cevap:olur böyle ilacı kullanın geçer..kim araştıracak altta yatan nedeni allahaşkına bu ülkede….

 160. NaZ says

  adobilo çok haklısınız, bu ülkede sadece adı “ARAŞTIRMA HASTANESİ” olan hastaneler var malesef. Annemde demir eksikliği var ve 1 ay içinde aşırı derecede bir düşüş gözlendi. Nedenini araştırmak yerine ilaç verip başlarından atarken, kollestrolü yüksek olan anneme yumurta, et ve yeşil yapraklı sebze tüketmesini tavsiye etmeyi unutmadılar!!! Güzel ülkemin güzel doktorları…

 161. beren says

  kızımında demiri 6.3 olarak çıktı bugun.buyuk tuvaletinde kanama oluyor.çölyak hst veya kolit olabilir der doktor.sadece ilaç verip göndermek hiiiç doğru değil muhakkak altındaki neden araştırılmalı.

 162. bülent erdem says

  1,5 yasın da oğlum var demir eksikliği var dedi dr. verdiği şurup kusma yaptı bir daha vermedim doğal yollarla eksik olan demiri nasıl kazandırırım?

 163. huseyin says

  Merhabalar,

  Arkadaşın biri şarap için demiş, pekmez duruken zıkkımı ne yapayım.

 164. sibel says

  merhaba 36 yaşındayım aşırı derecede kanama oluyor.sebebi rahim duvarının kalınlaşması diyor doktorum.kansızlık bunun sebebi ola bilirmi.

 165. kismet says

  merhaba bendede cook kasnsizlik var usume var sac dokulme var ve en cok kocamda sikayet ettigi uyku bol bol gunde 16saat uyuyorum,bunu gidermek icin ne yapmaliyim,dr gittim ilac verdi bi sey yaramadi,yillardir boyle devam ediyor!!

 166. Ayvaz Aymaz says

  Arkadaşlar, demir içeren besinler sayılırken bunların “pir” i unutulmuş. Sevenler yemeklerine Kimyon serpsinler, kimyondaki demir yüzde olarak en yüksek. Yalnız tek farkı “kalite” . Mesela protein konusunda da öyledir: Örn. Kuru f. nohutta da neredeyse etle yarışır miktarda protein var ama kalitesi etle yarışamaz, bunun için et yenebiliyorsa et, yok yenemiyorsa kimyon, mercimek. (Merc. çorbası içerken de az da olsa limon sıkın ki C vit. sayesinde demirin emilimi kolaylaşsın. Bir de çay-kahve sevenler yemeklerle arasına 1-2 saat (önce-sonra)mesafe koysunlar. Bir zamanlar zavallı “çay”ın adını çıkarmışlardı “vitaminleri öldürüyormuş” diye. Halbuki birşey öldürdüğü yok, sadece aynı anda alınan demirin emilmesine engel oluyor, demir de canlı değil zaten, diğer vitamin ve minerallere de birşey yaptığı yok. Gariban çay, adı çıktı 9′a… :)

 167. Ayvaz Aymaz says

  Yav bir de Ceviz i söylemeyi unuttuk. Onda da çok demir var. Hatta o kadar ki ceviz ağacının kendi yapısı da ağaçlar içerisinde en yüksek demir içerir ve sırf bundan dolayı (iletkenliği fazla olduğu için) yıldırım çarpması/düşmesi gibi olaylar en çok ceviz ağaçlarına denk gelir, yani yağmurda altına en girilmeyecek ağaç cevizdir :). (Özetle: Ceviz, kimyon, mercimek, pekmez …)

 168. ersin says

  bende bugün bir hastaya kan vermek için hastaneye gittim kanımda demir eksikligi var oldugu için kan alamıyacaklarını söylediler ne yapacam şimdi ben?

