Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon BelirtileriTansiyon Düşüklüğü Belirtileri. Tansiyon Nasıl Ölçülür? Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır ve Normal Tansiyon Kaç Olmalı? Normal bir kan basıncına (tansiyona) sahip olan bir insanın okunan basıncı 120/80 mm Hg olur, ve düşük tansiyonlu bir insanın okuması ise, 90/60 mm Hg. civarındadır.

Gün içinde tansiyonunuz yaptığınız işlerle doğru orantılı olarak dalgalanır. Bu numaralar atar damarların içindeki basınç miktarını ifade ederler. Üstteki rakam sistolik arter basıncı (büyük tansiyon), alttaki rakam ise diyastolik arter basıncıdır (küçük tansiyon).

Doktor, tansiyon aletinin manşonunu kolunuza sarar ve şişirerek atar damarınıza baskı uygular. Baskı ortadan kalktığında, doktorunuz sistolik basıncınızı ölçer. Kan akışını dinlemeye devam eder, artık bir ses duymadığında da diyastolik basıncınız belli olmuştur.

Düşük Tansiyon Nedir?

Kalp her kasıldığında belirli orandaki kanı atardamarlara pompalar ve bu sırada  kan basıncı en yüksek düzeye çıkar. Buna büyük tansiyon denilir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen süre içinde ise, kan basıncı en düşük düzeye iner. Bu da küçük tansiyon olarak adlandırılır. Nabız basıncı büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki farktır.

Hangi durumlarda düşük tansiyondan bahsedilebileceğini dair tam bir fikir birliği yoktur. Çoğunlukla büyük kan basıncının 90’dan, küçük kan basıncının ise 60’dan daha az  olan olan değerleri hipotansiyon olarak kabul edilir. Büyük ve küçük tansiyon beraber düşebileceği gibi ayrı ayrı da azalabiliyor.

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir? Düşük Tansiyonun Zararları

Birdenbire ayağa kalkıldığı anlarda görülen baş dönmesi tansiyon düşüklüğünün en önemli belirtisidir.

Yorgunluk, halsizlik, kulak çınlaması, unutkanlık, konsantrasyon zorluğu, el ve ayaklarda  üşüme, baş dönmesi, göz kararması, bazen bayılma nöbetleri tansiyon düşüklüğünün belirtileri arasındadır.

Büyük ve küçük tansiyonları belirtilen değerlerin altında olmasına rağmen herhangi bir şikayeti olmayan kişiler de vardır. Ayrıca kan basıncı normal ya da yüksek olmasına rağmen ani olan düşüşler nedeniyle ciddi belirtilerle karşılaşılan kişilerde de düşük tansiyondan söz edilebilir.

Tansiyon düşüklüğü bir rahatsızlık değil. Aksine normalin biraz altında olması kalp ve damar sorunlarından daha uzak olmak anlamını taşır. Fakat küçük tansiyon çok uzun müddet 7’den düşük kalırsa hastanın şoka girmesi gibi ciddi sonuçları olur.

Düşük Tansiyon Nedenleri -Tansiyon Neden Düşer?

Kalp yetmezliği, kalp kapak rahatsızlıları, kalp ritim bozuklukları, böbrek üstü bezi yetersizliği gibi hastalıklar,

Uzun süre devam eden kusmalar, ishaller, kan kayıpları

Tuz eksikliği, sıvı kaybı,

İdrar söktürücüler, bazı antihipertansifler, kalp ilaçları, nitrat ve nitrit içeren ilaçlar ve trisiklik antideprasanlar da tansiyonun düşmesine sebep olabilirler.

Ani tansiyon düşmeleri parkinson, beyin ve omurilik tümörleri gibi nörolojik rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.

Düşük Tansiyon Tedavisi Nedir?

Tansiyon Nasıl Yükseltilir? Sebebe bağlı olarak, ilaçlar, kan ve sıvı takviyesi, kan basıncının normale dönmesini sağlar. Bazı doktorlar yatarken başın yükseltilmesinden, elastik çoraplar giyilmesine, hatta tuz tabletleri ya da tuz alıkonum hormonları kullanımını önerirler. Tansiyonun sık sık ölçülmesi ve belirtilerin takibi şarttır.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon tek koldan ölçülecekse sağ ya da sol kol olması fark etmez. Fakat en iyi sonucu alabilmek için tansiyonun çift kol ve bacaktan ölçülmesi gerekir.

İki kol ve bacaklardaki tansiyon arasında 3-4 değerin üzerinde fark varsa bu kalp veya damarlarda sorun olduğuna işaret eder.

Tansiyon, bacaklarda yüksek, kollarda düşük çıkıyorsa bu durum kalbin büyük damarında darlık olduğunu ifade eder.

Kollarda yüksek, bacaklarda düşük çıkıyorsa bu önemli bir kalp  rahatsızlığının göstergesidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?” üzerine 52 yorum

 1. Bende yeni başladı acile gidiyorum normal çıkıyor çok zor bişey başım zonkluyor arada bir

 2. Arkadaşlar sıkıntı etmeyin 22 senedir 8/5 ile yaşıyorum arada ani göz kararması oluyor tuza aşığım aşırı tuzlu severim olmuyor çıkmıyor öyle kabullenin 🙂

 3. Merhaba, Ben 16 yaşımda tansiyonum üç kez bayıldım. Ne yapmam gerek?

 4. arkadaşlar siz bu soruları kime soruyorsunuz burda kimsenin sorusu cevaplanmamış herkes sorusunu sormuş oyle kalmış cevap yok kimsede dememiş neden cevap verilmiyor diye

 5. Tansiyonu dengelemek için limon suyu, tansiyonu çıkartmak için tuzlu ayran, tansiyonu düşürmek içinse sarımsak(yenedebilir, ilaç gibi su ile yutuladabilir.. Sevgiyle kalın.

 6. munzuriksiri.com

  Büyük tansiyon normal 10- 11 Düşüklük küçük 4 -5 gibi seyreden kişilerde ödem eşlik ediyorsa Sıvı alımını azaltması lazım hareketsiz ve sıvı alımıda fazla olunca hem küçük tansiyon düşüyor hemde damarlardan sıvı vücuda sızma yaparak ödem oluşturuyor
  Bu kural sadece bu durumlar için geçerli

 7. ben 12 yaşındayım ama 2 günde 3 kere burnum kanadı . kulaklarım çınlıyor ve ara ara başım ağrıyor bende tansiyon var mıdır?

 8. Benim annemin hipertansiyonu var.Ayrıca kalp rahatsızlıkları,midesinde kronik ülser ve helikobakteri ve şeker hastalığı var.Herbiri için ayrı ayrı ilaç kullanıyor.Bi de kalbinden 2 EPS 3 anjiyo ameliyatı olmuş.Beslenme ve spor gibi konularda ne yapmalı?

 9. Benim sık sık tansiyonum düşüyor, gözüm kararıyor. Ayakta duramaz hale geliyorum. Ölçtürdüğümde 8-5 çıkıyordu. En son tansiyonum düştüğünde 5-3 tü. Kötü bir rahatsızlığımın olma ihtimali kaç sizce?

 10. 15 yasindan beri tansiyonum dusuk cikiyo hatta hep goz kararmasindan bilincimi kaybetip dusuyorum bayiliyorum ama hemen kendime geliyorum ama ne zaman olctursem hep 10 larda vilan yani dusuk emar vilan cektirdim beyinde bisey cikmada acaba baska hangi bolume gidebilirim yine yardimci olurmusunuz lutfen tesekkurlr

 11. Tasyon hastalık bnce ismi yapmyck KDE hasta oluyorum hp düşüktansyonla gzyorm tedavisi mumkunmu

 12. 24 yaşındayım kronik hepatit b hastasıyım ve 2 kez pnomotoraks operasyonu geçirdim. . Son 1 haftadır tansiyonum düşük 40/ 60 çıkıyor. .. şiddetli baş ağrısı ve ve son 2 gündür ciddi bir ayak ağrısı çekiyorum. .. Bunun sebebi nedir. .

