Yeşil Çay Faydaları

Yeşil Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yeşil çay özünde bulunan polifonlar bilinen en güçlü antioksidanlardandır ve yeşil çay hülasasında bulunan yararların kaynağıdırlar.

Antioksidanların kanseri, kalp hastalığını, yaşa bağlı görme bozukluğu ve yaşlanmaya eşlik eden pek çok başka hastalığı ve durumu  önlemeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur.

Yeşil çayda bulunan polifenolik bileşikler arasında epigallokateşin ve epigallokateşin gallat en önemli etkili bileşenlerdir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

· Yeşil çayın faydaları arterosklerozu önlemede yardımcı olur. Yeşil çayı büyük miktarlarda kullanan kültürleri mukayese eden birkaç toplum temelli çalışma yeşil çayın kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu kuvvetle önermektedir.

· Yeşil çay hülasasındaki antioksidanlar kanseri önlemede yardımcı olur. Japonya gibi yeşil çayın düzenli olarak tüketildiği ülkelerde kanser oranı yeşil çay içmeyen ülkelerden sürekli olarak daha düşüktür.  Araştırmacılar, vücudun kansere karşı savaşında önemli bir silah olarak yeşil çaydaki polifonları işaret etmektedirler.

· Yeşil çay antioksidan etkisi bakımından C vitamininin 100 katına eşit bir tür fitokimyasal olan, polifenoller yönünden oldukça zengindir. Yapılan laboratuvar deneyleri bu bitkideki kateşin adlı polifenolün yeni kan damarlarının oluşumunu engelleyebileceğini göstermektedir. Bazı bilim adamları urları erken evrelerinde besinden yoksun bırakan bu tür bir engellemenin kanserin önlenmesinde etkili olabileceğini ifade etmişlerdir.

·Kateşinin kanserli dokuların gelişiminde ve büyümesinde etkin işlevi olan ürokinaz enzimini tuttuğu ifade ediliyor. Ürokinaz insan ve birçok memelinin idrarında bulunan, fibrini eritici etkiye sahip bir enzim.

·Araştırmacılar kateşinin, epigallocathechin – 3 gallate olarak bilinen biçiminin, insandaki kanser türlerinde yaygın olarak görülen ürokinazı etkisizleştirici şekilde tepkime gösterdiğini tespit etmişlerdir. Fareler üzerinde yapılan deneyler, ürokinazı tutan kateşin etkinliğinin, deney hayvanlarındaki tümörleri küçülttüğünü, hatta tamamıyla yok edebildiğini göstermiştir.

·Kyushu Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan araştırmada EGCG maddesinin kanser hücrelerinin yüzeyindeki bölgelere yapışıp kenetleyerek etkisiz hale getirdiği tespit edilmiştir. Araştırmacılar EGCG’nin, kanser hücrelerinin üzerinde laminin denilen ve tümörün yayılmasını sağlayan alıcıları bulunması halinde etki gösterdiğini belirtmişlerdir.

· Epigallocatechin-3-gallate’yle (EGCG) ilgili deneyler, lösemik hücrelerde apoptoza yol açan vasküler endotelyal büyüme faktörünü modüle ettiğini ve kronik lenfositik lösemili hastalara olumlu etki sağladığını göstermektedir. Mayo Clinic, yeşil çay ekstresi alan erken evre kronik lenfositik lösemisi olanların, genişlemiş lenf düğümlerinde bir azalma olduğunu belirtmektedir. Kan testleri ayrıca yeşil çay ekstresinin kanserli hücreleri öldürebildiğini gösterdi. 2012’de bir Amerikan çalışmasında, kronik lenfositik lösemi adı verilen bir tip lösemili 42 hastaya polifenon E adlı yeşil bir çay ekstresi verildi. Araştırmacılar, hastaların üçte birinde lösemik hücrelerin azaldığını ve lenf düğümlerinin küçüldüğünü saptamışlardır.

· Bir çalışmada çayın artan kanser riskinin bir belirleyicisi olabilecek oksidatif DNA hasarının bir biyobelirleyicisi olan 8-OHdG’in idrar düzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Akciğer kanserli hastalarda idrar 8-OHdG seviyeleri kontrol grubuna göre daha yüksektir. Bir çalışmada, 133 ağır sigara kullanıcısı gruplara ayrılarak 4 ay süresince günde 4 bardak kafeinsiz yeşil çay veya kafeinsiz siyah çay ya da su içti. Yeşil çay tüketenlerin, 8-OHdG’nin idrar düzeylerinde% 31’lik bir azalma tesbit edildi; siyah çay içenlerin idrar 8-OHdG seviyelerinde ise değişiklik olmadı.

· Siklophosmamid, lenfoma ve lösemi gibi kanserlerin tedavisinde kullanılan fakat erkeklerde infertiliteye sebep olduğu bilinen bir ilaçtır. “Toxicology Reports” tarafından yapılan bir deneye göre, yeşil çay Siklophosmamid’in neden olduğu infertiliteyi önlemeye yardımcı olabilir. Bilim adamları, tedaviden önceki 2 hafta süresince yeşil çay verilen farelerde infertilitenin daha düşük olduğunu tesbit etmişlerdir.