 169. derin says

  mrhaba bnde demir eksikLiqi var sürekLi toprak feLn yiyorum ama yemk istmiyorum ne yapmam Lazm Ltfen yardımcı oLurmusunz .?? :(

 170. murat says

  slm derın… toprak yemene gerek yok.yapman gerekenler ılk once aclık kan sekerını orctur bunla ılgılı bır sorunun olup olmadıgı ogren namıdeger gızlı seker,olup olmadıgını.sonrsında yemek yeme seklınde mutlaka gunde 5 ogun olarak ama azar azar ve yavas yavas yemek kaydıyla degısıklık yap.et yerken az pısmıs olmalarına dıkkat et ve mutlaka yanında bol rokalı salata bulundur bol lımonlu ve maydonoz oranıda yuksek olsun salatada.sebebıne gelınce gıdalar mıdeye ınerken mıdenın cıkısında hazırda beklıyen safra kesesı safra suyunu hazırlar emılmek uzere cıkıs yaptıgında gıdaların uzerıne safra suyunu bosaltır bu ıslem gıdaların kalın bagırsaga yapısmasını ve gıdalardakı vucudun ıhtıyac duydugu vıtamın ve proteınlerın emılmesı saglar.ama fazla hızlı ve cok yendıgınde o safra suyu yeterlı olmıyacagı ıcın bagırsakta asırı yuklenme olur ve baskı hısseden bagırsak gıdaların emılımını saglamadan dısarı atar.buda senın ıhtıyac duydugun vıtamınlerın alınmasını engeller tabı bu ısın baslangıc noktası zaten yeterı kadar alınamayan senın sorunun olan ozellıkle demır alımı kana karıstıktan sonra hucrelere ulasması gerekır bunuda saglıyan kandakı glıkoz dur ama ınsulın sayesınde gılıkoz ve demır hucrelere ulasır bu ıkılı sayesınde dıger vıtamınler kolay yol bulurlar hucreler ıcın bolece senınde heryerınden enerjı fıskırır ama pankreas yeterlı derecede ınsulın uretemedıgı zaman bunların hıcbırısı gerceklesemez yada yeterı kadar gerceklesemez ılk once dedıgım gıbı gızlı sekerın varmı yokmu bunu bı ogren ordan bısı cıkmaz ıse tıroyıt degerlerını orctur sınırsel buzukluk yapabılır ve buda bazı organları duzenlı calısmasına manı olabılır…ben doktor degılım sadece cok yakınımın basına gelen bır olay ve takıp edıp arastırdıgızda cıkan sonuclar arastırp gorduk ve senınle paylasıyorum sakın doktorunun soylemlerınde dısarı cıkma benımkısı sadece bır onerı ve bunu doktorunla paylasmalısın dıye dusunerek yazıyorum sana
  deep not: klorofıl kullan yan takvıye olarak

 171. yeliz says

  bendede demir eksikliği var 50-170 arası normalmiş benimki 20 çıktı tansiyonum 9/5 baş dönmesi halsizlik üşüme var ayrıca 3 yıldır safra kesemde taş var safrayla ilgili olabilirmi lütfen bilgilendirin

 172. safiye says

  merhaba bende de demir eksikliği var demir eksikliğinden dolayı saç dökülmem ve yüzümde soyulmalar oluyor çok kötü bir durum herkese acil şifalar.

 173. emily says

  yukarida agzinda yara oldugunu yazan arkadaslar cok dikkatli olun,Behcet hastaliginin isaretide olabilir bu yaralar ve bu hastaliga teshis konulmasi yillar alabiliyor.

 174. elif says

  mehabalar.benim 3,4 yıldır hallolmayan bir demir problemim var idi,IRON isimli besin destek ürünü sayesinde demirim 2 katına çıktı hemde 2 hafta içerisinde.İlaçlarla zaman kaybetmeyin derim hem bu ürünün piyasadaki kan ilaçlarında olduğu gibi hiçbir yan etkiside söz konusu değil..Saygılar sağlıklı günler temenni ederim…

 175. elif hanım merhaba! nerede bulabilirim bu ürünü acaba? says

  elif hanım merhaba! nereden bulabilirim bu ürünü acaba?

