Tetanoz Belirtileri ve Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri. Tetanoz Belirtileri. Tetanoz Nedir? Tetanoz (Kazıklı Humma), Clostridium Tetani denilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır. Toprakta, nemli ortamda, gübre içerisinde oksijensiz ortamda yaşayabilen ısıya dayanıklı bir mikrop olan tetanoz mikrobu, salgıladığı toksin ile omuriliğe ve sinir sistemine zarar verir.

Tetanoz mikrobu spor adı verilen forma gelmesiyle kendini dış ortamda canlı tutabilecek özelliğe sahip olur ve yıllarca toprakta canlı kalabilir. Bakterinin oluşturduğu sporlar ısıya ve kimyasal ajanlara karşı oldukça dayanıklıdır ve öldürmesi çok zordur.

Tetanoz Bulaşıcımıdır?

Tetanoz hastalığı insandan insana bulaşmaz.

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz mikrobun toprak, toz, hayvan dışkılarıyla bulaşmış yaralanmalar sonrası bulaşır ve oluşturduğu zehiriyle sinir sistemine geçer, kas felçlerine yol açarak  ölümcül sonuçlara neden olur. Hastalık bulaştıktan sonra tedavisi zordur ve ölüm oranı yüksektir.

Ameliyat yaraları, damardan ilaç kullanımı, yaralanmalar, sıyrıklar, açık yaranın etraftan bulaşması, deri yaraları, hayvan ısırıkları, diş enfeksiyonları, piercing ve dövme gibi durumlar bakterinin vücuda girmesine neden olur.

Her çeşit kirli yaralanma durumunda önce temiz sabunlu suyla ardından da oksijenli suyla yıkanmalı. Sonra alkol ve tentürdiyot gibi bir dezenfektanla temizlik yapılmalıdır.

Tetanoz Ne Zaman Belli Olur?

Vücuda giren mikrobu belirti göstermesi için geçen kuluçka süresi 2-14 gündür.

Tetanoz Nasıl Anlaşılır – Tetanoz Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kuluçka döneminden sonra toksininin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisiyle belirtiler ortaya çıkar. Çenede, boyunda, omuzlarda ve sırtta kasılmalar oluşur. Daha sonra karın, kol ve bacaklara yayılır. Tetanozun en çok görülen şeklinde ilk belirti çene kitlenmesidir. Çene ve ağızdaki spazmlara bağlı yutma güçlüğü oluşur. Ayrıca ateş, terleme, kan basıncı artışı ve kalp hızında artış görülür.

Tetanoz Öldürür mü?

Salgıladığı zehirle tüm vücutta  felç ve kasılmalara yol açar. Hastanın bilinci kaybolmaz ama solunum sistemi felci gelişirse solunumu bozulur ve solunum yetmezliğinden hayatını kaybeder.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı toksoid denilen inaktive toksindir. Difteri – tetanoz – boğmaca (DBT) aşısı, difteri ve tetanozun zararsız hale getirilmiş toksinlerini ve ölü boğmaca mikrobunu içerir. Tam etki sağlaması açısından DBT aşısının çocukluk döneminde 5 defa uyuglanması gerekir. İlk 3 doz 2, 3 ve 4. aylarda, 4. doz 16-24 ay arasında, 5. doz ise ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Anne adayına hamileliğinin 20. haftasından itibaren 2 doz tetanoz aşısı yapılır. 15-49 yaş arasındaki kadınların 5 doz tamamlayacak şekilde tetanoz aşısı olması gerekir. Yeni doğan bebeklerde tetanoz sebebiyle ölüm oranı oldukça fazladır. Yeni doğan bebekte emme güçlüğü en çok görülen belirtidir. Yenidoğan tetanozuna yakalanan bebekler doğumdan sonraki 3-28 gün arasında emmeyi bırakır ve  kaslarındaki kasılmalar nedeniyle vücutları kaskatı kesilir.

Yenidoğan tetanozu, aşı olmamış annelerden ve temiz olmayan şartlarda doğan bebeklerin göbek kordonunun steril olmayan aletlerle kesilmesinden dolayı oluşur. Gebelik sırasında aşılanma bebeğin koruyucu miktarda tetanoz antitoksiniyle doğmasını sağlar.

Hamilelikte yapılmaması gereken aşılar canlı virüs aşılarıdır. Canlı virüs aşıları yapılması durumunda 4 hafta gebe kalınmaması gereklidir.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Hastalığın geçirilmesi bağışıklık sağlamaz. Tetanoza karşı bağışık hale gelmek için en az 3 doz aşının uygulanması gerekir. Aşıdan sonra 10 yıl geçmişse risk vardır. Tetanoz aşısı canlı aşı olmadığı için sağladığı bağışıklık zaman içerisinde azalır. Çocukken ya da erişkin yaşta aşı serisi tam olarak uygulanmışsa ve her 10 yılda bir uygulanıyorsa etkinliği %100’dür.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Tetanoz aşısı sonrası bölgesel ağrı, şişlik, kızarıklık, lenf bezi büyümesi ve ateş oluşabilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi etkiler 4. ve 5. dozlardan sonra daha fazla görülür. Bazı çocuklarda, aşının uygulandığı kol veya bacak tamamen şişebilir ve birkaç gün sonra kendiliğinden düzelir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Tetanoz Belirtileri ve Tetanoz Aşısı Yan Etkileri” üzerine 129 yorum

 1. Arkadaslar ben 14 yasimdayim ve okulda zprunlu 2. Tetenoz asimi yaptilar kolum ilk yaptiklarinda asiyi sinek isirmis gibi oldu ve suan kolumu bi gram bile kaldiramiyorum.

 2. Ben dün oldum, kendini kasmayınca bir şey yok, acımıyor.
  Yan etkilerde kol uyuşması göremedim. Sol kolum uyuştu ve şuan ısısı düşüyor?? Normal mi?

 3. Arkadaslar 28 haftalık gebeyim ikinci asımı 20 gün önce oldum olmaz olaydım ilk gün bisey yoktu sonra bi kizrdı bi sistiki srmayin gitsin simdide yara olup su topladı kol resmen gitti gibi bisey bu asilar mecbur degilmis bilmiyodum olduguma cok pismanim ama artik cok gec dktoora gittim asidan vücuduma mikroop yayilmis öle dedi insallah bebegime bisey olmaz

 4. biz dün olduk aşıyı. vurulurke nbir şey olmuyor. sonrasında biraz ağrıyor ama asla dayanılamayacak gibi değil. birazda halsizlik oluyor ama normal. aşıdan korkmayın. bende korkuyordum ama korkacak bir şey yok. normal aşıdan sadece ağrısı farklı. oda 2-3 güne geçiyormuş.

 5. Arada agruyo bnde bugun oldm ama kolum ne sidti ne de kizadi sadece hafif agri var atesim de cok yok

 6. Biz bugün olduk başta acımadı ama ilerki zamanlarda ağrı girdi hala ağrıyo buz tutuyom üstüne biraz hafifletiyor en azından.

 7. Ben bugün oldum vurunca varya hiçbişe hissetmiyosun sanki koluna bi nokta koyuyorlar kalemle o derece ama suan pek ağrımıyo bünyeye göre değişir ya korkmayın korkacak hiçbir şey yok raad olun

 8. Tetenoz ignesi oldum sol kolum 2 gündür agrıo ve dayanamıormm ??

 9. Arkadaşlar ben 1gun önce oldum 8e gidiyorum kolum sismedide kizarmadida yanlız çok ağrıyor ve bazı arkadaşlarımın hiç agrimadi

 10. Bugün vurulduk ama kişiden kişiye değiştiği için ilk 10 dakikasındada ağrı başlayabilir aşı konusunda korkulacak hiçbir şey yok en korkan arkadaşlarım bile agladıklarina güldüler cidden gram acimiyor ama sonra acayip bi ağrı oluyor ve ben şuan ağrıdan uyuyamiyorum cidden ilaçlar fayda etmiyor boşuna alıp vücudunuzun dengesini bozmayın bence buz tedavisi ile hiçbir şey kalmıyor bir sure. Ama tetanoz hastalığının sonuçlarına falan bakarsanız cidden ağrı falan umrunuz

 11. Ben oldum olurken korkmayın acıtmıyor.Ama sonrasında her yeriniz ağrıyor.

 12. ben bu gün oldum fena acımıyor ama şuan ağrı sızı içindeyim boynumu fena acıttı şuan yanıyırummm
  CANINI SEVEN TETENOZDAN KAÇSIN

 13. Bende sekizinci sinifim iki gun once olduk. Vururken acimadi ama sonra aşırı agrimaya başladı davul gibi şişti oynatamiyorum kolumu. Ve hâlâ çok ağrıyor

 14. Arkadaşlar ben dün ettiniz aşısı yaptırdım yaparlarken hiç aci yoktu ama yarım saat sonra çok agırlaştı.
  bana sağ kolundan yaptilar ondan olabilir mi vede biraz kızarıklık ve şiş var

 15. Ya hiç acimiyo sacmalamayin abartmaya da gerek yok iğneyi rastgele sokuyolar 1saniye bile sürmüyor nerdeyse ama olduktan 2-3 saniye sonra biraz yakiyo o da olcak o kadar

 16. walla arkadaslar biz bugün olduk okuldaki 8. sınıflar olarak yeminle iğneyi vurunca hiç hissetmiyon ama ben iğneden hmn sonra titremeye başladım o da geçti sonra bu kadar 😀 korkmayın lo o kadar da acımasız değil iğneyi vuranlar acımicakk 😀 NO PANİK NO STRES

 17. Ya ben yarın olcsm sizce olmalımıyım yoksa olmamalımıyım bilmiyorum ama yani şişlik önemli değil ama nasıl bi ağrı bi söyler misiniz lütfennn????

 18. ayagima civi batti saglik ocagina gittim iki doz tetenoz olucan dedi iki yil korumasi varmis ilk dozu hissetmedim daha sonra 5 gun gundur kolum agriyor 30 gun dolunca birdaha gidecem.

Yorum yapın

css.php