wordpress counter

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Karbonhidrat Nelerde Bulunur? Karbonhidratların en önemli görevi vücuda enerji sağlamasıdır. Karbonhidratların içinde insan beslenmesinde başlıca enerji kaynağı olan şeker ve nişasta yer alır. Tüm dokular, enerji ihtiyaçlarını karşılamak için karbonhidratları kullanır. Günlük alınan enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan, %10-15’i protein, %25-30’u ise yağdan karşılanmalıdır.

Karbonhidrat Çeşitleri Nelerdir?

Basit ve kompleks olmak üzere iki tür karbonhidrat vardır. Meyve, sebze ve bakliyat kompleks karbonhidrat grubuna girer. Şekerler ve şekerli sodalar ise basit şeker karbonhidrat tipine örnektir. Basit karbonhidratlar çok kolay olarak sindirilir ve hızla kana karışır. İnsülin hormonunun salınımını arttırır ve kan şekerini hızla düşürürler. Kompleks karbonhidratlar sindirim sırasında daha çok metabolik enerji harcarlar. Sindirimleri daha uzun sürdüğü için, kan şekerini çabuk yükseltmezler. Kandaki şeker düzeyinin sabit kalmasına yardım ederler.

Karbonhidratların en çok ve yaygın bulunan çeşitleri şeker, lif ve nişastadır. Her karbonhidratın temel yapı taşı bir şeker molekülü, karbon, hidrojen ve oksijenden meydana gelir.

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Ekmek, makarna, simit, mısır unu, mısır gevreği, yulaf ezmesi, hamur işleri, beyaz pirinç, bulgur, mercimek, patates, fasulye, nohut, elma, kayısı, şeftali, erik, kiraz, ananas, greyfrut, çilek, lahana, karnabahar, kereviz, kuru üzüm ve bal karbonhidrat içeren besinler arasındadır.

En Sağlıklı Karbonhidratlar

Meyve sebzeler de karbonhidrat içeren besin kaynaklarındandır, ama söz konusu sıraya göre, orta-yoğunluklu ve düşük-yoğunluklu karbonhidrat sınıfındadırlar. Daha önce glukoza çevrilmeleri gerektiğinden kan dolaşımına daha yavaş dahil olurlar.

Karbonhidrat Ne İşe Yarar?

• Karbonhidratlar  karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan organik bileşiklerdir. İnsan ve hayvan vücudunda glikojen, bitkilerin yapısında nişasta ve sellüloz olarak bulunurlar. Beyin dokusu ve alyuvarların  enerji yakıtı olarak kullandığı glikoz en önemli karbonhidratlardan ve en fazla üzüm ve üzümden yapılan besinlerde, balda bulunur.

• Yüksek karbonatlı besinlerin sağlığa sayısız yararları vardır. Dayanıklı nişasta, doğal olarak olgunlaşmamış muz, kuru fasulye ve tam tahıllı ekmekte bulunur ve sağlıklı barsaklar için gereklidir.

• Yağların metabolize olması için gereklidir. Karbonhidrat  eksikliğinde vücut enerji için yağları kullanmak zorunda kalır fakat yağlar çok fazla enerji verdiği için yağların kullanımı neticesinde vücut asiditesi artar ve keton cisimciği denilen zararlı maddeler meydana gelir.

• Yüksek karbonhidratlı besinler, adeta bedenin yakıtı gibidir. Bir çok fizyolojik fonksiyonu düzenledikleri gibi, adale daralmalarına engel olurlar. Gün içinde enerjik, dinç ve hevesli hissetmenize neden olurlar.

• Karbonhidrat yetersizliği B vitaminleri, bazı aminoasitler ve lif eksikliğine yol açar. Halsizlik, sindirim sistemi rahatsızlıkları, sinir sistemi bozuklukları, proteinin vücut tarafından kullanılamaması nedeniyle yapım ve onarımda azalma ortaya çıkar.

• Yetersiz miktarda karbonhidrat tüketimi, merkezi sinir sistemi fonksiyonunda bozukluk yaratır. Kompleks karbonhidratlı besinler, aynı zamanda sindirimi kolaylaştıran, kan şekerini düzenleyen ve enerji düzeylerini koruyan yüksek lifli besinlerdir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. akıllıchıldren dedi ki:

  çok iyi :)

 2. betül dedi ki:

  çok güzel çünkü ödevimden 5 alacağım kesin

 3. ali dedi ki:

  iyiymiş BEE!!!

 4. SeLeN dedi ki:

  Bu site güzel ama istediğim bilgi yok :(

 5. ... dedi ki:

  bayıldım yağ protein de bulunsaydı mükemmel olurdu her şeyi ayrıntısına kadar anlatmış tşklerr

 6. teşekkürler ama eksik var dedi ki:

  ya benim fen hocası ödev verdi karbonhidratın,proteinin,yağın,vitaminlerin,minerallerin ve suyun hangi yiyeceklerde bulunduğunu araştırıp yazın diye ama burda hangi yiyeceklerde olduğu yazmıyor sadece çeşitleri ve yararları yazıyorrrr heryeri araştırdım bulamadım öğretmenden dayak+azar+eksi+ceza alcam:((((((((((((((

 7. nbvefvdd dedi ki:

  hayatımın en güzel bilgiledirici sayfası

 8. ozan dedi ki:

  karbonhidratıda açıklayaydın iyiydi

 9. ozan dedi ki:

  ama yiinede iyi
  tşk edrm

 10. cenk dedi ki:

  arkadaşlar ben şunu öğrenmek istiyorum basit karbonhidratlara hangi besinler giriyor

 11. yeter dedi ki:

  Güzel bir site

 12. berkay dedi ki:

  Tozla alsak güvenlimi ölmiyek

Paylaş

*

css.php