Miyop Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe) ve astigmatizma (net görememe) gözün boyundaki ve korneanın şeklindeki normal dışı değişiklikler nedeniyle meydana gelir. Bu şekil bozukluğundan ötürü kornea ve mercekte kırılan ışık, retinanın tam üzerine düşemediği için, görme kusurlarına yol açar.

Bir göz kusuru olan  miyop, genellikle okul çağlarında kendini belli eder. Miyoplar yakını iyi görebildikleri halde uzaktaki nesneleri zor ya da bulanık görürler. -3.30 ve daha az (düşük miyop),  -3.30 ila -6.00 arasında (orta miyop), -6.00 ve yukarısı (yüksek miyop) olarak adlandırılır.

Miyop Nedir?

Gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki cisimleri odaklayamamasıdır. Nesnelerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa miyopi sözkonusu olur. Gözün ön-arka uzunluğu, kornea kırıcılığı veya her ikisi olması gerekenden fazla ise cisimlerin görüntüleri, sarı noktanın önünde oluşur.

Miyop Neden Olur?

• Miyopinin temel sebebi gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir.

• Miyop kusuru gözün önden arkaya normalden uzun olduğu ya da kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda ortaya çıkar.

• Miyopi doğuştan olabileceği gibi, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak da gelişip ilerleyebilir. Anne ya da babada miyopi varsa çocukta miyopi gelişme riski fazlalaşır.

• Hastalıkla beraber şeker hastalığı ya da kataraktı olanlarda sonradan miyop oluşabilir.

Pseudomyopia (yalancı miyopi)  gözde bulunan siliyer kasların stres, yorgunluk ve aşırı yüklenme sonucu tamamen gevşeyememesi sebebiyle gözlerde miyop gelişmesi durumudur.

• İngiltere’deki King’s College bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları Nature Genetics’de yayınlanan araştırmaya göre miyop hastalığına RASGRF1 adlı gen neden olmaktadır.

Miyop Ne Zaman Durur?

Miyopluk belirtileri genellikle 6 yaşına doğru kendini belli eder. Çocuk küçük yazıları rahatça okurken tahtaya yazılanları ise okuyamaz. Altı yaşına doğru kendini gösteren miyopluk , vücut gelişimine bağlı olarak yirmili yaşlara kadar farklı oranlarda ilerleyebilir. Daha sonra durur ya da daha yavaş ilerler. İlerlemenin en fazla olduğu dönem erkeklerde 11-12 kızlarda ise 9-10 yaş aralığıdır.

Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

Excimer Lazer yöntemi ile miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurları düzeltilebilir ve kornea denilen gözün en dışındaki saydam tabakanın üzerindeki bazı lekeler ve izler de yok edilebilir. Lazer uygulaması miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılır. Fakat bu kişilerde göz bozukluğunun durmuş olması gerekir. Yine hastanın kornea kalınlığının lazer olmaya uygun olması  gerekir. Gözde iltihabi bir durum, kornea şekil bozukluğu gibi hastalıkların sözkonusu ise lazer tedavisi yapılmaz. Korneası ince olanlar, keratokonus, glokom, retina yırtılması, katarakt, diyabet, romatizma gibi sistematik hastalık ve hamilelik gibi durumlar lazerle tedavi için uygun değildir. Lazer tedavisi en erken 18 yaşında uygulanabilir.

• Excimer lazer yönteminde çok küçük bir bıçakla gözün en dış saydam tabakası olan korneadan bir kapak kaldırılır ve göz bozukluğu lazer atışlarıyla yeniden şekil vererek düzeltilir. Daha sonra kaldırdılan kapak kapatılır. İşlem yaklaşık yaklaşık 5-10 dakika sürer. -12 dereceye kadar miyop, + 6 dereceye kadar hipermetrop ve 7 dereceye kadar astigmat lazerle düzeltilebilir.

