Alfa Lipoik Asit Nedir ?

Alfa Lipoik Asit Nedir? Alfa Lipoik Asit veya bazen anıldığı gibi ALA 1980 lerin sonlarında keşfedildi. Başlangıçta vitamin olarak nitelenen alfa lipoik asidin yararları son yıllarda birçok araştırmanın merkezi olmuştur. Alpha Lipoic Acid hem suda hem de yağda çözünebilme yeteneğine sahip ve antioksidan özellikte vitamin benzeri bir maddedir.

Şaşırtıcı antioksidan özellikleri ile vitamin benzeri olan bu bileşim, vitamin C ve vitamin E gibi diğer antioksidanlardan çok daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

Alfa Lipoik Asit C ve E vitamini, Co-enzym Q10 ve Glutatyon gibi diğer antioksidanlar arasında güçlü bir antioksidan ağ oluşumunu  destekleyerek diğer antioksidanların vücutta kullanımını arttırır.

Berkeley Üniversitesince yapılan bir çalışma Alfa Lipoik Asit ile L-Carnitin’in beraber kullanımının, hücrelerin yaşam süresini uzatabileceğini göstermiştir.

Alpha Lipoic Acid’in R formu doğal, S formu ise sentetiktir.

Alfa Lipoik Asit (thioctic asit) ile Alfa Linolenik Asit birbirine karıştırılmamalıdır. İkiside bazen kısaltılmış olarak ALA şeklinde yazılır.

Alfa Lipoik Asit İçeren Besinler

Alfa lipoik asit bilgisi bize bu antioksidanın, kırmızı et, böbrek ve karaciğer gibi organ etlerinde, bira mayası, brokoli, ıspanak, domates ve bezelye gibi besin kaynaklarında bulunabileceğini söylemektedir ve bilim adamları vücudumuzun da küçük miktarlarda ürettiğini keşfettiler. Mamafih, takviye şeklinde alfa lipoik asit ürünleri özel hastalıkların tedavisi için önerilmiştir.

Alfa Lipoik Asitin 10 Şaşırtıcı Faydası

Alfa lipoik asidin birçok yararı vardır ve bunların en başındaki 10 tanesi aşağıda listelenmiştir.

1. Alfa lipoik asit bilgisi aynı zamanda ALA nın vücudumuzun gıdalardan tükettiği karbonhidratlardan, yağlardan ve proteinlerden enerji üretmesinde B vitaminlerine yardımcı olduğunu gösterir.

Vücudu, oksijen kullanımından sonra ortaya çıkan yan ürünlere karşı en üst seviyede korur. Yağda çözünebildikleri için hücre zarını geçip hücre içindeki genetik şifreyi korumak yoluyla kansere karşı önleyici rol oynarlar.

Hücresel enerji üretimindeki işlevi nedeniyle kronik yorgunluk sendromunda yararlı olabilir.

2. ALA hastanelerde karaciğeri etkileyen akut zehirlerin tedavisinde damar yoluyla kullanılır.

3. Alfa lipoik asit ürünleri diyabetik nöropati tedavisinde kullanılır. (Tip 1 ve tip 2 diyabetlilerde sinir hasarı)

Tip2 diyabet hastalığında kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde rol oynayabilir.  Şeker hastalarında görülen ağrıları ve uyuşukluk hissini hafifletebilir. Tip1 ve Tip2 diyabette sinir hasarlarının hafifletilmesi amacıyla Avrupa ‘da kullanılmaktadır.

4. Çalışmalar ALA takviyelerinin HIV, glokom ve karaciğer hastalıkları dâhil çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de faydalı olabileceğini göstermiştir. Test tüpleri alfa-lipoik asitin HIV virüsünün büyümesini engelleyebileceğini göstermekle birlikte insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmayacağı henüz bilinmemektedir.

1995’de Vestnik Oftamologii’de yayınlanan araştırmaya göre Alpha Lipoic Acid’le tedavi edilen katarakt proplemi olan kişilerin % 45’inde iyileşme gözlenmiştir.

Cleveland Clinic tarafından yapılan açıklamaya göre alfa-lipoik asit içeren kremler cilt yaşlanmasını önleyebilir.

