Aft Nasıl Geçer ve Aft Tedavisi Nasıl Olur?

Aft Tedavisi. Aft Nasıl Geçer? Aft Nedir? Dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeyel ülserler olan aft, genellikle tek olarak ortaya çıksa da aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir. Bu yaralar bazen çok büyük ve çok ağrılı olabilir. Minör aft, major aft  ve herpetiform aft olarak üç çeşittir.

Yaraların, çıkacağı bölgede bir iki gün öncesinden kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Ardından ortası beyaz, etrafı kırmızı, 2-3 milim çapında hafif çukur bir yara haline gelir ve oldukça çok acı verir. Özellikle yanakların iç bölgelerinde, dil ve dudakların altında oluşan aftlar, ağrıya neden olduğundan yemek yemeyi zorlaştırır.

Aft Bulaşıcı mıdır?

Aft bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Bakteri veya virüsten kaynaklanmadığı için lokal yayılımı ya da başkasına bulaşma gibi bir durum olmaz.

Aft Kaç Günde Geçer?

Stresten ya da ağız içindeki tahrişten kaynaklanan yaralar, bir haftada kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak sık tekrarlayan ve boyutu 1 cm civarında olan aftlar, behçet hastalığının işareti olabilir.

2 hafta içinde geçmeyen ve genellikle hep aynı yerlerde görülen yaraların, ağız içi kanseri olasılığı da göz önünde bulundurularak tıbbi inceleme yapılmasında fayda vardır.

Aft Neden Olur? Aft Neden Çıkar?

• Aftlar, diş etleri, yanaklar ve dudakların iç taraflarında oluşur. Aftöz ülserler olarak da bilinen lezyonlar ağrılıdır ve geçici olarak yeme-içmeye engel oluşturur. Bu yaralar, herpes simpleks virüsü ya da oral uçuklar ile bağlantılı değildir.

• Stres, asitli besinler, yetersiz yapılan ağız ve diş temizliği, sigara kullanımı, tütün çiğneme, inflamatuar bağırsak hastalıkları, folik asit ve b12 vitamin eksikliği afta yol açabilir.

• Diş, yanak, dudak bölgesindeki travmalar ve sert fırçalar afta sebep olabilir.

• Diş macunlarının içeriğinde yer alan sodyum lauryl sülfat adlı madde ağız içinde hücreleri tahriş ederek yaralara neden olabilir.

• ACE inhibitörleri, romatizma ilaçları ve kalsiyum kanal blokerleri afta yol açabilir.

• Bazı Araştırmalar C vitamini içeren besinlerin aft oluşumuna yol açabileceğini göstermiştir.

• Aft oluşumunun bağışıklık sistemi sorunları ile de bağlantısı vardır ve ağızdaki bir yaralanma ya da diş tedavisi sonrası da tetiklenebilir.

• Aftlar bazen Behçet hastalığı gibi sistemik bir hastalığın belirtisi de olabilir. Behçet hastalığı ağızda tekrarlayan aftlar, cinsel organlar ve çevresinde yaralar, gözde, damarlarda ve eklemlerde iltihaplanma ve kanda aşırı pıhtılaşma gibi belirtiler gösterir. Ağız yaraları diğer belirtilerden önce tek başına görülebilir. Yaraların ortası kirli beyaz, etrafı kızarık ve ağrılıdır. Tedavisi olmayan behçet hastalığı ilerlediğinde körlük, felç, menenjit, bunama, damar iltihapları ve ölümcül beyin kanamalarına yol açabilir.

• Genetik ve belirli otoimmün durumlar yüzünden, belirli insanların aft geliştirmeye yatkın olduğuna inanılmaktadır. Beslenme eksiklikleri, özellikle B12, çinko, folat ve demir eksikliğinin aftın oluşmasına katkı sağladığı düşünülmektedir.

Aft Tedavisi – Ağız Yarası Nasıl Geçer?

• Tedavi altta yatan sebebin giderilmesiyle olur. Vitamin eksikliği olan kişilerde vitamin alımı, gıda alerjisinden kaynaklanan aftlarda ise o besinlerden uzak durulması gerekir.

• Yara oluşumundan sonra, daha da büyümesini önlemek için asitli içecekler, çok ekşi ve acı gıdaların tüketiminden kaçınmak önemlidir. Semptomları, tekrarları ve yaraların ağızda kalma süresini azaltmaya yönelik kortizon, antibiyotik, antiseptik veya anestezik içeren gargara, jel ve spreyler kullanılabilir.

• Yara bölgesine su ve karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem sürülebilir. Oksijenli suya batırılmış pamukla da yara temizlenebilir. Yarım bardak suya yarım kaşık tuz eklenerek elde edilen solüsyonla günde üç defa gargara yapılabilir. Aftların açılması durumunda ağızda bulunabilecek bakteriler bu aftların enfekte olmasına neden olabileceği için bu dönemde tuzlu, baharatlı, asitli besinlerden uzak durulması gerekir.

Aft İlacı

2% hydrogen peroxide solusyonuna batırılan pamukla aft bölgesi temizlenebilir. Xylocaine solusyonu yemeklerden önce aft bölgesine sürülebilir. Gly-oxide ve Apthera gibi ağız içi ilaçlar aft üzerine uygulanabilir. Betamethasone syrup ile yapılan gargara aftın büyümesini engeller ve ağrıyı azaltıcı etki gösterir.

İçeriğinde benzokain, amlexanox ve fluocinonide bulunan, reçeteli ve reçetesiz satılan güçlü kremler ağrıyı giderebilir. Bu kremler, eğer aft oluşumunun hemen sonrasında kullanılır ise, iyileşme sürecini de hızlandırırlar. Fluocinonide jeli, ciddi aft vakalarını tedavi etmek için kullanılır. Reçeteli olarak satılan jel, enflamasyonu azaltarak aftın oluşturduğu rahatsızlığı giderir.

Orabase, triamcinolone acetonide (Orabase içerisindeki kenalog), amlexanox (Aphthasol) ve fluocinonide (Lidex) acının azalmasına yardım eder ve aft oluştuğunda hemen uygulanmaya başlanırsa iyileşme sürecini hızlandırır.” Debacterol da, aft sorununda kullanılan bir harici kremdir.

Afta Ne İyi Gelir?

Düşük B vitamini düzeyleri aft oluşumunun çoğalma oranları ile ilgili olduğundan, B6, B12 ve folat içeren B kompleks vitamini takviyeleri, bu ülserlerin oluşumunu azaltabilir.

Belli B vitaminleri eksikliği, ağız yaralarını hızlandırabilir ve ya ağız içi ve kenarlarında cilt tahrişine sebebiyet verebilir. Sürekli tekrarlayan aft sorunu yaşayan bazı kişilerde, kobalamin de denen B12 vitamini eksikliği tespit edilmiştir. “The Journal of the American Board of Family Medicine” bülteninin 2009 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, tekrarlayan aftları önlemekte, günde 1.000 mikrogram B12 vitamini dozu, basit, etkili ve düşük riskli bir tedavidir. Klinik araştırmacılar, sürekli aft sorunu yaşayan insanlara önerilecek tedaviler arasında, B12 takviyelerinin düşük maliyetli bir tedavi stratejisi olduğuna karar vermişlerdir.

Folat da denen folik asit ya da B3 vitamini, yara iyileşmelerinde büyük rol oynadığından, aft tedavisinde önemli bir yer kaplar.

Vücutta lisin eksikliği, aft oluşumunu tetikleyeceğinden, dengeli bir lisin ve arginin diyetini korumak önem taşımaktadır.

Ekinezya bitkisi iltihabı azaltır ve aktif aft oluşumunu engeller. Dr. Linda B White ve Steven Foster, acıyı dindirmek için seyreltilmiş ekinezya tentürü ile gargara yapılmasını önermektedir.

