CLA Nedir ve Ne İşe Yarar?

CLA Yağ Yakıcı. CLA Nedir? 1987 de antikanserojen etkisi keşfedildikten sonra yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini güçlendirici, insilün direncini azaltıcı, antikanser ve vücut yağlarını azaltıcı etkisinin olduğu iddia edilmiştir.

CLA vücud tarafından üretilmeyen dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitlerinden biri olan linoleik asidin (Omega-6) konjüge izomeridir. Bağırsak florasındaki bakteriler linoleik asitten CLA sentezini gerçekleştirirler. CLA’nın en yaygın tiplerinin isimleri, cis-9, trans-11 conjugated linoleik asit ve trans-10, cis-12 conjugated linoleik asittir. Genel olarak, CLA, linoleik asitin çift bağ ile bağlanmış pozisyonel ve geometrik izomerleri anlamına gelir. Trans-10, cis-12 izomeri, cis-9, trans-11 izomerinden daha hızlı bir şekilde metabolize olur.

CLA ve Bağışıklık Sistemi

Aberdeen, Rowett Research Institute’deki araştırmacılar  Nisan 2005 tarihinde, European Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir çalışmada, CLA’nın bağışıklığa olan etkilerini araştırdılar.  Araştırmacılar, 12 hafta boyunca günde 3 gr. CLA takviyesinin enfeksiyonla savaşan IgA ve IgM proteinlerini çoğalttığını tespit ettiler. Aynı zamanda, anti-enflamatuar kimyasalları çoğaltıyor ve sitokinler denen enflamatuar öncesi kimyasalları azaltıyordu.

1980’li yılların başlarında, University of Wisconsin’de görev yapan Dr. Michael Pariza ve ekibi, CLA’nın kanser tümör büyümelerini engellediğini gösteren çalışmalar yayınladılar. O zamandan beri, diğer bir çok çalışma, CLA’nın kanserle savaşma potansiyeline odaklanmıştır.2006 yılında Anti Cancer Research‘de yayınlanlanan  bir çalışmada, araştırmacı Li-Shu Wang, CLA’nın insan göğüs kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Dr. Wang’a göre CLA tümör baskılayıcı genlerin daha iyi çalışmasına neden olmaktadır. Cornell University ve National Academy of Sciences a göre;  CLA deney hayvanları üzerinde, karsiyogenezi inhibe eden tartışmasız tek yağ asididir.

CLA Yağ Yakıcı Olarak İşe Yarıyor mu?

Journal of Nutrition‘ın 2000 yılında yayınladığı çalışmada, araştırmacı Henrietta Blankson, CLA takviyesinin farklı dozlarının, fazla kilolu ve obez insanlar üzerindeki etkisini 12 haftalık bir period boyunca incelemiştir. Araştırmaya göre günde 3.4 gr. ya da daha az takviye kullanan insanların vücut yağ kütleleri belirgin olarak azalmıştır.

American Journal of Clinical Nutrition bülteninin 2004 yılı  çalışması,  fazla kilolu ama sağlıklı 180 yetişkini bir yıl boyunca izledi. Deneklere  CLA’nın iki farklı formu ya da plasebo verildi. CLA  verilen her iki grubun da, bir yıl sonunda, diyet ya da egzersizlerinde bir değişiklik olmadan, vücut yağ kitleleri %7-9 oranında azalma göstermiştir.

University of Wisconsin-Madison’daki araştırmacıların yürüttükleri bir çalışmaya göre, özellikle geceleri; CLA, yağ yakımını hızlandırabilir. The American Journal of Clinical Nutrition’da Eylül 2007’de yayınlanan çalışmada, günde 4 gr. CLA tüketen fazla kilolu denekler, 6 aylık periyodun sonunda, özellikle geceleri olmak üzere, enerji harcamasında yükselmeler deneyimlemişlerdi.

• University of North Carolina ve University of South Carolina’dan bilim adamları, 12 hafta boyunca 6.4 gr. CLA tüketen obez yetişkinlerin, plaseboya oranla, yağsız kas kitlelerini artırmış olduklarını tespit etmişlerdir. Çalışmanın sonuçları, Journal of Nutrition adlı derginin Mayıs 2007 sayısında yayınlanmıştır.

