Tongkat Ali ve Sertleşmeme Sorunu

Tongkat Ali, Malezya, Tayland  ve Endonezya ormanlarında doğal olarak yetişen bir ağaçtır. Malezya ve Singapur’da yaygın olarak togkat alı, Tayland’da tung saw ve Endonezya’da pasak bumi olarak bilinir. Bu ağaç, 12 m kadar uzayabilir.

Tongkat alı özü, tek başına bir ürün, ya da markalı bir bileşiğin parçası olarak, popüler bir afrodizyak ve cinsel performans arttırıcısıdır. Geleneksel tıpta tonik formunda, enerji yükseltici ve afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Çalışmalar, tongkat alı’nın; eurycomaoside, eurycolactone, eurycomalactone, eurycomanone ve pasakbumin-B’nin de içinde olduğu alkoloid ve quassinoidleri içerdiğini göstermiştir.

Tongkat alının kökünde bulunan glikoproteinler, vücutta testesteron ürerimini uyarırlar. Artan testesteronun akışı, erkekte ereksiyon süresini uzatarak, cinsel işlev bozukluğuna yardımcı olabilir. Tongkat Ali, merkezi sinir sistemini de uyardığından, dopamini de etkilediği görülmüştür. Artmış dopamin düzeyi, artmış testesteronun öngörülebilir bir sonucudur. Dopamin,  nörotransmiter olduğundan, bu durum tongkat alının depresif bozukluklar ile ilgili yarar sağlamasına sebep olabilir.

Tongkat Ali ve Sertleşmeme Sorunu

Tongkat alının tam etki mekanizmasıyla ilgili çok az bilgi mevcuttur. Son çalışmalar kökünün, beta-karbolin alkaloidleri ve quassinoid tipi glikositler ve eurycomaoside gibi bir çok bileşikler barındırdığına işaret etmektedir.

Malezya, Kuala Lumpurda’ki, Üreme Araştırma Merkezi’nce yürütülen bir ön çalışmada, 31-52 yaş arası 30 evli erkek, 3 hafta boyunca düzenli olara tongkat ali aldılar. Sonuçta, %48’i sağlıklı, aktif ve enerjili; %40’ı ise, yükselmiş cinsel istek deneyimledi. Denekler, yükselmiş serbest testesteron endeksi gösterdiler. Yüksek testesteron düzeyi, libidonun gelişmesine, vücut geliştirmede de enerji ve kas artışına sebep olur. Bir başka önemli steroid olan DHEA düzeyi de, yavaş yavaş, birinci haftanın sonunda %26, üçüncü hafta sonunda da %47 oranında yükselmiştir.

2003 yılında The Journal of Phytomedicine‘de yayınlanan bir çalışma, orta yaşlı farelere verilen tongkat alı’nın, plaseboya oranla cinsel performansı arttırdığını göstermiştir.

Androloji Asya Bülteni Mayıs 2010’da yayınladığı bir makalede, tongkat ali’nın sperm kalitesini arttırma yeteneğine değinilmiştir. Malezya’daki Damai Servisi Hastanesi’ndeki hastalara üç ay boyunca tongkat alı verilmiş ve tüm meni parametrelerinin, %14.7 spontan hamileliğe sebep olarak yükseldiği görülmüştür.

Dr. Tamby tongkat ali araştırmasında, ürün ekstresini kullanan erkeklerin testesteron seviyelerinde büyük ölçüde çoğalma görüldüğünü, cinsel canlılıklarının yenilendiğini ve isteğin arttığını gözlemlemiştir. Kadınlarda da cinsel arzu ile ilgili testesterona gereksinim olduğundan, libidoyu güçlendirdiği de gözlemleri arasındadır.

Dr. Tamby’nin araştırmasına farklı yaşlarda otuz erkek katılmış, testesteron düzeyleri ölçüldükten sonra, günlük standartize 100 mg tongkat alı ekstresi verilmiştir. Yaşa bağlı olarak, testesteron seviyeleri tüm deneklerde yükselmiştir. Çalışma; katılan erkekler üzerinde, %91 libidoda yükseliş, cinsel foksiyonda %73 artış, ve %82’de sekse bağlı olarak psikolojik gelişme şeklinde sonuçlanmıştır.

Nasıl Kullanılır?

Tipik  doz, medikal gereksiniminiz ve ürünün potansiyeline bağlı olarak 100 mg ile 1000 mg arası olabilir. İki haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri Neler?

Tongkat ali, bazı kullanıcılarda uykusuzluğa neden olmuştur. Yüksek doz kullanımında, yüksek kalp atışı bir yan etki olarak görülebilir.

Ek olarak, tongkat alı kullanımı; hamileler, çocuklar, göğüs ve prostat kanserliler, kalp, böbrek, diyabet, uyku apnesi ve akciğer hastalarında ters etkiye neden olabilir. Bazı klinik çalışmalarda ortaya çıkan kanıtlar, tongkat alının, bağışıklık bozukluğu yaşayanlar üzerinde ileri dönemlerde sistemi daha da yavaşlattığını göstermiştir. Herhangi bir ilaç tedavisi altında olanlar doktor onayı olmadan kullanmamalıdır. Ayrıca yan etkiler bazen ürünün kalitesiyle de ilgili olabileceği için sahte ürünlere karşı da dikkatli olunmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Tongkat Ali ve Sertleşmeme Sorunu” üzerine 5 yorum

  1. az kaldı GANO EXCEL YAKIN BİR ZAMANDA TÜRKİYE GETİRECEKTİR

  2. Nasıl kullanılıyor toz halinemi getirecez ve yaş sınırı var mı?

  3. Merhaba
    Nasıl kullanacağız kaç gr ve kaç vakit bir gün içinde?toz halinemi getireceğiz,böyle tahta gibimi yiyeceğiz,?yoksa suyla kaynatacakmışız?suyunumu içeceğiz?suyuyla beraber mi içeceğiz?nasıl kullanılır lütfen yardımcı olurmusunuz?
    Saygılar

  4. Bende almak istiyorum ama sipariş veremiyorum bana yardimci olurmusunuz

  5. ben orjinal tangkat ali natural adında kapsullerden kullandım. 42 yaşındayım. ilk günler belimde ağrılar oluştu geceleri yatarken sıkıldım. ancak her hafta 1 kapsul kullandım toplam 8 kapsul var. 3. haftada değişiklikleri fark ettim. imkan buldukça hep yatmayı tercih ederken birden enerji geldi. hem kafam rahatladı hemde genç dönemlerimdeki gibi enerji ye sahip oldum. cinsel açıdan durum süper hanım kaçıyor ben kovalıyorum. adım azgın tekeye çıktı.

Yorum yapın

css.php