Maitake Mantarı

Maitake Mantarı Nedir ve Ne İşe Yarar? Adını ‘dans eden mantar’ anlamına gelen Maitake den alan bu mantar Doğu tıbbında bağışıklık sistemi üzerine olan olumlu etkileriyle tanınır. Maitake mantarının (grifola frondosa) kansere yönelik güçlü bir etki gösterdiği ve yayılmayı engellediği belirtiliyor.

Maitake mantarları en çok kayın ve meşe gibi ağaçların köklerine yakın ve üst üste binen yelpaze şeklinde koloniler halinde büyürler.

Maitake Mantarı Faydaları

• Maitake mantarları ve onlardan hazırlanan maitake D-fraksiyonu, beta glukan denen bir çeşit polisakkarit içerir. Polisakkarit, daha küçük şeker moleküllerince oluşturulan büyük ve karmaşık bir moleküldür. Beta glukan’ların, bağışıklık sistemini uyardığı ve kanser hastalığına saldıran; makrofaj, T-hücreleri, doğal öldürücü hücreler ve interleukin-1 ve -2’nin de dahil olduğu belirli hücreleri ve proteinleri aktive ettiğine inanılmaktadır.

• 1990’larda Amerikalı etnobotanist Douglas Schar maitake mantarını bağışıklık sistemini güçlendirici bir besin takviyesi olarak tanımladı ve kliniğinde AIDS ve hepatit hastalarında kullanmaya başladı.

• New York Tıp Okulu ‘ndaki bilim adamları, androjenden bağımsız prostatik kanser hücreleri üzerinde; maitake mantarından çıkarılmış beta-glukanların olası sitotoksik etkilerini incelediler. ‘Moleküler Üroloji‘nin 2000 bahar sayısında yayınlanan sonuçlar, polisakkarit beta-glukan’ın apoptosis’e; ya da hücre intiharına yönlendirerek, prostat kanseri hücrelerini öldürme yeteneğine sahip olduğu yolundaydı.

• 2003 yılında, Tıbbi Besin Gazetesi’nde yayınlanan insan klinik çalışmada, 10 kanser hastasına, 63 ay boyunca, günlük dozlarla maitake verilmiştir. Yazarlara göre, maitake; metastatik süreci engellemiş, tümör belirteçle göstergesi azalmış, ve muayene edilen tün hastaların NK hücre aktivitesi çoğalmıştır.

• Maitake ile ilgili Çinde yapılan bir klinik çalışmada mesane kanseri ameliyatı sonrasındaki nüks oranının %33 ile %65 arasında azalmasını sağlamıştır.

• Toz haldeki maitake ve maitake özü kombinasyonunun kullanıldığı bir çalışmada karaciğer kanseri hastalarının  %58, akciğer kanserli hastaların %63, meme kanseri hastalarının %69’unda tümör regresyonu veya semptomlarında anlamlı bir düzelme olduğu ‘Principles & Practice of Pediatric Oncology‘ adlı kitapta belirtilmiştir.

George Mason Üniversitesi, bağışıklığı canlandırıcı bir ajan olan beta-glukan’ın oral uygulamasının, monoklonal antikorların (ya da mAb) anti-tümör etkilerini geliştirdiğini rapor etmiştir. Kanser hücreleri, makrofaj ve yardımcı T-hücreleri gibi bağışıklık hücrelerinin saldırılarına karşı dirençli hale gelebilir. Rituksimab gibi monoklonal antikorlar, vücut içindeki kanser hücrelerini tanımlamak ve imha etmek üzere etiketlemek için, vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olurlar.

• Amerika’da yapılan bir çalışmada Agaricus bisporus, Pleurotus ostreatus ve maitake mantarının meme kanseri hücrelerine karşı etkisi incelenmiş; maitakenin meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediği, kanser dokusunun küçülmesini sağladığı ve de diğer mantarlardan daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

• 2008 yılında Amerikan Kanser Birliği’nce rapor edilen çalışmalar, maitake D-fraksiyon’unun enjekte edilebilir formunun, insanın bağışıklık sistemini geliştirdiğine ve göğüs kanseri hücrelerinin implant edildiği farelerde tümör yayılımını baskıladığına, ve ikisi birden, hem yeni tümörlerin oluşmasını; hem de karaciğer kanser hücreleri ile implante edilmiş farelerdeki tümör  yayılımını baskıladığını rapor etmiştir.

Uluslararsı İmmünofarmakoloji Bülteni Eylül 2009 sayısında yayınlanana bir çalışmaya göre, maitake mantarları, kanser tedavisi sırasında bağışıklık sistemini harekete geçirmekte  etkiliydi. Çalışma, maitake ekstresinin, kök hücre üretimini çoğaltan hormonun üretimini canlandırdığını gösterdi. Maitake aynı zamanda, bir cins beyaz kan hücresi olan granülositlerin sayısını da arttırıyor, bağışıklık hücrelerinin, kemik iliklerinden, dolaşımdaki kana ikmalini sağlıyor gibi görünmekteydi.

