Ginseng Faydaları

Uzak doğunun efsane toniği kırmızı ginseng, ginseng çeşitleri arasında en fazla ilgi göreni olmuştur. Kore’de devlet kontrolünde üretimi yapılmaktadır. Ginseng türleri arasında en etkin ve en değerlisi olarak kabul edilir ve panax  ginseng (Kore Ginseng) olarak adlandırılarak diger ginsenglerden ayrılır. Panax anlam olarak her şeyi iyileştiren demektir.

Ginsengin kullanım tarihi 4.500 yıl önce başladı ve ilk kaydı 2.000 yıl önce yazıldı. Eski metinler, ginsengin altından daha değerli olduğunu söyler. “Shennong Bencao Jing“, uzun ömürlülüğü ginseng’e bağlar ve “zihni aydınlatmanın ve bilgeliği arttırmanın” iyi olduğunu belirtir. İlk olarak 1843 yılında Rus botanikçi Carl A Meyer tarafından ginsenge “Panax” adı verildi. Panax kelimesi, Yunanca “tamamen şifa” anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Diğer yandan, İngilizce sözcük ginseng, kelimenin tam anlamıyla “insan kökü” anlamına gelen Çin’deki “rénshen” teriminden türemiştir. On dokuzuncu yüzyılın sonunda Çin’de çalışan İngiliz doktorlar F. Porter Smith ve G. A. Stuart, ginsengin tıbbi etkilerini Batılılara ilk tanıtanlar arasındaydı. Güney Kore’de, ginsengi  araştıran yaklaşık 1000 bilim adamı vardır ve her yıl  araştırma makaleleri yayınlanmaktadır.

Ginseng bitkisi doğal şekilde Kuzey doğu Çin’de Kore’de ve Rusyanın uzak doğu bölgesinde yetişmektedir. Kültürü Kore, Çin, Rusya, ve Japonya’da yapılmaktadır. (Söylendiğine göre 1976 yılında, Çin dağlarında 400 yıllık kök bulunmuş ve ounce başına (28,3 gr) 10.000 dolardan satılmıştır)

Genel olarak Güney Kore, Çin, Kanada ve ABD en büyük üreticilerdir. Bu dört ülkenin toplam üretimi dünyaki ginseng üretiminin yaklaşık% 99’u oluşturur. Özellikle, Panax ginseng tüm üretimde baskın olan türdür. Kanada ve ABD’de genellikle P. quinuefolius L üretilir.

 

 

Ginseng Çeşitleri

Ginseng in iki farklı çeşidi vardır. Bunlar Panax ginseng ve Amerikan ginsengidir. Panax ginseng ayrıca Asya ginseng,  Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak da adlandırılır.

Panax Ginseng

Panax ginseng’in beyaz ve kırmızı olarak 2 türü vardır. Beyaz ginseng, kökün işlenmemiş halidir. Bazen daha da beyazlatılıp, kurutulur. Kırmızı ginseng, beyaz ginseng köklerinin su buharıyla işlem görmesi sonucu sertleşip ve kızarmasıyla meydana gelir. Ginseng kökü yaklaşık 6 yılda yetişir. Yabani olarak yetiştiği gibi kültürüde yapılmaktadır. Ginseng kökü hasat edildikten sonra kurutuluş biçimine göre kırmızı veya beyaz ginseng adını alır. Kırmızı kore ginsengde bulunan en etkili madde ginsenoit olarak tespit edilmiştir. Kore ginsenginde yer alan ginsenoside oranı diğer ginseng türlerine göre daha fazladır.

Uyarıcı ve enerji verici etkisi en fazla olan ginseng çeşidi kırmızı kore ginsengdir. Kırmızı kore ginseng fiyat olarak diğer ginseng türlerine göre daha pahalıdır. Asyada yaşlılar için kuvvetlendirici olarak ginseng kullanımı yaygındır. Ginseng uyarıcı etkisiyle dikkati ve motivasyonu artırır ama kafein gibi uyarıcıların neden oldugu yan etkilere sebeb olmaz. Ginseng cinsel gücü artırmak için de başvurulan bir bitki olmuştur.

