Yorgunluk Tedavisi

Doğal Yorgunluk Tedavisi ve Yorgunluk Giderici Ürünler. Ginseng: Vücudun strese karşı dayanıklılığını artıran ginseng adaptojen özelliyle tanınan bir bitkidir. Ginseng uzakdoğuda asırlardır stres ve yorgunluğu azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Ginseng bitkisi zafiyete karşı ve enerji kaynağı olarak kullanımıyla bilinir.

Ginsengin vücud üzerindeki etkileri lokal değildir ve bu şekilde ginsengin faydalarından biri bütün vücudu kuvvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı olmasıdır. Adaptojen tabiri ginsengin insan sağlığı üzerinde düzenleyici etkisini ifade etmede kullanılan terimdir.

Ginsengle ilgili yapılan araştırmalar ginsegin fiziksel ve zihinsel gücü artırıcı bağışıklık sistemini ve vücut fonksiyonlarını destekleyici etkilerini göstermektedir.

Ginseng, Panax ginseng ( kırmızı ginseng ) ve Amerikan ginseng olarak 2 çeşittir. Bir de Sibirya ginsengi olmakla beraber ginsenoit etken maddesini taşımadığı için orijinal ginseng sayılmamaktadır. Fakat sibirya ginsengi yararları bakımından diğer gerçek ginsenglerle  benzer özelliklere sahiptir ve benzer faydalar sağlar.

Ginseng yorgunluk, fiziksel ve zihinsel strese karşı vücudun direncini ve zor koşullar altında performansını artırmaya yardım etmektedir.

Ginseng tüm beden için toniktir. Bedenin zayıflıklarla mücadelesine yardım eder, enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırıcı etki gösterir.

Ginsengin sinir sistemini uyararak refleksleri hızlandırdığı, hız ve dikkati artırdığı belirtilmektedir. Ancak kafein gibi sinirlilik, fazla uyarılma ve ardından bitkinlik gibi yan etkiler göstermemesi olumlu yönüdür.

Ginsengle ilgili yapılan araştırmalar bu bitkinin çalışan kasların oksijen kullanımını artırdığı sonucunu göstermiştir.

Ginseng adrenal bezi fonksiyonlarını destekleyici etkisiyle stres altında bezlerin düzgün çalışmasını ve vücudun strese dayanıklı olmasına yardım etmektedir.

Panax ginseng böbreküstü bezlerine etki eden tonik olarak kullanılmıştır. Yorgun olan veya fazla dikkat gerektiren karmaşık işler yapması gereken kişilerde iş kapasitesini artırmaya yardım eder.

Asya ülkelerinde ginseng yaşlılar için tonik olarak görülür.

Ginsengin devamlı olarak kullanılması tavsiye edilmiyor. Aralıksız ve yüksek dozda alınmamalıdır.

Ginsengin bitkisinin genel olarak en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay olarak kullanılması tavsiye ediliyor. Rus araştırmacılar ise ginsegin 2 veya 3 hafta kullanıldıktan sonra birkaç hafta ara verilmesi gerektiğini ve yeniden ihtiyaç duyulursa kullanıma devam edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Kan inceltici ve diyabet ilacı kullananlar ginseng takviyelerini kullanmamalıdır.

Kaliteli ginseng ürünleri bulmak kolay değildir. Yapılan bazı kontrollerde ginseng takviyelerinde ginseng ya hiç çıkmamış ya da çok az oranda çıkmıştır. Bazı ginseng ürünlerinin içinde de kafeine rastlanmıştır. Bu yüzden kullanılan ürünün kalitesinden emin olmak gerekir.

NADH (Nikotinamid Adenin Dinükleotid)

Fiziksel dayanıklılık ve direncin  artırılmasında ve yorgunluğun azaltılmasında etkilidir. Bu molekül hücrelerin enerji üretim merkezi gibi çalışan mitokondrilerde önemli görevler üstlenir. Normal olarak sağlıklı bir vücut gereksinimi kadar NADH’yı üretebilir ancak kronik yorgunluk sendromu gibi durumlarda NADH düzeyi azalabiliyor.

NADH sadece yenilen besinlerle dışardan alınır. Bu madde kırmızı et, beyaz et ve balıklarda bulunur. Besin takviyesi olarak da alınabiliyor. Günlük önerilen doz 2,5-5 mg ancak bazı durumlarda 10-20 mg’a kadar kullanılabiliyor.

Arı Poleni

Güçlü bir besin olan  polen 96 çeşitten daha fazla besini içerir ve bunların her biri insan yaşamını desteklemek için gereklidir.

Polen 22 çeşit amino asit, B-kompleks ve folik asit, C vitamini, doymamış yağ asitleri, enzimler ve karotinle, günümüze kadar hemen hemen hepsi keşfedilmiş olan ana anti oksidanları içermektedir.

Bunların yanında polenin, kendi başına bir varlık gösteremeyen, ancak sağlıklı kalmak için gereksinim duyulan ve çok gerekli olan bir miktar eser elementlerle vücudumuza sağladığı yararlarda da vardır.

Arı poleni zayıflık, yorgunluk, kansızlık gibi durumlarda kullanılabilir.

İştah açıcı ve kan yapıcı özelliği vardır. Alyuvarlar sayısını % 30 oranında artırmaktadır.

Güçlü besleyici özelliğiyle hastalıktan kalkanları en kısa zamanda eski gücüne ve enerjisine kavuşturur.

Gerçek polen en az 2000 çeşit bitki çiçeği olan bir çayırlıktan ya da tepeden elde edilmiş olan polendir. Bitki sayısı arttıkça, polenin besin değeri artar. Bu yüzden kullanılacak polenin gerekli niteliklere ve kaliteye sahip olması gerekir.

Noni

Vücudun temel gereksinimlerinin karşılanmasında ve vücudun kendini iyi hissetmesinde destekleyici bir görevi yerine getirici etkisi olan Noni meyvesi C vitamini  B1, B2, B6, B12, B3, folik asit, biotin, beta karoten, kalsiyum, potasyum, demir, sodyum, magnezyum, fosfor, sodyum klorür, selenyum ve Xeronin enzimleri içerir.

Noni meyve suyunu kullanan kişilerin %90dan fazlası noninin etkisini ‘giderek artan enerji’ olarak ifade etmişlerdir.

Mate Yaprağı

Mate bitkisi bedensel ve zihinsel yorgunluk için kullanılmaktadır. Fiziksel aktivite ve spor yapanlar için enerji kaynağıdır. Kafein gibi canlandırıcı özellikte olmasına rağmen kafeinin bağımlılık, çarpıntı, sinirlilik, tansiyon yükselmesi gibi olumsuz yan etkilerine sahip olmadığı belirtiliyor.

Bazı vitamin ve mineraller yeterli miktarlarda alınmadığında yorgunluğa neden olur. B ve C vitaminleri, demir ve magnezyum mineralleri gibi.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Yorgunluk Tedavisi” üzerine 2 yorum

  1. arı polenini çok kullandım ben kilo almak için kullandım. Sonra ideal kiloma geldim. Ama zamanla vitaminsizlik belirtileri başladı. Vitaminler falan kullandım.

  2. Arı Sütü Karışımları Yorgunluk için çok etkilidir Arı Sütü Alırken dikkat edeceğiniz konu her marka iki tip üretir yetişkinler için ve çocuklar için yetikin olsanızda çoçuklar için olanını kullanın nedeni çocuk ürünleri herzaman sıkı kontroller nedeniyle çok daha saf ve doğal üretilir.Çocuklar için Üretilen Arı Sütü Karışımının adı Arı Sütü Doz 1 dir her markanın var

Yorum yapın

css.php