Cats Claw Bitkisi Neden Kullanılır?

Cats Claw (Kedi pençesi), Güney Amerika ve Asya’daki yağmur ormanlarında yetişen tropik bir asma çeşididir. Bazı kültürler, bu çiçeğe “Yağmur Ormanlarının Kutsal Çiçeği” adını vermiştir.

Bitki, Peru’da, değerli bir tıbbi kaynak olarak görülmekte ve korunmaktadır.

Bitki ile ilgili başlatılan bilimsel araştırmalar sonuçlarını yeni yeni verse de, Güney Amerika yağmur ormanlarındaki bir çok yerli kültür bu bitkiyi yüzlerce yıldır kullanmaktadır.

Cats Claw Bitkisi ve Araştırmalar

• Cats Claw’ın kök kabuğunun medikal etkisinin yanı sıra, kökün kendisi kabuğundan 3-4 kat daha etkilidir. Cats Claw’daki aktif  içerikler oldukça çeşitlidir; bitkinin hasat zamanı ile de fazlasıyla ilintilidir.

• Cats Claw’ın ( Uncaria tomentosa ) aktif içerikleri arasında, alkaloidler, triterpenler, fitosteroller ve proantosiyanidinler bulunmaktadır. Araştırmacılar kabuk ve kökteki, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırarak bağışıklık sistemini aktive eden eşsiz alkaloidleri izole etmişlerdir. İzole edilen alkaloidlerden biri olan rynchophylline, kalp ritmini ve kan basıncını düşürüp, dolaşımı arttırarak kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yarayan antihipertansif özelliklere sahiptir.

• Bir çok laboratuar ve hayvanlar üzerindeki çalışmalar, Cats Claw’ın enflamasyonu düşürdüğünü göstermiştir. Bu da araştırmaların Cats Claw ve romanoid artrit gibi hastalıklar üzerinde çalışılmasına sebep olmuştur. 1991’de yapılan bir araştırmada bitkinin içinde kendiliğinden meydana gelen glikosid-7 adlı maddenin şimdiye dek tespit edilen en aktif doğal antienflamatuar olduğu belirtilmiştir.

• Küçük bir ön çalışma; yüksek ölçüde saflaştırılmış Cats Claw ekstresinin, eklemleri yumuşatmak için reçeteli ilaçlar olan sülfasalazin veya hidroksiklorokin alan aktif romatoid artritli hastalarda makul yararlar sağladığını göstermiştir. Ancak Cats Claw ve plasebo karşılaştırmasını gösteren, insanlar üzerinde yapılacak, geniş ve büyük çalışmalara gereksinim vardır.

• Cats Claw’ın beyin  ile olan ilişkisini irdeleyen bir çalışma da Ulusal Yaşlanma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada incelenmiştir. Bulgular Alzheimer hastalığının tedavisinde yeni yollar açabilir.

Nasıl Kullanılır?

% 3 alkaloidler ve % 15 fenol içeren standardize kök ve ağaç kabuğu özü kullanılır. Bağışıklık sistemini desteklemek için önerilen doz 250 – 350 mg’dır.

Yan Etkileri Var mı?

Nadiren de olsa baş ağrısı, baş dönmesi ve kusma görülebilir. Kan basıncı düşük olanlar, lösemi, tüberküloz, Otoimmün hastalıklar ve organ nakli olan kişilere önerilmiyor. Ayrıca herhangi bir hastalık için ilaç tedavisi görenler, hamile ve emziren kadınlar doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

AC-11 Nedir?

AC-11; Cat’s Claw bitkisinin alkaloid içermeyen, %8 karboksi alkil ester (CAE) içeren özel bir ekstresidir. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda “AC-11″ maddesinin oksidasyona ve UV ışınlarına bağlı DNA hasarını azalttığını ve DNA tamir kapasitesini de artırdığını tespit etmişlerdir.

AC-11’in Etkileri

• DNA hasarına karşı doğal DNA onarım kapasitesini artırır.

• Bağışıklık sistemini destekler.

• Tümör oluşumunu baskılamaya yardım eder.

• Anti-enflamatuar özelliğe sahiptir.

Bağışıklık sistemini destekleyici etkisi, DNA onarıcı, anti-tümör ve Anti-enflamatuvar özelliği uluslararası dergilerde yayınlanmıştır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, AC-11’in DNA hasarının tamir yeteneğini artıran özelliğinin tanıtımda yer almasına izin vermiştir.

AC-11’in formüle edilim yöntemi, DNA üzerinde uzman bilim adamı Ronald W. Pero Ph.D tarafından keşfedilmiştir.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php