Kına Kına Bitkisi

Kına kına bitkisi ve kınakınanın faydaları. Kökboyasıgiller familyasından olan kınakına ülkemizde yetişmemektedir. Güney Amerika’da yetişen kınakına ağacının kabukları yerliler tarafından ateşli hastalıklara karşı kullanılmıştır. Genel olarak genç dallardan elde edilmiş olan kabuklar kullanılır.

• Kırmızı kınakına, esmer kınakına, sarı kınakına gibi türleri bulunmakla birlikte tedavi amaçlı olarak kullanılan kırmızı kınakınadır. Kırmızı kınakına fiyat olarak da diğerlerinden daha pahalıdır.

• Kabuğundan kinin çıkarılan kınakına sıtmaya karşı kullanımıyla bilinir.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu kınakına kabuğunun iştasızlık ve hazımsızlık sorunlarında kullanılabileceğini belirtmiştir.

Çay: Bir fincan kaynar su 1 kahve kaşığı kadar kıyılmış kınakına kabuğu üstüne dökültükten sonra 10 dakika boyunca demlenir ve süzülerek içilir. Çayın fazla içilmesi zehirlenmeye neden olabilir.

• Mide ve onikiparmak barsağı ülserleri olanlar kullanmamalıdır.

• Bazı kişilerde alerjiye neden olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kına Kına Bitkisi” üzerine bir yorum

  1. sitesinizi ilgi ile okuyorum gerçekten faydalı konular var

Yorum yapın

css.php