Sinameki Otu

Sinameki Çayının Faydaları. Sinameki Faydaları ve Zararları Nelerdir? Sinameki otu güçlü müshil etkisiyle tanınan bir bitkidir. Kullanılan kısmı yaprak ve meyvesidir. Sinameki bitkisi ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. FDA nın onayladığı bitkisel ilaçlardan biridir.

Sıcak bölgelerde yetişir. Yüzlerce çeşidi olmasına rağmen  genel olarak birkaç çeşidi kullanılır.

Kabızlık sorunu için kullanılan sinamekinin en fazla bilinen türleri C. acutifolia ve C. angustifolia ‘dır.

Yalanci sinameki (Colutea arborescens) ise yaprakları müshil özelliği taşımasına rağmen tohumları zehirlidir.

Sinameki Yararları

Kabızlık sorununa karşı kullanılan müshil özelliği olan bir bitkidir. Bağırsakları uyarır.

Bağırsağın peristaltik hareketlerini artırıcı etkisi vardır.

Sinameki Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş yaprakçıkları ve meyvası, bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Sinameki yaprağının etkisi meyvasından daha fazladır.

Soğuk maserat; 2 kahve kaşığı kıyılmış sinameki yaprağı bir bardak soğuk suda 6-12 saat kadar bekletilir ve süzülür. Akşamları 1 bardak içilir.

Çay olarak; 2 kahve kaşığı kıyılmış sinameki yaprağının üzerine bir bardak  kaynar su döküldükten sonra, 5 dakika demlenir ve süzülür. Akşamları 1 bardak sıcak olarak içilir.

Eczanelerde tablet olarak da satılmaktadır. 20-30 mg hidroksiantrasen türevleri içeren standardize hazır preparatlar kullanılır.

Kabızlık sorunu yaşayanların kısa süreli kullanımı tavsiye edilen bitkidir. Bir haftadan fazla kullanılması önerilmez.

Sinamekinin içeriğinde bulunan sennozit adlı madde bağırsağı uyarıcı etkisiyle boşaltım sistemini harekete geçirici etkinliktedir. Bu maddenin yüksek miktarda alınması ise sorunlara yol açar.

Sinameki Zararları Varmıdır?

• Uzun süreli  kullanımında barsak yüzeyinde villus denilen sindirime yardımcı dokuda tahribata yol açar.

• Bağırsak tembelliğine yol açabilir.

• Kolit ve spastik kabızlık durumunda kullanımı uygun değildir.

• İlaçların emilimini olumsuz yönde etkileyebilir.

• Sinamekinin fazla şekilde kullanılması potasyumu azaltarak kalp kaslarını olumsuz yönde etkileyebilir.

• Sinameki bitkisi düşük yapma riski içerdiğinden hamilelikte sinameki kullanılmamalıdır.

• Sinameki zayıflama çaylarının içerisinde de yer alır. Bu yüzden bu tür çay karışımlarını içmeden önce içinde hangi bitkilerin bulunduğunu kontrol ediniz.

• Görüldüğü üzere sinameki otu rastgele kullanılacak bir bitki değil dr tavsiyesi ile alınması gereken bir bitkidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Sinameki Otu” üzerine 155 yorum

 1. Sol batında şiddetli karin agrisi ve şişlik var küçük abdestte yanma ve sararmavar. Büyük abdest te cıkmakda zorla niyorum bir kaç ay önce 10 gün kadar hastanede yattim enfekseyon varmış crp yükselmiş flagı cipro gibi ilaçlar kullandim simdi yine buna yakin agrim var gaz agrisi diye düşundum cogaldi sinameki cayi kullansam faydasini görürmüyüm..teşekürler..