· Yeşil çay özü diyabet oluşumunun engellenmesine yardımcı olur ve bir kez oluştuktan sonra ilerlemesini yavaşlatır.  Bir çalışmada, araştırmacılar diyabet olmaları için  üzerlerinde genetik mühendisliği uygulanmış fareleri yeşil çay özü ile beslediler. Yeşil çay hülasası ile takviyeli diyet uygulanan fareler beklenen sürede  diyabeti geliştirmedi.

· Kateşin (yeşil çay hülasasındaki aktif madde), viral hepatit tedavisinde yardımcı olabilir. Bir çalışma yeşil çay içen kişilerin karaciğer rahatsızlığı geliştirme olasılığının içmeyen kişilerinkinden daha az olduğunu bulmuştur.

· Fransa’da yapılan ve sonuçları Plos One adlı dergide yayınlanan araştırma, yeşil çayın Down sendromlu farelerdeki nörolojik belirtileri ortadan kaldırdığını göstermiştir. Araştırmacılar, 21. kromozom tarafından kodlanan ender enzimlerden biri olan Dyrk1A’nın faaliyetini azaltmak için Down sendromlu farelere yeşil çay vermişler ve anne karnından itibaren her gün yeşil çay verilen farelerde, tüm nörolojik belirtilerin ortadan kalktığı gözlenmiştir.

· Yeşilçaydan üretilen kremler akne tedavisi içinde kullanılmaktadır. Yeşil çayın cilt üzerine olumlu etkileri vardır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu olmasından dolayı bir çok kozmetik üründe yeşil çay kullanılmaktadır.

·  Yeşil çayın kalori yakımını hızlandırarak kilo vermede yardımcı olması bir diğer yeşil çay faydası olarak belirtilebilir.

Yeşil Çayın Zararları Var mı?

Yeşil çayın içinde kafein olmasından dolayı çok içilmesi uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

Pıhtılaşma sorunu olanların doktora danışarak kullanmaları önerilir.

Yeşil çay folik asitin yararlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden hamilelerin kullanmaması gerektiğini belirten uyarılar vardır. Yine emziren kadınlar, içeriğindeki kafeinden dolayı yeşil çayı fazla tüketirlerse bebeğin uyku düzeni olumsuz etkilenir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yaklaşık 80 derece sıcak suda 3-4 dk demlendikten sonra şekersiz olarak içilmesi tavsiye edilir.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır?

Çay ya da tablet olarak kullanılabilir. Günde 3 fincan yeşilçay 200-300 mg kateşin içerir. Ancak içilen çaydaki kateşin oranı çayın kalitesine, demleme süresine ve tekniğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

%80 çay polifenolleri ve %50 epigallokateşin gallat taşıyan standardize tablet ya da kapsüllerin günde 3 defa 100-150 mg dozlarda kullanımı öneriliyor.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Yeşil Çay Faydaları” üzerine 30 yorum

 1. canım 9 aylık oglum var yeşil çay içmeye başladım sizce zararı olurmu

 2. Arkadaşlar bende sigarayı bıraktım fena kilo aldım yeşil çaya başladım gerçekten zayıflatıyor ama tavsiyem şekersiz ve yemekten sonra içilmesidir ben lipton poşet çay içiyorum ayrıca böylesi daha pratik zira öbür türlü onu ayarlaması demlikte yani hem zor olacak ayrıca liptonunki ne güzel tam 1 bardaklık ayarlanmışken neden demlikle uğraşayımki hemde bence günde 3 fincandan fazlada içmeyin bende kalp çarpıntısı yaptı ben yemekten sonra 2 defa içiyorum1 sabah kahvaltıdan sonra birde akşam yemeğinden sonra dikkatli olun .

 3. Slm arkadaşlar bende 2 aydır yeşil çay kullanıyorum gerçektende zayıflatıyor ama bana kalp çarpıntısı yaptı herkeste faydası değişir zararıda değişebilir bence doktora gidilebilir ben gidemiyorum maddi imkansızlıktan dolayı bende varis vardı onla ilgilide olabilir kalp çarpıntım ama yinede yeşil çayı bırakmayacağım çünkü gerçekten zayıflatıyor o yüzden vazgeçmeyeceğim sadece yapacağınız yemekten 10 dk sonra sıcak suda 4 yada 5 dk demlendirip içmeniz ha bu arada ben liptonun sade aşık yeşil çayını kullanıyorum lipton clear green tea diye geçiyor ben yurt dışında yaşıyorum keşke türkiyede olsaydım orda kendi dilinizle doktora merak ettiklerinizi sorma imkanınız var burda öyle değil hintli doktorların yada mısırlı doktorların eline kaldınız vay halinize düşünün yani neyse herkese şifalı ömür diliyorum için yueşil çay süper bir çay.

 4. E peki marketteki poşet çaylar mı daha iyi yoksa lokman hekim gibi doğal bitkilerin satıldığı yerden mı almak gerekir ?

 5. Arkadaslar yeşil çay cildede çok ii geliyor ben bir aydır içiyorum sivilleri geçirmeye başladı tavsiye ederim

 6. BU YEŞİL ÇAY HAKKINDA ÇOK BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPTIM ARKADAŞLAR BANA İNANIN BU ÇAY ALLAHIN İNSANLARA BİR MUCİZESİ İÇMEYE BAŞLAYALI -2 YIL OLDU BENDE İNANILMAZ DEGİŞMELER BAŞLADI MİDE BAGIRSAK SORUNLARIM ORTADAN KAYBOLDU 36 YAŞINDAYIM ETRAFIMDAKİ BAYANLAR VE ERKEKLER 29 VE YA 30 YAŞINDA GİBİ GÖSTERİYORSUN DİYORLAR ŞAŞIRIYORUM SANIRIM NEDİ YEŞİL ÇAY İÇİNDE BULUNAN C WİTAMİNİNDEN 100 KAT DAHA GÜÇLÜ OLAN BİR MADDE ANTİOKSİDAN MADDESİ GERÇEKTEN BÜYÜK BİR DOĞAL DOCTOR VE BÜYÜK BİR BAHÇE BU DÜNYADA GÜNDE 3 BARDAK İÇİN ZAMANLA SİZ KENDİNİZDE NASIL BİR DEGİŞİKLİK VE NASIL BİR DEGİŞİM OLDUGUNU ANLAYACAKSINIZ BANA GÜVENİN KENDİMDE ŞUAN BU OLAY GERÇEKLEŞTİ ONDAN BİLİYORUM UNUTMAYIN -YEŞİLÇAY -LİMON ÇAYI-KUŞBURNU -ELMA ÇAYI BUNLAR MUTLAKA EVİNİZDE OLSUN VE İÇİN TÜKETİN YAŞAMINIZ BOYUNCA SAGLIK BİR HAYAT DİLİYORUM HERKESE …………….YEŞİL ÇAY ………..SONSUZA DEK HAYATIMDA OLACAK

 7. yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyormuş bende zayıflamak için kulananlardanım ama daha bir çok yayarı olduğunu öğrendim tavsiye ederim

 8. ben yenı sgarayı braktım ve çok hızlıbi şekilde kilo almaya başladım 1 haftadan beri yeşil çay içiyorum makalım ne olucak

 9. Bende yeni başladım poşet olaraka tüketiyorum egzersiz yapmaya başladım eğer kilo vermemde faydası olursa yazarım

 10. Ben de bugün içmeye başladım yeşil çayı.hatta benim içtiğim melisali yeşil çay.iğrenç bi tadı var ama mecburum zayıflamak için içeceğim .benim gibi düşünen varsa kolay gelsin:-) afiyet ols un:-):-):-).

 11. ya bende yeşil çay kullanıyorum tadı bana kötü qeldiqi için limonla kullanıyorum limonlada faydası olurmu zayıflatırmı arkadaşlar ya yardımcı olurmusunuz? teşekkürler(:

 12. Yeşil Çay ile ilgili olarak, uzakdoğu da yapılan bir araştırmada, çinde yaşayan erkeklerin diğer dünya ülkelerine oranla daha az prostat kanserine yakalandığı tespit edilmiş buda yeşil çaya bağlanmıştır.

 13. YEŞİLÇAY: yeşil çayın da antioksidan özellikleri vardır, ancak daha az işlem gördüğü için yeşil çaydaki antioksidan miktarı daha fazladır.
  Yeşil çay içeriğindeki epigallocatechin gallate isimli bileşik yüksek antioksidan aktivitesi olan bir maddedir. Bu madde kansere neden olan hücrelerin bölünmesini ve büyümesini durdurmaya destek olmaktadır.
  Ayrıca yeşil çay içeriğindeki polifenoller, LDL oksidasyonunun azalmasına karşı destek olarak kalp hastalığına karşı korumada yardım sağlar. Kafein içermesi nedeniyle ise vücut metabolizmasını hızlandırarak kilo kaybında ve zinde kalmada yardımcı olmaktadır.
  • Kilo vermede • Kalp hastalıklarında • Sigaradan kaynaklanan oksidasyona karşı • Antioksidan olarak; gibi durumlarda yardımcı ve destek olarak kullanılabilir.
  iyva.com/YEsiL-cAY-GREEN-TEA-_57.html#0
  hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade

 14. benim kilom ideal acaba yesilcayin faydalari cok bu beni fiziksel olarak etkilermi bilmiyorum zayiflamaktan korkuyorum .

 15. Yeşil çay vücuda zindelik veriyor,aynı zamanda zayıflamaya yardımcı.

 16. Ben bugün içmeye başladım içme sebebim mide rahatsızlığı ve kilo vermek için umarım yararınıda görürüm teşekkürler 🙂 🙂

 17. Kardeşim merhaba.
  Çok güzel bir konuya değinmişsin. Ben de düzenli olarak yeşil çay içiyorum.

  Başlangıçta kilo vermek için içiyordum ama içtikçe birçok şeye faydası oldugunu gördüm.

Yorum yapın

css.php