Yeşil Çay Faydaları

Yeşil Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yeşil çay özünde bulunan polifonlar bilinen en güçlü antioksidanlardandır ve yeşil çay hülasasında bulunan yararların kaynağıdırlar.

Antioksidanların kanseri, kalp hastalığını, yaşa bağlı görme bozukluğu ve yaşlanmaya eşlik eden pek çok başka hastalığı ve durumu  önlemeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur.

Yeşil çayda bulunan polifenolik bileşikler arasında epigallokateşin ve epigallokateşin gallat en önemli etkili bileşenlerdir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

· Yeşil çayın faydaları arterosklerozu önlemede yardımcı olur. Yeşil çayı büyük miktarlarda kullanan kültürleri mukayese eden birkaç toplum temelli çalışma yeşil çayın kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu kuvvetle önermektedir.

· Yeşil çay özünün hayvanlar ve insanlar üzerindeki bir dizi çalışmada HDL- iyi kolesterolü  yükseltirken toplam kolesterolü düşürdüğüortaya koyulmuştur.

· Yeşil çay hülasasındaki antioksidanlar kanseri önlemede yardımcı olur. Japonya gibi yeşil çayın düzenli olarak tüketildiği ülkelerde kanser oranı yeşil çay içmeyen ülkelerden sürekli olarak daha düşüktür.  Araştırmacılar, vücudun kansere karşı savaşında önemli bir silah olarak yeşil çaydaki polifonları işaret etmektedirler.

· Yeşil çay antioksidan etkisi bakımından C vitamininin 100 katına eşit bir tür fitokimyasal olan, polifenoller yönünden oldukça zengindir. Yapılan laboratuvar deneyleri bu bitkideki kateşin adlı polifenolün yeni kan damarlarının oluşumunu engelleyebileceğini göstermektedir. Bazı bilim adamları urları erken evrelerinde besinden yoksun bırakan bu tür bir engellemenin kanserin önlenmesinde etkili olabileceğini ifade etmişlerdir.

·Kateşinin kanserli dokuların gelişiminde ve büyümesinde etkin işlevi olan ürokinaz enzimini tuttuğu ifade ediliyor. Ürokinaz insan ve birçok memelinin idrarında bulunan, fibrini eritici etkiye sahip bir enzim.

·Araştırmacılar kateşinin, epigallocathechin – 3 gallate olarak bilinen biçiminin, insandaki kanser türlerinde yaygın olarak görülen ürokinazı etkisizleştirici şekilde tepkime gösterdiğini tespit etmişlerdir. Fareler üzerinde yapılan deneyler, ürokinazı tutan kateşin etkinliğinin, deney hayvanlarındaki tümörleri küçülttüğünü, hatta tamamıyla yok edebildiğini göstermiştir.

·Kyushu Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan araştırmada EGCG maddesinin kanser hücrelerinin yüzeyindeki bölgelere yapışıp kenetleyerek etkisiz hale getirdiği tespit edilmiştir. Araştırmacılar EGCG’nin, kanser hücrelerinin üzerinde laminin denilen ve tümörün yayılmasını sağlayan alıcıları bulunması halinde etki gösterdiğini belirtmişlerdir.

· Yeşil çay özü diyabetoluşumunun engellenmesine yardımcı olur ve bir kez oluştuktan sonra ilerlemesini yavaşlatır.  Bir çalışmada, araştırmacılar diyabet olmaları için  üzerlerinde genetik mühendisliği uygulanmış fareleri yeşil çay özü ile beslediler. Yeşil çay hülasası ile takviyeli diyet uygulanan fareler beklenen sürede  diyabeti geliştirmedi.

· Kateşin (yeşil çay hülasasındaki aktif madde), viral hepatit tedavisinde yardımcı olabilir. Bir çalışma yeşil çay içen kişilerin karaciğer rahatsızlığı geliştirme olasılığının içmeyen kişilerinkinden daha az olduğunu bulmuştur.

· Fransa’da yapılan ve sonuçları Plos One adlı dergide yayınlanan araştırma, yeşil çayın Down sendromlu farelerdeki nörolojik belirtileri ortadan kaldırdığını göstermiştir. Araştırmacılar, 21. kromozom tarafından kodlanan ender enzimlerden biri olan Dyrk1A’nın faaliyetini azaltmak için Down sendromlu farelere yeşil çay vermişler ve anne karnından itibaren her gün yeşil çay verilen farelerde, tüm nörolojik belirtilerin ortadan kalktığı gözlenmiştir.

· Yeşilçaydan üretilen kremler akne tedavisi içinde kullanılmaktadır. Yeşil çayın cilt üzerine olumlu etkileri vardır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu olmasından dolayı bir çok kozmetik üründe yeşil çay kullanılmaktadır.