 2. eşim SİNEMAKİ kullandı kolon kanseri oldu, ASLA KULLANMAYIN ve HERKESE SOYLEYIN

 3. birde şunu demek istiyorum.bu acı çehre deyim tohum aşırı tuvalete çıkarıyor.. çok süper..ama ben acı oldugu için tadını sevmedim ama şunu demeliyim süper..oyüzden sinameki istedim çay olarak içmek için zayıf lamak isteyen arkadaşlar bunu deneyin barsakları süper calıştırıyor…

 4. slm.arkadaşlar ben heryerden almıyorum butür bitki tohumlarını.acı çehre diye bişey duydum ve almak istedim ve araştırdım ve ben bursada oturuyorum..antal yadan bir baharaçı buldum.ve ondan acı çehre aldım etkisi süper ama içtiyim zaman tiksinerek içiyordum. ve tekrar ordan sinamik otunu istedim .size tavsiyem olur olmaz yerlerden almayın sahte oluyorlar benim buldugum aktarcı süper…

 5. arkadaşlar sinemaki çayı hepsi aynı değil bazıları etkisi yok bazılarıda çok etkili aldığınız yerden yere değışiyor bende kulanıyorum bazen sindirim sistemine iyi geliyor ve 1 saat içerisinde etkisini gösteriyor suyun kaynamış olması lazım ve en az 10 dk demlenmesi lazım yoksa etki vermez..

 6. Ece hanım bu otu demli içersiniz ishal yapar
  Normal kullanım da ise çok az dem üzerine sıcak su alınarak tüketilmesi gerekir
  Uzun sure kullanılması tavsiye edilmez
  İlla kullanmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem

  Papatya
  Rezene
  Dağ kekiği
  ihlamur la birlikte aktar dan alınıp karıştırılarak çay yapılması ve tüketirken de demli tüketilmemesi ne özellikle dikkat edilmesi gerekir

 7. arkadaşlar benim bağırsak sorunum var haftada 1kere tuvalete çıkabiliyorum sinameki çayını denedım ama hiçbi işe yaramadı bende

 8. sinemik kullandım bi arkadaş tevsiye etmişti, zaiflamkçin onceden normaldı sonradan barsaklarımda problem yaşamaya başladım.

 9. Arkadaşlar 1 hafta tuvalete çıkamıyordum ve akşamları gaz sancısından uyuyamıyordum sinameki otundan aldım çay yaptım kurtuldum sancılardan eczaneden o kadar ilaç aldım hiç birisi geçiremedi bu ot geçirdi gerçekten güzel bir şey kabızlıkta en etkili çözüm yalnız fazla alındığında ishal yapar bu yüzden dozu fazla aşmayın.

 10. kabız kurtuldum valla caner abi bilgi versen şu çay ile igili

 11. Sinameki otunu ben fazla kullaniyorum zararı olurmu..bende bagırsak paraziti var ne yapayim.

 12. çaykurun yeşil çayı sanırım.ECCG diye geçiyor hem nanelisi var hemde sadesi.tavsiye ederim.

 13. hayırlı günler caner bey zayıflatan çay hakkında biraz bilgi verirseniz çok sevinirim adı neydi çayın

 14. arkadaşlar 100 kg idim caykolik.net ten organik çay aldım 3 ayda ciddi kilo verdim.siteye bakmanızı tavsiye ederim….

 15. merhaba arkadaşlar,bende uzun yıllardır bağırsak problemleri yaşıyorum,bağırsaklarımın çalışmasını dengelemek içinse kimyasaldan çok bitkisel ürünler kullanıyorum.sinameki çayı çok kullanıldığında vücuda zarar veren ilerde tahribatları tamir edilemeyen bir bitkidir..
  haftada 3kereden çok tüketilmemelidir.kilo vermek istiyorsanız sinamekiyi destekleyen bitkileri ekleyerek oluşturun karışımı tabi bunu bir aktardan veya bu işlerden anlayan birine danışarak yapın,otların bazıları birbirleriyle ters etki yapıp vücudu zehirleyebiliyor çünkü..
  zayıflamak isteyenlere bağırsak problemleri çekenlere tavsiyem,sabah aç karnına bir büyük bardak sıcağa yakın suya çeyrek limon sıkıp bi tatlı kaşığı zeytinyağı damlatarak için düzenli olarak yaparsanız bağırsaklarınız zarar görmeden normal düzenine kavuşacaktır.

Yorum yapın

css.php