Soya Lesitin

Lesitin nedir ? Yağlar ve temel yağ asitlerinin kompleks bir karışımı olan lesitinin kendisi de fosforla birleşmiş bir yağdır. Vücuttaki tüm canlı hücrelerin gereksinimi olan bir lipid çeşididir. Yağımsı bir madde olan lesitin hücrenin yapısına girer.

Yunancada yumurta sarısı manasına gelen lesitinin günümüzde en çok kullanılan kaynağı soya fasulyesidir. Karaciğer tarafından üretilmekle birlikte yumurta sarısında da yer alan lesitin ilk defa 1850 yılında ayrıştırılmıştır. Önceleri yumurta sarısından elde edilen lesitin daha sonra soya fasülyesinden elde edilmeye başlanmıştır.

Soya Lesitin Faydaları

• Bellek, düşünme yeteneği ve kas kontrolünde olumlu etkileri olan ve kolestrolün damar çeperlerinde birikimini önleyen bir maddedir.

• En çok bilinen özelliği yağ sindirimini sağlayıcı olmasıdır.

• Kalp damar sağlığını koruyucu etkisi olan lesitin damarlarda biriken kolestrol plaketçiklerini parçalar. Düzenli şekilde kullanılan soya lesitin kolestrolde %10 ila 20 oranında azalma sağlayabilir.

• Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar lesitinin, kan kolesterolünü azaltarak ve lipitlerin normal düzeylere gelmesini sağlayarak aterosklerozun gereiye döndürülebileceğini göstermiştir.

• Beyin fonsiyonunu güçlendirici özelliktedir. Soya lesitindeki kolin sinir hücreleri arası iletiminde görev alarak hafıza için yararlı etki oluşturur. Sinir iletiminden sorumlu olan asetilkolin denilen maddenin üretimi için lesitine ihtiyaç vardır.

• Besinlerin hücrelere girişini ve çıkışını sağlayan hücre zarları ile beyni çevreleyen koruyucu kılıf genelde lesitinden oluşur.

• Karaciğerin normal işlevlerinin sürmesi için gereklidir. Lesitin olmadan beyin, sinir sistemi ve diğer organların hiçbiri fonksiyonlarını yerine getiremez

• Soya lesitin granül toz yada kapsül biçimde besin takviyesi olarak da satılmaktadır.

Soya Enjeksiyonu

Lesitin, yağ bloklarının çözülmesinde en çok kullanılan maddelerden biridir. Çok ince uçlu iğne ile lokal yağlanma olan bölgelere, soya fasulyesinden elde edilen fosfolipid maddesi yağ dokularının içine enjekte edilir.

Bu yöntem önce 1995 yılında Brezilya’da, daha sonra Avrupa ve Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Önemli bir yan etkisi olmamakla birlikte her insanda ve her bölgede aynı verimliliği göstermemektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Soya Lesitini (PPC) İçeren Kremler

Soya lesitini Japonya, Güney Kore, Almanya, Amerika gibi ülkelerde tıbbi olarak yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bu madde, önce beyinde ve kalpte yağlara bağlı damar tıkanıklığını çözmek için kullanılmaya başlanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra bölgesel yağlara karşı etkili olup olamayacaüı ile ilgili araştırmalar yapılmış ve estetik alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Soya lesitini (PPC) içeren kremler, yağ hücresi zarının akışkanlığını ve geçirgenliğini artırarak etkinlik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olan PPC’li kremler ülkemizde de bulunmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Soya Lesitin” üzerine 6 yorum

 1. Meme kanseri geçirdim soya lesitini almamamda bir sakınca varmı?

 2. 1 haftadır kullanıyorum ben en çok bitkisel östrojen olduğu için kullanıyorum bakalım nasıl bi etkisi olacak

 3. Faydalı bilgilerinizle bizleri aydınlattığınız için çok teşekkürler.

 4. yeni aldım ama cesaret edemıyomm yardımcı olurmusunuz

 5. LESİTİN :Kas dokusunda özellikle kalp kası dokusunda, endokrin salgı bezlerinde ve böbreklerde bulunan önemli bir yapı taşıdır. Diğer taraftan tüm karaciğer yağlarının %73′ ünü kapsar. Lesitin, damarlarda birikmiş olan kolesterol plaketçiklerini küçük parçacıklara bölmeye yardımcı olur, böylece damar çeperindeki yığılmaları önlemeye destek olur.

  Bu besin, damar sertliğine ve kardiyovasküler hastalıklara (kalp damar hastalıkları) karşı vücudun korunmasına destek olur. Kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlayarak plaketçiklerden ötürü oluşabilecek damar tıkanıklıkları riskinin azalmasında yardımcı olur. Ayrıca beyin fonksiyonlarının sağlıklı ve doğru çalışmasına yardım sağladığı gibi thiaminin (B1 vitamini) karaciğerde ve A vitamininin bağırsaklarda emilmesine yardımcıdır. Lesitin, kolesterol ve diğer yağların suda dağılmasına ve vücuttan atılmasına da destek olur. Böylece kandaki kolesterol miktarını düşürmeyede yardımcı olur. Lesitin kolesterol ve trigiliserid (triglyserid) problemi olan kişilerin kullanması gerekli olan bir doğal yağ asitidir. Vücuttaki bütün hücrelerin kendini yenilemesi için destekdir.
  – Yüksek kolesterole karşı – Kalp damar sağlığının korunmasında ; gibi durumlarda yardımcı bir üründür.
  iyva.com/Lesitin_95.html#0
  hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade

Yorum yapın

css.php