 176. selma says

  acth ım yüksek çıkıyodu 0-46 olması gerekirken benimki 132 çıkıyordu anti deprosyon ilacı aldıktan sonra 85 de kaldı buna çözüm nasıl bulabiliriz

 177. serdal says

  fatma sen de demir eksikliği degil b 12 vitaminsizliği var….unutkanlık ,davranıs bozukluğu,sinirlenme.kansızlık ,ayak kasınması,asırı kilo kaybı bu belirtiler varsa su yiyecekleri ye…(KIRMIZI ET,YUMURTA,SÜT,YOĞURT) YE DÜZELDİĞİNİ SEN DE GÖRECEKSİN NEROX İLACINI AL….. ALLAH hepimize acil şifalar versin…..

 178. erkan says

  bende demir eksikliği çıktı tedavi olan arkadaşlar beni ekleyebilirlermi lütfen defo-@hotmail.com neler yapmam gerektiği konusunda danışmam lazım

 179. isminiz... says

  ben çok çay içiyorum. Sürekli bir baş ağrısı ve ara ara mide bulantım oluyor. Bir de çabuk yorulma var nedeni demir eksikliği olabilir mi bir ara demirim en düşük 37 olması gerekirken 27 idi. Fakat demir hapı kullanmıştım ve değerler düzelmişti.

 180. tuğba says

  ben de de b12 eksikliği ile demir eksikliği vardı iğne ve hapla halloldu hayat kalitesi düşüyo resmen üşüme halzizlik yorgunluk sinirlilik hali ve unutkanlık yine düşmüş b12 yeniden başlıcam iğneye herkese acil şifalar

 181. Mefharet says

  İyi günler,benimde beyaz kan hücreleri(lökasit) değerlerim düşük 3.65.Bu durum ne gibi hastalıklara neden olabilir? bu değeri arttırmam için ne yapmalıyım?

 182. kenan says

  kan ooranım 2 çok düşük demir bağlanamıyor hiç çıkmadı halsizlik var ama aşırı içten yanmada var iştahsızlık yok kilo kybı yok neden böyle oldum bilmiyorum hiç bir yere sığamıyorum yalnızlığı hiç sevmiyorum lütfen beni bilgilendirirmisiniz

 183. Ülkü Gülbeyaz says

  benimde aynen 1 haftadır kendimi zor tutuyorun toprak yememek için ne yesem olmuyo ağzımın tadı yerine gelmiyo sanki türk kahvesi yapıyorum sırf telvesi için o bana toprak gibi geldiği için

 184. nesli says

  selam arkadaşlar ben vejeteryan olduğum için demirim çok düşükmüş normalde enalt seviye 11ama benm 4 ne yapıcam bilmiyorum Allah hepimize sifa versin insallah…

 185. tuba says

  tuğba arkadaşım yazdıklarının aynısı bende vardı.1 hafta kan, 1 hafta b12 iğnesi oluyodum.çok iyiydim.şimdi 4 gündür tekrar tepetaklak oldu depolar düşüştee..Allah hepimize acil şifalar versin, hastalıklar günahlara kefarettir derler! Hamd olsun…

 186. BENSU says

  ben12 yaşındayım dudagımın kenarı catlıyor çok acıyor azımı açamıyorum bana ne önerirsiniz

 187. PINAR says

  merhaba yukarıda bahsedılen İRON için veya b12 eksikliğinde kullanılacak ürün için bana ulaşabilirsiniz ürünlerin hiçbir yan etkisi yoktur kullananlar çok çok memnun ve etkisini kısa sürede gösteriyor.Ürünler bunlarla sınırlı değil vitaminler de bulunmakta bunlar için bana ulaşabilirsiniz

 188. gülşah says

  saçlarımın dökülme sebebi ve cansızlaşma sebebi demir eksişkliğiymiş doğru mu?

