Noni Nedir?

Noni Nedir? Pasifik Okyanusundaki volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal şekilde yetişen tropikal bir meyve olan noni ((morinda citrifolia)) ada yerlilerince asırlardır koruyucu ve iyileştirici bir bitkisel tedavi geleneği olarak kullanılmaktadır. Noninin bu etkisi içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimlerden kaynaklanmaktadır.

2003 de Avrupa Birliği onayını alan alan noni meyvesinin temel bileşiminde vitaminler, mineraller, aminoasitler, karbondihratlar, yağlar, albumin, izoflavon, antrakinonlar ve xeronin yer almaktadır.

Noni’deki Bazı Maddeler

KSERONİN: Hücre zarlarında besinlerin hücre içine girmesine yarayan gözeneklerin dahada genişleyerek hücre beslenmesini kolaylaştıran bir enzimdir. Nonide yer alan prokseronin kseroninin öncülüdür ve vücutta kseronine dönüşür.

TERPEN: Terpenler temel yağlarda bulunurlar ve hücre sentezi ile hücre gençleşmesine yardımcı olurlar. Terpenlerin asıl önemli fonksiyonu ise timus bezinin ve öldürücü T ve NK faaliyetlerini uyarmalarıdır.

SCOPOLETİN: Antienflamatuar, antihistaminik, antibakteryel ve antifungal özelliklere sahiptir. Tansiyon, uyku durumu, açlık ve vücut sıcaklığını düzenler.

Noninin Faydaları

• İçeriğindeki maddeler sayesinde noni vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve vücudun kendini iyi hissetmesinde destekleyici bir fonksiyonu yerine getirir. Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, dolaşım sisteminin gerek rutin gereksede hastalık halindeki işlevlerinde, yağ ve glukoz metabolizmasının düzenlenmesinde destekleyici etken olarak yaşam kalitesini yükseltir.

• Noni’deki etken madde proxeronin, hücresel fonksiyonları hızlandırıcı etki gösterir. Ayrıca octoanoic asit, scopoletin, damnacanthal, terpenoidler, anthraquinonelar, caproic asit, ursolik asit ve rutin gibi çok sayıda önemli maddeleri de içerir.

• Amerikalı biyokimyacı Dr. Ralph Heinicke, ananas enzimleri üzerinde çalışırken, potansiyel anlamda çığır açabilecek bir keşifte bulunmuştu. Xeronin adını taktığı belirli bir alkoloidin, insan bedeninde, düzgün hücre fonksiyonunu ve büyümesini geliştirmekte kilit rol oynadığını farketti. Xeronine, Proxeronine ve Proxeronase arasında kimyasal bir reaksiyon oluşurken, büyük bağırsakta forme oluyordu. Dr. Heinicke, bu iki maddenin noni meyvesinde bolca bulunduğunu tespit etti. Proxeronine, vucutta xeronin’e dönüşüyordu. Xeronin’in fizyolojik etkisi, protein yapılarını modifiye etmektir. Bu anlamda, Xeronin’in geniş çapta etkili olduğu alanlar vardır. Örneğin bir enzim, ya da hücresel taşıyıcı gibi bir proteinin yapısında bozukluklar varsa, tam anlamıyla çalışamaz. Xeronin protein ile ilişkiye girer ve onu düzgün bir şekle sokar. Sonuç; düzgün çalışan bir proteindir. Proteinler, hücrenin bir çok bölümünü oluşturur. Ne zaman hücrede proteinin yapısı ile ilgili bir sorun çıkarsa, xeronin yardımcı olur. Dr. Ralph Heinicke’e göre eğer vücutta yeterli oranda kseronin (xeronin) enzimi varsa, hücreler kendisini 100 günde bir yenileyebilir. Bu yenilenme, vucudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçirir. Kendi kendini tedavi etme yeteneği; güçlü bir bağışıklık sistemi, güçlü bir sinir sistemi, sağlıklı bir ruh ve beden anlamına gelir.