Intacts Yöntemi; Intacts denilen halkalar orta ve düşük derecede miyoplu gözün kornea tabakasına yerleştirilir ve bu şekilde gözlük ya da lense gereksinim kalmaz. Ömür boyu taşınabildiği gibi herhangi bir yan etki görüldüğünde geri çıkarılabiliyor. Intacts adlı halkalar bilinen lenslerle aynı maddeden yapılıyor ve küçük bir operasyonla korneanın çevresine yerleştiriliyor. Miyop kusuru korneanın aşırı şekilde yuvarlaklaşmasından kaynaklandığı için Intacts buraya baskı yaparak korneayı düzgün hale getirir ve böylece göz kusuru giderilmiş olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Miyop Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?” üzerine 78 yorum

 1. Merhaba benim göz numaram yaklaşık 6.0 ve benim olmak istedigim meslekte göz kusurlu olanları almiyorlar. Lazer veya ameliyatla olsa bile olmuyor. Acaba bunu kendim azaltabilir miyim veya yok edebilir miyim. Olmak istedigim meslek askeri pilot. En ufacik goz kusurinda bile almiyolar zaten. Bu meslegi cok istiyorum ama tek sorunum gozlerimin bozuk olmasi. 🙁

 2. Bendeki miyop 2.50 ilerlemiş mi gözlük aldım ama sürekli kullanmıyorum zararı var mi ??

 3. Arkadaşlar 5. Sınıfın yaz tatilinde gözlerimin bozuk olduğunu anladım. Doktor iki gözüme de 0,5 verdi sonra 8. Sınıfta bana gözlerimin 2 numara olduğunu söylediler bizim ailede herkes takiyo. Sizce düşme ihtimali var mı? Ve bi arkadaşım bana doktora gitmeden bir hafta önce gözlüklerini tamamen çıkar dedi. Onun öyle düşmüş. Sizce doğru mu

 4. 16 yaşındayım,miyopum. sol gözüm 1.5 sağ gözüm toplamda 2 numara.astigmatta varmis. ilk defa gözlük kullanicam daha önceleri idare ediyodum ama gözlükcü ilk kez kullanicam deyince şaşırdı baya. Yüksek bi baslangic olduğunu söylüyolar sizce yüksekmi? Sürekli takmam gerekiyormu?takmazsam yükselirmi veya takarsam azalma şansı varmi lütfen bilen cevaplasin

 5. Şu anda 14 yaşımdayım 1 sene önce gozlerim 0.50 idi gözlük kullandim ama pek sık takmadim derslerde ve evde takıyorum. Bir de bilgisayara 3 ay kadar fazla baktım 1 sene sonunda gözlükle bile uzagı göremediğim farkettim doktora gittiğimde gözlerim 1.75 olmuş bu kadar hızlı yükselmesi normal mi yorumların hepsini okuduktan sonra belki benimki onlara göre normal ama bn yinede gözümün derecesi çok yükselir diye endişe ettim bana yardımcı olursanız sevinirim herkese geçmiş olsun

 6. gozumde 1,75 miyop var tedavisi var mi varsa ameliyatsiz olur mu bir de no tuoch yontemi sikintilimi

 7. Arkadaşlar geçen sene Mayıs gibi doktor sağ gözüm 0.50 ve sol gözümün 0.75 OLDUĞUNU söyledi.gozluk vermedi daha da artar dedi.bir sene 6 ay kadar geçti ve doktora gitmeye korkuyorum.sağ gözüm 1.50-2 olmuştur.sol gözü sormayın belki 3 belki 5 2.sıra ve arkasından çok iyi göremiyorum 6 ya gidiyorum ve kizim gözlük takmak istemiyorum nasıl geçer lütfen yardımcı olun

 8. merhabalar ben Tolga henüz 8. sınıfa gidiyorum
  okulda orta sıralarda oturuyorum ama tahtayı rahat göremiyorum bulanık görüyorum
  aslında bilgisayar,tablet,telefon gibi aletlerle biraz fazla uğraşıyorum
  bende miyopluk doğuştan mı? yoksa bilgisayar a çok bakmaktan mı?
  not:bilgisayar ve tablet kullanırken en düşük parlaklıkta kullanıyorum ve gözümle alet arasında en az 20 cm oluyor.

