Enerji Verici Besinler

Enerji verici besinler ve enerji veren yiyecekler. NONİ MEYVESİ: Güney Pasifikteki volkanik adalarda, bodur ağaçların olduğu çalılık alanlarda yetişen noni ekildikten 10 hafta sonra meyve vermeye başlar. Noni meyvesinin vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve vücudun kendini iyi hissetmesinde destekleyici bir görevi yerine getirdiği belirtilmektedir.

Noni meyvesi C vitamini  B1, B2, B6, B12, B3, Folik Asit, Biotin, Beta Karoten, Kalsiyum, Potasyum, Sodyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Sodyum Klorür, Selenyum ve Xeronin enzimleri içerir.

Noni meyve suyunu kullananların %92 si  noninin etkisini giderek artan enerji olarak ifade etmişlerdir.

NADH ((Nikotinamid Adenin Dinükleotid)

NADH vücut enerjisinin  üretilebilmesi için gereklidir. NADH adlı molekül hücrelerin enerji üretim merkezi gibi çalışan mitokondrilerde önemli görevler üstlenir.

Enerji üretimindeki kritik görevi dışında 1.000 ‘den fazla metabolik reaksiyon NADH tarafından tetiklenir ve kontrol edilir.

NADH sadece yenilen gıdalarla dışardan alınır. Bu madde kırmızı et, beyaz et ve balıklarda bulunmaktadır. Besinlerle  alınan NADH’ın çok az bir bölümü vücudda kullanıldığı için takviye olarak da alınabilir.

NADH’nın takviye olarak alınması hücrelerin daha fazla güç üretmesine ve daha  fazla enerjiye sahip olmasını sağlar.

NADH enerji üretimini artırarak fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı artırır. Kronik yorgunluk sendromuna karşı mücadelede yardımcı olur. Yorgunluk ve depresiflik gibi durumlarda  NADH alımı kişinin kendini enerjik hissetmesine destek olur.

Günlük kullanım dozu kişinin mevcut sağlık durumuna ve yaşına göre  2,5 mg-20 mg arasında değişir.

GİNSENG

Ginseng tüm vücut için tonik etki taşır. Vücudun zayıflıklarla mücadelesine yardımcıdır. Enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırıcı özelliktedir. Ruhsal ve bedensel yorgunluk içerisinde olanlar için yararlıdır. Dış stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabilir.

Kullanılması gereken ginseg türleri Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi  Panax ginseng, Kore ginsengi veya kırmızı ginseng olarak da bilinir.

3 aydan fazla kullanılmamalıdır. Doktor izni olmadan hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.

Gerçek ginseng ürünlerini bulmak çok da kolay değildir. Ginseng etiketli ürünlerin bir kısmı ginseng içermez ya da ürünün içeriğindeki ginseng oranı yetersiz düzeydedir.

Bazı ginseng ürünlerinde kafein bulunduğu görülmüştür. Bu tür ürünler de kişiye enerji ve canlılık vermekte ancak kullanıcı kafein aldığınının farkında olmadan kullanmaya devam etmektedir.

Farmasötik GMP koşulları altında faaliyet gösteren imalatçı firmalar tercih edilmelidir.

Standardize bitkisel hulasa kullanarak üretilmiş ginseng takviyeleri kullanılmalıdır. Ayrıca ürün dolgu ya da katkı malzemesi içermemelidir.

POLEN

Polende vitaminler, 22 çeşit amino asit, 27 çeşit madensel tuz, doğal hormon, enzim, coenzim, pigment, karbonhidrat ve fermentler vardır. Besleyici özelliği yüksek olan polen metabolizmamız için değerli maddeler içerir. Hastalıktan kalkanların kısa zamanda eski enerji ve canlılığına kavuşmalarını sağlar.

Atletler enerjilerini ve dirençlerini arttırmak için polen kullanmaktadırlar. Bununla ilgili araştırmalar devam etmekteyse de, arı poleni ürünlerinin kullanımının uzun süreli etkilerinin, atletlere önemli ölçüde yararlı olacağı mantıklı bir anlam taşımaktadır.

Polenle ilgili yapılan araştırmalar polenin bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderici, vücuda zindelik ve canlılık kazandırıcı etkide olduğunu göstermektedir.

Beslenme uzmanı Dr. Paavo polenin tabiattaki besin bakımından en zengin ve mükemmel besin olduğunu söylerken, Dr. Naun Petrovich Joirich polenin yaşam için lüzumlu tüm temel maddeleri içerdiğini belirtmekte, Linda Lyngheim ve Jack Scagnetti ise Bee Pollen adlı kitabında polenle atletlerin güçlendiğini yazmaktadırlar.

MATE YAPRAĞI

Fiziksel aktivite ve spor yapanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa yönelik kullanılır. Kafeinin verdiği canlandırıcı etkiye sahip olmakla birlikte onun olumsuz özelliklerine sahip değildir. Kafeinin sebep olduğu sinirlilik, çarpıntı, ellerde titreme, tansiyon yükselmesi ve bağımlılık gibi yan etkilere neden olmadığı belirtiliyor.

Enerji ve zindelik verici özelliği içeriğindeki matein adlı kafein benzeri santral sinir sistemi uyarıcısından kaynaklanmaktadır.

Mate çayı Paraguay çayı olarak da bilinir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Enerji Verici Besinler” üzerine 13 yorum

 1. Kronik yorgunluğum için aldığım NADH çok iyi geldi tekrar almak istiyorum ve piyasada bulamıyorum. yardımcı olur musunuz. iyi günler

 2. ben anaokuluna gidiyorum ödevi yapamasssam biterrrimmm

 3. eee sey ben eee aslında bu haplar sağlığa zarrlı dicektim :))))

 4. çok yazı yazacam bunun için bana yardım edermisin?

 5. ya çok lazım bir sürü yazı yazcam bunun hakkında yardım edin.:(

 6. istediğim hiç bir bilgi yok 5. sınıftayım ama hiç bişe anlamadım mu ne

 7. ya yok besinler yok 5 e gidiyom odevi yapamassam biterim

 8. Sürekli yorgunsanız yada işinizdeki tempodan dolayı dolayı benim gibi enerji ihtiyacınız doğuyorsa çözümünü yurtdışı seyatimde bir orada yaşayan bir doktor arkadaşım olayın tamamnen beslenme ile ilgili olduğunu söyledi ve arı sütü önerdi
  Newyork ünüversitesinde yapılan araştırmayı anlattı Yalnız dünyada var olan bir standart var diğer arı sütü ürünlerinden çok daha doğa ve etkili Türkçesi Arı Sütü Doz 1 ülkemide bu adla satılıyor ve çocuklar hemde yetişkinler için üretilen doğal arı sütü karışımı
  heryerde ve pek çok markanın var rahat bulabilirsiniz bal polen ve arı sütü karışımı günde sabah oyle akşam 1 er tatlı kaşığı alırsanız adet düzensizliği ve ağrı
  sorununu 1 ay içinde çözecektir.Diğer arı sütleri bu kalitede değil ondan alırken doz 1 olanını alın
  Umarım Size Faydası olur

 9. enerji verici:tahıllar,pirinç,patates,şekerli yiyecekler,havuç,bal,hamur işi,makarna,elma bunlar enerji verici yiyecekler

 10. Süt, bal vb. yiyecekler yok mu? Ödevimi yapıyorum. Hiç bir sitede yok. Ben 5. sınıf öğrencisiyim. Bu benim performans ödevim. 0 alacağım sizin yüzünüzden. Düzgün şeyler de yazarsanız sevineceğim.

 11. kızım sağlıklı beslenme danısmanıdır.halsizşm enerjim yok dedigim bir zamanda macnezyum calsıum verdi. gercekten faydasını gordum. ikinci kutuya basladım.

Yorum yapın

css.php