Shark Cartilage ve Tedavi Etkinliği

Köpekbalığı ve çekiç balığının kanat ve başındaki kıkırdaktan elde edilen shark cartilage, kanser, osteoporosis, artrit, makula dejenerasyonu, kolit, glokom, sedef ve iltihabi hastalıklar tedavisinde etkili bir alternatif ürün olarak satılmaktadır.

Köpek balığı kıkırdağında bulunan anjiyogenezi inhibe edici proteinin, kanserli tümörlerin daha fazla gelişimini durduracağına inanılmaktadır. Yeni kan damarları olmadan besinler tümöre ulaşamayacak ve böylece büyüme duracaktır. Tıbbi araştırmalar bu takviyelerin, ileri safhadaki  kanser hastalarına çok da yardımcı olmayacağına kanaat getirmiştir. Aynı zamanda, kanserin erken safhalarına yararları ile ilgili çalışmalar da mevcut değildir. Yine, köpekbalığı kıkırdağının, kanser için bir tedavi olduğu, kabul edilen görüşlerin içinde değildir.  Dinamik beslenme tedavisinin bir parçası olarak takviyeleri tüketmek; potansiyel olarak bazı hastalarda yararlı olabilir.

Anti-Tümör Etkisi Var mı?

Shark Cartilage takviyesi, Neovastat olarak bilinen likit köpekbalığı ekstresi AE-941 den farklıdır. Bu ekstre F.D.A. tarafından araştırma altında olan yeni bir takviye adı altında düzenlenmektedir. AE-941, deneylere katılmaya razı olmuş insanlar üzerinde dikkatlice yapılmakta olan klinik çalışmalarda kullanılmaktadır.

Araştırmacılarlar genel olarak, köpekbalığındaki protein moleküllerinin büyük olasılıkla, sindirim sistemi tarafından absorbe edilemeyecek kadar büyük olduğu ve vücuttaki tümöre ulaşamadan dışarı atıldığı konusunda birleşmişlerdir.

Buna rağmen bazı bilim adamları bu maddelerin likit formda alınmasıyla daha rahat absorbe edileceğini önermektedirler. Bir çalışma, ağız yoluyla alınan likit köpekbalığı kıkırdağı ekstresi AE-941 (Neovastat)’ın, sağlıklı insanda etkin olarak yeni kan damarları gelişimini yavaşlattığını göstermiştir. Bu çalışma yoluyla, likit köpekbalığı kıkırdağı aktif içeriklerinin vücudun iyileşme sisteminde kullanılabileceğini göstermiştir.

Çalışmaların Gösterdiği, Kıkırdağın Bir Takım Olumlu Etkileri;

Kıkırdağın iki bileşeni glukosamin ve kondroitinin (özellikle kıkırdak takviyesi olmamasına rağmen), bazı hastalarda ağrıyı azalttığı, eklem hareketlerini geliştirdiği, şişleri indirdiği, hızlı yürüyüşü geliştirdiği, osteoartritin gelişimini (romatoid artrit, otoimmün bir durum) yavaşlattığı görülmüştür.

Bazı çalışmalar, köpekbalığı kıkırdağının, iltihabı düşürdüğü ve artrit sorunlarına iyi geldiğini iddia etmektedir.

Kıkırdağın artriti tedavi ettiğini gösteren çalışmalar olmuştur, ancak bunlar küçük ölçektedir. 20 kişi üzerinde yapılan bir deneyde, hastalara eklem ağrısı için kıkırdak kapsülü verilmiş, 6 hafta süren deney sonucu 18 kişide ani iyileşme görülmüş, 2 kişi de artrit sorunlarında kısmi iyileşmeden söz etmişlerdir.

1970 yılı başlarında şiddetli ağrıdan yakınan artrit hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada, hastalara kıkırdak enjeksiyonu yapılmıştır. 3-8 hafta sonra, çalışmadaki 28 hastanın, 19’unda “mükemmel” bir iyileşme görülmüş, 6 tanesi iyileşmesini “iyi” olarak tanımlamış, 3 kişi de tedaviye yanıt vermemiştir. Çalışmadaki en önemli gözlem, iyileşmenin 6 hafta ve fazlası olarak sürmüş olması ve hiç bir toksik etkinin oluşmamıştır.

Bir başka calışmada, 30 kişiye normal ilaçlarının yanısıra kıkırdak enjeksiyonu yapıldı, ve 30 kişiye de normal ilaçlarının yanısıra plasebo verildi. Enjeksiyon yapılan hastaların neredeyse %90’u koşullarının iyiye gittiğini bildirdi, %5 grup ise durumlarının plasebo alanlardan daha iyi durumda olduklarını bildirdiler.

Shark Cartilage Değişik Formlarda Bulunmaktadır;

En yaygın olanı  ağız yoluyla alınabilecek kapsül, toz, ya da likit formdur. Ayrıca rektuma lavman yoluyla ve enjeksiyon yoluyla deri altına uygulamaları vardır.

Köpekbalığı kıkırdağı standart olmadığından, glikoprotein bileşiklerin miktarı büyük olasılıkla ürüne bağlı olarak değişir.

Bir çok araştırmacı, köpekbalığı kıkırdağındaki protein moleküllerinin sindirim sisteminde hazmedilemeyecek kadar büyük olduğunda birleşmektedirler. Bu yüzden yutarak alınan köpekbalığı kıkırdağı vücut tarafından absorbe edilmemektedir.

Yan Etkileri Var mı?

Bulantı, kusma, mide rahatsızlığına neden olabilir. Ayrıca deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Shark Cartilage ve Tedavi Etkinliği” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php