·  Yeşil çayın kalori yakımını hızlandırarak kilo vermede yardımcı olması bir diğer yeşil çay faydası olarak belirtilebilir.

Yeşil Çayın Zararları Var mı?

Yeşil çayın içinde kafein olmasından dolayı çok içilmesi uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

Pıhtılaşma sorunu olanların doktora danışarak kullanmaları önerilir.

Yeşil çay folik asitin yararlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden hamilelerin kullanmaması gerektiğini belirten uyarılar vardır. Yine emziren kadınlar, içeriğindeki kafeinden dolayı yeşil çayı fazla tüketirlerse bebeğin uyku düzeni olumsuz etkilenir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yaklaşık 80 derece sıcak suda 3-4 dk demlendikten sonra şekersiz olarak içilmesi tavsiye edilir.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır?

Çay ya da tablet olarak kullanılabilir. Günde 3 fincan yeşilçay 200-300 mg kateşin içerir. Ancak içilen çaydaki kateşin oranı çayın kalitesine, demleme süresine ve tekniğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

%80 çay polifenolleri ve %50 epigallokateşin gallat taşıyan standardize tablet ya da kapsüllerin günde 3 defa 100-150 mg dozlarda kullanımı öneriliyor.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Mustafa says

  Kardeşim merhaba.
  Çok güzel bir konuya değinmişsin. Ben de düzenli olarak yeşil çay içiyorum.

  Başlangıçta kilo vermek için içiyordum ama içtikçe birçok şeye faydası oldugunu gördüm.

 2. Sevda Yıldız says

  Ben bugün içmeye başladım içme sebebim mide rahatsızlığı ve kilo vermek için umarım yararınıda görürüm teşekkürler :) :)

 3. Gökhan Mete says

  Yeşil çay vücuda zindelik veriyor,aynı zamanda zayıflamaya yardımcı.

 4. yusuf says

  benim kilom ideal acaba yesilcayin faydalari cok bu beni fiziksel olarak etkilermi bilmiyorum zayiflamaktan korkuyorum .

 5. SEDEF says

  YEŞİLÇAY: yeşil çayın da antioksidan özellikleri vardır, ancak daha az işlem gördüğü için yeşil çaydaki antioksidan miktarı daha fazladır.
  Yeşil çay içeriğindeki epigallocatechin gallate isimli bileşik yüksek antioksidan aktivitesi olan bir maddedir. Bu madde kansere neden olan hücrelerin bölünmesini ve büyümesini durdurmaya destek olmaktadır.
  Ayrıca yeşil çay içeriğindeki polifenoller, LDL oksidasyonunun azalmasına karşı destek olarak kalp hastalığına karşı korumada yardım sağlar. Kafein içermesi nedeniyle ise vücut metabolizmasını hızlandırarak kilo kaybında ve zinde kalmada yardımcı olmaktadır.
  • Kilo vermede • Kalp hastalıklarında • Sigaradan kaynaklanan oksidasyona karşı • Antioksidan olarak; gibi durumlarda yardımcı ve destek olarak kullanılabilir.
  iyva.com/YEsiL-cAY-GREEN-TEA-_57.html#0
  hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade

 6. Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Tedavi says

  Yeşil Çay ile ilgili olarak, uzakdoğu da yapılan bir araştırmada, çinde yaşayan erkeklerin diğer dünya ülkelerine oranla daha az prostat kanserine yakalandığı tespit edilmiş buda yeşil çaya bağlanmıştır.

 7. burcu says

  ya bende yeşil çay kullanıyorum tadı bana kötü qeldiqi için limonla kullanıyorum limonlada faydası olurmu zayıflatırmı arkadaşlar ya yardımcı olurmusunuz? teşekkürler(:

 8. Nilgün says

  Ben de bugün içmeye başladım yeşil çayı.hatta benim içtiğim melisali yeşil çay.iğrenç bi tadı var ama mecburum zayıflamak için içeceğim .benim gibi düşünen varsa kolay gelsin:-) afiyet ols un:-):-):-).