Kanser, İmmünoloji, İmmünoterapi dergisi Ekim 2010 sayısında yayınlanan bir Japon çalışmasına göre, Kolon kanseri, maitake mantarı tarafından büyük ölçüde inhibe ediliyordu. Maitake Z-fraksiyonu olarak bilinen maitake mantarına has eşsiz bir polisakkarit molekülü, hücresel bağışıklığı arttırıyor ve tümörün büyümesini baskılıyordu.

• Japonya Ulusal Kanser Merkezi’nce yapılan araştırmada, maitake, shiitake ve reishi mantarlarının özleriyle beslenen ve önceden kanser başlatılmış hayvanların yaklaşık olarak %80’inde tümörler bütünüyle yok olmuştur. Buradaki en güçlü etkinin de maitake mantarından kaynaklandığı düşünülüyor.

• Araştırmacılar Maitake D-fraction denilen maitake türünün, tümörlerin büyümesini engelleme konusunda %45’e karşı %yüzde 80 oranında daha etkili olduğunu belirtiyorlar.

• Damar içi enjekte gerektiren diğer mantar özlerinin aksine D-fraction ağızdan alındığında bile tümör büyümesini engelleme konusunda güçlü bir antikanser aktivite göstermektedir. Maitake mantarından elde edilen D-fraction maddesinin, enjeksiyon ya da oral şekilde alımının tümör gelişimini engellediği araştırma raporlarında ifade edilmiştir.

Maitake Nasıl Kullanılır?

Maitake mantarı kapsül, sıvı ekstre ve çay şeklinde kullanılmaktadır.

Takviye olarak alırken D-fraction’nun olup olmadığına bakılmalıdır. (D-fraction, maitake mantarının ekstraksiyonu ile elde edilir). 250-1000 mg C Vitaminiyle kullanımı etkisini artırabilir. Sahte ürün riski de gözönünde bulundurularak yalnızca güvenilir firma ve üreticilerin ürünleri tercih edilmelidir.

Herhangi bir rahatsızlığa yönelik kullanımı tıbbi onay ve gözetiminde olmalıdır.

Hipoglisemik ve kan inceltici ilaç kullananlar maitake takviyelerini kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Maitake Mantarı” üzerine 4 yorum

 1. Dalak büyüklüğü için fayda sağladığını okudum. Doğru mudur

 2. bitkisel ürünleride doktor kontürolünde olması aksi taktirde yan etki yapa bilir doz ayarı önemli

 3. MAYTAKE MANTARI:Maitake mantarının kansere yönelik yardımcı bir etki gösterdiği ve yayılmasını engellemeye destek olduğu kabul görmektedir. Takviye amaçlı kısmı mantarın şapkası ve sapından elde edilmektedir.

  Zamanımıza kadar yapılan araştırmalarda, maitake mantarının özellikle T hücrelerini, makrofajları harekete geçirmeye yardımcı olarak vücudun doğal bağışıklığını öne çıkarmakta destek olduğu görülmüştür.

  Maitekenin fraksiyonları akciğer, kolon, karaciğer, prostat, beyin tümörlerinde büyümeyi yavaşlatmaya destek bir potansiyel olarak görülüyor. Diyabet, kolesterol, hipertansiyon, bağışıklık sistemi için yardımcı olmakla birlikte kilo kaybına karşı destek olarak kullanımı önerilmektedir. Kanserden korunmak için, kanser tedavisinde destek olarak ve kanser kemoterapisinin yan etkilerini azaltmak için yardımcı olarak kullanılabilir.
  – Akciğer, kolon, prostat ve beyin tümörlerinde
  – Bağışıklık sisteminin kanser türlerine karşı
  – Diyabet ve kolesterole karşı
  ; gibi durumlarda yardımcı olarak kullanılabilir.
  iyva.com/Mayteke-Mantari_96.html#0
  hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade

 4. Sayın site yönetimi, annemin pankreas ve karaciğerinde kist teşhisi konuldu.biyopsi için hastanede yatıyor.bu maiteke mantarını kullanmanın kansere iyi geldiğini duydum.acaba bunun hap olan nasıl etki eder ve sizden istirhamım bunun orjinalini kalitelisini hangi üretim veya satış yerinden bulabilirim.kullanma talimatı olarak ne tavsiye edersiniz ve mantar zehirli bir bitki olarak kullanana zararı olur mu? Selmlar saygılar….

Yorum yapın

css.php