Araştırmalara göre, CLA vücut yağı ve ağırlığını 4 şekilde azaltmaktadır;

1) Yemekten sonra depolanan yağ miktarını azaltarak

2) Yağ hücrelerindeki yağ parçalanması oranını yükselterek

3) Yağ metabolizmasını yükselterek

4) Yağ hücrelerinin sayısını azaltarak

Günlük Doz Ne Kadar?

Çalışmalarda obez kişilerdeki vücut yağını azaltmak için, günlük olarak 1.8 gr ve 7 gr. arası doz kullanılmıştır. Günlük önerilen doz genellikle 3.4 gr’dır.

CLA Yan Etkileri Var mı?

Yüksek dozları hafif mide sorunlarına neden olabilir. 2004 yılında Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonucuna göre kötü kolesterolde hafif artma, lipoprotein seviyesinde yükselme, leptin düzeyinde hafif artma ve kan şekerinde hafif yükselme gibi yan etkiler görülmüştür. Ayrıca bağırsaklardan yağ emilimini azaltıcı ürünler, hayati önem taşıyan ilaçların emilim oranlarında azalmaya neden olabileceği için ilaç kullanan kişilerin doktorlarına danışmadan bu tür ürünleri kullanmamaları gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“CLA Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine 41 yorum

 1. Yatmadan once ve sabah uyandigimda aliorum raki icen icinde hic bir zarari yok olsa ilk bana zarari olurdu tamamen bitkisel bi urun

 2. Alkol icen adamin sporla ne supplementle ne isi var kardesim?

 3. Bende CLA 3300 Elite series aldım 4 gundur kullanıyorum bendede anlamsız sancımsı agrılar olusuyor aslında tedirginim bir bilen varsa yorum yapabilirmi lutfen

 4. arkadaşlar tüm yorumları okudum son aylarda çok takip edip araştırdığım konular bunlar carnitin cla hepsini en ince detayına kadar araştırdım carnitin her insanın vücüdünda zaten salgılanıp bir miktar beyinde depolanan bir protein türü keşke herkeste bol miktarda salgılanıp depolanmış olsa kilolu hiç kimse kalmazdı cla bir tür yağ asidi linoleik yağ asidi yağ yaktığı yetmiyormuş gibi antikansorejen genleri güçlendirerek kanserde büyük olumlu etki gösteriyor bağışıklık sistemini güçlendiriyor antienflamtuar etkiyi artıryor kilo üzerinde müthiş bir etkisi var yağları parçalıyor depolanmış yağları yeni depoyu önlüyor tek önemli bir detay varki cla ve carnitin mutlak egzersiz parçalanmış yağ asitlerini enerjiye dönüştürmezisek tekra geldikleri yere yani göbek basen vs gidip yerleşiyorlar cla günde üç kez carnitin spordan 15 20 dk önce sonra cidden bitmek bilmeyen bir enerji ayrıca cla kas oluşumunada fayda gösterdiği için diyet spor cla carnitin hepsi bir arada 2 ay sonra kendinizi tanıyamıyorsunuz 167 boyunda 81 kilo idim 2 ay sonunda 60 kilo oldukça sıkı fit bir görünüme sahip oldum.DİYET-SPOR ana tema CLA -CARNİTİN yardımcı temalar .

 5. Arkadaşlar,
  herşeyin başı doğru,düzenli ve dengeli beslenmeden geçiyor. Ayrıca uyku süreniz çok önemli. Supplement ve destek ürünler sadece max %10 bir etki yaratır. Spor yapmanız gerekiyor yağların üstesinden gelmek için. Günlük kalori ihtiyacınızdan 500 düşük alın. İnternal kardiyo öneriyorum. Herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum.

 6. doğru ürünü için gerekli bilgi aktarımında yardımcı olabilirim…………alternatif tıbla ilgileniyorum……sağlık uzmanlığı yapıyorum….

 7. cla güzel bir urun…..nerden temin etttiğiniz çok önemlidir….bu konuda dikkat edilmeli……doğru ürün kullanılmalıdır…..