 9. isimsiz says

  Bende yeni başladım poşet olaraka tüketiyorum egzersiz yapmaya başladım eğer kilo vermemde faydası olursa yazarım

 10. ahsen says

  ben yenı sgarayı braktım ve çok hızlıbi şekilde kilo almaya başladım 1 haftadan beri yeşil çay içiyorum makalım ne olucak

 11. arzu says

  yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyormuş bende zayıflamak için kulananlardanım ama daha bir çok yayarı olduğunu öğrendim tavsiye ederim

 12. DJ DENİZ YILDIZ says

  BU YEŞİL ÇAY HAKKINDA ÇOK BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPTIM ARKADAŞLAR BANA İNANIN BU ÇAY ALLAHIN İNSANLARA BİR MUCİZESİ İÇMEYE BAŞLAYALI -2 YIL OLDU BENDE İNANILMAZ DEGİŞMELER BAŞLADI MİDE BAGIRSAK SORUNLARIM ORTADAN KAYBOLDU 36 YAŞINDAYIM ETRAFIMDAKİ BAYANLAR VE ERKEKLER 29 VE YA 30 YAŞINDA GİBİ GÖSTERİYORSUN DİYORLAR ŞAŞIRIYORUM SANIRIM NEDİ YEŞİL ÇAY İÇİNDE BULUNAN C WİTAMİNİNDEN 100 KAT DAHA GÜÇLÜ OLAN BİR MADDE ANTİOKSİDAN MADDESİ GERÇEKTEN BÜYÜK BİR DOĞAL DOCTOR VE BÜYÜK BİR BAHÇE BU DÜNYADA GÜNDE 3 BARDAK İÇİN ZAMANLA SİZ KENDİNİZDE NASIL BİR DEGİŞİKLİK VE NASIL BİR DEGİŞİM OLDUGUNU ANLAYACAKSINIZ BANA GÜVENİN KENDİMDE ŞUAN BU OLAY GERÇEKLEŞTİ ONDAN BİLİYORUM UNUTMAYIN -YEŞİLÇAY -LİMON ÇAYI-KUŞBURNU -ELMA ÇAYI BUNLAR MUTLAKA EVİNİZDE OLSUN VE İÇİN TÜKETİN YAŞAMINIZ BOYUNCA SAGLIK BİR HAYAT DİLİYORUM HERKESE …………….YEŞİL ÇAY ………..SONSUZA DEK HAYATIMDA OLACAK

 13. sevda says

  Arkadaslar yeşil çay cildede çok ii geliyor ben bir aydır içiyorum sivilleri geçirmeye başladı tavsiye ederim

 14. Sirvan says

  E peki marketteki poşet çaylar mı daha iyi yoksa lokman hekim gibi doğal bitkilerin satıldığı yerden mı almak gerekir ?

 15. Gonca says

  Slm arkadaşlar bende 2 aydır yeşil çay kullanıyorum gerçektende zayıflatıyor ama bana kalp çarpıntısı yaptı herkeste faydası değişir zararıda değişebilir bence doktora gidilebilir ben gidemiyorum maddi imkansızlıktan dolayı bende varis vardı onla ilgilide olabilir kalp çarpıntım ama yinede yeşil çayı bırakmayacağım çünkü gerçekten zayıflatıyor o yüzden vazgeçmeyeceğim sadece yapacağınız yemekten 10 dk sonra sıcak suda 4 yada 5 dk demlendirip içmeniz ha bu arada ben liptonun sade aşık yeşil çayını kullanıyorum lipton clear green tea diye geçiyor ben yurt dışında yaşıyorum keşke türkiyede olsaydım orda kendi dilinizle doktora merak ettiklerinizi sorma imkanınız var burda öyle değil hintli doktorların yada mısırlı doktorların eline kaldınız vay halinize düşünün yani neyse herkese şifalı ömür diliyorum için yueşil çay süper bir çay.

 16. Gonca says

  Arkadaşlar bende sigarayı bıraktım fena kilo aldım yeşil çaya başladım gerçekten zayıflatıyor ama tavsiyem şekersiz ve yemekten sonra içilmesidir ben lipton poşet çay içiyorum ayrıca böylesi daha pratik zira öbür türlü onu ayarlaması demlikte yani hem zor olacak ayrıca liptonunki ne güzel tam 1 bardaklık ayarlanmışken neden demlikle uğraşayımki hemde bence günde 3 fincandan fazlada içmeyin bende kalp çarpıntısı yaptı ben yemekten sonra 2 defa içiyorum1 sabah kahvaltıdan sonra birde akşam yemeğinden sonra dikkatli olun .

 17. sultan says

  canım 9 aylık oglum var yeşil çay içmeye başladım sizce zararı olurmu

 18. Nazife says

  Bende bugün içmeye başladım artı sigarayı bırakan arkadaşlar nasıl bıraktınız neyi tavsiye edersiniz

 19. Meral fidan says

  Bende bugün başladım içmeye yukarıdaki yorumları okudum etkilerinden memnun kalan arkadaşlar güzel yorumlarda bulunmuşlar ilk YEŞİL ÇAYIMI biraz önce içtim umarım zayıflatma dışında diğer bütün güzel etkilerini görürüm bir ay boyunca düzenli içicem bakalım neler olucak☺️

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir