İncir Faydaları

İncir Faydaları ve Kuru İncirin Faydaları. Yüksek miktarda vitamin, mineral ve protein vardır. Demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum mineralleri, A, B1, B2 gibi vitaminler içerir. İncir kurutulduğu zaman içeriğindeki kalsiyum miktarı yaklaşık 4 kat artar.

İncirin Faydaları Nelerdir?

• İçerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor kemik ve diş sağlığı için önemlidir.

• 100 gr. kuru incir vücud için gerekli olan  kalsiyumun %17’sini, demir ve magnezyumun %30’nu, fosforun %20’sini, B1 vitamininin %5’i ve B2 vitamininin %4’nü karşılar.

• Gut hastalığı için yararlı olan fisin adlı enzim içerir.

• Yüksek lif oranına sahiptir. Diğer sebze ve meyvelere nazaran çok daha fazla lif içerir. Yüksek oranda life sahip olması sebebiyle kolesterolün kana karışmadan vücuttan atılmasını gerçekleştirir. 1 tane kuru incir 2 gram lif sağlar. Bu da günlük ihtiyacının %20’si dir.

• İnsan beyni enerji için sadece glikozu kullanabilir. İncirdeki şekerin  büyük bir bölümünü glikoz ve fruktoz oluşturmaktadır. Glikoz doğrudan kana karışır ve kullanılır hale geçer. Fruktoz da, pasif difüzyonla hücre dışından hücre içine taşınır.

Scranton Üniversitesince yapılan araştırmaya göre diğer meyvelere nazaran kuru incirde daha fazla polifenol içeriği bulunmaktadır. İncirdeki polifenol oranının en fazla tüketilen 12 meyvenin toplamından daha çok olduğu tespiti yapılmıştır. 100 gram incirde 1090-1100 miligram polifenol vardır.

• Kanser önleyici maddeler olan polifenoller, kanser yapıcı maddelerin aktivasyonunu engelleyerek, serbest radikallerin olumsuz etkilerini, hücrelerin farklılaşmasını ve çoğalmasına önleyerek etki gösterirler.

• İncirde bulunan Benzaldehit adlı madde özellikle yassı hücreli kanserlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Benzaldehit 57 kanserli hasta üzerinde denenmiş, 19’unda tamamen, 10’unda kısmen iyileşme gözlenirken 19 hastanın durumunun ise daha iyiye gittiği tespit edilmiştir.

• Japon bilim adamlarınca yapılan bir araştırmada deri altında tümör geliştirilmiş farelere enjekte edilen incir özünün, tümörleri 11 günde %39 oranında küçülttüğü saptanmıştır.

• Taze incirin dalından koparıldığında ortaya çıkan süt kıvamındaki sıvıyla ilgili de araştırmalar sürdürülmektedir.

İncir Kalorisi

100gr Taze incir : 75-80 kalori

100gr Kuru incir kalori : 250 kalori

İncir taze ve kurutularak yenildiği gibi reçeli ve kompostosuda yapılır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“İncir Faydaları” üzerine 10 yorum

  1. 10 Yaşındaki oğlumda demir eksikliği tespit edildi, incir ve kayısı gibi kurutulmuş meyveler hem demir hem de diğer mineraller açısından çok zengin, çocuğunuza cips vey şeker alacağınıza bu tür kurutulmuş ürünlerden yemeye alıştırın, sürekli elinin altında bulunsun, gelip gidip tüketsin.

  2. KENDİ YETİŞTİRDİĞİMİZ AĞAÇLARDAN ÖZENLE TOPLANAN KURU İNCİRLERİMİZİ SİZLERE SUNDUK. AFİYET OLSUN..

    sanalpazar.com/Naturel-Kuru-Incir-Nazilli-Daglarindan-1-Kg__isp4458290

  3. incir yaprağından çıkan süt siğillere iyi geliyor..ben denedim yararını gördüm…bilgi amaçlıdır..

  4. 8 Yaşındaki oğlumda demir eksikliği tespit edildi, incir ve kayısı gibi kurutulmuş meyveler hem demir hem de diğer mineraller açısından çok zengin, çocuğunuza cips vey şeker alacağınıza bu tür kurutulmuş ürünlerden yemeye alıştırın, sürekli elinin altında bulunsun, gelip gidip tüketsin.

  5. incir kabızlığı önleyen,sindirim sistemini düzenleyen,kansızlığa ve halsizliğe iyi gelen bir meyvedir.taze ve kuru olarak tüketildiği gibi reçeli ve kompostası yapılarak da tüketilmektedir.iyi bir enerji deposudur

Yorum yapın

css.php