B Vitamini Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Ne İşe Yarar? Suda eriyen vitaminlerden olan B vitaminleri özelliklle öğrenme, hafıza gücü ve konsantrasyonu güçlendirirken beyni strese karşı korur. Zihinsel ve fiziksel sağlığı da destekler.

B Vitamini Faydaları

B1 vitamini: Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini enerji metabolizmasında rol oynar. Aynı zamanda  sağlıklı sinir sistemi için gereklidir. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve hafıza sorunu görülebilir. Aşırı eksikliği beriberi hastalığına neden olur.

B2 vitamini: Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında görev alır. Antioksidan etkisi vardır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde dil ve dudakta oluşan iltihab ve ağızla ilgili sorunlar, deride yara olabilir.

B3 vitamini : Karbonhidrat protein ve yağın vücutta kullanılmasında görev alır. Sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, hafıza proplemleri.  Aşırı eksikiği pelegra hastalığına yol açar.

B5 vitamini: Enerji metabolizmasında görev alır. Stresle mücadele eder. Alyuvar üretimi için gerekir. Saç ve cilt sağlığını korur. Eksikliği yorgunluk, başağrısı, iştahsızlık, saç dökülmesine yol açabilir.

B6 vitamini : Sinir sisteminin düzgün işleyişi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinin sentezinde rol oynamaktadır. Aynı zamanda kepek, egzama ve sedef hastalığı önlemeye yardımcı olabilir. Deri proplemleri, kansızlık, uykusuzluk, sinirlilik B6 vitamininin yetersizliğinde oluşabilecek sorunlardır.

B7 vitamini: Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasında yer alır. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için özellikle önemlidir. Eksikliği saç kaybı ve anemi, bulantı, yorgunluk, depresyona neden olabilir.

B9 vitamini: Folik asit ya da folat olarak da bilinir. Enerji üretimi ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Sağlıklı cenin gelişimi için önemlidir. B12 vitamini ile birlikte kalp sorunlarına yol açan homosisteini düşürür. B9 eksikliği anemi, hafıza sorunları, bozulmuş beyin ve sinir fonksiyonları, spina bifida gibi doğum kusurlarına yol açar.

B12 vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve merkezi sinir sisteminin sağlığı için gereklidir. Hafızayı ve konsantrasyonu  geliştirir. B12 vitamininin eksikliği anemi ya da sinir sistemi hasarına neden olabilir. Yorgunluk, depresyon, hafıza sorunları, iştahsızlık ve kilo kaybı, ellerde ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“B Vitamini Faydaları Nelerdir?” üzerine 21 yorum

  1. güzel ama birazı faydalı oldu bana öğretmende verecek zmanı buldu ha hep beni buluyo böle şeyler 😀

  2. olm millet okuya okuya buluyo ben okumadan ı am sory nediyom lan ben odeve gecmem lazımmm

  3. süper bir site bu siteye bayıldım çok işime yaradı

  4. ALLAH razı olsu çok güzel bir site gerçi aradığımın yarısını buldum ama neyse çok güzelmiş kim yapmış acaba bu siteyi?

  5. organik b vitamini üretimi yapıyorum.piyasadaki tüm vitamler inorganiktir.benim ürettiklerim tamamiyle organik vitaminler.fiyatıda çok uygun.isteyen bana ulaşsın.

  6. ben natural source b complex si çoçuğuma dikkat dağınıklığı için ve hafızasını güçlendirsin diye kullandırıyorum..doğrumu yapıyorum.selamlar.bana cevap yazarmısınız.ç

  7. B vitamini daha cok hangi yiyeceklerde var?

  8. tşkrler B vitamini bana yaradı ve kilolarımı verdim ingiltere prensine benziyorum

Yorum yapın

css.php