• Noni ile ilgili en önemli çalışmaların çoğu, University of Hawaii’de, Dr. Hirazumi Kim tarafından idare edilmiş ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde anti-tümör etkisi gösterilmiştir. Dr. Kim, bu anti-tümör etkinin olası mekanizmasının bağışıklık sistemi yoluyla olduğunu saptamıştır. Noni suyu bağışıklık sistemini canlandırıyor ve tümör hücreleriyle mücadele ediyordu.  Dr. Kim, daha sonra, izole edilmiş insan kanı kullanarak, insan bağışıklık hücrelerinin de aynı şekilde uyarılıp uyarılmadığını  görmek istedi ve labratuar deneylerine göre, bağışıklık hücreleri uyarılmaktaydı.

• Araştırma sonuçlarına göre noni suyunun, bazı bağışıklık sistemi ajanlarının üretimi ve aktivitesi üzerindeki etkisi;

1) Lipopolisakkaridler (LPS): Serumdaki LPS vücudun bağışıklık sistemi sürecini, patojenleri yok etmek üzere hareketlendirir. Noni, serumda LPS üretiminin modüle olmasına yardımcı olarak vücudun bağışıklık sürecini yükseltir.

2) Interleukin: Noni B-hücresi antikorların üretimi arttırır ve Doğal Öldürücü (NK) hücrelerin sito-toksite üretimini geliştiren interleukin-2  üretimini, aktivitesi ve etkinliğini modüle eder.

3) Interferon-y: Noni, hücre aracılı bağışıklığın tüm süreçleri ve makrofajların üretimi ve aktivasyonunu modüle eder.

4) Doğal Öldürücü Hücreler (NK Hücreleri): Noni, malign hücreleri yok eden NK hücrelerinin üretiminin ayarlanmasına yardımcı olur.

5) Nitrik oksit: Aktive olmuş makrofajlar tarafından üretilmiş nitrik oksit, kötü huylu tümörler ve patojenlere karşı koruyucu ev sahipliği rolü oynar.

Annals of the New York Academy of Sciences’da yayınlanmış bir çalışmaya göre, dişi farelerde, noni suyu karaciğerde %42 oranında, %41 oranında akciğerde, %30 oranında kalpte ve % 80 oranında böbreklerdeki karsinogenezin başlangıç aşamalarını azaltmıştır. Aynı dergide, 2001 yılında yayınlanan bir çalışma, kanserojen-DMBA-DNA formasyonunda %30 oranında bir azalmayı göstermiştir. Noni suyu, tümörlerdeki hücre döngüsünü yavaşlatan maddelerin salınımını canlandırdığı ve vücudun, tümör büyümesini onarma kapasitesini yükselttiği gözlemlenmiştir.

• 2003 yılında Angiogenesis adlı dergide yayınlanan bir çalışma, noni suyunun, göğüs kanserine karşı  anti-kanser özellikleri sergilediğini bulmuştur. Doku kültürü çalışmasında araştırmacılar, insan göğüs kanser hücreleri ve kan damar dokularına %5 noni suyu konsantrasyonu eklediler, kan damar doku kültüründe, kan damar formasyonunun inhibe olmasını gözlemlediler. Göğüs kanseri dokusunda yeni oluşmuş kılcal damarlar, %10 noni eklentisi ile birlikte 2-3 gün içinde dejenere olmaya başlamışlardı. Phytotherapy Research‘de Haziran 2006’da yayınlanmış bir başka çalışmada, noni meyvesinin laboratuar ortamında MCF7 hücrelerinin yayılmasını durdurduğu görülmüştü. MCF7, östrojen üretimini etkileyen göğüs kanseri hücreleri dizisidir.

• 2009 yılında, Nutrition and Cancer’de yayınlanan bir klinik çalışmada, sigara içen 200 insan denek, bir ay boyunca noni suyu tüketti. Bu sürenin sonuda, akciğer kanseri riskinin azalması anlamına gelen, akciğer hücrelerindeki DNA değişiklikleri azalmıştı. 2011 yılında, European Journal of Cancer‘da yayınlanan kansere karşı bitkisel terapiler konulu bir çalışmada, noni, potansiyel anti-kanser ajanı olarak listeye dahil edilmiştir. Noni’nin anti-tümör özelliğinin içeriğindeki damnacanthal adlı maddeyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