 13. merhaba,
  benim sorunum da tansiyon düşüklügü 9/5 gibi kalp 58/ 60 gibi son bir haftadır, göz kararması baş dönmesi oluyor, oruçlu oldugumdanmıdır bilmiyorum, bir de tükürdügüm zaman hep az da olsa kanlı tükürüyorum, yorgunluk da var, acaba benim de bir kalp veya böbrek sorunumu var?
  tşk

 14. Benim son iki aydır hergün hiç geçmeyen baş dönmelerim var düşük tansiyonluyum 10/6 bazen 9/5 oluyo tansiyonum doktorlar bir sey bulamadı ama çok kafama takıyorum

 15. 57 yaşındaiyım bebekliğimden beli astım hastasıydım şimdide brokşektazi hastasıyım üşüdüğüm zaman devamlı tren sreni gibi düdük sesi var kulaklarımda tansiyonum genelikle 12 6-7—– 11 6-7 cıvarı hep bu cıvarda seyreder yazın çok terlediğim zaman 9 5 kadar düşer tuzlu ayran içtiğimde düzeliyor,
  sorum : bazen şuurum gider gibi bayılacağımı hiseder gibi ve sanki düşüyorum hisine kapılıyorum gibi oluyorum bu rahatsızlığım tansiyonda olabilirmi. teşekür eder saygılar sunarım…

 16. mm.HG dusuk tansiyonumu nasıl yukseltebilirim.saglık problemim hallolurmu?

 17. NİHAT GOKSAY genelde mm.Hg (dusuk ) tansiyonum 2.5-5 arasında olmaktadır yasım 82 zaman zaman kulak ugultusu ve cınlamalar , bas donmesi ,(yastıgım ince) beyinle ilgili problem olabilirmi?

 18. merhaba bnm bundan 3 yıl önden başladı ilk önce gözlerim kararmaya başlamıştı daha sonra baş dönmesi oldu doktora gittim gözlerimde sorun var sandım değil yok dediler ama her geçen gün kulaklarımda çınlama yaşanıyor ara sıra hatta bir gün gözlerim kararmıştı resmen ve bayılacaktım derslerde hocayı dinliyemiyorum konsantre olamıyorum unutkanlık yaşıyorum şu andada kalbimde ara sıra ağrı oluyor hemen geçiyo ellerimde değil ama ayaklaımda çok üşüme oluyor akşamları bnde bel fıtığıda var baazende sinirleniyorum bundan olabilir mi düşük tansiyon naapmam lazım bna yardım edin lütfen:)))

 19. Merhaba , benim annemin karacğer sorunu vardır hcv + bundan 3-4 yıl öncesine kadar hipertansiyonu vardı bu problem 3-4 yıldan beri hipotansiyon (düşük tansiyon) prblemi yaşıyor küçük tansiyon bazen ölçümlerde 5’e hatta 4’e düştüğü oluyor bazen şuur kaybı yaşıyor bazen hafıza bulanıklığı oluyor. ayağa kalkınca yürürken sendeliyor . kullandığı ilaçlar ise hepamerz, aldakton.dideral desal ,ursafalk ayrıca mide problemi dolayısıyla mide ilaçları kullanmaktadır . bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler.

 20. tansiyonum genelde 8e 5 çok nadir 9 a 5 ya da bazen 7 ye 5.nefes almak gerçekten sorun kan değerlerim normal ama kafayı yicem….sürekli yemek yemek zorunda kalıyorum.ama bir ara 2 ay spora gttim ama body buildinge fitness değil çok iyi geldi ama ozman tansiyonumu ölçmeyi unutmuşum bu sorunlar ortadan kalktığı için ….şu an gidemiyorum.ve yne aynı…kendimi tek sanıyodum ama bakıyorum da bi sürü kişi varmış kader arkadaşları…allah acil şifa versin bu ramazan ayının yüzü suyu hürmetine 6 gün oruç tuttum bugün tutamadım.bakalım neler olacak…allah yardımcımız olsun…

Yorum yapın

css.php