Siyah çayın içeriğinde bulunan tanen, aft yaralarına bağlı acıya yararlı sonuçlar sunabilir. 60 saniye boyunca ıslak çay poşetinin yaraların üzerine uygulanması  olumlu etki sağlayabilir.

Eğer ağızdaki aft, şiddetli bir iltihaplanmaya sebebiyet vererek yanak ve çenede ağrı oluşturduysa, semptomları tedavi etmek için soğuk kompres uygulamak uygundur. Soğuk kompres için bir torbaya buz koyup havluya sararak uygulamaya gidilir.

Kabartma tozunun asidik olmayan içerikleri de aft acısını gidermeye yarar. Bir çay kaşığı kabartma tozunun eritildiği yarım bardak ılık su ile gargara yapmak çok etkilidir. Kabartma tozunu yutmak tavsiye edilmez; kabartma tozunu sindirmek aft tedavisinde yardımcı değildir ve vücudun tuz ve mineral dengesini negatif yönde etkileyebilir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. aybüke says

  ya benim ağzımda çıktı dediğiniz şeyleri yaptım örneğin tuzlu su ama geçmedi :(

 2. labtek58 says

  kendılıgınden gecıyor ılaclar ıse yaramıyor bence

 3. NURŞAH says

  benim aftım vardı çok büyüktü doktora gittim tanflex sprey oral sülüsyon geçti çok şükür

 4. 2,5 yıl sonra gelen şifa says

  AFT ile sigarayı bırakınca tanıştım. Aralıksız 2,5 yıl boyunca aft problemiyle yaşamak zorunda kaldım.
  geçenlerde yine umutsuz bir şekilde internette aft tedavisi ile ilgili bilgi ararken bir yorumla karşılaştım.
  Aft oluşumunu diş macunlarında bulunan bir kimyasal olan SLS maddesi tetikleyebiliyormuş. Kısa bir araştırmadan sonra bazı bitkisel diş macunlarında ve sensodiyn marka diş macunlarında bu madde kullanılmadığını öğrendim. Bunun üzerine hemen diş macunumu değiştirdim ve o gün bu gündür aft ile karşılaşmadım.

 5. ertuğrul says

  benim agzımda cok sayıda cıkar tek iyi gelen ilaç kenacort adlı krem ancak bununla çare bulabildim..

 6. suhey says

  evet katılıyorum arkadasıma kenekort harıka bir ilac surup gece yatıyorsunuz sabaha agrı kalmıyor bi gun daha surun geciyor.bendede cok cıkıyor spreyler felan fasa fiso tek cosum bu.gecmıs olsun herkese

 7. mehmet says

  merhaba 37 yaşındayım;bu yaşıma kadar aft çıkardım ama bu sefer küçük dilimde ve bademciklerin üzerinde çıktı.yutkununca bile acıyor yemek yiyemiyorum doktora gittim demir eksikliği çıktı.ama ağrım çok fazla herkese geçmiş olsun ALLAH dermansız dert vermesin

 8. hasan aksoy says

  arkadaşlar dertdaşlarım bu aft denilen illet için doktorlara muayene oldum hiç biri netçozüm soylemedi haliyle biz 15yıldır buaftlarla mucadeleye devam ediyoruzderdin büyğüklüğünü anlatmama gerek yok zaten siz biliyorsunuz allah aşkına bir çaresini bulanınız duyanınız yokmu banada bır yardım eli uzatınben o eli sonsuzadeköoeyim şimdiden şifalı cevaplar bekliyoooooommmmmmmm

 9. birol zerik says

  sn.hasan bey kardeşim aft sorunundan bende çok çektim. Benim ki sigarayı bırakmamla başladı. yaklaşık 3,5 yıl uğraştım daha sonra Arı ‘ lardan elde edilen yüzyılın mucizesi olarak da adlandırılan Arı yan ürünü olarak bilinen propolis ile tanıştım. Propolis kullanımıyla bu dertten kurtuldum diyebilirim. Size de tavsiyem doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın ama birde benim kullandığım propolis extratını kullanın derim. sağlıklı günler dileğiyle. Bu konu ile okuduğum bir yazının web adresini de sizinle paylaşmak isterim. okumanızı tavsiye ederim. .hakaynasi.com/nazan_basogul,35/…asrin_ilaci…/hakaynasi.asp…

 10. Dilimin kökünde çıktı says

  Benimde iki seferdir boğazımda bu yaradan oluşuyor, yutkunmak yemek yemek su içmek bir işkence.. Hatta konuşurken bile ağrıyor ve yara daha da büyüyor.. Vitamin ilaçları ile atlatıyorum bende. Folbiol zinco ve c vitamini kullanıyorum.. Gargara ve antibiyotik de.. On beş yirmi gün sürüyor..

 11. deniz kaya says

  Aft tan ben de cok şikayetçiydim.Doktorum bağişiklik sistemi güçlendirici olan imuneks adli ilaci önerdi.herkes grip oldugunda falan kullanır.İçerigi dogal.Ekmek mayasi varmiş içinde.Ama kullanimini değişik tarif etti.ilacin kapsülünü açip tozunu ağizdaki yaraya sürmem gerekiyormuş.bende tozu yaraya sürüp hatta parmağimla damak,dil ve dişlere de yedirdim ve yuttum.Sabah akşam di sanırım.Çok kısa sürede yok oldular.Her cıktığinda tekrar sürdüm falan derken kutu bitmeden(40 tane falan var içinde) yok oldular. 1,5 senedir cok rahatim.Bir daha çikarsa bile en azindan ne yapacagimi biliyorum.Gerçi o dönemde ve şimdi de ceviz ,findik ve havuc elma portakalli meyve suyu da tüketiyordum ama olsun.Kurtuldum en azindan.Siz de araştırın ve deneyin.Hayirli şifalar

 12. Kerem satak says

  HERKESE COKKK GECMİS OLSUN ARKADASLAR
  BU AFT DENEN DERDİN CARESİ VAR
  ALLAH DERMANSIZ DERT VERMESİN İNSAALLAH
  ÇARE ŞU; yatmadan hemen once 3 adet zeytin yapragını alıyorsunuz
  Agziniza atip ciyniyorsunuz. Kötü aci bir tadı var. Buna dayaniyorsunuz,)
  Cignerken yapragin aci suyu tukurukle birleserek agziniza doldugunda bununtukurun fakat yaprak posasi agzinizda kalsin. İi cignenmis bu posayi dilinizle AFT in uzerine getirerek uyuyun
  Sabah kalktiginizda yaprak posasini tukurun
  Eger aft cok buyuk degilse sabah kalktiginizda insaallah gecmis olacaktir
  Cok siddetli bir aft ise zaten ertesi gun gecer
  Cok fazla aft sikintisi ceken biri olarak binlerce kez istisnasiz ise yaradi
  Zaten iyi uygularsaniz cok sasiracaksiniz ,)
  chester_rmzn@hotmail.com mail adresim bu
  Problem olursa yazin bana kuzularim
  Allah sifa versin herkese

 13. mustafa says

  arkadaşaım sen manyakmısın böle bişe tavsiye edilirmi millete ağzında yapak posasıyla uyu denirmi.AFT öldürmüyo ama senin milleti boğarak öldürmeye niyetin var galiba