 8. bende bugun basladim.cla 3000 yag yakici ben zaten zayifim.ama gobek kismimda yqg var tansiyon sirunum var surekli.dusuyor .arti bu hapi nasil kullanicagim gunde kac adet ve acmi tokmu anlayamadim yardimci olursaniz sevinirim

 9. arkadaşlar merhaba bende bir çay kullanmaya başladım spor yaptığım halde veremediğim göbek bölgesindeki yağlanmamı bitkiselcay.com.tr sitesinden proser form diye çay aldım ve hem tuvalet sorununu çözdüm hemde göbek bölgemdeki yağ gitti

 10. Bölgesel sıkılaştırıcı etkisi var vucuttaki fazla yağları atıyor

 11. Bu gezegende hiçbir ürün “bölgesel” olarak yağ yaktırmaz. Hatta spor ile bile bölgesel yağ yakımı olmaz, bölgesel yağ yakımı sadece operasyon ile mümkündür. Çaresizce tembelliğin ilacını aramaktan vazgeçin artık, bilgisayarından başından kalkın, yediklerinize dikkat edin ve egzersiz yapın. Bari birini yapın, bir sıfırdan büyüktür.

 12. Spor ile 6 ay kullandığım üründür thermo cla ürünün yetkili sitesinden veya satış mağazalarından temin edebiirsiniz. Kilo kaybı için net birşey söylemek mümkün değil herkesin metobilizması farklı çalışmaktadır. Sporun yanında extra alınması olabilir sporsuz bir işe yaramaz.

 13. Araştır araştır sonuç hep kila kaybına varıyor Kilo almak için napabilirim ben biri yol göstersin. Tüm tahliller stabil yemek fazlasıyla, düzenli egzersiz ama yok arkadaş kilo yok. Yardımcı olabilirmisiniz?

 14. Kalp krizi geçirmiş vr stent takılmış birisi olarak kullanabilir miyim

 15. CLA 500 Harika bir üründür. Kendim kullanıyorum, hiç bir yan etkisi yok. Gerçekten bölgesel yağları yaktırıyor, zayıflatıyor. Günlük 45 dk yürüyüşle daha kısa zamanda kilo verdiriyor. Amway serbest girişimcisiyiz. Ürüne sahip olmak isteyenlere yardımcı olunur. 0553 302 93 55 den ulaşabilirsiniz.

 16. CLA aldım bir iki gün birer tane kullanıyordum. 4. Gun sabah aksam aldım ve vücudumda anlamsız ağrılar oluştu özellikle kollarımda.korktum ve bıraktım. Bunun nedenini merak ediyorum. Bilen var mı izah etsin. Param bosa gitti kullanamıyorum.

 17. İyi günler öncelik cla yı ben kendimde kullandim… Ve kullanıyorum… Cla 500 un hiç bir yan etkisi yok… Bunu bilin istedim her öğün yemeklerden 45 dk önce 2 şer kapsül aliyorsunuz… Hepsi bu kadar… Amway fiyatı 145 TL… Tamamen bitkisel… İçinden 180 kapsül çıkıyor… Beğenmediginiz takdirde sorgusuz iade…Murat çelik… 0541 529 71 2 Çankırı merkez…

 18. Iyi gunler arkadas Amway satislarini internet. Uzerinden yapiyoruz size tedarik edebiliriz biraz daha uygun fiyatla 150tl CLA 500 NUTRIWAY TEDARIK EDEBILIRIZ EGER ALMAK. ISTEYEN VARSA EMAIL ADRESIMIZI SIZE TEMIN EDERIZ

 19. Arkadaşlar ben cla powerlife içiyorum lab şeklinde , günde 2 tane yemekten once içiyorum bu aksam aksam yemeğinden once ictim ve yaklaşık bir iki saat arayla rakı ictim acaba ilaçla birlikte alkol bise yapar mi lutfen cvp ?

 20. Emzirme doneminde kullanillmamasi gerekir.Amway ürünleri doğal ama emziren annelerde test edilmediği için onermem ama doktorunuza danışabilirsiniz. Bu yazdiklarim CLA 500 için. Bence bebeğiniz sütten kesilinceye kadar bekleyin.

Yorum yapın

css.php