wordpress counter

Kekik Faydaları

Kekik Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kekik hakkında yapılan araştırmalar kekiğin antimikrobiyal etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir. Eski dönemlerden itibaren en çok salgın hastalıklara karşı kullanılan kekiğin bugünde birçok farklı özelliği ve etkinliği yapılan araştırmalar sonunda ortaya çıkmaktadır.

Kekik latince Thymus Vulgaris olarak bilinir. Ülkemizde yetişen kekik türleri arasında Origanum, Thymus, Thymbra, Saturaje, Sideritis ve Salvia gibi çeşitler bulunmaktadır. Kekik yetiştiriciliği ülkemizde önemli yer tutmaktadır.

Elliden fazla kekik çeşidi olmakla birlikte bunların 21 tanesi sadece ülkemizde yetişmektedir. Ülkemizde yetiştiği bölgeye göre izmir kekik, beyaz kekik, kara kekik, sivri kekik ve dağ kekik diye adlandırılan kekik çeşitleri vardır

Kekik üretimi bakmından dünyada ciddi bir konumu olan Türkiye Dünya kekik ticareti nin %7o ini elinde bulundurmaktadır. Bitkiler arasında en fazla ihraç edilen şifalı bitki kekik tir. ABD, Avrupa, Kanada, Avustralya gibi ülkelere kekik ihracatı yapılmaktadır. Kekik gibi kekik yağı da ihraç edilmektedir. (Ancak bazı firmalar kekik bitkisine zeytin yaprağı, cistus ve sumak karıştırmaktadırlar)

Kekik gıda ürünlerinin saklanmasında da kullanılabilecek özelliktedir. Kekiğin içindeki maddeler gıdalardaki bozulmayı önlemektedir. Normalde besinlerin bozulmasını önlemek için kimyasal maddeler kullanılmasına rağmen bu maddeler sağlığımız için olumsuz etkiler taşır. Kekik otu içerdiği maddelerle besinlerin bozulmasını doğal bir şekilde önlediği için kimyasal katkı maddelerinin taşıdığı proplemlerden de sağlığımızı korumuş olur.

Kekik bitkisinin kendine özgü kokusu içeriğinde bulunan timol ve karkavol dan ileri gelir. Doğal antibiyotik niteliğine sahip timol bazı tıbbi ilaçların içeriğinde de yer almaktadır.

Taze veya kurutulmuş bitkiden ayrılan yaprak ve çiçekler ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır.

Kekiğin Faydaları

•Kekik bitkisinin tıbbi önemi içeriğindeki timol ve karvakrol adlı aktif maddelerden kaynaklanır. Bunların dışında ursolik asit ve rosmarinik asitte önemli işlevlere sahiptirler.

•Kekiğin başlıca bileşeni olan uçucu yağı thymol ve sağlığı destekleyen etkileri oldukça iyi belgelenmiştir. Fareler üzerindeki yaşlanmayla ilgili yapılan deneylerde, hücre zarı ve diğer hücre yapılarında bulunan sağlıklı yağları korudukları ve oranlarını büyük ölçüde arttırdığı gözlemlenmiştir.

•”Planta Medica”da 2010 yılında yayınlanan çalışmada, kekiğin esansiyel yağı test edildi ve laboratuar ortamında bir çok değişik mantar mikro organizmalarını hızla yok ettiği görüldü. University Institute of Medical Mycology Tokyo, Japan’da 2001 yılındaki çalışma sonuçlarına göre; 14 esansiyel yağ arasında kekik, hastalık sebebi mikropları temizleme yeteneğine en çok sahip olan yağdır.

•US Dept of Agriculture’daki bir çalışma, kekik esansiyel yağı salmonella ve E. Coli karşısında, antimikrobik özellikler sergilediğini göstermiştir. Science Daily’de yayınlanan bir makale, kekik yağının Staphylococcus bakterisini öldürmeye muktedir olduğunu belirtmiştir. Mikrop öldürme yetisinde, reçeteli antibiyotikler olan streptomicin, penisilin ve vancomisin ile eşit derecede etkilidir.

•2009 yılında, İspanya, Food Sciences Department of the University of Jaen’deki araştırmacılar, listeria bakterisini öldüren antibakteriyel besin katkısı olan Enterosin AS-48’in etkinliğini geliştirmek için esansiyel yağ kullanımındaki bulgularını, the journal Food and Chemical Toxicology’de yayınladılar.

