wordpress counter

Balık Yağı Kullanımı

Fish oilBalık yağı kullanımı son yıllarda giderek artan ve ilgi gören bir beslenme desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Balık yağıyla ilgili çok sayıda araştırmalar yapılmış ve balık yağının faydaları üzerine önemli tespitler elde edilmiştir. Kalp hastalıklarından depresyona kadar birçok hastalıkta balık yağının yararları daha fazla bir şekilde gündeme gelmektedir. Balık yağın faydaları içerdiği omega 3 yağ asidinden kaynaklanmaktadır. Balık yağının içinde EPA ve DHA adı verilen Omega-3 yağ asitleri vardır.

Balık yağı çeşitleri: Balık yağı 2 çeşittir.

1-Fish body oil: Balığın gövdesinden elde edilen balık yağı.
2-Cod liver oil: Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağı.

Her ikisinde de omega 3 bulunur. Cod liver oil A ve D vitamini bakımından da zengindir.

Balık Yağı Faydaları

• Balık yağı denilince ilk akla gelen kalp damar hastalıklarına olan olumlu katkılarıdır. Balık yağının içinde bulunan omega 3 yağ asitleri kalbi korur, kanı inceltici, kolesterolü düşürücü ve kalp ritmini düzenleyici etkisi balık yağı yararları arasında en fazla bilinenlerdir.

• Omega 3 yağ asidinin beynin yaşlanma sürecini azaltıcı etkisinin olduğu ve de Alzheimere karşı koruyucu özellik taşıdığı belirtilmiştir.

• Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil eder. Yeterli omega 3 yoksa depresyon, bipoler bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara yol açar.

Çocuklarda balık yağı kullanımı: Omega 3 ün çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği ve öğrenme kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir.

• Hiperaktivite görülen çocuklarda, omega 3 bu sorunun giderilmesinde önemli katkılar sağladığı tıp adamlarının dile getirdiği bir tespittir.

• Diyabetin neden olduğu hasarları önleyici etkisi bir diğer balık yağı faydaları arasında yer alır . Yaşlılıkta görülen göz bozukluğu (maküler dejenerasyonu) görülme oranını azaltır.

• Omega 3 kansere karşı koruyucu ve önleyici nitelik taşıdığı yapılan çalışmalarda ifade edilmiştir.

• Balık yağının faydaları arasında romatizmal artritte görülen eklem şişliği ve ağrı gibi şikayetleri hafifletme etkisi de bulunmaktadır.

Gebelikte balık yağı kullanımı: Vitamin mineral takviyelerin yanında omega 3 kullanımı da hamile bayanlara tavsiye edilmektedir. Hamilelikte balık yağı kullanımı gebeliğin son üç ayında ve de doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin kullanması için önerilmektedir. Gebeliğin son aylarında anneden bebeğe fazla oranda omega 3 geçer. Balık yağının bebeklerin merkezi sinir sistemine ve bedensel gelişimine olumlu katkı bulunduğu dile getirilen bir tespittir.

Uyarı:
1-Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. Çünkü bu balık yağı çeşidinin içinde (retinol) A vitamini yüksek oranda bulunur ve de A vitamini vücutta depo edilen bir vitamin olması sebebiyle yüksek dozları anne karnındaki bebeğe zarar verir. Hamileler Balığın gövdesinden üretilen ve A vitamini içermeyen balık yağı çeşidini kullanmalıdır.

2-Balık yağının yararlarından faydalanmak için civa kurşun ve diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı kullanmak gerekir.

Kullandığınız balık yağının bu tür zararlı maddeler içermediğinden emin olmalısınız. Kalitesinden emin olmadığınız balık yağı takviyesini kullanmayınız. Aynı risk besin olarak tüketilen balıklarda da olabileceği için aynı uyarı bunun içinde geçerlidir. Bu tür maddeler beyin gelişimine zarar verir.

Her balıkta omega 3 bulunmaz. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalye, alabalık omega 3 içeren balıklardır. Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar da omega 3 yağ asitleri daha fazladır. Balıklar bu maddeyi planktonlardan üretirler.

Diğer omega 3 kaynakları ceviz, semizotu, keten tohumudur.

Balık Yağı Takviyesi Nasıl Seçilmelidir?

Besin uzmanlarının omega 3 ihtiyacınızı balıktan karşılamanıza nazaran balık yağı takviyesi almanızı önermelerinin bir nedeni balıkta bulunan yüksek düzeyde cıva ve diğer tehlikeli kimyasallardır. Maalesef, aynı toksik düzeyler de kirleticiler bazı balık yağlarında ve balık yağı takviyelerinde bulunabilirler.

Balık yağından gerçek anlamda sağlığa yarar elde etmek için cıva, kurşun veya diğer ağır metaller ile kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede balık yağı ile yapılmış bir balık yağı desteği seçmek önemlidir. Buna ilaveten, balık yağı toplanıldıktan sonra da şayet nakledilmişse veya şişe ile balık arasında başka şekilde işleme tabi tutulmuşsa kirletilmiş olabilir. Süreç de ne kadar az el devreye girerse, kirletilme ihtimali o kadar azdır.

Farmasötik Kalite Balık Yağı Neden Seçilmelidir?

• Araştırmalar balık yağı takviyelerinin başlıca sağlık için yararlarının docosahexaenoic asit (DHA) ve eicosapentaeonic asitten (EPA) kaynaklandığını belirlemiştir. Bedeniniz fiilen balık yağının faydalarını kullanmaya başlamadan önce, DHA ve EPA ‘yı çıkarmak için balık yağını bileşenleri olan esterlere ayırması gerekmektedir.

• Piyasadaki balık yağı takviyelerinin birçoğu, doğal olarak yüksek düzeylerde DHA içeren bir balık yağı desteğine nazaran daha az etkili kılan çok düşük düzeyde DHA içermektedirler.

• Omega 3 ‘ün sağlığa olan yararları tartışılmazdır, fakat balık yağındaki bütün omega 3 bedeninizin kullanımına hazır durumda değildir. Farmasötik sınıf balık yağı her türlü kirleticiden arınmıştır ve vücudunuz için yüksek omega 3 kaynağı sağlamak için rafine edilmiştir.

Balık yağı kullanımı: Günde 1-3 gr tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda daha fazla miktarda da kullanılmaktadır.

Kan sulandırıcı sentetik ilaç kullananlar doktora danışmadan balık yağı takviyelerini kullanmamalıdır.

Ameliyat olacak kişiler ameliyattan önce balık yağı kullanımını kesmelidir.

Zararlı PCB’ler-kanserojen kimyasallar- ve cıvaya maruz kalmayan balıklardan elde edilen balık yağı takviyeleri kullanılmalıdır.

Balık yağı takviyeleri balık yağı kapsülü ve balık yağı şurubu olarak satılmaktadır.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. aleyna dedi ki:

  balık yağını sevemiyorum ki napcam?

 2. gül dedi ki:

  ben 15 yaşındayım 52 kiloyum 1.58 boyundayım boyumun uzaması için herşeyi yaptım sadece balık yağı kullanmadım balık yağının faydası olur mu gerçekten merak ediyorum kilo aldırır mı neyse kullandıktan sonra görücem boyumun uzayıp uzamadığını umarım uzar boyum:(

 3. naz dedi ki:

  takmışşsın boya bisde kiloaya ama aldım kilo oda bir kilo:)49 dum 50 oldum 3 ay sonra yukarıda yasmıştım hapdan sonra

 4. naz dedi ki:

  bakalım alabilecekmiyim onu merak ediorum

 5. emel dedi ki:

  arkadaşlar besin değerlerinin enerjilerini yükseltin sütlaç örneğin cevizli yiyin her öğünde en az muhakkak 2 dilim ekmek yiyin protein almayı ve haftada birgün kırmızı et yemeyi ihmal etmeyin şerbetli değil sütlü tatlıları tercih edin kahvaltı günün en önemli öğünü sakın atlamayın balık yağına gelince dengeli beslenirseniz yardımcı takviye olarak tavsiye edebilirim
  iştah konusuna yada kilo aldırırmı konusuna gelincede işte onun cevabıda şu her insanın metabolizması vücut değerlerinde eksik olan elementler farklıdır
  kimine balık yağı kilo aldırırken kimine aldırmayabilir
  bu durumda bi diyetisyene gidip ölçüm yaptırmanız gerekebilir kimyasal yolla aldığınız kilolar beklenmedik bi sonuç verebilir mesela istediğinizden daha çok kilo alabilir ve hatta bu kiloları almakta zorlandığınız gibi vermektedede zorlanabilirsiniz bu nedenle besin değerlerinii enerjilerini yükseltin 3 beyaz un tuz şeker size bunları tüketmenizi tavsiye ederim dışardan vitamin takviyeside alabilirsiniz mesela supradyn ergenlik döneminde boy uzaması gayet normal balık yağı kemik gelişimine takviye sağlar iştah açıcı bi özelliğede sahip olabilir kimi kişilerde ama herkeste değil bu durumda psikolojik destek almak gerekir iştahsızlıkla ilgili duymuş olabilirsiniz belki anoreksia yada bulumia olarak ikiye ayrılır vücüt kendi isteğiyle yemeyi reddeder yani bazı mankenlerin yemek yedikten sonra kusmak istemeleri gibi bir diğeride istemdışı olan bi iştahsızlık yemek istesende yiyiyemezsin tabi o zaman tıbbi bi destek almak şart evet çocuklar ben bilgilerimi sizinle paylaştım umarım istediğiniz kiloya ve boya sahip olursunuz bol şans

 6. emel dedi ki:

  bu arada zayıfsanız ama agresif bi yapınız varsa herşeye alınıosanız takıntılarınız varsa simetri titizlik kompleks gibi sorununuz mesela tamamen psikolojik bunu önemsiz bi ayrıntı olarak görmeyyin uz. dr. tarafından verilen ilaçlar sinir sisteminize iyi geldiği gibi kiloda aldırır anti depresan ilaçların yan etkileride kilo aldırmaktır zaten neyse arkadaşlar siz yinede düzenli beslenin tabi takıntısı olmayan arkadaşlara sesleniorum aynı zamanda balık yağı ve dışardan vitamin almayı ihmal etmeyin ve çabuk pes etmeyin moralinizi nekadar yüksek tutarsanız yaşam kalitenizide okadar artırırsınız
  ben kimmiyim beende bir kilo zedeydim
  insan kendi kendinin doktoru olmalı
  vazgeçmeyin kolay gelsin arkadaşlar

 7. kübra dedi ki:

  arkadaşlar ben 1.5 yıldır kullanıyorum balık yağını boyum 156 idi şimdi 160 oldu kilomu sorarsınız aşırı dozda almadım sadece 4.5 kilo falan aldım ama uzyan boyum la kamufile ediyorum bu arada yaşımda 17 oldu . herkezde aynı etkiyi göstermeyebilir ama gerçekten denemeniz gerekioo…

 8. naz dedi ki:

  ya ne zman alıcaz biz kilo ya çok istemirorum 55 olsam yeter:(keçi boynuzu pekmesi kilo aldırıomuş bide onu denicem bakalım alıckamııym:)

 9. berçen dedi ki:

  kilo almak istiyorum allah aşkına biri şu balık yağının yararlı olup olmadığını kesince belirtsin.balya adında bir balıö yağı habı aldım ne diyosunuz hala kullanmadım?????YARDIMMMMMMMMMMMMMMMMMM…

 10. cntrk dedi ki:

  arkadaşlar bn bu konuda sıze hemen soylıyım balık yağı kolesturolu dusurur kılo aldırmaz ama bıraz ıstah acabılır sız kendinizi tutarsanız bişey olmaz ayrıca kolestirolü düşürür ve boy uzamasına ve zihinsel gelişime yardımcı olur

 11. aydın dedi ki:

  ben kolesterol hapı kullanıyorum balık yağı kullanırsam ban yan etkisi olurmu ayrıca ben de kilo problemi var buna bağlı olarakda karaciğerimde aşırı yağlanma var kısacası ben balık yağı kullanırsam yan etkisi olurmu.

 12. yakup dedi ki:

  semacıım sana internetten iran iksiri adında bir ürün var fiyatı 60 tl civarında kesin kilo aldırıyor.birde dağ inciri ve anasonu birlikte tok karnına yiyebilirsin

 13. SERAP dedi ki:

  kızım 3,5 yaşında ona balık yağınıdan oluşan kapsüllerden verebilirmim

 14. arzu paker dedi ki:

  ben kızıma balık yağı kullanıyorum kış aylarında 1 tatlı kaşığı sabahları . fakat araştırmalarıma göre farmasotik balık yağı kullanmak gerekiyormuş biz aldığımız ürünün farmasotik olduğunu nasıl anlayabiliriz. önereceğiniz bir marka varmı.

  Teşekkürler.

 15. ibrahim dedi ki:

  ya benim boyum kısa balık yagı boy uzatırmı acaba yardım edin

 16. Uğur dedi ki:

  Arkadaşlar benim boyumda 163 19 yaşındayım benim bir arkadaşım var aynı yaşta burda 3 sene öncesine kadar vucudu benden kotu boyu benden kısaydı şimdi benim tepemden bakıyor cocuk.Sordum arkadaşa sen benden kotuydun 3 sene öncesine kadar nasıl boyle oldun sen dedim bana balık yağı ye dedi.Şimdi bende balık yağı alcam inş.faydası olur.Farkındaysanız yorum yapan arkadaşlardan bazıları da uzun süreli kullanmış ve faydasnı görmüş bug gibi şeyleri uzun süreli kullanmada fayda var..

 17. funda dedi ki:

  ya 18 yasındaym boy uzamada etkısı olurmu???cvp lütfenn ben

 18. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar balık yağı kullanımı boy uzatır mı diye çok soruluyor ben de kullandım 2-3 ay ve 3-4 cm uzadım enine de gelişmemi sağladı devam edeceğim kullanmaya herkse de öneririm

 19. ahmet dedi ki:

  sperm geliştirmede balık yağının faydaları nelerdir.bunu kullanmamızı önerdiler veya ne tavsiye edersiniz..

 20. esra dedi ki:

  paki bu balık yagı hapını ne zamana kadar kullanmamız lazım ve kac yasından sonra boy uzamaya devam ettırır

Paylaş

*

css.php