• Ocak 2010’de Phytotherapy Research’de yayınlanan insan alyuvarları ile yapılan in vitro çalışmalarda, noni’nin enflamasyona sebep olan proteinleri durdurduğu görülmüştür. Noni meyvesinin, ağrıyı doğal yolla gidermek adına, potansiyel analjezik etkisi üzerinde çalışılmıştır. Phytotherapy Research’ün, Ocak 2010 sayısında yeralan bir çalışma sırasında, farelere %10 noni meyvesi konsantrasyonu içeren su verildi ve tramadol adlı ilaç alanlarda görülen ağrıya duyarlılıkta azalma tespit edildi. Yine bu yazıda açıklanan bir başka laboratuar çalışması, noni meyve ekstresinin insan hücreleri üzerinde, artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç ilan hidrokortizona benzer bir etkisi olduğunu göstermiştir. Plant Foods and Human Nutrition dergisinde 2008’de yayınlanan bir yazıda, noni suyunun karaciğere zarar veren enzimleri bloke eden etkisi nedeniyle hepatotoksik lezyonlarda azalma sağladığı belirtilmiştir.

• Noni meyvesi kseronin’in (xeronin) öncülü olan prokseronin’in bilinen en zengin doğal deposudur. Kseronin ve prokseronin maddeleri antidepresif etki sağlarlar. Phytomedicine dergisinin Ağustos 2007 sayısında yayınlanan bir çalışmada, laboratuar ortamında noni’nin GABA reseptör hücrelerine nasıl etki ettiği incelenmiştir. Araştırmacılar, alkol içindeki noni meyvesi ham ekstresinin, GABA nörotransmiter reseptörlerine bağlandığını ve beyinde GABAnın etkilerini taklit etme potansiyeline sahip olduğunu gözlemlemişlerdir.

The Morinda, Inc. Laboratuarı standart bir yöntem kullanarak noni suyunun antioksidan aktivitesini test etti. Aynı yöntemle, üzüm çekirdeği ekstresi, pycnogenol ve C vitamini örneklerini de test ettiler. Üzüm çekirdeği ekstresi ve pycnogenol popüler antioksidan takviyeler arasındadır. C vitamini de, özellikle bilimsel alanda güçlü  bir antioksidan olarak bilinir. Test sonuçlarında, noni suyunun diğerlerinden daha güçlü bir antioksidan olduğu görülmüştür.

Doktor tavsiyesiyle noni kullanan 10.000 den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları ;

• Giderek artan enerji %92,  • Kendini iyi hissetme durumu %80,  • Stresin azalması %72,  • Başağrısı dahil, ağrıların azalması  %88,   •Depresyon semptomlarının azalması  %77,   •Daha iyi ve berrak düşünmeye yardımcı olma  %88,  • Uykuyu düzenleme %73,    •Sigara içme isteğinin azalması %58,  •Seks gücünü artırma  %87,   • Kilo kaybı %75, •Böbrek hastalıklarında gerileme %67,    •Kanser semptomlarının azaltılması %65, • Kalp hastalıkları semptomlarını azaltma %80,  • Diyabet 1 ve 2  %84.

Nasıl Kullanılır?

Günlük önerilen doz 50- 100 ml’dir.  Tam olarak etkili olabilmesi için sabah ve akşam aç karnına içilmesi gerektiği belirtiliyor. İçmeden yarım saat önce ve sonrasında hiçbir katı ve sıvı madde tüketilmemelidir. Serin ve karanlık yerde muhafaza edilmesi gerekir. İçmeden önce şişe çalkalanmalı, açıldıktan sonra da buzdolabında saklanmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Noni Nedir?” üzerine 53 yorum

 1. 3 AYDIR KULLANIYORUM ÇOK ETKİLİ BİR ÜRÜN YILLARCA KAN İNCELTİCİ HAPLAR KULLANDIM AM NONİDEN ELDE EDİLEN NİTRO PLUS KADAR ETKİLİ OLMADI KALP VE DAMAR RAHATSIZLIKLARI OLANLARA TAVSİYE EDERİM.

 2. 5yildir kullanıyorum,enerjim yerinde,bağışıklık sistemim çok güçlü,ara ara yaptirdigim tahlillerde doktorların çok dikkatini çekiyor,değerlerim,herkese tavsiye ediyorum, güçlü,Nobel ödüllü bir ürün, gördüğüm faydalar buralara yazmakla bitmez,kendine değer veren herkesin kullanmasını tavsiye ederim🙏

 3. İki aydır nitro plus /Kyani kullanıyorum kullanmak isterseniz 05058521366

 4. Noni meyvesinin yetiştiği bölgelerdeki insanlarda kalp damar hastalıklarının neredeyse hiç görülmemesinin tespit edilmesiyle bu ürün modern dünya tarafından ilgi odağı olmuştur. 1998 yılında kandaki nitrik oksit oranını doğal yoldan artıran bu noni meyvesi ve nitrik oksit dolayısı ile Lois İgnaro ve ekibi yüz yılın buluşu sayılan bu keşif nedeniyle NOBEL TIP ÖDÜLÜ kazanmıştır. Damarlarda gevşemeye sebep olması, kalp damar rahatsızlıklarını iyileştirmesi ve hücrelere daha çok besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olması nedeniyle süper meyvelerden birisi olarak Avrupa Birliğince onaylanmış bir meyvedir. Ülkemizde pek çok doktor tarafından tavsiye edilen bu süper ürüne sahip olmak için aşağıdaki linki inceleyebilir, 05526790047 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

 5. noni meyvesi hakkındaki bu yazıyı kim yazdı acaba. tanışma imkanım olur mu.

 6. 1998 yılında nobel tıp ödülü alan doktor ekibinin hayat molekülü olarak tanımladığı Nitro oksit gazının doğal üreticisi meyvedir. Noni meyvesi ile ilgili daha genis bilgi sahibi olmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz ve bu meyvenin en doğal karışımını direk bu adresten sipariş verebilirsiniz. natuvanhealthyproducts.kyani.net

 7. Bu muhteşem meyvenin soğuk sıkım tekniği ile özütü çok pratik kullanılabilir bir formda yenitrend.kyani.com internet sitesinde satışta

 8. Detaylı bilgi için: welloekiz.kyani.com

  Kendimde bağırsak problemlerimin çözümünde yardımcı oldu. Ailemde de birçok olumlu etkilerini gördüm, teşekkürler Kyäni ailesi.

 9. Patentli ve Japonyadan onaylı bir Noni ürünü tavsiye edebilirim.
  532 673 91 88

 10. Noni meyvesi özütünü kullandığımız günden beri yaşam kalitemiz arttı.Herkesin kullanmasını ve kendi vücudundaki etkilerini keşfetmesi ve mucizelere tanık olmasını isterim.Ürün kullanımı için dünyanın her terinden güvenli bir site olan aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

  saglikliyasa.kyani.com

 11. Noni meyvesinin özütünü tükettiğim tek bir yer var. Sıvı ve kullanılabilir tatta. Vücudumda mükemmel değişiklikler gördüm. Öncesinde yaptırdığım kan tahlilini 3 ay sonra doktor görünce ne kullandıysan, onu kullanmaya devam et dedi. Sabah erken kalkıp, gün içinde zinde ve aklam da çok rahay ve derin bşr uykuyla günü tamamlıyorum. Çevreme tavsiye ettim, herkes dua ediyor. Mutlaka ama mutlaka tavsiye ederim dostlar.

  İsteyen herkese özel telefon numaramı ve aldığım şirketin sipariş adresini verebilirim.

  Halil 0542 330 90 15
  parlakfikir.kyani.net/tr

  Şifalı günler diliyorum. 🤙💎

 12. Noni ozutleri ile oluşturulmuş yaklaşık 70 ülkede kullanıma sunulmuş güçlü ürünler
  Dünyanın en güçlü orac skoruna sahip antioksidan meyvelerin karışımları mutlaka inceleyin
  /Headofheal.kyani.net/

 13. Noni enerji kaynağım, 16 aydır kesintisiz kullanıyorum. Her zaman genç kalmak ve zinde olmak istiyorsanız hstatınıza alın noni ve daha fazlası sayfamda
  birnefessaglik33.kyani.net

Yorum yapın

css.php