•The International Journal of Essential Oil Therapeutics’de yer alan yeni bir çalışma, kekik yağının, nasıl tıp dünyasının aradığı çözüm olabileceğini göstermiştir. University of Brighton, East Sussex’den bir araştırma ekibi, kekik yağının ekili stafilokoklar üzerindeki muazzam etkisini test etmişti. Hedefleri, bu dirençli bakterinin bulaşmış olduğu gerçek hastalar üzerindeki yararlılığını belirlemek ve uzun dönem tedavi seçenekleri geliştirmekti. MRSA tedavisinde esansiyel yağların başarı sırrı, belki de hiçbir yağın tam olarak aynı olmamasıdır.Bitki kimyasındaki küçük farkların, bakterilerde adaptasyon güçlüğü oluşturduğuna inanılmaktadır. Geranium, çay ağacı yağı gibi diğer botanik yağların da bu bakteri ile savaşmakta başarılı olabileceği düşünülmektedir.

•Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı araştırmacılarınca yapılan çalışmalarda kekik yağının, hastanelerde ölüme sebebiyet veren bakterileri yok edebildiği tespit edilmiştir. Origanum Onites türü kekikten elde edilen yağda bakterileri öldürücü özellikte %67 oranında Carvacrol ile %8.96 oranında P-Cymene’ maddesi saptanmıştır. Origanum Onites türü kekikten elde edilen aromatik yağın, Klebsiella pneumoniae ATCC700603 ve boğaz enfeksiyonuna yol açan Staphylococcus aureus ATCC29213 adlı bakterilerinin üremesine karşı antimikrobiyal özelliğinin olduğu anlaşılmıştır.

•2010′da International Journal of Phytotheraphy’da yayınlanan araştırmaya göre kekikteki karvakrol maddesinin metastaz yapmış meme kanseri hücreleri üzerinde kanserli hücrelerin intihar etmesi anlamına gelen apoptosis sürecini başlattığı saptanmıştır. Almanya’da yapılan ve Anticanser Research dergisinin ocak 2011 sayısında yer alan hücre deneyi çalışma sonucuna göre, kekikte bulunan aktif madde  kanser hücrelerinin hücre büyümesini yavaşlatmıştır.

•German Central Institute for Pharmaceutical Research, Sinzig’deki araştırmacılara göre, kekikteki aktif bileşik olan thymol kronik ve akut bronşit tedavisinde etkin bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir. 2006’da “Phytotherapy Research”de yayınlanan bir çalışmaya göre, kekik ekstresi, kobayların akciğerindeki bronş pasajlarını genişletmek konusunda teofilin ile aynı yeteneğe sahiptir.

.Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu, kekikotunun balgamlı öksürük ve boğmacada kullanılabileceğini belirtmiştir.

Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik Çayı : Yarım tatlı kaşığı kurutulup ince kıyılmış haldeki kekik bir bardak sıcak suyla haşlanır . Üstü kapatılır ve 10 dk demlendirilerek süzüldükten sonra sıcak olarak içilir. Günde 2 veya 3 bardak içilebilir. Kekik kesinlikle kaynatılmamalıdır.

Kekik Yağı: Kekik esasnsiyel yağının, bir kez değil iki kez damıtılması gerekir. İkinci damıtmada, cilt tahrişine sebep olabilecek bileşiklerden saflaştırılır. Kekik yağı aynı zamanda mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. A, C, ve E kompleks vitaminleri, çinko, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum, bakır, manganez ve niyasin deposudur.

Kekikten çıkarılan esansiyel yağ, baz yağlarla birlikte  kullanılabilir. İki damla kekik yağı, 4 yemek kaşığı (50 ml) baz yağ ile karıştırılıp, kan dolaşımını güçlendirmek ve eklemleri ısıtmak amacıyla vücuda masaj yapılır. Suya karıştırılırsa, buhur etkisi yapar. Kekik yağı katılmış sıcak suyun buhurunu solumak, kapanmış solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.

Kekik Zararları Var mıdır?

Kekik yağının içilmesi baş dönmesi, kusma, sarsıntı, koma, kalp ve solunun durmasına neden olabileceğinden, sadece haricen kullanılır. Kekik yağı zehir sayılabilecek bileşenler taşıdığından hekim kontrolü olmadan asla kullanılmamalıdır. Zehirli bitkisel yağları kendi kendine kullanmak kesinlikle yasaktır. Kekik yağında bulunan thymolun kullanımı, başağrısı, bulantı, başdönmesi, kusma, ve kaslarda halsizlik gibi yan etkilerle sonuçlanabilir. Ayrıca, bu uçucu yağ, kalp aktivitelerini baskılayabilir, solunumu yavaşlatıp beden ısısını yükseltebilir.

•Hamile kadınlar kekik ve kekik yağı kullanmamalıdır.

•Ballıbabagiller ve nane ailesinin bitkilerine alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

•Antiplatelet, Antikoagülan ilaçlar, anti-tiroid ilaç alanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

• Kekik, bir miktar okzalat içerir. Okzalat içeren böbrek taşı olanların kekik kullanımında dikkatli olmaları önerilir.

•Fazla oranda ve sürekli kullanımı thymol ve carvacrolün ciddi karaciğer hasarı ya da tiroid fonksiyon bozukluğu olan kişilerde olumsuzluğa yol açabileceği için bu tür durumlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Origani vulgaris herba (yalancı kekikotu) etkisiz olduğu için tedavide kullanılmamalıdır.

•Origanum majorana (mercanköşk) ise sağlık için risk taşıdığından dolayı kullanılmamalıdır.


Yorumlar

 1. buket dedi ki:

  her gün içilen kekigin zararı varmıdır acaba

 2. huseyin dedi ki:

  hergun içmenın yararlı oldugu kesın her derde devadır buketcım sen hergun iç tamam k.ı.b

 3. safak dedi ki:

  seker hastaları bunu nasıl kullanılmalıdır

 4. Evren Betimen dedi ki:

  Tükettiğim besinlerde kekik kullanmaya başladım. Hoş bir aroma katıyor yiyeceklere diye düşünüyorum. Faydalarını bu sayfa sayesinde öğrendim. Bundan sonra kekik kullanmaya devam edeceğim artık. Herkese tavsiye ederim.

 5. gamze dedi ki:

  yha acaba bunu kaynatlmalimiyiz

 6. cem dedi ki:

  arkadaşlar kekiğin faydaları gerçekten çok fazla kaynatıp içilmeli ki faydalarını görebilesiniz.

 7. sebos dedi ki:

  Bende mide ağrısı yapıyor kullanamıyorum yemeklerimde yardım edin bana?

 8. aynur dedi ki:

  mrb ben tumor vardı 2000 yılında beyınden amelıyat oldum sımdı okudum nobetlere cok faydası oldugunu sabahları ıkı fıncan ıcıorum ınş faydası olur.baska hangı bıtkıler sara nobetıne ıyı gelır arkadaşlar yardımcı olurmusunuz

 9. fatma dedi ki:

  bende cekirdekli meyvelere alerjim var surekli burun akintisi ve oksürük var su bahar denemide kekik kulansam faydasi olurmu ???

 10. çiğdem dedi ki:

  arkadaşlar bir bardak kadar kaynar suya bir çay kaşığı kekiği demlerseniz [üzeri kapalı olarak]harika oluyor.rejim yapmadan sadece 55 dakikalık yürüyüş ardından kekik çayımı içerek bir ayda 4 kilo verdim:)))yağ yakımına faydası oluyor.deneyin miss gibi dağ kekiğinin ferahlığı içinize işleyecek..

 11. songül dedi ki:

  karın ağrısına iyi geliyor özellikle kadınlarınözel günlerinde kullandım çok iyi geldi ağrım kesildi tavsiye ederim

 12. memoli dedi ki:

  arkadaslar bir coklarinizin yazilarini okudum, nerdeyse hepinizde soru soruyorsunuz…sunu yapsam olurmu bunu yapsam olurmu felan diye…siz yukaridaki yazilanlari okumuyormusunuz kekik hakkinda,bir cogunuzu cevabi orda yaziyor..
  bayraminiz mubarek olsun selam ve daunizla…

 13. ferhat,11.35 pm dedi ki:

  arkadaşlar kekik sağlık açısından oldukça faydalı bir besin.daha ötesini geç

 14. ferhat,11.35 pm dedi ki:

  herşeyin fazlası zarar sen haftada bir içsen yeterli olur

 15. askoo dedi ki:

  hıımm kekiğin faydalarını biliyordum ama bu kadarını bilmiyordumm ..öğrendiiimmm hepinizede acil şifalar

 16. lasoı dedi ki:

  zararı varmıdır ama

 17. hamit alabay dedi ki:

  kekik içtim mis gibi güzel kokuyor anlarsınız sevgilinizle nefesim nefesinde olabilirsiniz :)))

 18. zeynep dedi ki:

  yoktur içebilirsin ama yinede sen günde 1 tane içç.

 19. Aydil Erol dedi ki:

  Kekik, isale de iyi gelir.Soğuk algınlığında bir kesme şekere 5-6 damla damlatılıp yenildiğinde rahatsızlığın kaybolduğu söyleniyor.Yağı ağrılı yerlere sürüldüğünde ağrıları giderir.4. paragraftaki ‘izmir kekik’ i ifadesinin İzmir kekiği’ olarak düzeltilmesi iyi olur.Selamlar.

 20. Aydil Erol dedi ki:

  Eksik yazmışım kusura bakılmaya:( Kekik çayı) ishale iyi gelir.Saygılarla.

 21. ilh57 dedi ki:

  kekik suyu ile ilgili bir anımı paylaşmak istiyorum. Müsaadenizle

  yaklaşık 4 yıl önce göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir arkadaşım, yapılan anjio neticesinde koroner damar tıkanıklığı teşhisiyle acil ameliyata alınmak istenir. Ancak ameliyat fobisi olduğundan hastaneden kaçar. Manisa taraflarında bir alternatif tıpla uğraşan birini öğrenir ve Bursa’dan Manisa’ya gider. O şahısı bulur ve tavsiyesini alır. “Tavsiyesi her gün taze hazırlanmış 1 bardak kekik suyunun içilmesidir.” Memleketine dönüşte bu tavsiyeyi aynen uygular. 6 ay sonra göğüs ağrılarının hafiflediğini farkeder. Durumunu kontrol etmek ve merakını gidermek üzere 8 ay sonra hastaneye tekrar başvurur. Yapılan tahiller sonucu koroner damar tıkanıklığının olduğu, fakat ameliyat gerektirecek kadar önemli olmadığı kendisine söylenir. Kekik suyuna devam eder, yaklaşık 1,5 yıl sonra yaptırdığı kontrolde koroner damar tıkanıklığı probleminin bulunmadığı tabipler tarafından kendisine söylenir. İlk raporlarıyla son durumu kıyaslayan doktorlar dahi bu duruma şaşırır. Halen arkadaşım normal hayatına devam etmekte ve kamudaki görevini başarıyla yürütmektedir.

 22. zeynep dedi ki:

  yav kekik midemi bulandırıyor kokusunu yok etmek icin cözm yok mu

 23. zeynep dedi ki:

  limon sıksam nolur

 24. zehra dedi ki:

  kesin balgamı söktürürmü her sabah boğazımda hırıltı ile uyaniyrem

 25. figen dedi ki:

  her gün bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı katıp yiyorum faydasını görürmüyüm

 26. Abdullah dedi ki:

  Arkadaşlar kekiğin faydasıvar ama herşeyin bir sınırıvar günde birkaç bardak ve uygun koşullarda kurutulmuş kekiği bir su bardağı sıcak suyun içine bir çaykaşığı kekiği döküp bardağın ağzınıda kapatıp azbirzaman demlenmeye bırakmak lazım ve ılık ken içmeliyiz kekiği kaynatmıyacağız kesinlikle uzmanlar öyle söylüyor. dikkatinize tamamammmmmmmmm……

 27. AMCA dedi ki:

  İbrahim SARAÇOĞLU nun yazısında çiğ tüketmek faydalıdır diyor

 28. şahap dedi ki:

  kekikcok faydalı

 29. FATİH AKÇA dedi ki:

  Arkadaşlar organik kekik çayı var elimde isteyenlere temin edebilirm çok hesaplı .Sağlık ve tarım bakanlığı onaylı.fatihakca14@gmail.com 05056406481

 30. sultan dedi ki:

  midedeki ve bağırsaktaki gazı sökermi,bağırsakları çalıştırabilirmi?

 31. Türk dedi ki:

  İlh 57 arkadaşım,sizin arkadaşınızın içtiği kekik türü hangisiydi acaba. Gerçi uzun sre geçmiş yazıldığından beri ama.

 32. NİLGÜN BAĞIŞLAYICI dedi ki:

  HER GÜN KEKEİK İÇİYORUM ÇOCUKLUĞUMDAN BU YANA İÇERİM ÇOCUKKEN ANNEM İÇİRİRDİ FAKAT BÜYÜDÜKTEN SONRA FAYDALARINI BİLİNCE HİÇ AKSATMADIM KESİNLİKLE VÜCUT DİRANCİNİ KOLESTROLU ŞEKERİ DENGELİYOR. VE MİDE RAHATSIZLIĞINI ÖNLÜYOR ÜST SOLUNUM YOLLARINA ÇOK İYİ GELİYOR 46 YAŞINDAYIM HİÇ Bİ RAHATSIZLIĞIM YOK

 33. nuri dedi ki:

  @aynur: aynur kardeş bakara süresini ve ayetel kürsiyi amenarrasülü cin süresi safa süresinden 10 ayet oke inşallah şifa bulursun bunlar şifa ayetidir.

 34. ahmet dedi ki:

  slm arkadaşlar ben bu yazımı yazarken masamda kekik çayım var arada bir yudumluyorum kekik yapraklarını su bardagına koyup üstüne azıcık sıcak su dolduryorum yarım saat sonra demini vermiş oluyor sonra başka bardakta süzüyorum üstüne kaynamış su ilave ediyorum azıcık şekerde kattıktan sonra içiyorum bende hazımsızlık var inanın rahatlatıyor birde en yogun oldugum anlarda bille sitresli olmuyorum çok sakin bir şekilde çalışyorum herkese tavsiye ediyorum.yüce rabbimizin yarattıklarının muhakkak faydası vardır.emretutuklu_63@hot.saygılarla

 35. serap dedi ki:

  hipotiroidim var ilaç alıyorum acaba kekik yemem zararlı olur mu

 36. yücel sarıkaya dedi ki:

  Arkadaşal ben kekik suyuna yeni başladım trafik kazası geçirdim akıntım var ayağımda eğer şifa bulursam söz buraya yazacağım herkese ALLAH TEALA şifalar ihsaneylesin

 37. deniz dedi ki:

  abdulla katılıyorum sana çok dogru sölüyorsun.

 38. Memo dedi ki:

  İğrenç tadı var

 39. a.kose dedi ki:

  @gamze:kesinlikle hayir.

 40. serap dedi ki:

  soğuk algınlığına ve mide, bağırsak problemlerine çok faydası var. ben faydasını çok görüyorum. herkes kullanmalı bence. ilaç ilaç nereye kadar. doğal yollarla iyileşemeyince ilaca başvurulmalı bence.

 41. turgay dedi ki:

  bende ülseratif kolit rahatsizligi var yani kalin bagirsaklarda iltihaplanma var aca ba bu kekikk te bana iyi gelirmi

 42. Ali Yaroğlu dedi ki:

  KEKİK
  Yıl 1980; basurdan şikayetçiyim. Dışarda fındık, nohut büyüklüğünde üç adet şişlik var, oturamıyrum. Hatta ayakta bile beni rahatsız ediyor. Yuvarlak kaslar kesilirse bir daha eski halini almaz demişlerdi, bunu bile bile doktora gittim. Cerrah olan doktor tek çozüm ameliyat dedi, olmadım. Bizler çocukken annem çay kaşığı kadar acı kekik suyu ile karın ağrılarımızı geçirirdi. Aklıma gedi birden. Basur da bağırsak sorunu değil miydi. Mutlaka yararı omalıydı. Karar verdim kekik uygulamaya. Bir hafta boyunca sabah kahvaltısıdan yarım saat önce ve yarım çay bardağı kadar o acı kekik suyundan içtim ve kekik çayı ile de kahvaltımı yaptım. Devamında üç hafta boyunca kekik çaylı kahvaltıya devam ettim. SONUÇ: Basurdan eser kalmadı ve 31 yıl oldu gelmedi desem olabilir. Bir iki hez belirdi ben de kekikle korkuttum, gitti. O kadar. Umarım bu harika bitkiden yararlanan çok olur.

 43. ferdi dedi ki:

  2004 te anında bıraktığım sigarayı 1.5 senedir tekrar başladım. tesadüf 1 hafta önce yemeğime aşırı miktarda yanlışlıkla yarım su bardağı kadar kekik döktüm nedense ikinci günde aynı oldu ve ben 3.cü gün sigara içmek istemediğimi fark ettim artık 1 kaç gündür kekiği fazla yiyorum ve hamdolsun kesinikle sigara isteğim kayboldu.. kurtuldum sanırım

 44. deniz dedi ki:

  Arkadaşlar benim yıldır kekiğe karşı değişik bir bağımlılığım oldu çok fazla kekik alıyorum.kaşık kaşık kekik yiyorum arkasından su içiyorum bazen 2 günde 1 paket kekik bitiriyordum şimdi biraz daha azalttım faydası çok biliyorum ama ben çok tükettiğim için çok fazla zararı olur mu?sağlıklı bir insanım hiçbir sağlık problemim yok yine de korkuyorum hatta bazen dilim tahriş oluyor ara veriyorum sonra dayanamıyorum yine başlıyorum

Paylaş

*

css.php