Elderberry ile Grip Nasıl Geçer?

Elderberry ile Grip Nasıl Geçer? Elderberry (Sambucol) ya da bilinen adıyla Mürver, yaygın olarak Kuzey yarımkürede bulunan, meyve veren ve yaprağını döken bir çalı cinsidir ve en az 30 farklı çeşide  sahiptir. Popüler bir antioksidan olarak bilinen yaban mersininin total ORAC değeri yaklaşık 4.700’dür. Elderberry’lerin ise, 14.700 civarındadır. Yüksek antioksidan arayanlar için elderberry ideal bir besindir.

Ne İşe Yarar?

Elderberry (Sambucus nigra), ateş, boğaz ağrısı, başağrısı, halsizlik, tıkanıklık ve sinüs iltihaplanması gibi grip semptomlarına iyi gelir. Avrupa’da yapılan son çalışmalar, elderberrynin, bir çok yolla sağlığa iyi gelen konsantre antosiyanin ve güçlü mor pigmentler kaynağı olduğunu göstermiştir. Avrupa’daki çalışmalar daha çok antosiyaninler üzerine yoğunlaşmıştır.

Çok yakın zamanlarda, Tufts University’nde sürdürülen bir çalışma, elderberryde mevcut olan dört farklı antosiyanelin, arter duvarlarında dizilmiş endotel hücrelerini, serbest radikallerin verdiği oksidatif zarardan koruduğunu göstermiştir.

Elderberry ve Grip Virüsü

Günümüzde, şurup olarak da formule edilmiş elderberry, burun ve bronş pasajlarında balgam oluşumunu hafifletmeye yardımcı, enflamasyonu indirmekte ve bağışıklık sistemini yapılandırmakta da etkilidir. 2009’da, Retroscreen Virology of London, Elderberry şurubunun siyah elderberry kullanılarak üretilmiş Sambucol tipini test etmiştir. Testin sonuçları, elderberry şurubunun H1N1 virüsü ve Swine Gribi 1 olarak bilinen virüs üzerinde %68.3 etkili olduğunu göstermiştir. 2005’de uygulanan bir başka çalışmada ise aynı formül şurubun H5N1 virüsü üzerinde %99 etkili olduğu bulunmuştur.

Almanya, Karlsruhe, Bundesforschungsanstalt Research Center for Food’da, bilim adamlarının elderberry üzerinde yaptığı çalışmalarda, elderberrydeki antosiyaninlerin, sitokinleri baskılayarak bağışıklık sistemini desteklediği görülmüştür. Bu eşsiz protein, bağışıklık karşılığını düzenlemeye yardımcı olarak vücudun hastalıklara karşı kendini savunmasına neden olur ve sistem içinde haberciler gibi çalışır.

Norveç’deki bir çalışma, elderberry suyunun sadece immün sistemi canlandırmakla kalmayıp aynı zamanda grip virüsünü de doğrudan baskıladığına tanık olmuştur. Elderberrynin aktif içerikleri hücre duvarlarına saldıran enzimi silahsızlandırarak virüs yayılmasını durdurmaktadır.

The Journal of International Medical Research’de var olan bir çalışma, elderberry ekstresi verilen grip hastalarının 3.1 günde iyileştiklerini göstermiştir. Aynı çalışmada plasebo kullananların iyileşme süresi 7.1 gündür. Araştırmacılar, elderberry ekstresi kullanan hastaların, grip virüsüyle savaşan antikor düzeylerinde de yükselme görmüşlerdir.

Online Journal of Pharmacology and Pharmacokinetics’de 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada, iki gün üst üste, günde 4 kez 175 mg. elderberry ekstresi kullanan hastaların semptomlarında, plasebo  alanlara oranla büyük ilerlemeler görüldü. 48 saatlik tedaviden sonra elderberry kullananların %28’i tüm semptomları yok etmişti, %60’ı bir takım semptomları tamamen iyileştirmiş, geri kalan %12 ise daha az derecelerde iyileşme kaydetmişti.

“Phytochemistry”nin Temmuz 2009 sayısında yayınlanan bir çalışmada, elderberrynin flavanoidleri test tüpleri içindeki H1N1’i inhibe etmişlerdi. Araştırmaya göre, elderbery flavanoidlerinin H1N1inhibisyonu üzerinde, Oseltamivir ve Tamiflu’dan adlı ilaçlardan çok daha güçlüydü.

Elderberry ekstresinin anti-viral aktivitesi üzerine İsrail’de yapılan bir çalışma,  hücre kültürlerindeki influenza A ve B özelliklerinin çoğalmasını baskıladığını göstermiştir.

Queen Mary College, University of London’a bağlı başta gelen medikal araştırma enstitülerinden biri olan Retroscreen Virology’de yapılan bir çalışma, Sambucol’un kuş gribi virüsü H5N1’e karşı minimum %99 oranında etkili olduğunu, hücre kültürlerinde, virüs enfeksiyonlarını büyük ölçüde nötrize ettiğini açıklamıştır.

Antienflamatuar

Kobaylar üzerindeki çalışmalar, bir başka elderberry içeriği olan ursolik asidin enflamatuar karşıtı etkisini  desteklemektedir. 2006’da, “Pharmacological Research”de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar ursolik asidin oral yolla kullanımının, artritli farenin kanında,  interlokin-2, interferon-gamma ve tümör nekroz faktörü gibi pro-enflamatuar sitokinlerinin varlığını baskıladığı gözlemlendi.

Nasıl Kullanılır?

Elderberry piyasada, likit, şurup, tintür, kapsül ve pastil olarak bulunmaktadır. Ağacın kuru yaprakları en azından %0.8 flavanoid içeriği ile standartize edilmiştir. Bitkinin yeşil bölümleri, yaprak ve kabukları siyanür içerdiğinden, sadece olgun meyveleri tüketilmelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Elderberry ile Grip Nasıl Geçer?” üzerine 7 yorum

  1. Kara mürver samigra ilacını 1.5 yaşındaki kızıma icirebilirmiyim çok istahsiz

  2. sambucol gerçekten mükemmel bir ürün domuz gribini kuş gribini h5n1 virüsünü dahil tedavi ediyormuş ve bağışıklık sistemini en iyi artıran ürün müş bende düzenli kullanıyorum şükürler olsun 2 senedir hasta olmuyorum

  3. süt verenlerde neden kullanilmaz, sebebi nedir? bronsiolite yakalanmis 5 aylik bebek az miktarda alabilir mi?

  4. Mürver ile ilgili bir kaç not daha eklemek istiyorum. Mürver hamillelerde ve süt veren hanımlarda kullanılmaz. Diüretik yani idrar söktürücü ilaçlarla birlikte alınmaz. Diabeti olanlarda kullanılmaz hipoglisemi yapabilir. Güngör Karagözlü

  5. Mürver çiçeği insanlar tarafından pek bilinmiyor . Grip, baş ağrısı, soğuk algınlığı gibi durumlarda bir avuç mürver çiçeğini bir kupadaki kaynamış suya atıp 10 dakika demleyin süzün ve için.Hiçbirşeyinizin kalmadığını hayretle görüp bana teşekkür edeceksiniz. Fazla kullanmamaya özen gösterin . sağlıklı günler dilerim. Güngör Karagözlü

Yorum yapın

css.php