 189. ipek says

  benim saçlarımım dökülüyoooo acaba tüm bilgiler bunlar mı?

 190. sanakalmamışbenimadım says

  ya bana demirin bulunduğu besinler lazım ya lütfen onlarıda yazın çok rica ediyorum :((((
  :))))))))))))))

 191. feten says

  sevgili sanamıkalmısbenimadım,

  bence yazıyı dönüp tekrar okuyun ,orda demir içeren zaten koca bir başlık altında zaten yazıyor .

 192. halil says

  Harnup pekmezi için arkadaşlar.. Keçiboynuzu pekmezi.Hatta Aktarlarda satılan keçiboynuzuözü için..

  sabah aç karnına ve yatmadan önce 2 kaşık için..sabah 2 akşam 2 yani..farkı görün.Gerçekten besin deposu demirde hayli mevcut..Bendede çok unutkanlık vardı tartıştıgımız bir konunun başını dahi unutuyorduk o denli yani..

 193. sabriye says

  oglumda demir eksikligi var napmam gerek bu arada oglum cok terliyor zature hastaligi gecirdi yakinlarda sorunum buyuk

 194. mustafa says

  kanımdaki demir oranım cok üksek cıktı..referans agırlıgı 65/175 benimki 178 ve yüksek,inrenet ortamında yüksek demirle iligili bir acıklama bulamadım.kanımdaki demiri nasıl düşürebilirim?kan vermek demiri düşürmeme yardımcı olurmu?bu arada kolestrolumde degerlerının cok üstünde..

 195. fsmtr34@gmail.com says

  hersey ıcın tesekurleR. Bakalım aldgmz blgler yetErlimi

 196. Vedat Vermez says

  Çay demir bağlama ve demir eksikliğine yol açar. Bilhassa yiyecekler ile birlikte tüketmeyiniz. Canınız çok çay isterse açık ve limonlu olarak içiniz. Günde içeceğiniz çay miktarı 5′i geçmesin. Sağlıklı günler dilerim.

 197. BURCU YAKŞİ says

  doktorum 16(L) değerinde demir eksikliğim olduğunu söyledi ve FERRUM İNTRAMÜSKÜLER iğnesi vererek tedavime başladı sizcede uygunmudur?

 198. merve says

  doktorum kan ılacı verdı fakat ılac koku yapıyor tuvalete gıttıgımde hatta nefesımde bıle ılacın kokusu var. Bu yuzden ılacı bırakmıstım fakat yenıden basladım bı care cozum varmı ?

 199. nisa says

  ben 14 yaşındayım.demir değerim yaklaşık 2-3 ay önce 0 mg çıktı.yani vücudumda hiç yok.ıspanaktan da nefret ediyorum.başka yiyecek yok mu :p

 200. hülya çakmak says

  2 su bardağı üzüm pekmezi saf pekmez olacak içine bir tatlı kaşığı toz tarçın koyup sabah 2 yemek kaşığı akşam2 yemek kaşığı yenilcek sabah aç akşam yatarken ben öyle düzeldim benim demirim 26,66 idi kanımda 7,50 idi 15 gün içinde demirim 50 çıktı .

 201. hülya çakmak says

  bendede demir ve kan eksikliği var kanım 7,5 demir 26,66 en düşük insan vucudunda 50 olması gerekiyor ben ne yaptım iki bardak saf şeker katkısı olmayacak 2 su bardağı pekmez içine bir tatlı kaşığı toz tarçın ve bunu sabah 2 yemek kaşığı aç karnına akşam yatarken2 kaşık ben böyle yaptım ve 15 günde demirim 51e çıktı ben bunu devamlı yapıyorum tavsi ediyorum çok iyi geliyor inşallah sizede iyi gelir

 202. emrah says

  ben duzenli olarak kan bağışı yapıyorum demir eksikliği oluşurmu…

 203. Derya says

  Hulya cakmak tavsiye icin cok sagol…
  en kisa zamanda denicem pekmez alip

 204. vestel klima servisi says

  günlerdir elim ayağım titriyor çalışırken meger sebebi demir eksikligiymiş. bilgi için teşekkürler.

 205. mert says

  aarkadaşlar benim de saçlarım uzun yıllardır dökülüo aralıklı aralıklı gözüküo ve daha bir ay önce doktora gittim ve bendede demir eksikliği çıktı hatta alt seviyede dedi ve bende unutkanlık yorgunluk gögüste çarpıntı bacaklarda zayıflık kasılmalar var arada bir oluo bunlarda vardı ama hiç anlaamamıştım şimdi demir ilacı kullanıyorum ama ne olcak bilmiyorum geçenlerde ilacım bitti bir sağlık kuruluşuna gittim yazdırmaya adam bana erkeklerde demir eksikliği olmaz dedi başka bir hastalık olabilir anlamında şunu söledi bağırsaklarının incelenmesi lazım dedi yani kolonoskobi yaptırıp ona göre karar verilmesi gerekio dedi ama başından atmak için yazdı ilacı yinede kovmaktan beter etti adam kafam çok karışık.. şunu soruyorum sizlere demir eksikliği erkeklerde olmuyo die hiç doktorunuz böle bişey söledimi şimdiden teşekkürler..

 206. says

  bendede aynı şekilde demir eksikliği var. erkeklerde demir eksikliği oluyor kadın erkek farketmiyor arkadaşım feramat yazan demir ilacı al ve folik asit bunların ikisini yeni kullanmaya başladım ve kırmızı et pekmez yumurta kuru incir bunlar demir yapıyor.

 207. pınar says

  1 tane portakalı sıkın ve içine 3 yemek kaşığı pekmez ilave edip için.hergün yapın.çok faydası oluyor nettende araştırabilirsiniz

 208. ece says

  erkeklerde demir eksikliği olması normal bir durum değil sebebinin mutlaka araştırılması gerekir.

 209. müjde says

  ya arkadaşlar bende de demir eksikliği var. ben doktora saç dökülmesi şikayetiyle gittim .bana demir eksikliği dedi ve ilaç verdi ama neden kaynaklandığını söylemedi ne yapsam ki acaba yaa bi tavsiyeniz var mı

 210. naz says

  Merhaba ben 14 yaşındayım . yaklaşık 1 ay önce , çocukluğumdan beri kağıt yediğini fark ettim .annem bebekken toprak yediğini söylüyor … 10 yaşından beri sıklıkla basım ağrıyor .sinüzit ya da migren değil … Yüzüm de özellikle gözlerimde şişlikler var …yaklaşık 1 yıldır nedensiz yere dudaklar catlıyor , yeterli neme sahip olmasına rağmen .saclarım da kücüklüğden beri dökülür . derslerimde başarılıyım ama okula ilk başladığım yıldan beri ögretmenlerim dikkatimi toplayamadığımı söylüyor . bir türlü odaklanamıyorum . tırnaklarımda beyaz renkte bir şey oluştu. Annem diyetisyen ve bunun vitamin sözlükten olduğunu söylüyor .ayrıca babam akdeniz anemisi taşıyıcısı . bunlar normal mi ?

 211. ayse besincioglu says

  benimd eeşimde ferritin yükselkliği var devamlı kan almaktan düşermi bilmiyorum kll tanısı kemoterapiden dolayı kemik iliği kan üretmiyor üretirmide bilmiyorum allah yardımcımız olsun temennim kan üretmesi şifa versin allah herkese

