Yeşil Çay Faydaları

Yeşil Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yeşil çay özünde bulunan polifonlar bilinen en güçlü antioksidanlardandır ve yeşil çay hülasasında bulunan yararların kaynağıdırlar.

Antioksidanların kanseri, kalp hastalığını, yaşa bağlı görme bozukluğu ve yaşlanmaya eşlik eden pek çok başka hastalığı ve durumu  önlemeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur.

Yeşil çayda bulunan polifenolik bileşikler arasında epigallokateşin ve epigallokateşin gallat en önemli etkili bileşenlerdir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

· Yeşil çayın faydaları arterosklerozu önlemede yardımcı olur. Yeşil çayı büyük miktarlarda kullanan kültürleri mukayese eden birkaç toplum temelli çalışma yeşil çayın kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu kuvvetle önermektedir.

· Yeşil çay hülasasındaki antioksidanlar kanseri önlemede yardımcı olur. Japonya gibi yeşil çayın düzenli olarak tüketildiği ülkelerde kanser oranı yeşil çay içmeyen ülkelerden sürekli olarak daha düşüktür.  Araştırmacılar, vücudun kansere karşı savaşında önemli bir silah olarak yeşil çaydaki polifonları işaret etmektedirler.

· Yeşil çay antioksidan etkisi bakımından C vitamininin 100 katına eşit bir tür fitokimyasal olan, polifenoller yönünden oldukça zengindir. Yapılan laboratuvar deneyleri bu bitkideki kateşin adlı polifenolün yeni kan damarlarının oluşumunu engelleyebileceğini göstermektedir. Bazı bilim adamları urları erken evrelerinde besinden yoksun bırakan bu tür bir engellemenin kanserin önlenmesinde etkili olabileceğini ifade etmişlerdir.

·Kateşinin kanserli dokuların gelişiminde ve büyümesinde etkin işlevi olan ürokinaz enzimini tuttuğu ifade ediliyor. Ürokinaz insan ve birçok memelinin idrarında bulunan, fibrini eritici etkiye sahip bir enzim.

·Araştırmacılar kateşinin, epigallocathechin – 3 gallate olarak bilinen biçiminin, insandaki kanser türlerinde yaygın olarak görülen ürokinazı etkisizleştirici şekilde tepkime gösterdiğini tespit etmişlerdir. Fareler üzerinde yapılan deneyler, ürokinazı tutan kateşin etkinliğinin, deney hayvanlarındaki tümörleri küçülttüğünü, hatta tamamıyla yok edebildiğini göstermiştir.

·Kyushu Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan araştırmada EGCG maddesinin kanser hücrelerinin yüzeyindeki bölgelere yapışıp kenetleyerek etkisiz hale getirdiği tespit edilmiştir. Araştırmacılar EGCG’nin, kanser hücrelerinin üzerinde laminin denilen ve tümörün yayılmasını sağlayan alıcıları bulunması halinde etki gösterdiğini belirtmişlerdir.

· Epigallocatechin-3-gallate’yle (EGCG) ilgili deneyler, lösemik hücrelerde apoptoza yol açan vasküler endotelyal büyüme faktörünü modüle ettiğini ve kronik lenfositik lösemili hastalara olumlu etki sağladığını göstermektedir. Mayo Clinic, yeşil çay ekstresi alan erken evre kronik lenfositik lösemisi olanların, genişlemiş lenf düğümlerinde bir azalma olduğunu belirtmektedir. Kan testleri ayrıca yeşil çay ekstresinin kanserli hücreleri öldürebildiğini gösterdi. 2012’de bir Amerikan çalışmasında, kronik lenfositik lösemi adı verilen bir tip lösemili 42 hastaya polifenon E adlı yeşil bir çay ekstresi verildi. Araştırmacılar, hastaların üçte birinde lösemik hücrelerin azaldığını ve lenf düğümlerinin küçüldüğünü saptamışlardır.

· Bir çalışmada çayın artan kanser riskinin bir belirleyicisi olabilecek oksidatif DNA hasarının bir biyobelirleyicisi olan 8-OHdG’in idrar düzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Akciğer kanserli hastalarda idrar 8-OHdG seviyeleri kontrol grubuna göre daha yüksektir. Bir çalışmada, 133 ağır sigara kullanıcısı gruplara ayrılarak 4 ay süresince günde 4 bardak kafeinsiz yeşil çay veya kafeinsiz siyah çay ya da su içti. Yeşil çay tüketenlerin, 8-OHdG’nin idrar düzeylerinde% 31’lik bir azalma tesbit edildi; siyah çay içenlerin idrar 8-OHdG seviyelerinde ise değişiklik olmadı.

· Siklophosmamid, lenfoma ve lösemi gibi kanserlerin tedavisinde kullanılan fakat erkeklerde infertiliteye sebep olduğu bilinen bir ilaçtır. “Toxicology Reports” tarafından yapılan bir deneye göre, yeşil çay Siklophosmamid’in neden olduğu infertiliteyi önlemeye yardımcı olabilir. Bilim adamları, tedaviden önceki 2 hafta süresince yeşil çay verilen farelerde infertilitenin daha düşük olduğunu tesbit etmişlerdir.

· Yeşil çay özü diyabet oluşumunun engellenmesine yardımcı olur ve bir kez oluştuktan sonra ilerlemesini yavaşlatır.  Bir çalışmada, araştırmacılar diyabet olmaları için  üzerlerinde genetik mühendisliği uygulanmış fareleri yeşil çay özü ile beslediler. Yeşil çay hülasası ile takviyeli diyet uygulanan fareler beklenen sürede  diyabeti geliştirmedi.

· Kateşin (yeşil çay hülasasındaki aktif madde), viral hepatit tedavisinde yardımcı olabilir. Bir çalışma yeşil çay içen kişilerin karaciğer rahatsızlığı geliştirme olasılığının içmeyen kişilerinkinden daha az olduğunu bulmuştur.

· Fransa’da yapılan ve sonuçları Plos One adlı dergide yayınlanan araştırma, yeşil çayın Down sendromlu farelerdeki nörolojik belirtileri ortadan kaldırdığını göstermiştir. Araştırmacılar, 21. kromozom tarafından kodlanan ender enzimlerden biri olan Dyrk1A’nın faaliyetini azaltmak için Down sendromlu farelere yeşil çay vermişler ve anne karnından itibaren her gün yeşil çay verilen farelerde, tüm nörolojik belirtilerin ortadan kalktığı gözlenmiştir.

· Yeşilçaydan üretilen kremler akne tedavisi içinde kullanılmaktadır. Yeşil çayın cilt üzerine olumlu etkileri vardır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu olmasından dolayı bir çok kozmetik üründe yeşil çay kullanılmaktadır.

·  Yeşil çayın kalori yakımını hızlandırarak kilo vermede yardımcı olması bir diğer yeşil çay faydası olarak belirtilebilir.

Yeşil Çayın Zararları Var mı?

Yeşil çayın içinde kafein olmasından dolayı çok içilmesi uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

Pıhtılaşma sorunu olanların doktora danışarak kullanmaları önerilir.

Yeşil çay folik asitin yararlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden hamilelerin kullanmaması gerektiğini belirten uyarılar vardır. Yine emziren kadınlar, içeriğindeki kafeinden dolayı yeşil çayı fazla tüketirlerse bebeğin uyku düzeni olumsuz etkilenir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yaklaşık 80 derece sıcak suda 3-4 dk demlendikten sonra şekersiz olarak içilmesi tavsiye edilir.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır?

Çay ya da tablet olarak kullanılabilir. Günde 3 fincan yeşilçay 200-300 mg kateşin içerir. Ancak içilen çaydaki kateşin oranı çayın kalitesine, demleme süresine ve tekniğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

%80 çay polifenolleri ve %50 epigallokateşin gallat taşıyan standardize tablet ya da kapsüllerin günde 3 defa 100-150 mg dozlarda kullanımı öneriliyor.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Yeşil Çay Faydaları” üzerine 30 yorum

  1. Yeşil çay 🍵 terletiyor kilo verdirir diye normal çay 🍵 gibi biraz fazla içtim. Tansiyonum 17 ye fırladı.Acillik oldum. Burunda kanamalar başladı. Şunu anladım ki yeşil çay 🍵 çok etkili bir içecek fazla tüketmek hayati zararlar oluşturabilir. Bence düzenli içilmemesi gereken bir içecek. En fazla Sabah bir çay 🍵 bardağı, Akşam bir çay 🍵 bardağı o kadar…Azaltınca yaşadığım problemler hemen kesildi. Risk grubuna giren rahatsızlıkları olanlar mutlaka doktoruna danışın..Tavsiyem, Yeşil çayı çay 🍵 gibi algılamayın ilaç 💊 olarak algılayın. Bu arada yaşım 58

  2. Arkadaşlar ben de 1 haftadır %10 kırmızı reshi mantarlı yeşil çayı içiyorum. Herkese tavsiye ederim. Tadı da mükemmel. İdrarıda bembeyaz yapıyor yanındada 2 litre kadar da su içiyorum ama

  3. yeşil çay içtim idrardan sonra kan geldi bıraktım. 2 kez denedim. bana uygun değil

  4. Önemli bir konu olduğu için yazma ihtiyacı duydum.insanda sigara 3 şekilde bağımlı yapıyor 1.nikotin 2.parmak yani el alışkanlığı 3.dudak alışkanlığı dır.sigara gibi ihtiyaç anında elinize çubuk tarçın alın.sigara içer gibi yapın.faydası olur.nikotin bağımlılığı için kesinlikle 3 gün irade.yardımcı olarak sakız veya bant olabilir.ben 2 paket sigara yı resmen yiyen biri olarak bu şekilde bıraktım 4 sene oldu şükür.sizede kolay gelsin.birde sonunda kulluk gibi değil de sütlaç gibi kokuyorsunuz.en iyiside bu 🙂

  5. ben..suan..denedim..begendim..kivi..gibi..geldi..bana:D…bakalim..bu..arada..13..me..girdim:D

  6. Slm bende bugun dogal katkisiz yesil cay aldim bende kilo aldigim icin baslamisdim ama diger faydalarini okudum.
    Icmesi berbat ama faydasi varmis deger sanirim

  7. Bende bugün başladım içmeye yukarıdaki yorumları okudum etkilerinden memnun kalan arkadaşlar güzel yorumlarda bulunmuşlar ilk YEŞİL ÇAYIMI biraz önce içtim umarım zayıflatma dışında diğer bütün güzel etkilerini görürüm bir ay boyunca düzenli içicem bakalım neler olucak☺️

  8. Bende bugün içmeye başladım artı sigarayı bırakan arkadaşlar nasıl bıraktınız neyi tavsiye edersiniz

Yorum yapın

css.php