 14. İBRAHİM says

  ARKADAŞLAR İLK ÖNCE KENDİMDEN BAHSEDEYİM BEN 12 YILDIR DİYALİZE GİRMEKTEYİM ÇOK AGRILAR ÇEKTİM ÇOK ACILAR ÇEKTİM AMA BU AFT IN ACISI DAHA BETERMİŞ ARKADAŞLAR DİYALİZDE OLDUMDAN DOLAYI ÇOK İGNE ÇOK İLAÇ İÇTİM FAYDASIZDI ANCAK 100 SSİ SERUMA REDOKSAN VİTAMIN İGNESİYLE DODEXS İGNEYİ KATIN SERUMLA BİRLİKTE YAPIN HEM ACIYI ALIYOR HEM AGRIYI KESİYOR ÇOK AGRI OLURSADA DİCLOMEJ İGNE VAR KALÇADAN BİR TANE YAPTIRIN BEN VİTAMİNDEN SONRA RAHATLADIM ALLAHIMA HAMDİ SENALAR OLSUN AKLIM YERİNE GELDİ HERKEŞE GEÇMİŞ OLSUN ŞİMDİDEN BEN ÇEKTİM İNŞALLAH KİMSELER ÇEKMEZ SAYGILAR MEYİL ADRESİM VAR YUKARIDA ULAŞMAK İSTEYENLERE

 15. yusuf says

  aktarlardan nöbet şekerini alın ve gün boyu ağzınızda nöbet şekeri emin

 16. mahsum says

  iyi günler;

  bende aft sorunu çekiyorum ve şu anda bi bitki deniyorum yaklaşık bi haftadır, kaynayan suya atıyorsun günde üç bardak içiyorsun aftları hafifletiyor bende yeni denemeye başladım ve sanki iş görüyor. benimle iletişime geçmek isteyenler mail atabilirler. yavuz1990_@hotmail.com

 17. Abdullah says

  Arkadaslar ben bu Aft Denilen şeyi 3 Haftadır cekiyorum benim dilidme cıktı ve 2.5 hafta sonra patladı ve çukur oldu hala acıyor sizce geçecegini gösteren bişeymi patlaması !

 18. ismet says

  ***2o li yaşların başında ağzımda çok aft çıkıyordu.ankara ya behçet hastanesine gidip kontrol yaptırdım.şükür bir şey çıkmadı.kontrole gitmenizde fayda var.ya da üniversitelerin dermotoloji bölümüne gidin test yapıyorlar.
  ***aft stresten vicudun yorgun düşmesinden üzüntüden çıkıyor.aynı zamanda dudak ve yanağını ısıran diş çektiren ve sigarayı bırakan kişilerde ortaya çıkıyor
  ***krem ve ilaçlar fayda etmiyor.
  ***eczanede imuneks adında satılan vicut direncini arttıran ilaçlar ağız yarası çıkmasını engelliyor.ancak aft önemli bir hastalığın habercisiyse hastalığın bilinmesine engel oluyor.

 19. RÜMEYSA says

  arkadaşlar benim ağızımde mutlaka her sene çıkıyor cıkıncada 1 tane değil 4-5 tane birden çıkıyor benimde kullandıgım bir sprey var anında geçırıyor herkeze tavsiye ederim.

 20. mustafa says

  Herkese merhabalar arkdaşlar İMUNEKS diye bir ilaç var bağııklık sistemini güçlendiriyor devlet ödemiyor ben kullanıyorum şimdi ALLAH şükür kurtuldum bende sürekli çıkıyordu,bunun yanında POLİVİT C adlı vitamin hapı nıda kullanın. günde 1 tane yeterli. 25TL eczanelerde reçetesiz de satıyorlar geçmiş olsun hepinize.

 21. doğancan says

  arkadaşlarım abilerim ben bu aftla tanısalı en az bi 5 yıl oldu ilk zamanlar önemsemedim dişlerime sürtüğü için dudağımda yara oluyo diye düşündüm sonra sonra yeme bile yiyemez oldum yemekten önce kolonyağı ile bölgeyi dağlamadan ymk bile yiyemiyodum. sonra babakla doktora gittik doktor rüzgar karayelden poyraza estiği için bile çıkr diyodu. bi eczaneden kenacort diye bi ilaç aldım valla yatmadan önce aftın olustuğu bölgeye sürün yapısıyo ztn o bi kaç güne tamamen geçiriyo tavsiye ederim..

 22. gamze says

  kenacort kremi bende kullandım yaraya yapıştığı için çok iyi geliyor

 23. gazi says

  Arkadaşlar aft problemi yaşıyorsanız 5+6 adet okaliptus yaprağını iki fincan suda kısık ateşte ısıtınız 5 dakika kaynadıktan sonra yaprakları alıp sogumaya bırakın sonra bu suyla ağzınızı gargara yapın çok iyi geldigini göreceksiniz özellikle aft yeni çıkarken yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız

 24. goncagül says

  kenacortu bende kullanıyorum geçiriyor ama tekrar başlıyor başka tedevisi varmı acaba?

 25. cemal says

  aftın üzerine sumak koyun yakıyor ama uyu3-5 dakikaya uyuşup acısı kesiliyor 1-1.5 güne de iyileşiyor

 26. hasan says

  Immuzinc ve Benexol kullanın hem olusan yaraların boyutları kuculuyor hemde zamanla seyrekleşiyor. Ama en az 1 hafta kullanım sonrasında sonuc alınıyor.

 27. Baycan says

  20 gundur dilimde aft denen illet war hersey kullandim kenacort gargara nafile gecmiyo sabah dr a gidecegim bu defa kawga etmezsem iyidir biktimmmmmmm bu aft dan :/

 28. ghgmk says

  3 aydır geçmio artık 1 çozumu olmalı insanın canı çok aciyor

 29. Dilek says

  Herkese gecmiş olsun. Sizinle önemli bir çözümü paylaşmak isterim. Esim yıllardır bu derdi çekiyor . Bir Dr arkadasımız esime “D” vitamini testi yaptırmasını söyledi. Eger dusukse “Devid-3 ” denen ilacı , ayda bir ampulu kırıp içmesini soyledi. iki ay devam edilecek. Ve “D” vitamini degerleri çok düşük çıktı. Bu ilacı aldı ve problemimiz çözüldü. Şimdi çok nadir çıkıyor ve çıksa da şiddetli değil, çabuk geçiyor. Çok kolay bir test…
  Dr arkadasımız aft çıkan hastalarında “D” vitamini eksikliğine çok sık rastlıyormuş. Bilgilerinize.

 30. AHMET says

  aynı illete sık sık yakalanan ve çok stresli biriyim çeşitli ilaçlar ve vitamin kullanma’ma rağmen bir türlü baş edemiyorum. En son duyduğum zeytin ağacının yeni filizlenen uç yapraklarını çiğneyip bir dakika yaraların üzerinde tuttuğum’da acının derhal kesildiğini iyileşmenin başladığını gördüm. denemeniz için aynı sıkıntıyı çekenler için paylaşmak istedim. Bilgilerinize ,

 31. Tayfun says

  Merhaba arkadaşlar,

  Aft tedavisi ile ilgili size söyleyeceklerimi yapmanız sizin için faydalı olacaktır, ( faydalı olacaktır dememin sebebi herkesin bünyesi farklı arkadaşlar ) ben denedim ve bende geçti.

  İlk önce bu aftı yeneceğinize inanın ve biliyorum ki ağzınız, diliniz kısacası aftınız veya aftlarınız ağzınızın her neresinde ise acı veriyor, sizi rahatsız ediyor ve yaşam kalitenizi düşürerek strese girmenize ve üzüntüye neden oluyor. Biz bu aftı yenebiliriz arkadaşlar. Bende de ufak bir şekilde baslayan bu aft dilimin çoğu bölgesine yayıldı zamanla. Farklı ( kenacort vb.. ) ilaçları kullanmam fayda etmedi.Aft oluştuğu zaman sonrasında benim yaptıklarım ;

  İlk önce diş sağlığı, mutlaka bir diş doktoruna gidin ve diş taşları dahil olmak üzere mutlaka diş temizliği yaptırın, dişteki bakteriler bu aft tetikliyor. Dişlerinizde çarpıklık, keskinlik yani dilinize ve damağınıza zarar verecek noktalar varsa mutlaka diş doktorunuza tedavi ettirin. Birde ben bu süreç içinde diş macunu kullanmadan sadece diş fırçası ile dişlerimi fırçaladım, dilinizide fırçalamayı unutmayın. Diş macununun içindeki bazı etken maddelerin aftı tetiklediği söyleniyor.

  Bu arada asitli yiyeceklerden uzak durun, aftınızı tetikliyor bu tarz yiyecek ve içecekler.

  Daha sonrasında her gün sabah akşam yarım limonu sıkarak bir müddet ağzınızda bekleterek ve gargara yaparak ağzınızı çalkalayın ve sonrasında yutabilirsiniz.Bunu yatmadan önce yapın ve sonra birşey yemeyin ve uyuyun.

  Yine gün içinde 2 veya 3 kez tuzlu su ile gargara yapın. Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin.

  Yine gün içinde 2 veya 3 kez karbonatlı su ile gargara yapın.Bu işlem sonrası 10-15 dk birşey yemeyin, içmeyin. ( Karbonatı yaparken bardağın dibinde bir miktar tortusu kalsın, en son yudumda ağzınızın içinde bir miktar kalsın. )

  ve son olarak ben b12 vitamini ( ismi Norogrizovim ) 3 gün arayla iğne olarak yaptırıyorum. İğne daha etkiliymiş haptan, doktorum öyle söyledi. Bu iğneyi kulak burun bogaz doktoru veya diş doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Bu arada mutlaka bir test yaptırın b ve d vitaminleri eksikliği olabilir.

  Bu yaptıklarımdan sonra şu anda ciddi aşamada iyileştim ve nerdeyse kalmadı, sizde deneyin inşallah faydasını görürsünüz. Yinede geçmedi ise oralmedic diye bir ilaç varmış, geçirdiği söyleniyor, araştırıp kullanabilirsiniz, bu ilaç hakkında da olumlu yorumlar mevcut.

  Allah herkese şifa versin.. Selam ve dua ile..

 32. Samet says

  Eczanelerde satılan Protefix adında bir ürün var. Kortizon ve alkol içermiyor. Tamamen bitkisel bir ürün. İki gün düzenli kullanıldığında afttan eser kalmıyor. Ayrıca aftın tekrar çıkma sürecini uzatıyor. Şiddetle tavsiye ederim.

 33. nuri says

  ben bu hastalıkla 15 senedir başbaşayım çok değişik doktorlara gittim fayda yok. kendimce şeylerde denedim artık başedemeyeceğim için kabullendim şuan kocaman bir yara var dudakta. fayda eden bir ilaç var dediler aldım bakalım ne olcak. ismi prialdyn googleye yazın çıkar 6 lira eczanede.

 34. Naim Arslan says

  arkadaşlar bende sık sık bu hastalıktan muzdaribim, genelde elimle tutabildiklerimi yoluyorum, yoldukça dahada genişleyerek büyüyorlar. Her sabah kahvaltımda ve akşam sıcak içeceklerle örneğin çay ile o bölgeyi dağlıyorum. Değil konuşmak gözümden yaşlar akıyor… Bir arkadaşım karadut şurubu (ilacı değil ayrıyetten ilacıda oluyomuş) ve polen önerdi temin ettim şurubu su katmadan ileri geri yaparak gargara yapıp tükürüyoruz ardından veya öncesinde 1 tatlı kaşığı poleni ister olduğu gibi öylece isterseniz yoğurt ile karıştırarak alıyorsunuz. ben önce polen sonra şurubu alıyorumki polenin kokusu çok ağır midemi kaldırıyor şurub nispeten kokusunu alıyor ve hemen hemen geçti diyebilirim şurup ve polene 13TL kadar para verdim.

 35. yaşar bükcüoğlu says

  Arkadaşlar ben behçet hastasıyım 2004 de bu hastalığa yakalandım çok kötü günlerim geçti ve şuan ALLAH”a şükür iyiyim ağızda yara yani aft diyince benden daha şiddetli geçiren olmamıştır.denemediğim yöntem ve ilaç kalmadı yani artık onunla yaşamaya çalışıyorsun.Ben çözümü buldum ve çok şükür iyiyim şimdiyse bu hastalıklarla uğraşan çeşitli şeyler deneyip çözüm bulamayan arkadaşlara yardımcı olmak isterim bana mail adresimden ulaşabilirsiniz
  yasar_bukcuoglu@hotmail.com
  HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE ( GÖZETMEN MEMURUM )

 36. murat says

  yaşar bükcüoğlu arkadaşım madem yardımcı olacaksınız buradan paylaşsanız olmazmı mahrem birşey mi ? paylaşmak için illa millet size mail mi göndersin ? Teşekkürler

 37. Aftgiller says

  Biraz önce Dr.dan geldim 4gündür hergün gidiyorum.
  Ne vitamin eksikliği çıktı ne demir ne de folik asit. Herşey olması gerektiği gibi Behçet bulgusuda yok (çok şükür) peki ya ne bunun sebebiii 6 senedir denemediğim kalmadı yorumlarda sayılan ilaçların hepsi çıkmış aftı oyalamak ağrısını biraz azaltmak için ama içlerinde en iyisi Oral Medic. Bunun kökünü kazıyacak bilim insanı cennetliktir. Umarım bir Türk Müslüman keşfeder. Ben olaya dini açıdan bakmaya başladım bunlar herbir günahıma kefaret oluyorlar. Yani her bir aft acısı bir günahımın temizlenmesine vesile oluyor diye düşünüyorum artık ne de olsa imtihan dünyasındayız artık böylece acı çekerken şükretmeye başladım bari öbür tarafa arınmış gidiyorum maddi çözüm bulamadım ama manevi çözüm buldum tavsiye edilir. Herkese çok geçmiş olsun…

 38. büşra says

  ARKADAŞLAR!!!
  SAKIN KENACORT KULLANMAYIN BENİMDE AĞZIMDA YARALAR OLUYOR ÇOK FAZLA VE SIK BENİM HEMŞİRE BİR TANIDIĞIM VAR DEDİKİ YARAYI ÇABUK İYİLEŞTİRİR AMA İÇİNDE KORTİZON OLDUĞU İÇİN DAHA SIK YAPAR O YÜZDEN KULLANMAYIN BEN HER İLACI HER BİTKİYİ KULLANDIM KAR ETMEDİ SÜRESİ 7 – 10 GÜN OLMALI Kİ ANCA GEÇSİN AYRICA VİTAMİN EKSİKLİĞİNDEN OLMAZ BEN VİTAMİN İLAÇLARI KULLANDIM HİÇBİRŞEY OLMADI HATTA KİLO ALDIM.AMA HASTANEYE GİTMENİZDE FAYDA VAR EĞER ANNE – BABANIZDA DA OLMUŞSA GENETİKTİR. VE 15 GÜNDEN FAZLA SÜRÜYORSA HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR .C VİTAMİNİ FAZLALIĞINDAN OLABİLİYOR BEN ÇOK SEVMEME RAĞMEN KİVİ PORTAKAL NAR ERİK DOMATES ( EKŞİ ŞEYLER) YİYEMİYORUM DİKKAT EDİN 3 GÜNDÜR YEMEK YEMEDİM BENİMDE ÇOK AĞRIYOR 7-8 TANE OLUYOR BENDE
  ALLAH TÜM HASTALARA ACİL ŞİFALAR VERSİN GEÇMİŞ OLSUN…

 39. büşra says

  arkadalar horum dutu (urmu)’nu ezin çıkan suyunu aft’lara sürtün çok ağrıtıyor ama geçirir veya direk ağzınızda dolaştırarakta yapabilisiniz.
  TAM MEVSİMİDİR

 40. Funda Giray says

  Arkadaslar herkese guzel tavsiye ve yorumlari icin tesekkurler.. Hastaliklarin, bize kendi olumsuz dusunce, duygu ve davranis kaliplarimizi birakmamiz icin verilmis “hediyeler” oldugunu dusunuyorum. Paketi birturlu acmadigimiz icin hediyede hep kucagimizda!!!
  O paketi acmak şöyle bir soruyu sormayi gerektiriyor: “Herseyi yaratan , (Allah, Sevgi vs.. nasil isimlendirirseniz) bu aft hastaligindan kurtulmam icin hangi olumsuz aliskanliklarimi sevgiye donusturmem gerekiyor? “.. Sadece bu soruyu sordugumuzda bile ilahi yardim bize akmaya baslayacak.. Ben de tum guzel onerilere bir ilave yapmak istiyorum. Yazar Louise Hay ‘ in kitaplari… Kendisi cok ileri seviyedeki kanser rahatsizligini yenmis ve hastaliklari tamamen icimize donerek nasil yokedebilecegimize dair kitaplar hazirlamis, hayatini buna adamis birisi.. Hepimize acil sifalar diliyorum.. Ve gelecek her turlu sifaya kendimi aciyorum.