 212. yorum cu says

  saç dökülmeleri genellikler sağlık sorunlarından kaynaklanıyor b12 çinko ve demir eksikliği varsa saç kökleriniz kurur ve sürekli kopmalar olur… b12 çinko ve demir eksikliğini gideren vitaminler tüketin aynı sorun bendede vardı hatta bende birde hemoroid vardı sürekli kanama oluyordu. saçlarım burak özcivit in saçları gibiydi şimdi ise mahvoldu döküle döküle ama ben zamanında farkına vardımda zeytin yağı kullandım 1 yıldır zeytin yağı sürüyorum ve birde barcelino saç bakım yağı kullanıyorum
  şuan için ise bol bol kırmızı et yiyorum sabah kahvaltısında öğle yemeğinde akşam yemeğinde ve gece yatarkende ve gündüzleri ise sürekli kuruyemiş tüketiyorum saçları ise zeytinyağlı sabun ile yıkıyorum kesinlikle şampuan kullanmam ara sıra sarımsaklı şampuan kullanıyorum naturway ın ürünü olan eczaneden almıştım.. şuan ise dökülme durdu fakat halen b12 çinko ve demir eksikliği var aldığım vitaminler zaman zaman içinde etkisini gösteriyor.. şunuda unutmayınki b12 çinko ve demir eksikliği yaşıyan ve saçları dökülen insanlar.. dert etmeyin o dökülen saçlar geri çıkar.. siz bu vitamin eksikliğini giderirseniz kopan dökülen saçlar geri gelir.. banada bunu hastanete gittiğim cilt dokdoru söylemişti ırsi değil vitamin eksikliğinden dolayı dökülüyor demişti ve sürekli kırmızı et birde yeşil sebze türü tüketmen lazım tekrar geri çıkar demişti.. bende aynısını yapıyorum.. şuan ise önlerde seyreklik var ıslattığım zaman çok belli oluyor ama kuru iken belli olmuyor zaman zaman içinde saçlaırm geri çıkacak eminim.. cünkü tanıdım bir abimin saçlarıda dökülmüştü düzenli beslene beslene saçları geri çıktı ve gür vebirde çok eski arkadaşımın saçlarıda dökülmüştü oda düzenli beslene beslene geri eski haline geldi çıktı saçları …sizlerinkide çıkacak eminim …

 213. derya says

  hepiniz kendi başınıza doktor kesilmişsiniz ama niyeyse ortada sağlaam adam yok demekki neymiş fazla ilaç zarar

 214. erenşahin says

  bendedemir eksiği olduğunu sö yleyen doktor banailaçverdi su an iyii geldi isteyeneadres veririm

 215. Alp Uruz says

  DOĞAL BESLEN SAĞLIKLI YAŞA

  Bu derlediğim kitabın adıdır. Yorumları okuyunca özetle aşağıdakileri hatırlatmak istedim. Ben de diyabet 2 hastasıyım. Aşağıdaki hatırlatmalar saç dökülmesinden depresyona kadar faydalı olacaktır. Şafi Allah tüm hastalara şifa ihsan buyursun.

  *Kullanılan tüm ilaçlar bile etkili olamıyorsa sindirim ve emilim bozukluğu var demektir. Çaresi KEFİRden başka ne olabilir? Kendi kefirinizi kendiniz yaparsanız daha faydalı olur. Kefire darı, yulaf, ruşeym, arpa, çavdar, baklagil, zencefil, zerdeçal, havlıcan, koko, muskat, kakule, POLEN, ebegömeci, sinirliot, bamya, gülhatmi, geven kitresi… unları katarak faydasını daha da artırabilirsiniz… Kefiri 10 ölçek süte 1 ölçek kaynamış deniz suyu (veya deniz tuzu) katarak da yapabilirsiniz. Kefir barsaklardaki sindirim bakteri ve mayalarını çoğaltarak emilimi artırır.
  Ekin-Baklagil Unu karışımını Kefir ve Deniz suyu, Sodyum Bikarbonat ile akşam mayalarsanız yarı yarıya sindirilmiş hale getirirsiniz. Gluten, Nişasta bile parçalanmış olur, alerji yapmaz…
  Böylece hemen her türlü mineral ve vitamini almış olur, bir çok hastalıktan 3 ay içinde kurtulabilirsiniz…