 9. merhaba bende yüksek miyop var 7 lazer ameliyatına girsem kaç derece düşer bu numara ?

 10. Lütfen yardım edin 11 yaşındayım ve gözlerim 3 derece miyop ablam ve babam da kullanıyor ablamın derecesi çok düşük babamınki orta yaşlarda olmasına rağmen benimle aynı 8 yaşında öğrendik ben ısrarla gözlük takmadım şuan 11 yaşındayım ve gözlük takmak zorundayım bir arada çok bilgisayara bakmıştım 2 yıl içinde 2.75 derece yükseldi hala 6 ayda bir yükseliyor havucun faydası var mı lütfen yazın neler yapabilirim daha gelişmem durana kadar ilerleyecek sanırım İnşallah ilerlemez düşer ama zaten tam da gelişme çağındayım astigmat da var o şuan 0.25 tavsiyelerinizi bekliyorum lens takmak istiyorum gözlüğü pek yakıştıramıyorum kendime ve de lens kullanacak kadar temizliğe önem veririm düzgünce kullanacağıma inanıyorum ama babam almıyor ama ARKADAŞLAR YAZININ DEVAMINDA BAHSETTİĞİM LENS TÜRKİYE YE GELİRSE SİZİN DE KULLANMANIZI TAVSİYE EDERİM babam yurt dışında miyopu iyileştiren ve göze zararı olmayan bir lensten bahsediyor İnşallah bir an önce Türkiye ye gelir de faydalanırız lens hakkında bir de gözü iyileştiren şeyler hakkında yazarsanız iyi olur. gözlerimi seviyorum güzel gözlerim var fakat bozuk lütfen yardımcı olacak şeyleri yazarsanız sevinirim.

 11. Arkadaşlar bende miyop var sol gözüm 1 sağ gözüm 1.75.Yarın gözlük almaya gideceğiz

 12. Merhabalar ben 9 yaşındayım 3yaşımdan beri gözlük takıyorum [YÜKSEK MIYOP] doğuştan oldunu diyorlar.. mıyopum 6dereceden başladı simdi 12lerde NE ZAMAN KURTULCAN ACABA?

 13. Arkadaşlar Eğer Ailenizde Miyop Yoksa ve Miyop dereceniz 1 dereceden aşşağı ise GEÇİCİDİR..!!
  Bende 0.50 Miyoptum Gözlük Taktım Dinlendirici Verdi Doktor 3 ay boyunca taktım hiçç televizyon bilgisayar vb. girmedim hiçç ama… Dert Etmeyin GEÇİCİDİR 😉

 14. Meraba Ben burcu Ben 1991 liyim Sol gozum 17 sag gozum 16.5 felan NE yapacagimi sasirdim doktorlar gozkerini 30 yasinda kor olabulecegimi soyluyorlar NE yapacagimi cok sasirdim evliyim bes senelik cocugum olmadi daha sizden bi yorum istiyorum

 15. Gözlük takınca durur diyenler, durmuyor tam tersine gözler tembelleşiyor ve numara sürekli artıyor. Ben 12 yaşında başladım gözlüğe şu an 16 yaşındayım gözlerim 4.25 miyop. Sürekli taktım ama ilerledi. Gözlükleri bizler yanlış kullanıyoruz, eskiden gözlükler numara azaltılarak verilirmis hastalara en son sıfırlanirmis. Belki de yanlıştır, ama mutlaka bir çözüm bulunmalı. Dünyadaki miyop lu hasta sayısı çok hızlı artıyor, tıp ilerliyor lazer dışında daha rahat bir tedavi elbette bulunacaktir.

 16. Gozluk kullanmazsaniz gozunuz cok asiri derece ilerler bence dusuk miyop ise bastan takin ??

 17. Miyopunuzun dusmesini istiyorsaniz gozluk kullanin?ve sifirlayin:-)

Yorum yapın

css.php