 41. merve says

  BENİMDE AĞZIMDA VE DİLİMDE ÇOK SIK ÇIKAN AFT LARI ECZANEDEN ALDIĞIM ORAL MEDİC DİYE BİR JEL TARZI İLAÇ UYGULADIKTAN 5 DAKİKA İÇERİSİNDE AĞRIYLA BERABER TAMAMEN GEÇİRDİ. HALA ARA ARA YİNE TEKRARLIYOR VE O İLACI KULLANIYORUM. BENİM GİBİ DEVAMLI AFT SORUNUNUZ VARSA,BÜYÜK VE AĞRILI OLUYORSA KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM.

 42. açelya says

  arkadaşlar bende de çıkmıştı ilaç kullanmaya korkuyorsanız uygulayın: 2 çay kaşığı bal ile 1 buçuk çay kaşığı limon suyunu karıştırıp az miktarda sürün çok az yanıyor ama sonra geçiyor sabah öğle akşam uygulayın ertesi gün geçiyor gerçekten geçirdi yoksa en az 1 haftada geçiyor

 43. ihsan says

  Selamlar, artık aft (ağız yaraları) sorunundan kurtuluyorsunuz, şöyle ki; bende de tek seferde 5-6 aft birden çıkardı, yıllarca böyle sürüp gitti, en sonunda annemin protez dişlerinin damağına yaptığı yaraları zeytinyağıyla geçirdiğini duyunca, aft için bende deneyeyim dedim. 2 aydır geceleri yatmadan önce en son olarak (yani diş fırçalama filan hepsinden sonra) bir çay kaşığı zeytin yağını dilimle ağız içi her tarafa bulaştırıyorum, o gün bu gündür aftlar çıkar gibi olup geri kayboluyorlar, her bünyede aynı etki olur mu bilmem fakat çok rahatım şimdi şükür…

 44. aftla başı belada says

  bıktım yoruldum en az 10 yıldır aftla mücadele etmenin yollarını arıyorum, oral medic kullandım artık o bile fayda etmiyor ve yaraya basınca daha derin hale getiriyor iyileşme süresini daha da uzatıyor,
  yaş naneyi ağzınız da sürekli çiğneyin biraz o rahatlatıyor ama ilaçlar , kremler, bitkisel ürünler vs vs.. hiçbiri fayda vermiyor .. vucut sizi 10 gün rahat bırakıyor sonraki 20 gün agzın çeşitli yerlerinde ki yaralarla mücadele ettiriyor …

 45. razi says

  Selam Arkadaşlar, aft için en iyi yol dogru beslenmektir,
  Salçadan limondan eşki şeylerden uzak durun güçlü diş macunlarından özelikle renkli olanlardan,
  alabalık çok iyi gelir marul iyi gelir salatalık iyi gelir maden suyula gargara yapın aft döneminde maden suyu için fazlada abartmayın yeşil kırmızı biberden acı veya talı biberden uzak durun,
  Allah hepimize şifa versin.

 46. alyans says

  Selam arkada$lar,
  aft bende genelde stresten dolayi oluyor, bazi yiyeceler tetikliyor. Almanyada buna kar$i bir di$ macunu üretildi, hem icinde afti tetikleyen katki maddesi yok (SLS) hemde agiz florasini düzelten, vücudumuzdada bulunan enzimler var. Dileyene ismini verebilirim.

 47. büşra says

  arkadaşlar gerçekten aft yarası çok ağrı yapıyor benim önerim günde 3 defa sabah öğle akşam tuzlu suyla gargara yapın… çok yanıyor ama sonra uyuşturuyor.

 48. ali says

  tuzlu su liman sirke neler neler kullandım olmuyor.işkenceli bir acı cekiyoruz yara oldugunda kullandıgınız ilaçları doktorunuza götürün bunlar işe yaramadı deyin. iç hastalıktan gelen bir sorun oluyor inşallah kurtulursunuz.

 49. burak says

  burada goremedim soylemek istediim seyi kimse yazmamis bunun bir caresi daha var yillar once bayagi buyuk bir aft cikmisti dudagimin ic kisminda o gunde halamlara yemege davetliydik gittik herkes yemegini yedi ben yiyemedim kadincagaz cok uzuldu bir yemek kasigi cikardi ve kasiga pekmezi doktu sonrada agzima aldim o pekmezi ogundur bugundur nefret ederim tadindan 5 dakika aftin oldugu kisimda tutmami soyledi tuttum aksam yatarken afti gorebiliordum lakin aci yada birsey hissetmiordum zaten 1 gun sonrada gecti

 50. murat says

  arkadaşlar ben komar ve kestane balının karışımından aldım iyi geldi. acı bal ama sabahları ac karna alınırsa ıyı geliyo durumu iyi olan bol tüketsn ben rizeden gtirtdim kılosu 80 tl.

 51. murat says

  aft oluyo ama ağrımıyo günde 4 yemek kaşığı ideal

 52. 0sM@N61 says

  merhaba arkadaşlar size sarımsak yutmayı tavsiye ediyorum 10 yıldan çoktur bende aft+behcet mağduruyum son 1aydır her gün yada 2günde bir 1diş sarımsak yutuyorum harika sonuç elde ettim deneyin farkı göreceksiniz geçmiş olsun..

 53. deniz says

  arkadaşlar bende de çok aft çıkıyor neredeyse her ay var. annemde de çok sık olur acaba genetikmi? ilk başta oral medic kullandım faydası oldu anma şimdi hiç bir şey fayda etmiyor.

 54. akdenizlim says

  Ağız kokusunu gidermek için kullanılan karanfil i ağzınızda biraz bekletin. O tükürükle yumuşadığında dişlerinizle biraz biraz ezip acı suyunu aft olan yere dilinizle sürün yaranızın hızla iyileştiğini hissedeceksiniz. Erken müdahale ile aynı günde yaranın iyileştiğini göreceksiniz…

 55. akdenizlim says

  Karanfili bi süre ağzınızda bekletin yumuşadığında dişinizle sıkarak çıkan acımtırak suyunu aft ın üzerine dilinizle sürün bir kaç defa yapın bu işlemi anında etkisini gösteriyor. (Lokantalarda bulunan ağız kokmaması için olan karanfili)

 56. nergiz says

  benim bademciğimin üzerinde çıktı.günlerdir boğaz ağrısı çektiğimi düşünürken,aynadafarkettim.yutkunamıyorum.çok sinir bozucu bir durum.ne yapmalıyım

 57. Sadık says

  merhabalar ; benimde sizin gibi bademciğimin üzerinde aft çıkmış yutkunamıyorum. Aynı acıyı bende yıllardır çekiyorum.

 58. eren says

  sakın tuzlu suyla gargara yapmayın yarayı uyuşturur fakat açar daha çok çekersiniz ben doktorum :)

 59. zeynep says

  benimde dudağimin iç kısmında aft çıktı şuan hala var .. biraz önce dut reçeli yedim hemen geçirdi tavsiye ederim :)

 60. nane says

  Arkadaşlar bende piraldyne adlı ilacı kullanıyorum.bende küçüklükten beri bu sorunu yaşıyorum annemdede babamdada var bir sürü ilaç denedim hiç biri işe yaramıyor en iyisi piraldyne geldi .aft geçmiyor fakat bir fırçası var ve yaralı kısıma sürdüğünüzde 10 saniye kavuruyor sonrada uyuşuyor bu sizi idare eder.ben kenekort da denedim fakat hiç işe yaramadı ve kremleri kullanmaktan hoşlanmıyorum.bence herkeste farklı etki gösteriyor ilaçlar çünkü herkesin bünyesi farklı fakat benim bünyeme en çok piraldyne geldi sizinde denemenizi tavsiye ederim ..herkese geçmiş olsun bu arada allah şifa versin benimde ağzımda şimdi 2 tane var

 61. ilayda says

  arkadaşlar bu aft çok kötü birşey şuan ağızım da aft var tuzlu suyla gargara yapın acısı biraz geçiyor

 62. nisa says

  merhaba arkadaşlar bende aft ın 3. günündeyim çok ağrısı oluyo bir gargara denedim faydası oldu yarayı 5 dakika kadar uyuşuyo limonu limonlu tuzu denemeye çok korkuyorum

 63. malik bey says

  genelde yaz aylarında dudak iç bölgesinde bir yada iki adet adet çıkıyor bir hafta devam ediyor, ilaçlar fayda etmiyor. Strese bağlı bir dert. Resmen bir azap halini alıyor. Bir insanın başına gelen en acılı dert.

 64. malik bey says

  dokdor strese ve sinirli olamaya bağlı diyor. Tahlilrede bir vitamin eksikliği yok. ne zaman bir şeye kafayı taksam bir gün sonra aft kendini gösteriyor. Ağzım azap kutusu oluyor. Hiç çare yok 3-5 mm çapında oluyor 1 haftada kendiliğinden geçiyor. Büyük dert oluyor

 65. Efe Akova says

  Öncelikle belirtmek isterim ki paradontax dışında (ben onu kullanıyorum isterseniz herhangi bitkisel bir diş macunu da olabilir.) diş macunu kullanmayın. Standart diş macunları ciddi anlamda tahriş ve tahribat yaratıyor. Tedavi olarak ise, aft oluşumunu hissettiğiniz anda oralmedic ve akşam yatarken kenacort kullanmanızı tavsiye ediyorum. Oralmedic yakarak bölgeyi kurutuyor, kenacort ise yaranın üzerini macun gibi kapatıyor tahriş olmasını engelleyerek iyileşmesini hızlandırıyor. Allah acil şifalar versin.

 66. DUYGU says

  ARKADASLAR
  ANNEMDEN BANADA GECEN KALITSAL BIR SORUN.ÇAĞRI MERKEZINDE ÇALISIYORUM VE BENIM ICIN COK KÖTU OLUYO.BU MERETİN TEK İLACI ECZANELERDE SATILAN ORALMEDİC.BU ILAC BIR MUCIZE DIYEBILIRIM AMA SÜRERKEN ILK 4-5 SANIYE COK SIDDETLI BIR ACI HISSEDIYORSUNUZ VE RESMEN YARAYI BEMBEYAZ YAPIP BÜZÜŞTÜRÜYO DENEYIN

 67. Naz says

  Benim ağzımda aft var geçmiyor gargarada yapıyorum olmuyor karbonat yakıyo o yüzden sürmüyorum:(

 68. Adnan says

  Herkese merhaba aft yaraları az acılı ama 3 günde bitiren bir spreydir bu ben 4 yıldır bu illetten çekiyorum resiminin yükleyemedim ama bir siteden satış reklamının linkini yazıyorum resmi indirip eczaneden alın, Dikkat günde iki defa sabah akşam 2 kez püskürtüm ağızda çısss diye bir yanma oluyor fakat gerçekten tüm acıyı alıyor.

  spasibovsem.ru/catalog/sprej-dlya-mestnogo-primeneniya-proposol-altajvitaminy-otzyvy/

 69. Adnan says

  BU İLACI KESİNLİKLE ALIN BAŞLANGIÇTA KULLANIN İLERLEYİM YARA BÜYÜYNCE ÇOK BÜYÜK ACI VERİYOR VE YEMEK YEMEYE BİLE ENGEL OLUYOR

 70. Tülay says

  Ağız yaralarınız ve aftlar konusunda size yardımcı olmak isterim. Benimle iletişime geçmek isterseniz tulaycal@ gmail.com. Herkese acil şifalar dilerim.

 71. Tülay says

  Bilgi almak isteyen arkadaşları ağız sorunlarının çözümünde birebir bilgilendiriyorum. bilimsel çalışılmış, ürün kürlerini tanıtıyorum. Çok fazla fayda gören var. Bu ürünlerin size de fayda getirmesini diliyor ve istiyorum. İrtibata geçmek isterseniz e postam tulaycal@gmail.com sağlık dolu günler dilerim

 72. damla1711 says

  Benim on disimin tam ustunde cikmis tam olarak ne oldugunu bilmiyorum. Yaklasik 4 aydan beri boyle. Bi sislik var bastirinca bir sivi akiyor. Doktora gitmeye de korkuyorum. :(

 73. Yusuf says

  Tuzlu su biraz uyuşturuyor ama sonradan daha da büyüyor yara. ben size kesin çözümü söylüyorum, gece yatarken Kloroben’le gargara yapın, sabah kalktığınızda aft yok olmasa bile sızısı geçiyor, ertesi gün de tamamen yok oluyor. 10 lira bi Kloroben alın ağzınızda aft çıktıkça kullanın.

 74. Misafir says

  Kenacort diye bir merhem var. Küçükleri 1 sürüşte, Büyükleri 2-3 şürüşte geçiriyor. Eczaneye kenakort verir misiniz derseniz verir

 75. GÜLÇİN says

  2 haftadır aftla mücadele ediyorum. damağımda cıktı. 2 kez farklı diş doktoruna gittim. ne antibiyotik ne ağrı kesici fayda etmiyor. protefix diye bir ilaç var onu kullanıyorum. biraz hafifliyor fakat geçmiyor. doktor strese bağlı oldugunu söyledi. ağrısı gözüme vuruyor. please help me :(

 76. mahsuni says

  ben 44 yaşımdayım kendimi bildim bileli bu illetle uğraşıyorum denemediğim hiç bir şey kalmadı bir fayda görmedim o yüzden bırakın öyle kalsın acınızı çekip durun yapacak birşey yok.

 77. dagon says

  GENÇLER AFT İÇİN 1 ÇAY KAŞIĞI LİMON SUYU VE YOĞURT OTU İYİ GELİYOR

 78. kerim says

  sen ne bela bi illetsin aft mısın? nesin canımızdan bezdirdin bizi inşallah herkes biran önce kurtulur denemedik bişey kalmıyor ama 5-6 gün çekiyoruz. bendede diş işlemlerim başladıktan sonra olmaya başladı doktorlar zaten sahtekar meşgul umursamaz vb. bi çaresi yok diyip vitamin al s tr çekiyo bize olan varsa hemen iyileşssin olmayanda da çıkmasın bu bela .. ii akşamlar acil şifalar dostlar ne yapacağız bilen yok who bile bilmiyosa herkes başının çaresine bakacak::(

 79. mukadder says

  Arkadaşlar tahminen 10 yıldır bu aft denen illetle uğraşıyorum. Tıp ilerledi diyorlar ama nüfusun %30unu ilgilendiren bu afta çare bulamamışlar. Ülkemizde sözde doktorlar,uzmanlar,doçentler, profesörler mevcut. Ben işim gereği konuşmak zorunda olan bir kişiyim. Aft yüzünden konuşamadığım,zorlandığım günler oluyor. Allah kimseye dermansız dert vermesin. Yorumlarda bahsedilen ilaçların hemen hepsini kullandım, maalesef çaresini bulamadım. Bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum, bize tıp dünyasından fayda yok çaresini bulabilen olursa bilgilendirme yapsın…

 80. lale says

  Dut Şurubu pekmez tadında ve hemen geçiriyor.. eczanelerden temin edebilirsiniz..

 81. ERDEM says

  arkadaşlar bunu okuyun
  vereceğim ilaç yaranızın acısını yaklaşık 3 saat alır ve gerçekten çok rahat edersiniz.
  sanki aft çıkmamış gibi. Aftojel kullanın. aftojeli pamuğa sürün ve yaklaşık yarım saat aftın üstünde bırakın ve gerçekten iyi gelecek. eczanede satılır 5 lira bişe.
  20 yasındayım ve yaklasık 10 yıldır çıkıyor bütün hastanelere gittim bişe bulamadılar.
  bende “aftojel” ile yaranın ağrısını kesiyorum
  ALLAH ŞİFALAR VERSİN

 82. esin says

  Arkadaslar üniversite öğrencisiyim her sinav haftası bir de damagimda ve dudagimin iç kısmında çıkan aftlarla uğraşıyorum kenacort denilen merhem cok ise yarıyor.çünkü aftin üstünü kuru bir tabaka haline getiriyor.aftlari tukuruklerimiz daha çok azdirdigi için aftin kuru kalması gerekiyormuş eczaneden ogrendim

 83. burak says

  abi benim de agzimdada aft çıktı tuzu limonu balı karıstırdım suda koydum iştım tukurdum 5-6 kere geçtı sizde yapın

 84. ahmet says

  aft sonuçtur….herkeste farklı nedenlerden çıkabilir.annem uzun yıllar çekti.konuşamazdı bile..gitmediği doktor kalmadı.sonra keşfettiki ceviz e karşı duyarlılığı var.cevizi kesti bir dahada çıkmadı.ona gelene kadar dişlerindeki kaplamalarına kadar söküldü genede düzelme olmamıştı.alttayatan nedeni bulup o yok edilmeli.yoksa iyileşme geçici oluyor.herkese hayırlı şifalar.

 85. Eda says

  Arkadaşlar her seferinde ağız içinde çikardı ama bu sefer nasıl olduysa boğazımda çıktı. Bademcik ameliyatı olmuştum 8 9 sene önce falan, o günden beri sürekli lenf bezlerim şiş yutkunamiyordum,1 hafta kadar lenfbezlerimin agağrısı sandim aynaya baktigimda bogazimda aftlar vardi, doktora gittim sprey ve fırçalı bi ilac verdi kullandim gecti ama simdi de bogazimda gorunmeyen bir yerde cikti ve ilaci da buraya uygulayamiyorum, bir oneriniz var mi

 86. hamit abi says

  Arkadaşlar bende bu illeti 4 yıldır çekiyorum ve hala çekecek gibiyim. Gitmedigim doktor kalmadı denemedigim yöntem ve ilaç kalmadı. En son bi video izledim adam limonun iyi geldiğini iyileşmeyi hızlandırdıgını söyledi. Bende demedim günde enaz 4 defa limonu sıkıp suyuyla gargara yaptım çok çabuk iyileştiriyor. Biliyorum bu kalıcı çözüm degil ama suresini azaltıyor. Tabiat ana hepimize şifalar versin….

 87. ebru says

  İlk defa bu aft denen şey çıktı..kenacort aldım ama hala çok acıyo yemek yiyemiyorum..başka bi çaresi kesin çözümü yokmu ki

 88. öznr says

  yaklaşık 4-5 aydır sürekli çıkıyo bendede önceleri kenacort yetiyodu şimdi oda fayda etdmıyo şimdi piraldyne adlı fırcalı bi ilaç kullanıyorum oda çok yakıyo önce sonra uyusturuyo ama bes dk sonra etkisi gecince başlıyo yıne sızlamaya.. stresten bünyeden oluyo diyolar doktorlar ondan öncesinde kan testi behçet mi değilmi hepsine bakıldı bişey yokk tamamen stresmiş..

 89. RAMAZAN KORKMAZ says

  1 aydır stresli geçiyordu. Bugün dilimin arka tarafında çıktı. Gün içinde sinirlerimi bozan bir olay daha yaşadım. Aşırı derecede ağrı veriyor. Yutkunamıyorum. Dişlerim ve boynumun arka tarafında ağrılar var. Daha önce dilimde aft çok çıktı ama ilk kez bu denli yemek yememi dahi engelleyen bir yara çıktı.

 90. Elifkaya says

  Bende hep çıkıyor ben bu acı yüzünden kaç kilo verdiğimi bilseniz diyetisyenler hastalarına aft’ı önerir
  Çok acılı birşey Allah kimsenin başına vermesin:((

 91. Senem İNCEAY says

  Bu hastalığın tek çözüm yolu eczanede satılan ORALMECİD diye Hollandadan ithal bi ilaç arkadaşlar birkere kullanıyorsunuz ve anında geçiyo hiçbir ağrı sızı kalmıyo.

 92. melisa says

  Madem öyle bekliyorum. Ama biryandan da geçmez diye korkuyorum

 93. vedat says

  kardeşlerim aynı şikayetten bende muzdariptim.çok şükür 1 aydır ağzımın içi temiz.arkadaşın birisi yazmış,olsun bende yazıyım istedim.öncelikle diş macununun her türlüsünü bırakın.allahın izni ile inşallah KARANFİL kullanın geçecektir.ağzınızda gezdirin hafif sıkın acı tadını çıkarın ağzınızın dilinizin her yerinde yapın bunu.ayrıca çayınızın içine bir tane atın.aftın çıkma nedenlerinden birisi sinir sitres.karanfilin diğer güzelliği sakinleştirmesi.

 94. Evrim says

  Benimde sag yanagimda cikti 2 gundur gecmedi. Simdi eczanede AFTADUR PLUS diye bir ilac aldim jel seklinde cok guzel ve cok iyi geldi suan acisi bile kalmadi tavsiue ediyorum

 95. mehmet says

  yıllarca çektiğim ağız yaralarından aktarlarda satılan aftmix marakalı peygambar çiçeği extraktı sayesinde kurtuldum .Annemden yeni doğmuş gibi oldum.

 96. Hülya says

  Arkadaşlar bildiğimiz toz karbonatı temiz bir tülbentle aftları silersek geçer denemenizi tavsiye ederim

 97. ali says

  Ben yaklasik 10 yildir bu sorunla karsi karsiyayim yillardir canimdan bezdirdi bazen 3 4 ay olmuyir bazende 15 gunde tekrarliyor en iyi iyilestirme gece yatarken kenakort krem kullaniyorum yaralari 2 gunde iyi ediyor. Ama bize bu yaralari iylestirecek cozum degil hic bir sey yapmasak bir hafta sonra kendi de geciyor zaten .bizim icin onemli olan kesin cozum birdaha hic olmamasini saglayacak cozum bulmak.buda yillardir bulamadim sanirim yuzde 70 sitres le alakali

 98. Melisa says

  Bu hastalık bendede çıkmıştı bildiğin öldürdü beni yemek yiyemiyorum ALF hastalığı yüzünden benimde dilimde çıktı bi yanıyo bi yanıyo çok kötü :(

 99. ceren says

  benim kızım 6 yaşında ve ben bu ilaćları çocuğuma nasıl veririm bitkiler zarar verebilir ilaçlarda kortizon vardır derken çaraesiz karbonatla gargara yaptırdım

 100. isa aksay says

  Komşumuzun ağzında uzun sure geçmeyen bir yara vardı. Hastaneye gitti defalarca. En son bir doktor bunun kanser olabileceğini söylemiş. Gerçekten kansermiş. Bir yıl çekti. Sonra vefat etti. Kardeşler ihmal etmeyin mutlaka uzmanına gösterin. Erken teşhis belkide hayat kurtarır. Uzun suredir geçmeyen yaralar kanser belirtisi olabilir.

 101. Burak says

  Arkadaşlar bu çözümlerden karbonatlı suyu denedim.yarayı iyileştirmiyor fakat 30 dakikalığına acı hissetmiyorsunuz.ben doktora gittiğimde genetik demişti.hani 1 hafta falan bekleyin diyorsunuz ama benim biri gidiyor diğeri başlıyor . neyse herkese iyi günler

 102. Hakko says

  Öncelikle herkeze geçmiş olsun aft yarası kadar berbat bişey yoktur biliyorum size nacizane tavsitem eczanelerde satılan ismini hatırlıyamadım şimdi bi iliç var bu kulak çubuğu gibi kıroyosun içinde bi ilaç var aft ın üntüne sürüyosun bi güzeş yakıyo ve anında etki dibine kadar temizliyo ismini hatıtlarsam yazarım

 103. Samet says

  ARKADAŞLAR BU LANET BENDEDE VAR KESİN BİR İLAÇ İSMİ İSE ORALMEDİC HARİKA BİRŞEY YARANIZI YAKIYOR AMA ACI ÇEKMEKTEN İYİDİR CİTTEN HARİKA KİM YAPTIYSA ALLAH RAZI OLSA HRİSTİYANSADA AZABI AZ OLSUN BU ARADA @Hakko says dediğin ilaç bu :)

 104. ferhat says

  Yaw bu bela hastalık yüzünden kafamı gece duvarlara vuruyor lütfen bi ilaç bi çare

 105. Samet says

  Aft ile ciddi anlamda tanışalı 2.5 seneyi geçiyor. İlk 1 yıl ara sıra çıkardı, Sonra yaklaşık 10 ay kadar ağzımda bir aft oluşur, büyür ve acısı katlanırdı. 8-10 gün sonra ikinci hatta üçüncü bir aft ilki geçmeden çıkardı. yaklaşık 3-4 hafta kadar böyle giderdi. Sonra 15-30 gün kadar sorunsuz geçse de aynı olay tekrar etti. Bu 10 ay sonlarına doğru ne sabrım ne direncim ne iştahım kaldı. Çok araştırma yaptım fakat faydası olmadı. Bir doktorun önerisi ile Kenacort kullandım. 2-4 gün içinde var olan aftların sona ermesini sağladı, devamı geldikçe kullandım ve faydasını gördüm. O dönemde öneriler üzerine her akşam karadut şurubu ile gargara yapmaya devam ettim tadı güzeldir ve ağız içi hastalıklarına ciddi oranda iyi geldiği savunulmaktadır belki bir çoğunuzun işine yarar aklıma gelmişken yazayım.. 9-10 aydır aft sorunu yaşamıyordum fakat 1 hafta önce ağzımda bir daha belirdi. Yaklaşık 0.8 cm falan şuanda, acısı yine çok fazla. Kremin adını bulmak amacıyla araştırma yapıyordum ve arkadaşlara bu kremi öneririm ismini yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Karadut şurubunu da deneyebilirsiniz. Umarım hepimiz bu problemden kalıcı olarak kurtuluruz

 106. aykut says

  ben çocukluğumdan beri çekiyorum,yaklasık 30 senedir,ağzımdan hiç eksik olmuyor,herşeyi denedim aklınıza gelen,dokıtorlar hastaneler,testler,tahliler,ilaçlar,vitaminler,kürler.hiçbirşey fayda etmiyor,bunun tedavisi yok,hiç ümitlenmeyin. Kendi belli bir süre sonra geçiyor.sonra tekrar çıkıyor.

 107. mehmet says

  Arkadaşlar öncelikle herkeze geçmiş olsun. Yıllardır bende bu aft denen illetten muzdaribim. Her denileni yaptım. Sanırım bu rahatsızlık vücüdun vitamin depoları ve stresle alakalı. Henüz aft tam olarak oluşmaya başlamamış ama hafif ağrı hissediyorsanız o bölgeyi tuzu suyla gargara yapmak çok fayda sağlıyor. Bunu aft geçene kadar yapmakta fayda var. Ama aft iyice ilerlemişse günlük en az bir buçuk tatlı kaşığı polen ve bal kesinlikle işe yarıyor. Buna en az on gün devam etmek gerekiyor. Akşam yatarken ve sabah aç karna birer tatlı kaşığı polen iyi geliyor. Takviye olarak bal ile birlikte yine propolis yarım çay kaşığı yenilirse mutlaka fayda sağlıyor. Propolisi dikkatli kullanmak gerekiyor yanlız. Bunların dışında imuneks conokort krem hatta aft jel ve diğer gargaralarda fayda sağlıyor.

 108. Esra says

  Meraba ben 11 Yaşında bir kızım ve ağzimda aftlar çıktı ÇOĞU yemeği yeyince aftlarım yanıyor çabuk olarak aftların yok olması için ne yapabilirim

 109. seckin says

  Arkadaslar aft konusunda dis macunlarindaki kopurtucu sls diye kimyasal bi madde var ondan oluyo buyuk ihtimal ne zaman dis fircalasam aft cikiyordu internette arastirdim dogruymus sls ye dikkat edin !!!!@

 110. kardelen zorba says

  Bende de aft var boyle dilimde ince beyaz beyaz tabakalar var takintili oldgum icin surekli kopartiyorum hatta bazen dilimi kanattigim bile oluyor ve daha geciremedim yani yardimci olun

 111. ayşegül says

  hepinize geçmiş olsun . bende 2 ayda mutlaka çıkıyor ve hemen geçmiyor bir tanede değil 4 5 tane yemek her zaman ağlayarak yiyorum ağzımın içinde yanma yapıyor yaralarım yüzünden konuşamaz hale gelıyorum konuştukça canım yanıyor ve beynıme gidiyor ve gerçekten sinir hastası olucam diye korkuyorum lütfen bildiğiniz çok iyi bir doktor varsa cildiye bana önerin lütfen gerçekten ihtiyacım var nerde olursa olsun . artık dayanamayacak kadar kötü burdakilere gittim ama hep ilaç tamma bir haftaya ilaç geçiyor ama sürekli çıkıyor lütfen bildiğiniz iyi bir doktor varsa yardımcı olun

 112. Hulys says

  Ark. Karadut pekmezi birebir. Ağız içersindeki tüm yara ve intihap ve yaralar icin.. Ağzınızda dolandırıp yutabilirsiniz. Lezzetli bir tedavi yöntemi. Hemde bir çözüm

 113. denizbauyetkin says

  ben neredeyse bütün ilaçları denedim bu aft illetinden kurutuluş yok: tek işe yarayan ilaç :oral medic aft geçene kadar uyuşturuyor ve hissetirmiyor kulak çubuğu şeklinde ucunu katlayıp açınca ilaç pamuğa doluyor 5 saniye sürdükten sonra bir daha hissetmiyoruz :D

 114. Huseyin says

  Piraldyn ilac , karadut meyvesi en faydalı çözümler benim tecrubelerime göre

 115. ömerfaruk says

  15yıldır başımın belası bu aft Tek ve gerçek çözüm. Oralmedik diye bir ilaç fiyatı 27tl bir sürüyosun hafif yakıyo ohunden sonra acı nedir bitiyo ve hemen iki günde iyileniyo dünyalar benım oldu allah razı olsun cıkarandan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir