Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Meyvelerin Faydaları ve Sağlık İçin Şifalı Meyveler . ELMA : İçerdiği vitamin, mineral ve organik asitle besleyici özelliği yüksek bir meyvedir. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi vardır. Elmadaki pektin bağırsaklar içerisinde sünger görevi görür. Tanen asidi ise bağırsaktaki bakterilerin gelişmesini önleyici etki gösterir. Sinirleri kuvvetlendirici ve kan yapıcı etkisi vardır. Egzama için bol miktarda elma yenmesi kanın temizlenmesine yardım eder. Elma, kabuğu soyularak yendiği taktirde besin değerinin önemli ölçüde yitirilmesine neden olur. Elma kabuğunda bulunan C vitamini oranı, etli kısmına göre 6 kat daha fazladır.

NAR : Sahip olduğu antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır. Serbest radikaller üzerinde etkisi olan vitaminler, mineraller, enzimler, antioksidanlar içerir. Kalp ve damar sağlığı için önemlidir. ACE enzimini engelleyerek tansiyon düşürücü özelliği bulunur. Nar suyunun sahip olduğu antioksidan oranı yeşilçay ve portakaldan daha fazladır. Yapılan araştırmalar prostat ve cilt kanserine  karşı narın koruyucu özellikte olduğunu göstermektedir. İhtiva ettiği maddelerle kolesterol ve şekeri dengeler.

KİRAZ: Böbrek ve mesane yollarındaki kumu temizler. Safra akışını normal hale getirir. Mide, bağırsak ve idrar yolları rahatsızlıklarında yararlıdır. Romatizma, damar sertliği ve mafsal kireçlenmesinde yenilmesi tavsiye ediliyor. Ağrı kesici özelliği vardır. Bu etkisi içinde bulunan antosiyaninden kaynaklanmaktadır. Vücudu zehirli maddelerden temizler. Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlayıcı etkisiyle romatizma ve gut hastalıklarında rahatlatıcıdır.

MeyvelerKIZILCIK: Kızılcık meyvesinde  karotinoid, flavanoid, melatonin yeralır. Karotinoidler antioksidan özelliğe sahiptirler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler. Prostat, akciğer kanserini ve kalp rahatsızlıklarını önleyici etkidedirler. Flavonoidler vücut direncini artırıcı etki gösterirler. Vücuddaki iltihaplanmayı önler, kan damarlarını güçlendiren, alerjileri azaltıcı özelliktedirler. Melatonin uykuyu düzenler ve bağışıklığı güçlendirir. Uykusuzluk proplemi olanların yatmadan evvel bir bardak kızılcık şerbeti içmesi bu sorun için yardımcı olabilir. Daha koyu renkteki kızılcıkların antioksidan etkisi daha fazladır. Kızılcık meyvesi portakaldan 2 kat daha fazla C vitamini içerir.

ANANAS : Taze ananastaki bromelin enzimi kansere karşı etkilidir. Bromelin enzimi protein ayrıştırıcı ve sindirimine yardımcı olur. Hazımsızlıkta faydalıdır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. İltihap ve ödem önleyicidir.

ÜZÜM : Kırmızı üzümde bulunan polifenoller kronik hastalıkların meydana gelişini önler. Araştırmalara göre üzüm NADPH oksidaz enzimini azaltarak damarların oksidasyonunu azaltmaktadır. Kronik yorgunluğa karşı haftada birkaç kez taze beyaz üzüm suyu içilmesi faydalıdır. Damar sertliğine iyi gelen ve kötü kolesterolü azaltan reservatrol içerir. Kanın temizlemesini ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

AVOKADO : Hem yetişkinler hem de çocuklar için avokadonun sağlık faydaları vardır. Antioksidan etkilidir. Potasyum, kalsiyum, C ve K vitamini, folik asit içerir. Avokadodaki potasyum kan basıncını düzenler. Kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Toksinlerin vücuttan atılmasında rol oynar.

ŞEFTALİ : A vitamini, demir ve potasyum bakımından zengindir. Hafif müshil etkisi vardır. Sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği vardır. Çözünebilir lif  kaynağıdır. Kabızlığa iyi gelir. Mesane ve böbrek taşları için kullanılabilir. Düzenli olarak şeftali tüketimi, barsak hareketleri için olumlu etkide bulunur. Romatizma ve gut sorunları olanlar için faydalıdır. Güçlü bir diüretik etkisi vardır.

KİVİ: Vitamin, mineral ve flavonoidler bakımından zengindir. Nefes darlığına iyi gelir. Astımı önler. Yüksek lif içeriğiyle kolon kanserinin önlenmesine yardım eder. Kan temizleyici etkisi vardır. Kivide bulunan petkin vücudu toksinlerden temizler.

MANGO: İçerdiği güçlü antioksidan ile antikanser özelliği vardır. Demir mineralinin olması sebebiyle anemisi olanların tüketmesi önerilir. Sindirim sorunlarında yararlıdır.

VİŞNE : A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineraller içerir. Vişnenin içinde olan ve ona kırmızı rengini veren antosiyanin antioksidan etkilidir. Antosiyanin hücre yaşlanmasını önleyici özelliktedir.

Antosiyaninle ilgili yapılan araştırmalar bu maddenin kas ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olduğunu gösteriyor. Antosiyanin damar sertleşmesini önler ve kan basıncını düzenler. Karaciğerde daha az yağ birikmesi, kolesterolün ve kan şekerinin azalmasında da rol oynar.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php