  *BARSAKLARdan sonra TROİD BEZESİ başta olmak üzere iç salgı bezelerinin dengeli çalışmalarının sağlanması gereklidir. Bunun için DEREOTU, TERE, CEVİZ İÇİ, CEVİZ YAPRAĞI, LABADA, KARABUĞDAY, KİMYON, MAYDONOZ, NANE, REZENE, REYHAN, PAPATYA, POLEN/ÇİÇEKTOZU, KARAÜZÜM ÇEKİRDEĞİ, ISIRGAN TOHUMU, HAYIT TOHUMU, ÜZERLİK TOHUMU, SUSAM, KETEN, ÇEDENE, ÇÖREKOTU, KAKRNIYARIK TOHUMLARI (ve Sodyum Bikarbonat) gibi bitkilerin unları çay veya kahve olarak kullanılmalı, çayı süte katılıp çökelek-peynir yapılmalı, suyu hamur karmakta kullanılmalı… Bu karışım kefir, ayran, yoğurt ve çorbaya katılarak da kullanılmalı. Böylece bezeler ve beden çalışması dengelenmiş olur…

  *Ayrıca KROM,İYOT,NİKEL,ZİNKO, SİLİSYUM, SELENYUM alınmadan Şeker, yağ, Et sindirimi olamayacağı unutulmamalı. Obezite ve Diyabetin ortaya çıkması bu yüzdendir. Bunlar ise en çok POLEN, YULAF KEPEĞİ, UNU, DENİZ -KAYA TUZU, DENİZ SUYU gibi yiyeceklerde vardır. Yukardakilerle birlikte bir TO veya TUZ karışımı hazırlanıp tüketmekte yarar vardır…

  *B12 VİTAMİNİ, FERRUM, ZİNKO alınmadan insan ayakta duramaz. Erkeklerin günlük 5 mg çinkoya ihtiyacı vardır. B12 Vitamini en çok ve doğal olarak kefirde vardır. FERRUM kimyon, ceviz, ısırgan tohumu, karaüzü çekirdeği, keçiboynuzu, POLEN, Zerdeçal ununda vardır.
  Dana, keçi ve hindi etlerini akşamdan bu bitki karışımıyla ve deniz tuzu, sodyum bikarbonat ile terbiye ederseniz demirini daha da artırmış ve emilimini kolaylaştırmış olursunuz. Ayrıca Hepatit vb hastalıklardan da korunmuş olursunuz. Sakın terbiyesiz et ve hamur işi yemeyin…
  Limon Suyu-Sarımsak İksiri, morhavuç, morpancar, morşalgam, ekşi elma, hıyar, yerelması rendeleri veya suları ile şalgam suyu hazırlanıp içine adı geçen bitki unları da katılırsa Ailevi Akdeniz Ateşi gibi romatizmal hastalıklardan bile kurtulabilirsiniz…

  *DEVİT3, OMEGA3 (Balık Yağı), B9/FOLİK ASİT (Yeşil Sebze Yaprakları), Glukozamin (Kemik-Paça Çorbası), Kondroitin (Balık Kılçığı Çorbası), MSM (Gevendikeni Kitresi, Ebegömeci, Pırasa, Soğan, Sinirliot, Pırasa, Brokoli vb) olmadan kemik, kas, kıkırdak ve eklem sağlığı korunamaz.

  *SODYUM BİKARBONAT, KOLLOİDAL GÜMÜŞ SUYU (veya ceviz, soğan, sarımsak yaprakları suyu) alınmadan vücutta biriken mikroplardan kurtulmak mümkün olmaz… Bunlar 650 mikroplu ve mikropsuz hastalığa karşı doğal antibiyotik ve kanı asitli olmaktan kurtarıp alkali yapıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır… alpuruz@yandex.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir