Akne Tedavisi

Akne İzleri Nasıl Geçer? Akne tedavisi ile öncelikle akne izleri ‘nin oluşumunu önlemek amaçlanır. Çünkü akne sorunları ve akne izlerinin tedavisi akneyi tedavi etmekten daha zordur.

Aknenin ilerde kalıcı iz bırakıp bırakmayacağının tespiti olanaklı olmadığı için akne tedavisine erken dönemde başlamak daha uygun olur. Akne tedavisinde bir diğer amaç akneli olarak geçirilecek süreyi kısaltmaktır.

Aknenin çeşidi ve derecesine göre  değişik akne tedavileri  uygulanır.

Akne İlaçları

1Topikal Akne İlacı : Hafif derecedeki akneler için  harici olarak uygulanan akne kremi, akne jeli, losyon, gibi akne giderici ilaçlar akne tedavisi için kullanılır. Ergenlik döneminde görülen akneler harici akne tedavisine çoğunlukla olumlu yanıt verirler.

Akne kremi jel losyon gibi akne ürünleri yalnızca akneye değil akneli alanın hepsine sürülür. Ancak akne kremleri önerilen doza uygun kullanılmalıdır. Fazla oranda akne kremi kullanımı yan etkilere yol açabilir.

2- Ağızdan alınan Akne İlacı : Akneli ciltler için krem jel gibi uygulamalarla gerekli sonuç alınmadığı takdirde  bu tür ilaçlar verilir. Bunlar harici tedaviyle beraber kullanılabileceği gibi tek olarak da kullanımı uygun görülebilir.

Bu ilaçlar antibiyotik ve hormon tedavisine yönelik ilaçlardır.

3-Retinoid Tedavisi :  Akne tedavisinde kullanılan ilaçlardan beklenen netice alınamazsa ya da skar oluşumu varsa bu tedavi uygulanabilir. Şiddetli akne durumlarında yalnızca dr. gözetiminde kullanılmaktadır. İç organlara yönelik yan etkileri vardır. Hamilelerin kullanması ise yasaktır.

Akne İlaçlarının Yan etkileri Var mı?

Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar sivilcenin geçmesini kolaylaştırı etki gösterirler. Ancak cildin yapısına da zarar vererek, tahriş, kızarıklık, antibiyotik direnci, ışığa hassasiyet, kaşınma, ciltte aşırı kuruma gibi birçok cilt proplemine de yol açabilmektedirler.

Akne ve sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar hamilelik döneminde ciddi fetus anormalliklerine yol açabilirler.

Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

Akne tedavisine erken başlanması sağlıklı bir cilde sahip olmak için  önemli bir adımdır. Bu yüzden akneyi aktif olduğu dönemde tedavi ettirmek gerekir. Akne izleri oluştuktan sonra yapılan akne izlerinin tedavisi  %50-60 oranında fayda sağlar.

Akne izleri için kişinin durumuna göre kimyasal peeling, dermabrazyon, microabrazyon ya da lazer gibi uygulamalardan biri seçilebilir.

Meyve Asitleri (AHA)

Akne tedavisinde meyve asitleri de kullanılmaktadır. Meyve asitleri (AHA) birçok meyve ve besinlerde yeralır. Meyve asitlerinin cildi soyucu ve yenileyici özelliği vardır. Düşük içeriğe sahip olan meyve asiti ürünleri (kozmetik ürünler) kişisel olarak daha çok cilt bakımı için kullanılmakla beraber  yüksek içeriğe sahip olanları ise dr. gözetiminde akne ve akne izi tedavisi için kullanılmaktadır. Meyve asiti içeren kozmetik ürünlerinin kullanımı önerildiği şekilde olmalı ve yanlış kullanımdan kaçınılmalıdır.

Kimyasal Peeling

Cildi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulaması yöntemidir. Cilde yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Kişinin yaşı, cilt tipi ve sorunun derecesine göre kimyasal maddenin konsantrasyonu,süresi ve seans sayısı belirlenir.

Sivilcenin tedavisi için önce sivilceye yol açan siyah- beyaz noktacıklar temizlenir ve ardından solüsyon uygulanır. Tekrarlayan peeling işlemiyle sivilcelerin ve de izlerin tedavisi gerçekleştirilir.

Leke tedavisinde de peeling solüsyonu yüzde birkaç dakika kadar bekletilir ve nötralize edilir. Leke açıcı kremlerle daha pürüzsüz bir cilt sağlanır.

En çok kullanılanlar glikolik asit, Alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solisyonu ve kombinasyonlarıdır. Kimyasal peeling işleminden sonra güneş ışınlarından korunulması gerekir. Kimyasal peeling yaptırmak için en uygun dönem kış mevsimidir.

Microabrazyon

Kuvarstan elde edilen küçük taş parçacıklarını püskürten aletler kullanılarak yüzeyel soyma sağlanır. Daha derin soyma gereken durumlarda ise, zımpara yöntemi ameliyat ile uygulanır.

Dermabrazyon

Özel aletler ile derinin soyuması işlemidir. İyileşme oranı  %40 ila %60 arasında değişiyor. Uygulamayı yapan doktorun tecrübesiyle orantılı olarak cildin belli seviyelerinin soyulup akne izlerinin çevresiyle daha uyumlu seviyeye getirilmesi amaçlanır.

Lazerle Akne Tedavisi

Akne tedavisinde 2 şekilde kullanılır. İlk olarak düşük dozlarda haftalık seanslarla lazer yaparak medikal tedaviye destek  sağlanır. Daha az ilaç kullanılır ve akne daha çabuk iyileşir. İkinci kullanımı da akne izlerine yönelik yapılır.

Thermage Tedavisi (Radyo Frekansı)

Ciltteki kolajeni etkili şekilde artırarak akne izlerinin hafifletilmesine yardım eder.

Photo IPL (Işık Tedavisi)

Photo IPL uygulaması kolajeni arttırır, cildi dolgunlaştırır ve savunma sistemini aktif hale getirir. Sivilceler dışında iz, leke ve çukurların tedavisi içinde kullanılmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Akne Tedavisi” üzerine 41 yorum

 1. Akne sorununa kesin çözüm!
  Katı Meyve sıkacağında 1 Demet maydanoz geçirip 1 tane de limon sıkın. Limon etken maddenin aktifleşmesi için gerekli, olmazsa olmaz. Sabah kahvaltıdan en az yarım saat önce içiyorsun. Katı Meyve Sıkacağı yoksa en az 20 sap maydanoz u saplarıyla beraber tüketiniZ. İlk kullanımdan itibaren etkisi hissedilecektir. Afiyet olsun

 2. Allah askina ne elma sirkesi herkesin cildi farkli doltora gitmek en iyisi elma sirkesi cildi mahvediyor ilk kullanimda domates gibi kizarmis ciltle gezdim 3 gun…hassas ciltler yapmasin…

 3. Sivilce ve aknelerden 5 gün içersinde kurtulun , denenmiş doğal çözüm ve %100 müşteri memnuniyetiyle.

 4. Arkadaslar benim yengemde cildiyeci
  benim cildimde inanılmaz cok akne lekesi var gün gectikce azaliyor size soylycegm seyleri uygulayın
  bu arada zoretanın denilen ilacı kesnlkle kullanmayın doktorunuz verse dahi sakın ! Aşırı derecede yan etkileri var ve cok ciddi yan etki bunlar ölüme bile götürüyor hatta o ilacı doktorunuz vermeden önce aileden imza istiyolar o derece zararlı kritik bi ilac sakn ola kullanmayn sakın bakın bu ilac hakknda cok bilgiliyim bana güvenin ve o ilactan uzak durun !
  Simdi beni iyi dinleyin sivilcelerin gecmesi cok kolaydır aslnda hcbsy yapmanıza gerek yok kendlgnden gdecek cnku ergenlik soncta gecici bi hastalk dye kabullenin ki oyle zaten..sadece sabirli olun stres yapmayin uzuntu bu akneler insani depresyona bile sokuyo ama cok dikkatli olun sakn stres ypmayn yksa cogalir her sabah kalkp aynaya kosarsaniz aman yine ckms aman hc gcmems aman suramdada ckms dye taknti haline getrrsenz gecmesi uzun zaman alacagi gbi svilceleri artirirda bu kesin bisey.sadece sabirli olun yuzunuz gunde iki kez protex sıvı sabunla yikayin iyi gelr svlceye bakn yalnz dedgmi yapin sabah uyandgnzda protex sıvı sabunla yuzunuzu ypratmadan sakince ovalayarak ykayn elnzi yuzunuze sakn surmeyn sıkmanızı gectm svlceye dokunmayın bile sakn ! Mikrop kapması oldkca kolay yoksa dagıldkca daglr svlceler artar baya.aksamda yikayn yuzunuzu yine protexle bnu uzun bi sure uygulayn zor bsy degl alt tarafi yuzunu sabunla yikiycan gunde iki kez cok basit yani usenmeyin sakın bu arada protex katı sabun degl altni cizerek soylyrm protex sıvı sabun el sabunu..ama yuzede suruluyo
  sakn katı olanini kullanmayin
  stres sknti sakn ama sakn ypmayn bu arada cips,cikolata,sekerli urunler bunlari cok az tuketin
  tuketmeyn demyrm ama cok az tuketn bu arada sakn ola kola icmeyn sakn kafein lekelerin cogalmasni saglyr mesela canınız illa bi tatli cektyse mtlka beyaz cikolata yiyip tatlı ihtycnzi giderin beyaz ckolatann cilde hcbi olumsuz etksi yk dedgm gbi,canınız tatlı bsyler isterse yalnzca beyaz cikolata tuketin huzurlu olun sabrli olun elbette gececek bana guvenin bu konuda cok tecrubelym 🙂
  gelelim akne lekelerine..oncelikle arkdslar sunu soyliyim ordan burdan,arkadasnzdan yada birinden duydugunuz btksel veya olmayan maddelerle karsm yapip yuzunuza sakn surmeyn yok yumurtanin akiyms,yok portakal kabuguymus yok sodaymis sakn ola aldanmayin bunlara yuzunuze bunlari surmek yerine yiyin icin soda dyolarsa yuzune surme ic..portakal dyolarsa yuzunu surme ye.yemekte veya icmekte daha cok fayda var yuzunuze surmenzde hcbir yarar yk tam tersi zarar var mikrop kapacak yuzunuz ve daha cok ckacak leke,svlce,kendnze gelin sakn ola yuzunuze bole duydgnz seyleri fln surmeyn kmseye guvenmeyn
  aysenin yuzune iyi gelen urun fatmanin yuzunu mahvedeblir
  sakın ola kendnzi riske atmayn
  kil surun diyolar bide 🙂 arkdslar sakın..kil yuzdeki syah noktlra iyi gelr gozenekleri acar ama biyere kdar..ve kil akne lekesne hcbi fayda saglamaz aksine zarar verir sakn ola akne veya lekesi icin kil surmeyn yuzunuze sakn..yalnzca dogal yollarla lekelernz gderilir mesela sabah yuzunuzu protex svi sabunla ykadktan snra bir pamuga gulsuyu surup akneli olan bolgenze masaj ypar gbi surun sakn bastrmayn cok sadce yuzeyine saknce losyon yapip surun aksam yuzunuzu protexle ykdktan snra tekrar ayni losyonu uygulayn faydasni gorceksnz mtlka bu her cilde uygun bi losyon bu yazdklarmn aksine cildinize brsey uygulamayn sakn
  eger sabah uyandgnzda guzel temz pruzsuz lekesiz svlces bi cilt istysanz bu yazdklrmn disina sapmayin yoksa szi kmse kurtaramaz artk arkdslr..hepinizin iyilgi icin bu kdar sey yazdm umarm bir kisiye dahi olsa faydam dokunur ozmn ne mtlu bna bu konuda cok tecrbelym bni hc tanmysnz guvenmek zornda da deglsnz ama onun bnun dedgi aptalca losyonlari evde hazrlayp (yumurta aki,limonsuyu) gbi uyguluyosunuz guvenp..ama sonuz ayni dmi..birkez de bana guvenin sonuclari kendi gozununzle gorun derim siz blrsnz 🙂 nyse hepnze saglkli gunler diliyrm bu dunya gecici blysnz boyle gecici seyler icinde kendnizi yipratmayn daha gencsnz hayatnz yasayn svlceyms,lekeyms bnlar gecici seyler allah beterinden korusun..
  Iyi gunler

 5. kil maskesi çok iyi geliyor haftada 2 defa 2yemek kaşıgı kilin içine 1 çay kaşıgı nemlendirici krem 1 tutam dövülüp toz halıne getiriliş pirinç birazda gülsuyu koyup ciildinize uygulayın ayrıca her gece yatmadan önce 1 çay kaşıgı karbonat üzerine biraz limon sıkıp yuzunuze sürü kurudugunda bol suyla yıkayın ilk basta yuzunuzu yakacak fakat bu uygulama sıvılceleri pişirecek sabahına farkı göreceksınız

 6. Arkadaşlar bir senedir akne tedavisi görüyorum denemediğim krem kalmadı ama sahada çoğaldı 30 yaşındayım ergenlik döneminde bile bu kadar sivilcem olmadı lütfen arkadaşlar kendinizde deneyip faydasını gördüğünüz şeyleri paylaşın.

 7. arkdşlar bnde buqün zoretanın aldım baktıklarıma Göre herkeste etkisini göstermiş .
  sivilceler Geçmiş ve bi daha yenisi çıkmamış çıkacak gbi oluyormuş fakat ilaç bnu engelliyormş
  tek sorun yan etkileri.. ilaç çok kuvvetli bu yüzden dudakları çok fazla kurutuyormş ama çaresi brz olsun var Doktor yannda dudaklar ve cıltte kuru olan yerler de sürmek için krem veriyor fakat onu Hep yannızda taşımada fayda varr.. ama sivilceleri geçirıyo ya biz ona sevinelim 🙂

 8. akne yani sivilcenin lazerle tedavi fiyatlrı nedir ve kesin sonuç alınır mı yüzüm de 2 ile 4 sivilce var

 9. ya ben zoretanın 6 ay roacuttone 6 ay kullandım amma gecmedı sorun kendınıze ne kadar bakım yaptıgınız bu kıl donmesıyle cıban dagılmasıyla fılan olan seyler once cıbanları temızleyın yanı cıban ılacı kullanın sonra herbalıfe dıe bı dalgada bunn ıcn set vat onu alın 6 ay devam edın bebek gbı olun

 10. Arkadaşlar ben akne tedavi kremi kullanıyorum bu kremi kullandıkça azalıyor ama bu seferde siyah noktaya dönüşüyor off ya çok kötü gözüküyor ne yapmam gerekiyor lütfen bilgilendirin beni şimdideem tesekkkürler…

 11. merhaba arkadaşlar benimde akne problemim var uzun süredir kise 2.de aks etti aşırı alnımda tabi o zamn ne yapacağımı bilmiyordum çıkarmayı denedim olmadı baktım daha kötü oluyor doktaora 4 yıldır falan değişik değişik gittim iyi geldi eskiye oranla düzeldi ama haylaen var yüzümde yağlı ama şuan daha iyi güneş lekeleri ve izler birz var en son gittiğimde doktorumda iyi şuan dedi bende kil denedim kil çok iyi geliyor yüzü açıyor ve doktora sordu haftada 2 defa falan uygula dedi yağlı ciltlere iyi gelir yüzdeki yağ oranını azaltıyormuş ama elma sirkesini ilk defa duyuyorum iyi geldiğini bende deniyecem inşallah iyi gelir..hepimiz bu sorunlardan kurtuluruz benim artık tahamülüm kalmadı ALLAH hepimizin yar ve yardımcısı olsun….

 12. hem akne hemde izleri var zoratain ve roaccutan kullandım ama sadece yan etkisini gördüm:(( gerçekten elma sirkesinin faydası varmı?şimdiden bilgilendirdiğiniz için tşkler….

 13. Kardeş zoratenşn veya roacutan qibi ilaçların yan etkisi etkisinden fazladır 🙂 kullandığın ilacın prospektüsüne baktın mı hiç? kullanmadan önce karaciğer enzimlerini ölçerler, kan tahlili yaparlar eğer bi sorunun yoksa sonra kullanırsın ve ayrıca eklem ağrıları, stres, bunalım, baş ağrıları qibi ve bunlardan kat kat daha çok zararları olan sorunlar ortaya çıkıo. ben bu ilacı kullanmak için sporu bile bıraktm ama neticede ilaç bittikten bi müddet sonra yine çıktı. sadece sabır ve alternatif tıp en iyi çözüm qibi 😀 bu ilaçları kullanmanızı tavsiye etmem… sayqılarımla

 14. şu elma sirkesini günde kaç kez uygulucaz we kac saat bklıcez yardım ednnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 15. yyyyyav bnmde yuzmde cok sivilce izlri vr dktora gttm geçmiyo yyaaaa ardımcı olrmusunuz bana

 16. elma sırkesını arkadaslar maden suyu ıle karıstırıp surersenız sıvılcenın aknenın ordugu böylebe 1 hafta uyguladıkdan sonra etkısını görursunuz

 17. pamuha sürün günde bir iki defa yapın 4-5 hafta sona sivilce ve akne derdi biter

 18. arkadaşLar eLma sirkesini aç karna içiyorum hemde yüzümüze sürüyoruz..
  bide zoratanin diye bi ilaç var hap yani 🙂 onu kullanmaya başlayın 6 ay kullanacaksınz ilacın bi tek yan etkisi war dudaklarda kuruma oluyor ..
  ilaç ilk 2 ayda aknelern hepsini cıkarıyor daha sonra düzelmeye başlıyor..tavsiye ederim doktara digip yazdırın..:))

Yorum yapın

css.php