Amerikan Ginseng (Panax quinquefolium)

Kore ginsengine göre etkileri daha hafif sayılır. Araştırmalar Amerikan ginsenginin depresyonu azaltabileceğini, kan şekerini düzenlediğini ve bağışıklık sistemini desteklediğini göstermiştir. Amerikan ginseng’deki ginsenosidlerin içeriği kırmızı ginsenge göre daha azdır. Ancak merkezi sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi olan önemli düzeyde ginsenosid Rb1 içerdiğinden aşırı uyarılmadan kırmızı ginsengin güçlendirici ve bağışıklık arttırıcı etkilerini sağlayabilir. Yüksek konsantrasyonda Rb1 ginsenosid içeren özel bir Amerikan ginseng ekstresinin (Cereboost ™) sağlıklı genç bireylerde çalışma hafızasını ve ruh halini iyileştirdiği gösterilmiştir. kaynak

Sibirya Ginseng

Sibirya ginsengi kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan etken maddeyi içermediği için gerçek anlamda ginseng sayılmaz ama benzer ginseng faydaları sağlar. Özellikle strese karşı dayanıklılığı ve konsantrasyonu artırmada kullanılır. Eski sovyetler birliği döneminde ginseng sporcular ve askeri personel tarafından dayanıklılığı artırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmıştır.

Ginseng Faydaları

 1. Adaptojenik Etki Gösterir
 2. Performansı Artırıcı Etkisi Vardır
 3. Bağışıklık Sistemini Geliştirir
 4. Antimikrobiyal Etkinliğe Sahiptir
 5. Anti-kanser Aktivite Gösterir
 6. Yorgunlukla Mücadele Edebilir

 

Araştırmalar

Ginsengin, bilhassa Kore ginsengi ve Sibirya ginsengi olarak bilinen bitkinin yararlarını anlatan birçok bilimsel çalışma vardır. Ancak, panax ginsengin gücü birçok faktöre bağlıdır, örneğin bu bitkinin gücü yaş ile ilerler- bu bitkinin tam olarak yararları sadece bitkiler konusunda derin bilgi sahibi olan bir kişi tarafından çıkartılabilir. Yanlış ellerde, uzun vadeli kullanım için bu bitki fazla kuvvetli veya fazla uyarıcı olabilir.

Panax ginseng’in ana aktif bileşenleri, antioksidan, anti-enflamatuar ve antikanser etkileri dahil olmak üzere farklı sağlık etkilere sahip olduğu gösterilen ginsenosidlerdir. Farmakolojik çalışmalar, ginsenosidlerin öncelikle ginsengin etkilerinden sorumlu olduğunu göstermiştir. Ancak ginsengin etkileri tam olarak ginsenosidler tarafından açıklanmamaktadır. Son zamanlarda, gintonin adı verilen başka bir aktif içerik sınıfı tanımlanmıştır.
ginsenosides vs gintonin

 

Adaptojenik Etki Gösterir

 •  Ginseng güçlü bir genel takviyedir. Beden üzerindeki etkileri lokal değildir ve böylelikle ginsengin yararlarından biri bütün vücudu kuvvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı olmasıdır. “Adaptojen” insan sağlığı üzerinde ginsengin düzenleyici etkisini izah etmekte kullanılan terimdir. Ancak, hızlı bir şekilde tamirden ziyade zaman içinde yavaşça etki eder. Tam sonuçlarını görmek için birkaç ay kullanmanız gerekir.
 •  Adaptojenik etki, bir drogun birden fazla aktif madde içererek duruma göre farklı etkide bulunmasıdır. Ginsengin adaptojenik etkide bulunmasının nedenlerinden biri de böbrek üstü bezini desteklemesidir.
 • Ginseng bütün vücut için toniktir. Vücudun zayıflıklarla mücadelesine yardımcı olur, enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırır.  Bu bitki adrenal çalışmayı destekler ve dolayısıyla zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı hastalıkları azaltmada etkilidir. Şayet kronik anksiyeteden, yorgunluktan rahatsızsanız veya sıkca stresli koşullara maruzsanız, ginseng baş etme kapasitenizi iyileştirebilir ve dayanıklılık ve gücünüzü artırabilir. Konsantrasyon eksikliğini gidermek için iyi bir yardımcıdır. Strese karşı dayanıklılığı artırır. Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu ginsengin (Panax ginseng-Asya ginsengi) dış stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir.

Performansı Artırıcı Etkisi Vardır

 •  Ginseng bitkisi cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa neden olmuştur. Bazı deneysel çalışmalarda ginsengin kan damarlarını genişleterek ereksiyona yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ginsengin ereksiyon sorununa karşı etki mekanizmasının nitrik oksitle ilişkili olduğu düşünülüyor. Ginsengin cinsel isteği artırıcı etkisinin ise testosteron düzeyini yükseltici etkisine bağlanmaktadır. Hayvanlar üzerindeki deneylerde ginsengin testosteron seviyesini etkilediği tespit edilmiştir. 2002’de Üroloji Dergisi’de yer alan bir çalışmada  erektil disfonksiyon sorunu olan 45 erkek 8 hafta boyunca Panax Ginseng kullanımış ve plasebo gurubuna göre daha önemli iyileşmeler göstermişlerdir.
 • Ginsengin spermatogenez üzerinde olumlu etkiler yapabileceğine dair ilk bulgu, ilk olarak 1977 yılında yayınlandı. Burada, ginseng ekstresinin fare testislerinde DNA ve protein sentezleri üzerindeki uyarıcı etkisinin ortaya çıktığı gösterilmiştir. kaynak
 • In vitro bir deneye göre ginseng ekstresi sperm sayısının korunmasına ve doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir. In Vitro Effect of Ginseng Extract on Sperm Count
 • Hayvan-temelli araştırmalar ginsengin libido ve copulatory performansını arttırdığını göstermiştir. Ginsengin bu etkileri, hormon salgılanmasındaki değişikliklerden değil, ginsengin merkezi sinir sistemi ve gonadal dokular üzerindeki doğrudan etkilerinden kaynaklanıyor olabilir. 2002’de “Department of Physiology at Southern Illinois University’s School of Medicine” de yapılan araştırmalar, ginsengin ginsenosid bileşenlerinin, erektil dokunun vazodilatasyonunu ve rahatlamasını doğrudan teşvik ederek ereksiyonu desteklediğini göstermektedir. kaynak
 • Kore ginsengi ginsenositleri genellikle cinsel fonksiyonların iyileştirilmesini desteklemek için kullanılır. 143 hastanın katıldığı ile çift-kör, plasebo-kontrollü klinik bir çalışmada 8 hafta süresince, bir grup günde 2 kez 1000 mg ginseng alırken diğer grup ise plasebo aldı. Tedavi sonrası erektil fonksiyon ve genel memnuniyet skorları ginseng grubunda plasebo grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Araştırmacılar erkek hastalarda erektil fonksiyonun iyileştirilmesinde ginsengin rol oynayabileceğini belirtmişlerdir. Effects of tissue-cultured mountain ginseng
 • Erektil disfonksiyonu olan toplam 45 hastanın katıldığı bir çalışmada katılımcılara (900 mg, 3x / gün) kırmızı ginseng verildi. Çalışmanın sonunda hastaların % 60’ı ginsengin ereksiyonu iyileştirdiğini belirtti.  kaynak

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

 • Ginseng antioksidandır ve vücutta bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemini iyileştiricidir. Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir çalışmaya göre günde iki kez 200mg’lık ginseng kökü kapsülü alan kişilerin grip riski %31 oranında azalmıştır.
 • Ginseng, immün modülatör olarak bilinir. Kökler (çoğunlukla), sapları, yaprakları ve ekstreleri, immün homeostazı korumak ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerle hastalık ya da mikrobiyal saldırılara karşı direnci arttırmak amacıyla kullanılmıştır.
 • Çeşitli deneyler ginsengin makrofajların fagositik aktivitesini arttırdığını göstermiştir. 20 sağlıklı yetişkin katılımcıyla ile yapılan bir çalışmada, ginseng ekstresi fagositik aktiviteyi iyileştirmiştir. kaynak
 • Literatür ginsengin NK hücre (Doğal öldürücü hücreler) fonksiyonlarını geliştirdiğini bildirmiştir. Bir çalışmada Panax ginseng ve ekinezya ekstraktları normal bireylerden ve kronik yorgunluk sendromu veya edinilmiş immün yetmezlik sendromu olan hastalardan alınan periferik kan mononükleer hücreleri (PBMC) tarafından hücresel immün fonksiyonunu uyarma kapasiteleri bakımından değerlendirildi. Sonuçlar ginseng ve ekinezya ekstrelerinin PBMC’nin hem normal bireylerden hem de depresyonlu hücresel immünitesi olan hastalarda hücresel immün fonksiyonunu arttırdığını göstermiştir. kaynak
 • Ginseng soğuk algınlığı olasılığını azaltabilir. 323 kişinin katıldığı bir çalışmada, 4 ay süresince günde 400 mg ginseng alanların soğuk algınlığı daha azdı. Çalışmalar, ginsengin kandaki bağışıklık hücrelerinin sayısını arttırdığı ve bağışıklık sisteminin grip aşısına verdiği yanıtı artırdığı göstermiştir. Bir deneyde, 227 katılımcı 2 gruba ayrılarak 12 hafta süresince plasebo ya da 100 mg standart ginseng ekstresi Ginsana G115 aldı ve 4 hafta sonra grip aşısı oldu. Çalışma bulgularına göre influenza veya soğuk algınlığı sıklığı, plasebo grubunda 42 iken, G115 grubunda yalnızca 15 idi. 8. haftaya kadar olan antikor titreleri, plasebo grubunda ortalama 171 üniteye yükselirken, G115 grubunda ortalama 272 üniteye yükseldi. Efficacy of the standardised Ginseng extract G115
 • HIV-1 ile enfekte olmuş 46 hasta üzerinde yapılan bir çalışma Kore ginsenginin HAART (yüksek düzeyde aktif antiretroviral terapi) uygulanan hastalar için olumlu etkilerinin olup olmadığını belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Yalnızca HAART ile tedavi edilen bir grup (23 hasta) ve HAART artı Kore ginseng kombinasyonu ile tedavi edilen diğer grup (23 hasta) olmak üzere hastalar iki gruba ayrıldı. Kore ginsenginin HAART tedavisi uygulanan hastalarda direnç mutasyonlarının gelişimini geciktirerek HAART üzerinde olumlu etkide bulunduğu görülmüştür. Araştırmacılar, veriler HAART tedavisi sırasında Kore ginseng alımının klinik kullanımını desteklediği sonucuna varmıştır. Korean red ginseng and highly active antiretroviral therapy

Antimikrobiyal Etkinliğe Sahiptir

Ginseng vücuttaki mikrobiyal temizliği destekleyen bitkilerden biridir. Toplam ginseng ekstraktlarının yanı sıra ginseng’den türetilen tek ya da çoklu bileşenler, anti-mikrobiyal özellikler sergilemiştir ve ginsengin anti-bakteriyel veya anti-viral etkilerini araştırmak için klinik deneyler de yapılmıştır.

Anti-kanser Aktivite Gösterir

 • Bağışıklık sistemini desteklemesi, antioksidan özelliği, programlanmış hücre ölümü olarak adlandırılan apoptotizi uyarması, hücre çoğalmasını engellemesi gibi nedenlerden dolayı kansere karşı etkisi vardır. Laboratuar ve hayvan deneylerinde prostat, mide, böbrek, karaciğer, kalınbağırsak, beyin ve akciğer kanserlerine karşı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Prostat kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişmini engellemiştir.
 • Bir deneysel çalışma, kırmızı ginseng özünün insan lösemi hücrelerinde apoptozu indüklediğini ve telomeraz aktivitesini ve siklooksijenaz-2 ekspresyonunu azalttığını göstermiştir. kaynak
 • Kanserden korunma için umut verici adaylardan biri olan ginsengdeki ginsenositler bitkinin farmakolojik etkilerinden genellikle sorumludur ve Rg3 ve Rh2, ana aktif antikanser saponinler olarak kabul edilmektedir.  Ginsengin Biyolojik Aktiviteleri
 • Ginsengin antikanser etkisiyle ilgili yapılan gözden geçirme çalışmasına göre kırmızı ginseng bileşiklerinin ana antikanser mekanizmaları arasında hücre döngüsü durması, apoptoz / paraptoz indüksiyonu ve anjiyogenezin inhibisyonu bulunmaktadır. Red ginseng and cancer treatment
 • Korea Cancer Center Hospital’de yapılan bir vaka kontrol çalışmasından elde edilen verilere göre ginseng alan insanların dudak, ağız, yemek borusu, mide, kolon, karaciğer ve akciğer kanseri gibi kanser çeşitlerini geliştirme ihtimali daha azdır. Preventive effect of ginseng intake against various human cancers
 • Ginseng kullanımı ile kanser riski arasındaki ilişkiyi değerlendiren beş kohort çalışma, üç vaka kontrol çalışması ve bir randomize kontrollü çalışma olmak üzere dokuz çalışmayı içeren bir meta-analize göre ginseng tüketimi daha düşük kanser riski olduğunu göstermiştir. Ginseng tüketimi ve kanser riski
 • Bir çalışmada 42 (evre III mide kanseri) hastasının kemoterapi tedavisi sırasında kırmızı ginseng tozu kullanımları araştırıldı. Çalışma sonucuna göre, 5 yıllık hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım oranını, postoperatif kemoterapi sırasında kırmızı ginseng tozu alan hastalarda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. (% 68.2’ye karşılık,% 33.3, % 76.4’e karşılık,% 38.5). kaynak
 • Radyasyon tedavisinin seçici olmayan etkisi normal hücrelere zarar verebilir ve bu da yan etkilere yol açabilir. Amifostin (WR-2721), radyo-koruyucu maddelerden biridir, ancak kullanımı yan etkilere neden olmaktadır ve aynı zamanda, spermatogonia’ya da sitotoksiktir. Bir deneyde farelere periton içine Panax ginseng ekstraktının (10 mg / kg) 4 gün boyunca enjekte edilmesinin, germ hücre popülasyonunu ve fonksiyonunu radyasyona karşı koruyabildiğini ve farelerinin testislerinde radyasyon hasarını azaltığını göstermiştir. Radioprotective effect of Panax ginseng

Yorgunlukla Mücadele Edebilir

 • Ginseng’den izole edilen küçük moleküllü oligopeptitler olan ginseng oligopeptidleri ile yapılan bir hayvan deneyine göre ginseng oligopeptidleri iskelet kaslarında oksidatif stresin inhibisyonu ve mitokondriyal fonksiyonun iyileştirilmesine atfedilebilecek yorgunluk önleyici etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar ginseng oligopeptidlerinin, egzersiz yorgunluğunu hafifletmek için yeni bir doğal ajan olabileceğini belirtmişlerdir. kaynak
 • Kronik yorgunluğu olan 90 kişinin katıldığı ve dört hafta süren bir çalışmada Panax ginseng kullananlar, plasebo grubuna göre daha az fiziksel ve zihinsel yorgunlukla karşılaştı. Panax ginseng’in yorgunluk önleyici etkileri
 • 364 kanser hastasını içeren bir çalışmada katılımcılara 8 hafta süresince 2000 mg Amerikan ginsengi ya da plasebo verildiğinde ginseng grubunun, plasebo grubuna göre daha düşük yorgunluk seviyelerine sahip olduğu görülmüştür.  kaynak
 • Enzim modifiyeli ginseng ekstresi (EMGE), aktif bileşenlerinin içeriğini arttırmak ve biyolojik aktiviteyi yoğunlaştırmak için tasarlanmıştır. 52 sağlıklı kişinin katıldığı bir çalışmada 4 haftalık EMGE (2.000 mg / gün) tedavisi yorgunluk şiddetinde azalma sağlamıştır.  Anti-Fatigue Effects of Enzyme-Modified Ginseng Extract
 • Ginseng takviyelerinin yorgunluk azaltma ve fiziksel performans artırma üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için yapılan bir meta-analize göre ginseng yorgunluk azaltma üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahiptir.  Ginseng Takviyelerinin Yorgunluk Üzerine Etkisi 

Ginseng Kullanımı

Ginsengin kullanım önerimi genel olarak en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay olarak tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar 3 hafta kullandıktan sonra birkaç hafta kullanıma ara verip daha sonra yine başlanabileceğini belirmektedirler.

Ginseng Kullanım Biçimleri

Ginseng ürünleri genel olarak ginseng kapsül, ginseng çayı, ginseng yağı, ginseng hapı olarak eczanelerden ve doğal ürün marketlerinden temin edilebilir.

Ginsengin Günlük Dozu

Genellikle günde 100 ila 600 mg bölünmüş dozlarda standardize ürünler kullanılır.  Standardizasyon genellikle %1,5 ila 7 ginsenosid içerir. Yapılan çalışmalarda çoğunlukla, günlük 200 mg dozunda standart bir Panax ginseng ekstresi kullanmıştır.

Ginseng çay şeklinde kısa süreli olarak günde 0.5 ila 2 g kuru kök olarak tavisiye edilir. Ginseng sahtesi en fazla olan bitkisel ürünlerden biri olduğu için ürün seçimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Ginseng ürünleri arasındaki farklılığı önlemek için birçok araştırmacı standart ginseng ektresi kullanmayı tercih etmektedir. Genel olarak kullanılan 2 standart ekstre  Panax ginseng’den G115’tir (% 4’e ayarlanmış toplam ginsenosid) (Pharmaton SA, İsviçre), ve P. quinquefolius’tan (Amerikan ginseng) NAGE (% 10’a ayarlanmış toplam ginsenosid) (Canadian Phytopharmaceuticals Corporation, Kanada). Bu iki ginseng ekstresi üzerinde Yüksek performanslı sıvı kromatografisi kullanılarak yapılan çalışmalar, hem G115 hem de NAGE’de Rb1, Rb2, Rc, Rd, Re ginsenosidleri ve Rg1 olduğunu ve sadece G115’te ginsenosid Rg2 olduğunu göstermiştir.  Bir çalışmada bu ekstrelerin saflığının  % 95.9-100 arasında değiştiği saptanmıştır.  Kai-Xin-San Geleneksel Çin Tıbbında kullanılan ve Panax Ginsengin yanısıra polygala, Hoelen ve Acorus gramineus’den oluşan bitkisel bir karışımdır ve Çin’de depresyon tedavisinde kullanılır.

Sinerjik Etki

Linda Page’s Healthy Healing” nın yazarı naturopatik doktor, Linda Page  ginseng ve arı sütünün birlikte kullanımının sinerjistik etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Hafızayı desteklemek için Ginseng Ginkgo biloba ile de kombine halinde kullanılmaktadır. The memory enhancing effects of a Ginkgo biloba/Panax ginseng combination. Acorus gramineus bitkisi Geleneksel Çin Tıbbında Panax Ginseng’e hizmetçi olarak tanımlanır ve emilimi artırdığı belirtilir.

Ginseng Çayı

1-2 g kıyılmış drogun üzerine kaynar su döküldükten sonra 5-10 dakika kadar demlendikten sonra içilir. Ginseng çayı, ginseng özleri gibi zihinsel performansı ve hafızayı desteklemek için kullanılır. Ginseng çayı yaparken, önce kullanmak istediğiniz ginseng türünü seçin: Amerikan ginseng (sıcak aylarda daha iyidir) ya da Kore ginseng (soğuk aylarda daha iyidir).  ginseng çay poşeti şeklinde de kullanılabilir, fakat bitkinin kökünden hazırlamak daha iyidir.

Dikkat!

Ginseng takviyeleri üreten firmaların ürünleriyle ilgili yapılan bazı analizlerde ürünlerin az miktarda ginseng içerdiği ya da hiç ginseng içermediği tesbit edilmiştir.  Örneğin Walgreens markasının sadece toz sarımsak ve pirinçten başka bir şey içermediği saptanmıştır. kaynak

 


Siyah Ginseng Nedir?

Ham ginseng, basit bir kurutma işlemiyle beyaz ginseng’e ya da bir kez buharlama ve kurutma işlemleriyle kırmızı ginseng’e dönüşür. Siyah ginseng (Ginseng Radix Nigra) ise beyaz ginsengin 9 kez buharlama ve kurutma işlemiyle üretilir. Saccharomyces cerevisiae’nın kullanımıyla siyah ginsengin fermentasyonu daha aktif gisenosidler üretebilir.

Son dönemde yapılan araştırmalar, kırmızı ginseng ve siyah ginseng gibi buğulanmış ginsengin, beyaz ginseng gibi buğulanmamış olandan daha fazla terapötik etkinlik sağladığını göstermiştir. Ginsengin antikanser özelliğine yönelik yapılan araştırmalar, ginsenosid Rg3 ve ginsenosid Rh2 üzerine yoğunlaşmıştır. Ginsenoside Rg3 ham ginseng ve beyaz ginsengde bulunmaz, kırmızı ginseng’de ise az miktarda bir Rg3 bulunur. Dokuz kez buğulanan siyah ginseng’de Rg3, Rg5, Rk1 konsantrasyonunu artar. Siyah ginseng Rg3 yönünden kırmızı Ginseng’den 3 kat daha konsantredir.

Fermente siyah ginseng ve aktif bileşeni ginsenosid 20 (S) -Rg3’ün kullanıldığı bir çalışmada, böbrek (LLC-PK1) hücrelerinde kemoterapi ilacı sisplatinin neden olduğu nefrotoksisite iyileşme göstermiştir. kaynak 

Siyah ginseng etanol ekstresi ve kırmızı ginsengin nöro-enflamasyon üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bir çalışma sonucuna göre siyah ginseng ekstresi nöroinflamasyonun önlenmesinde ve öğrenme davranışının arttırılmasında kırmızı ginseng ekstresine göre daha etkili olmuştur. Black Ginseng Extract Prevents Neuroinflammation and Enhances Learning Behavior in Mice

Siyah ginseng ekstresi ve ana bileşeni olan ginsenoside Rg5’in MCF-7 meme kanseri hücrelerine karşı antitümör aktivitesinin araştırıldığı bir çalışmaya göre Rg5, çok yollu bir mekanizmada kanser hücresi apoptozisini indükler ve meme kanseri için etkili bir kemoterapötik ajan olabilir.  Siyah ginsengin anti-meme kanseri aktivitesi

Ginseng Yan Etkileri

 • Mide bulantısı
 • Uykusuzluk
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Hipertansiyon
 • Hızlı kalp atımı
 • Mastalji ve vajinal kanama

Ginsengin önerilen süre ve dozda kullanımı çoğu insan için güvenli görünmektedir. Ginseng genellikle iyi tolere edilir ve yan etkileri hafiftir. Ancak yine de bazı yapılan uyarıları belirtmek gerekir.  Geleneksel Çin Tıbbında panax ginseng kullanırken kafeinli içeceklerin tüketimi önerilmemektedir.

Ginseng İlaç Etkileşimleri

 • Furosemid
 • İnsülin
 • Depresyon için ilaçlar (MAOI’ler)
 • Antidiyabet ilaçları
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar
 • Anticoagulant / Antiplatelet ilaçları
 • Kafein

Ginsengin bazı kimyasal ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim yaparak sağlığı olumsuz etkilediğine dair bildirimler vardır. Mesela kan inceltici olarak kullanılan bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkileşim yaptığı belirtilmiştir. Bazı kalp ilaçlarıyla da etkileşime girebilir. Yine ginseng ile ilgili bir örnek vermek gerekirse, şeker hastalarının diyabet ilacı kullanırken ginseng kullanmamalarına dair uyarılar bulunmaktadır. Çünkü ginsengin de şekeri düşürücü etkisi vardır. Aynı anda sentetik diyabet ilacıyla birlikte alındığında kişinin kan şekerinin bir hayli fazla miktarda düşmesine sebeb olabilir.

Genel anlamda belirtmek gerekirse eğer herhangi bir hastalık için ilaç tedavisine başlanmışsa doktora danışmadan aynı anda bitkisel bir ilacın kullanılması doğru bir davranış değildir. Bazı durumlarda bunlar birbirleriyle etkileşime girerek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Phenelzine sulfate içeren ilaçlarla beraber kullanıldığında ellerde titreme ve bazı psikolojik değişikliklere yol açabilir. Yüksek kan basıncından (tansiyondan), düzensiz kalp ritminden veya herhangi akut hastalıktan rahatsız olan kişilere ginseng kullanımı tavsiye edilmemektedir. Uzun vadeli kullanımda herhangi bir yan etkiyi yakından izlemelidir.

Sibirya ginsengi daha güvenli bir tercih olarak kabul edilse de, herhangi potansiyel risklerden kaçınmaktan için, şayet belirli bir sağlık problemi için yüksek dozlar alıyorsanız her zaman bir uzmanın görüşünü almak daha güvenlidir.

Hamile ve Emziren Kadınlar Ginseng Kullanılabilir mi?

Çok net ve kesin bir bilgi olmamasına karşın yine de hamile ve emziren kadınlara önerilmemektedir. İngiltere’de yapılan bir araştırmada gebelerde ve emziren kadınlarda ginseng kullanımının yan etkilere sebeb olabileceği belirtilmiştir. Genel tıbbi pratiğe uygun olarak doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Her Ürün Gerçek Ginseng mi?

Panax ginseng içinde temel aktiviteyi sağlayan ginsenosides denilen steroid benzeri bileşiklerdir. Ginseng kapsüllerinin standardizasyonları aynı değildir ve bu konuda ortak bir görüşte bulunmamaktadır. Bağımsız laboratuarlarca yapılan analizler, ürünlerdeki ginsenosides içeriğinin farklı olduğunu gösterdiğinden ginseng ürünlerinin içeriği her zaman şüpheli olmuştur.

Ginsengi kök halinde almak isterseniz görüntüsü ginsengi andıran Adamotu (Mandragora officinarum) köküyle karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bu bitki ginseng kadar güvenli değildir ve önemli yan etkileri olabilir.

Ginseng kullandıktan sonra yan etkilere maruz kaldıklarını belirten bazı örnekler vardır. Ancak bunun ginseng’den dolayı değil ginseng etiketiyle satılan ve içeriğinde başka maddeler bulunduran ürünlerden de kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bitkisel ürün üretimi serbest olduğundan kötü niyetli üreticiler bu konuda diledikleri gibi davranabilmektedirler. Örneğin bazı ginseng etiketli ürünlerde kafein kullanılmaktadır. Bu da kullanan kişiye enerji ve canlılık vermekte ve kullanıcı kafein aldığını bilmeden bunu kullanmaya devam etmektedir. Meydana gelen yan etkilerde bundan kaynaklandığı halde kayıtlara ginseng zararları olarak geçmektedir.

Ginsengin yararlarından biri olarak yüksek tansiyonu düşürerek normal hale getirdiği belirtilmesine rağmen başka kaynaklarda da tansiyon hastalarının ginsengi kullanmamaları gerektiği belirtilmektedir. Bu karışıklığın nedeni bu tür kafein içeren ürünlerin kullanılmasından sonra görülen şikayetlerden doğma ihtimali yüksektir.

Bu yüzden bir ürünü kullanırken onun kalitesinden ve gerçekliğinden emin olmak gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastasının ginseng yerine her gün düzenli kafein almasının sonucunda fayda yerine zarar göreceği açıktır.

Ginsengin Yararlarını Maksimize Etmek

• İyi kalitede ginseng takviyeleri bulmak zor olabilir. Birçok ürün saf ginseng içermez ve bazısı sağlığınıza zararlı olabilecek şeker veya başka katkı maddesi içerirler. Amerika’da yapılan bir araştırmada ginseng etiketi taşıyan ürünlerin bir kısmında ya hiç ginsenge rastlanmamış ya da içeriklerindeki ginseng oranı çok az düzeyde çıkmıştır. Dolayısıyla, bir ginseng takviyesi satın almadan önce ürünün kalitesinden emin olmak için elinizden geleni yapınız.

• Farklı firmaların ürünleriyle ilgili yapılan analizlerde ginseng ürünlerindeki ginsenosides ve eleutherosides adlı maddelerin konsantrasyonlarının büyük farklıklar gösterdiği tespit edilmiştir.

· Satın aldığınız ürünlerin kalitesi ve saflığını garanti etmek için mutlak farmasötik GMP koşulları altında faaliyet gösteren bir saygın imalatçıyı arayınız.

· Standardize bitkisel hulasa kullanarak üretilen ginseng takviyelerini seçiniz. Bu şekilde ürünün en yüksek miktarda güvenli ve etkili olan aktif maddeyi içerdiğinden emin olabilirsiniz.

· Ele aldığınız takviyenin herhangi dolgu veya katkı malzemesi içermediğinden emin olmak için etiketleri okuyunuz.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ginseng Faydaları” üzerine 189 yorum

 1. Ginseng için; tip , etken miktar ve etki arttırıcı maddelerle kullanılması oldukça önemli.
  Yetişmesi için Korede 7 sene kadar beklenen ve özel işlemlerle farklı türlerinin üretilmesi neden bu kadar önemli , çünkü çok değerli…
  Kansersiz, ilaçsız , fit , genç yaşam,
  …sayfama beklerim… instagram: 06melihserdar

 2. En iyi kontrollü koşullar altında üretilen gingseng kullanıyorum . Kore ginsengi arayın yardımcı olurum. 05057812897

 3. iyi de aç karna mı tok karna mı içilecek? sabah mı akşam mı? hiçbir bilgi yok kullanıma dair:(

 4. Memede fibrokist varsa kullanmamak mı gerekiyor neden kullanırsak ne olur

 5. muhtesem bi bitki ben yillardir kullaniyorum ginseng bende ayni kgnf kullaniyoum hafiza icin kullaniyorumtavsiye ederim

 6. Ben de internette kgnf tableti buldum çok şık da bir kutusu vardı hatta. İlk bir iki gün çok etkili değildi ama kullandıkça etkisini daha çok hissettiren bir ürün ginseng aradan 1 hafta falan geçince etkisini daha çok hissediyorsunuz.

 7. Merhaba bir çok marka var dediğiniz gibi kgnf markasını mutlaka deneyin alabileceğiniz en iyi kaliteli ginseng markasidir.tavsiye ederim.

Yorum yapın

css.php