Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Tansiyon Düşmesi ve Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri. >Tansiyon Nedir? Tansiyon, kalbin pompaladığı kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Kalp kanı damarlara şiddetle basarsa yüksek tansiyon, zayıf biçimde basarsa düşük tansiyon meydana gelir.

Kan basıncı gün içerisinde farklılık gösterir. Teşhis konması için civalı tansiyon aletiyle değişik zamanlarda yapılan en az 3 ölçüm değerine ihtiyaç vardır.

Tansiyon Değerleri Ne Olmalı?

Normal – Büyük tansiyon 12, küçük tansiyon 8.

Yüksek – Büyük tansiyon 13.5,  küçük tansiyon 8.5’in üstünde.

Düşük – Büyük tansiyon 10, küçük tansiyon 6’dan az olanlar.

Tansiyonu düşük olanlarda küçük tansiyonun düşük olması önemli değil, fakat büyük tansiyonun düşüklüğü önem taşır. 9-10  Üst sınır olarak kabul edilebilir. Baş dönmesi gibi bir proplem yoksa sorun kişi rahatlıkla yaşamını devam ettirir.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri – Tansiyon Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

• Eğilmek, kalkmak gibi hareketlerin sonucunda baş dönmesi ve bayılma gibi durumlar oluyosa, bunlar düşük tansiyon semptomları olabilir.

• Otururken ya da yatarken hızla ayağa kalkınca görülen ani düşüşler tehlikeli olabilir. Bu ani düşüşler, beyne yeterince kan gitmemesine dolaysıyla göz kararması, baş dönmesi hatta bayılmaya yol açabiliyor.

• Bulantı, gözlerde karıncalanma, konsantrasyon bozukluğu,

• Kalbe gelen kanın yetersizliği nedeniyle düşük tansiyon, bazen nefes darlığı ve göğüste hafif bir ağrıyla sonuçlanabilir.

• Tansiyon çok düşükse, etkilenecek ilk organ beyindir ve beyinde hasar meydana gelebilir.

• Bu arada vücut mekanizması kan basıncını yükseltmeye çalışıyor olduğundan, başka hasarlar da meydana gelebilir. Mesela atar damarlar eller ve ayaklara kan akışını kısıtladığında, bu bölgeler soğumaya ve morarmaya başlar.

Düşük Tansiyonun Tehlikeleri

Kan basıncını yükseltmek amacıyla hızla çarpmaya başlayan kalp, yine düşük tansiyonun bir belirtisi olarak kalp çarpıntısına yol açar. Eğer tansiyon çok düşerse tüm organlar giderek tıkanmaya başlar ve şok meydana gelir.

Tansiyonun düşmesi kalbin yeterli beslenememesine neden olur. Kalp, organlar için gerekli oksijen ve besinleri taşıyamadığı için kanı da yeterli oranda pompalayamaz. Özellikle kronik hastalığı olan kişilerde organların iyi beslenmesi büyük önem taşır.

Düşük tansiyon  bazı kişilerde hiç belirti vermemektedir.

Düşük Tansiyon Sebepleri – Tansiyonun Düşme Nedenleri

* Kalp adalelerinin zayıf olması ya da bazı ilaçların kullanımı düşük tansiyona sebebiyet verebilir.

* Kalp ritim bozulmaları, kalp kapakçık sisteminin bozulması, kalp yetmezliği nedeniyle de kan basıncı düşebilir.

* Böbrek üstü bezinin az çalışması tuz kaybına yol açar ve düşük tansiyona neden olur.

* Elektrolit yetersizliği olan kimseler, ciddi kansızlık sorunu yaşayanlar, yüksek tansiyon ve psikiyatrik ilaç kullanan kişilerde tansiyon düşmesi olabilir.

* Yüksek tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılan ilaçlar düşük tansiyona yol açabilir. Bazı durumlarda bu ilaçlar tansiyonun çok fazla düşmesine neden olurlar.

* Kusma veya ishalden nedeniyle dehidrasyon, aşırı kan kaybı, kalp çevresinde sıvı birikimi düşük tansiyona sebebiyet verebilir.

* Ayaktayken kan basıncını ayarlayan otonom sistemin yetersizliği nedeniyle tansiyonu düşen uzun boylu, ince yapılı genç kişiler; uzun müddet yatakta yatmış olan kişiler, gebeler, mide ameliyatı geçirenler ve aşırı olarak bedensel yorgunluğa maruz kalmış kişilerde de tansiyon düşüklüğü olabilir.

* Baş bölgesindeki yaralanmalar ve sinir sistemindeki tahribatlar da düşük tansiyonun nedenleri arasındadır.

* Merkezi ve periferik sinir sistemi hastalığı tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. Bunlar Parkinson hastası olanlar, beyin tümörü olan kişiler, beyin sapı rahatsızlıkları olan kişilerdir.

* İdrar söktürücüler, göğüs ağrıları için kullanılan nitratlar ve nitrogliserin içeren ilaçlar, hipertansiyon ilaçları, trisiklik antideprasanlar ani tansiyon düşmelerine sebep olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?” üzerine 64 yorum

 1. kalp hastasiyim kalp kirizi gecirdim kalp cok hasar gordu simdi yuzde 25 calisiyor benim tansion hep dusuk en dusuk 7 en yuksek 10.50 acaba bu kalbi daha da etkilermi

 2. Ben daha 9 yaşında iken ilk bayılmamdı ve tansiyonum düşmüştü yatarken tansiyonum düşüyor

 3. Tansiyonum sürekli düşüyor en son 94 31 di bunun bana zararları nelerdir

 4. Benimdw tansiyonum 10.5 carpintim oluyor bulanti oluyor bir garip hissediyorum kendimi nedwn acaba bilen varmi

 5. tansiyon hastalakları doğrudan kalp ile alakalıdır yükselince baş ağrısı kalp sıkısması nefes darlıgı görülür düşünce ise baygınlık yerden kalkamama gibi ani pozosyon veremeyiz sağlık önemli geri plana atmamk lazım hayata bikere eliyoz sonuçta 🙂

 6. Merhaba . Bende neden parmaklarım ağrıyor diyordum tansiyon düşüklüğü imiş . Benim kan değerlerinin düşük olduğu için oluyor sanırım şimdi folik asit hapı ve gün içinde ara öğün de tuzlu ayran kullanıyorum . İnşallah şifası olur . Sizde kapsamlı bir kan değerlerinizi ölçtürün ama her şeyi . Vertigo diye gitti akrabam sonunda bir doktor geniş kan taraması istemiş değerleri sınırında altında çıkınca her şey ortaya çıktı. Doğru beslenme ve takviye ilaçlar la düzeldi.

 7. Arkadaslar hacamat yaptirin.Iyi geldigini goreceksiniz

 8. kan değerlerinizin düşük olması tansiyonunuzun düşmesine neden olur.

 9. troıd hastalıgı tansıyonu cok etkılıyor genelde düşük oluyor sigara nekadar etkılı bilmiyorum mesela yılan zehiri tansiyonu düşürdügü için öldürüyor sonuçta sigarada bir zehir diyorum

 10. Ben diyaliz hastasiyim tansiyonum 6ya 3 normal hayatta ve surekli bayiliyorum diyaliz sonunda 5e 2 ye kadr dusuyor artik odadan odayo gitmeyi birakin ayaga kalkmaktan korkar oldum 26 yasindayim gutron die yurt disindan bi ilac kuaniyorum ama bi faydasi yok ne yapacagimi sasirdim

 11. tansiyon düşüklugu kadar berbat hastalık yok bnim tansiyonum hep buyük tansiyonum 7 küçüğü 4 bile oluyor bütün dunyam kararıyor halsizlik kalp çarpıntısı nefesim kesiliyor hala bi çare bulamadı doktorlar psikoloğa bile gittim yani artık napcagimi bilemiyor um isteyken biraz çalışırsam anında gidiyorum tuz bile fayda etmiyor 😑bi çözüm yokmu daha 19 yaşındayım hiç bi iş yapamiyorum artık insanların hep hastasin demesinden biktim

 12. merhaba yorumları okudum bende bu sorunun bende tek olduğunu düşündüm sol kalçamda bir ağrı oluşuyor ve tansiyonum düşüyor ama bayılmıyorum benimde tansiyonum düşük dişimi çektiğim zaman bile uyuşması için iğne vurdular yinede tansiyonum düştü ama bayılmadım ,bir keresinde acile gitim sol ve sağ kalçama iğne vurdular bayıldım 🙂 kısa sürede kendime geldim bunun nedeni bnde (tansiyon düşmesi ama neden böyle oluyor bilmiyorum )bilmiyorum , hata bu sorun yüzünden ders bile çalışamıyorum ,sandalyedeyken tansiyonum düşüyor sol kalçama bir ağrı girdikten sonra düşüyor tabi ders çalışma isteği var ama böyel şeyler oluyor ders çalışamaz oluyorum bilgsayarda bile böyle şimdi bu sorunlar olmasaydı bilgisayar ile ilgili çook iyi yerlere gelebilirdim okulda dahi şuan açıkta okuyorum ama üni.(ygs) hazırlanıyorum eğer geleckten bir doktor veya bilim adamı olursam bunu araştıracağım (tuzlu ayran iyi gelir ) zayıf biriyim tabii 20 yaşında 59 kiloyum bunları yazmamın sebebi belki bir profesör çıkar araştırır diye Allah’a emanet olun

 13. 16 yaşında oldukça zayıf ve normal uzunlukta olan biriyim. Yaklaşık bir saattir ayakta durduğum ve hareket ettiğim zamanlarda midemde bulantı oluyor ve ardından gözlerim kararıyor. Gücüm zayıflıyor, kulaklarımda yanma oluyor. ve daha öncekiler gibi bayılmamak için hemen odama koşup yatıyorum. Neden böyle oluyor? Önceden çok acıktım dan olmuştu ama şimdi toktum bile.

 14. Yaklaşık 5 6 seneden beri ciddi tansiyon düşüklükleri yaşıyorum bir anda nerde olursam olayım ya oturduğun yerde yada ayaktayken birden bütün dünyam dönüyor kararıyor çok halsiz oluyorum ve midemde çok bulanıyor daha 16 yaşımdayım 10 yaşından beri oluyor normalde bişeyim yokken bile 9a 5 tansiyonum düştüğümde 4lere kadar gördüm hatta bayılıp hastaneye kaldırıldığımda oldu nedeni bilmiyorum doktora çıkmak istiyorum fakat nereye gideceğimi bilmiyorum.

 15. Benimde hemen hemen tansiyonumun en yüksek hali 9.5
  2 yıldan fazla bu şekilde
  En son hastanede gözümü açtığımda serum taktıkları halde 8.4 e yükselmişti
  Ben napıcam bilmiyorum

 16. Slm 34 yasindayim 14 15 yaslarindan beri tansiyonum dusuyor ozellikle 4 5 seneden beri senede 1 defaya mahsus 3veya 4 gun peslese tansiyonum dusuyo bana bu cok garip geliyor ve her sene doktora gidiyorum hic birsey bulamiyorlar birazda zayifim ama sebeb degilmis yukadidaki yorumlari okudum en iyi tuzlu ayran iyi geliyor onerilr icin tesekkur ederim herkese gecmis olsun allah sifa versin

 17. Benim tansiyonum hep 7 ye 5 bazen 6 ya da düşüyor. Ama hiç bayılmadım şimdiye kadar. Doktorlar da dahil herkes şaşırıyor ?

 18. slm bu sayfaya tansıyonum dusuk dıye gırdım aydınlatım hepınızı ılk soylıcam şu tıp dunyasında henuuz tansıyon dusuklugu arastırıldıgı halde kesın bır sonuç dunyada bulunamadı adı nedenlerı henuz bulunmamakla bırlıkte tansıyon dusuren gıdalardan dusukler uzak durcak rejım dıyet mesela cevız fındık bazı yıyecekler tnsıyon dusurur tek caresı cıkartan bır bardak tuzlu ayran ıstıhırat her gun dınlenmek ve 4 5 gun tuzlu ayran kesılmeden ıcılecek 5 gunun sonunda hıç bırseyınızın kalmadıgını gorceksınız kalp carpıntısı dusuk tansıyondada hiper tnsıyondada olan seyler bas dondugunde zorlamayın kendınızı bır keye oturun dısardaysanız dusuk tansıyona su serum verırler dogru deyıl gunde 2 bardak tuzlu ayran kesın cozum gecmış olsun herkeze saygılarımla

 19. Dün tansiyonum 10-5 olarak ölçtürdüm daha sonra sağ tarafında aşırı bir ağrı hissettim ağrı devam ediyo tehlikelimi

Yorum yapın

css.php