5. Alfa lipoik asid diyabetlilerde sinir bağlantılı kalp hasarlarından kaynaklanan ani ölümleri önlemede yardımcı olur.

6. Alfa lipoik asit yararları yaşlanan erişkinlerde beyin işlevlerinin korunmasını da içerir ve aynı zamanda Alzheimer gibi hastalıklarda uzun sureli belleği de geliştirebilir.

2007 de Journal of Neural Transmission’da yayınlanan bir araştırma sonucuna göre günlük 600 mg’lık Alpha Lipoic Acid  dozu Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaştabilir.

7. ALA inmeyi takiben beyin hücrelerinin muhafazasına yardım eder.

8. Alfa lipoik asid bir antioksidan olarak vücudu kanserden korumada da yardımcı olabilir ve bu konudaki araştırmalar sürmektedir.

Bazı çalışmalarda kansere karşı mücadele eden bağışıklık sisteminin aktivitesini artırdığı ve kanser hücrelerinde homosistein seviyelerini çoğaltarak bu hücrelerin ölümünü sağladığı tespit edilmiştir.

2010 yılında Cancer Biotherapy and Radiopharmaceuticals dergisinde yayınlanan çalışmaya göre Alpha Lipoic Acid radyasyonun zararlı etkilerine karşı koruyucu etki göstermektedir.

9. Karıncalanma veya uzuvlarında uyuşmalardan şikâyetçi olan herhangi birisi için, ALA sinirlere kan akışının artmasına yardımcı olabilir ve böylece bunları önleyebilir.

10. Karaciğer Hastalıkları; Alfa lipoik asitin yararlarından bir başkası, hepatit vakalarında ve diğer karaciğer hastalıklarında karaciğerin korunmasıdır. ALA karaciğeri zararlı hücre değişimlerinden korur ve toksinlerin vücuttan atılmasında yardımcı olur.

2010 yılında Food and Chemical Toxicology dergisinde yayınlanan rapora göre Alpha Lipoic Acid tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçların karaciğere verdiği yan etkilere karşı olumlu etkiler göstermektedir.

Alfa lipoik asit’in milk thistle ve selenyumla birlikte hepatit C tedavisine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Alfa lipoik asit silymarin (milk thistle) ile  birlikte çok tehlikeli bir mantar olan Amanita zehirlenmesinin tedavisinde  kullanılmıştır.

Günlük Doz

Genel kullanım için 30 – 100 mg.

Diyabetik Nöropati için 3x200mg.

Sinir ve karaciğer fonksiyonlarına ve sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olabilmesi amacıyla günlük 600 mg’a kadar kullanımını önerenler vardır.

Kapsül şeklinde takviyeler mevcuttur. Bir sağlık kuruluşu gözetiminde enjeksiyonla da uygulama yapılmaktadır.

Alpha Lipoic Acid Zararları Var mı?

• Tiroid ilaçları ve diyabetik ilaç kullananlar doktor onayı olmadan kullanmamalıdırlar. Metmorfin (Glucophage), glipizid (Glucotrol) ve gliburid (DiaBeta) gibi kan şekeri düşürücü ilaçlarla birlikte kullanımı olumsuz etkileşime neden olabilir.

• Alpha Lipoic Acid bazı metabolik yollarda enzim aktivitelerini etkileyebilir.

• Genel bir önlem olarak herhangi bir kimyasal ilaç kullanırken doğal ya da bitkisel ürün kullanımı tıbbi onay olması halinde sözkonusu olmalıdır. Sitokin P 450 enzim sistemiyle metabolize olan sentetik ilaçlarla bu tür ürünlerin birlikte kullanımı bazen olumsuz sonuçlara neden olabilir.

• Yüksek dozlarda mide bulantısı ve ishal gibi yan etkiler görülebilir. Çok fazla alımı kan şekerinin düşmesine yol açabilir.

• Bazı kişilerde allerjik reaksiyonlara neden olabilir.

• Alpha Lipoic Acid metal şelat oluşturucu bir madde olduğu için magnezyum, demir ürünleri ve süt gibi kalsiyum içeren ürünlerle bir arada alınmaması gerektiği vurgulanıyor.

• Alkol tüketimi nedeniyle B1 vitamini eksikliği olan kişlerin kullanması önerilmiyor.

• Yeterli bilgi olmadığı için hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Alfa Lipoik Asit Nedir ?” üzerine 25 yorum

 1. Alfa lipoik asit ve milk thistle newroost marka kullandım 3 ay çok faydasını gördüm. Karaciğer enZimlerim ve triglesirit im yüzde 40 oranında düşerek normal değerlere indi… ayrıca insüline bağlı olmayan şeker hastasıyım… dioformin kullanıyorum…. herkese acil şifalar dilerim

 2. ben tip 2. şeker hastasıyım
  şu anda sabahları 1 tane diamıcron mr 30 mg
  yemek arası sabah ve akşam glikopaj 1000 mg kullanmak tayım
  bu konuda beni bilgilendire bilirseniz sevinirim
  saygılar

 3. Sayın yolcularımız vermiş olduğu bilgi ve hekim olarak tavsiye eden arkadaşlara çok teşekkür sederin. Ben ilacın prospektüsü nü okuduğumda yan etkileri nedeniyle kullanmaktan çok çekiniyordum ama şu anda çok rahatladım Dr.Orhan Karagülle ve diğer yorum yapanlara çok teşekkür ederim. Baş Ağrı’sı, katarakt,beyin hücrelerine,sinir sistemine karşı çok büyük faydalarını anlattınız. Hepinize teşekkürler.

 4. merhaba ben bu ilacı şeker hastası olan annem için eczacı bayanın tavsiye üzerine sipariş verdirdim.umarım herhangi bir yan etkisi yoktur.bana bu konuda yardımcı olursanız sevinrim.Annem insülin hastası ve şeker diamorrfin tablet kullanıyorum.şekerden ötürü ayaklarında karıcalanma mevcut.

 5. Teşekkürler ilaç hakkında detaylı bilgi edinmiş oldum

 6. Bende seker hastasiyim kardesim almanyadan thioctacid getirdi kullandim gozlerim bozulmaya baslamisti tekrar duzeldi gozluk kullanmiyorum artik.kendim arastirdim bircok makale var hepsi olumlu ama doktorlar nedense yuk gorup bu ilaci her seker hastasina baslamiyor istemek soylemek gerekiyor.

 7. Arkadaşlar bu ilaç gerçekten çok önemli 3 farklı firma üretiyor. Yukarıda ki bilgilere karşı bende bir şey ilave etmek istiyorum. Felç olanlara da çok iyi geliyor. Yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, başı devamlı ağrıyan hastalara tavsiye ederim. İnsan kanın dolaşımında, sinir sistemin bakımını temizliğini yapıyor. Maalesef çok bilmiş doktorlar ve SGK Bu ilacı şeker hastalarına veriyorlar. Bu konuda Doktorların bilgi ve deneyimi yetersiz. Doktor olduktan sonra yan gelip yatıyorlar.

 8. BCAA hakkindaki yazinizda 300-500 mg kullanilmasi tavsiye ediliyor ancak burda 30-100 mg kullanin yazmissiniz.bunu aciklayabilirmisiniz?

 9. ben bir hekim olarak alfa lipoik asidin kullanımı kesinlikle doktor kontrolunde olmalıdır.yararlarını tartışmaya bile gerek yok dünya literatürlerinde kanıtlanmış birçok olumlu etkileri vardır.en önemli özelliği sinir hücreleri arasındaki iletim hızını arttırararak değerli beynimize cok buyuk fayda saglamaktadır.ayrıca deneylerle gozlenen kansere karsı da ciddi olumlu etkileri mevcuttur.

 10. Beneday dediğn ilaç yüksek b vitamini nedeniyle zehirlenmeye kadar götütür.ayrıca b vitamini herşeyin içinde var .ne gerek varmışki alfa lipoik aside eklemişler.tamamen ticari kaygısı vardır firmanın.dünyada hangi ülkede bu ilaç varmış sorarım.Alatab diye bi ilaç var ben de onu kullanıyorum.çok iyiyim .alatab 600 HR

 11. Yorum gerçekten açıklayıcı ticari isim vermek istiyorum BENEDAY isimli ilacın içinde B1+B6+B12+300 MG ALFOLİPOİK ASİT BULUNMAKTADIR.Bu kombineyi içtiğim zaman gerçekten huzur buluyorum bir tip1 diyabet hastası olarak herkeze acil şifalar diliyorum.

Yorum yapın

css.php