Papatya Faydaları

Papatya Çayının Faydaları ve Papatya Faydaları Nelerdir? Mayıs haziran aylarında çiçek açan papatya öğlen saatlerinde sapsız olarak toplanır ve saklanır. Gölgede kurutulur. Papatyanın faydası bitkinin toplanması ve kurutulma şartlarına göre değişir.

Yanlış uygulamalar bitkilerin etkinliklerinin azalmasına yol açar. Papatya çiçeği toplanmasından bir yıl geçmişse kullanılmamalıdır. İçten ve dıştan kullanımı vardır.

Gerçek papatyayı bulmak çok da kolay degildir. Genel olarak papatya benzeri bitkiler karıştırılarak satılmaktadır.

Papatyanın ve Papatya Çayının Faydaları

•Mayıs papatyasının mide bağırsak kasılmaları, şişkinlik, gaz şikayetlerini giderici ve sindirime yardımcı etkileri bilimsel olarak da tespit edilmiştir. Bu etkiye sahip maddelerin flavonoitler ve uçucu yağ bileşenleri olduğu tahmin edilmektedir.

•Antispazmodik etkisi vardır. Papatya çayı, irritabl barsak sendromu, kramplar, hazımsızlık, gaz, ishal ve kolik semptomlarını azaltabilir. Uterus üzerinde benzer bir antispazmodik etkisiyle premenstrüel krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.

•Dr. Cindy LA Jones The Antibiotic Alternative adlı kitabında papatya’nın antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleriyle mesane enfeksiyonu da dahil idrar yolu enfeksiyonlarında yararlı olacağını belirtmiştir.

•Gastrit ve ülsere karşı kullanılır. İçeriğinde bulunan alfa-bisabolol anti-ülser özelliktedir.

Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayımlanan araştırma sonucu  papatya çayının şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan böbrek hasarı, görme kaybı gibi etkilerin azalmasında yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Papatya bitkisinin bu tür sorunların meydana gelmesinde rol oynayan iki enzimin baskılanmasını sağladığı görülmüştür.

•Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucuna göre papatya çayının günlük olarak içilmesi, kan şekerinin yükselmesini önleyici etki göstermekte ve şeker hastalığı nedeniyle gözde oluşan olumsuzlukları da giderici etkide bulunmaktadır.

•Agricultural and Food Chemistry dergisinin 2008 eylül sayısında yayınlanan çalışmaya göre hayvanlar üzerinde yapılan testlere göre papatya hiperglisemik ve diyabetik komplikasyonların gelişme riskini azaltmaktadır.

•Flavonoitlerin bir başka özelliği de merkezi sinir sistemi üzerinde hafif yatıştırıcı etkisidir.

•Papatyadaki  önemli bir bileşen olan Flavonoid Chrysin maddesi uyku sorunlarına yardımcı olabilir. Yatmadan 30 dakika önce içilecek papatya çayı rahatlatıcı etki sağlar.

•Biological and Pharmaceutical Bulletin mayıs 2005 sayısında yer alan çalışma sonucuna göre papatya anksiyete ve uyku bozuklukları tedavisinde yararlı etkiler gösterebilir.

•Maryland Medical Center Üniversitesine göre, papatya çayı anksiyete ve uyku proplemlerinin hafifletilmesine yardımcı olur.

•2009 yılında Clinical Psychopharmacology’da yayınlanan araştırmaya göre papatya takviyeleri ankisiyetenin azaltılmasında yararlı olabilir.

•Adet düzensizliklerina karşı kullanılabilir. Regl döneminde yaşanan depresiflik için yemekten 30 dk sonra içilecek papatya çayı rahatlatıcıdır. Adet döneminden üç gün önce papatya çayının içilmeye başlanması depresifliğin giderilmesinde etkili olur.

•Papatya flavonoitlerinin ve uçucu bileşenlerinin geniş spektrumlu ödem giderici özelliği olduğu ve de dolayısıyla vücutta ödemi boşaltmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.

•Papatyanın iltihap giderici özelliğinin yanında alerji oluşumunu önleyici, mikropların gelişimini engelleyici ve yara iyileştirici etkileri sebebiyle taze hazırlanmış mayıs papatyası çayıyla cildin temizlenmesi sivilce oluşumu, yüzde şişkinlik gibi durumlarda yararlı olabilmektedir.

•Sinüzit tedavisi için papatya buğusundan yararlanılabilir

•Papatya yağı ile yapılan friksiyonlar romatizmal kas ağrılarına iyi gelebilir.

•Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu mayıs papatyası çiçeğinin farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, ağız ve boğaz mukozası iltihaplarında gargara olarak, basurda ve ağrılı adet kanamasında oturma banyosu, karın ağrıları, gastrit, mide ülseri ve hazımsızlıkta da oral şekilde kullanımına onay vermiştir.

Papatya saç; Papatya suyu saç bakımı için kullanılabilir. Papatya ile saç parlaklık kazanır. Saç renginin açılması ve saç dersindeki kaşıntılar için papatya etkilidir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır ve Demlenir?

Papatya Çayı : 1 tatlı kaşığı papatya kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendirilir. Süzüldükten sonra içilir. Günlük 2-3 bardak içilebilir. Etkisini yitirmemesi için kaynatılmadan hazırlanır.

Çaylarla yeterli etken madde konsantrasyonları sağlanamak güç olduğundan dolayı standardize hazır preparatlar kullanmak daha etkili olur.

Papatya Yağı : Çiçekler bir şişenin boğazına kadar gelecek biçimde doldurulur. Çiçeklerin üstüne çıkacak şekilde saf zeytinyağı eklenir ve iki hafta süresince güneşte bekletilir ve her gün çalkalanır. İki hafta sonunda süzülerek kullanıma hazır hale gelir. Buzdolabında saklanır.

Papatya sinüzit sorunu içinde kullanılmaktadır. Sinüzit bitkisel tedavisi için papatya buğusundan yararlanılabilir. İki yemek kaşığı kadar ince kıyılmış papatya yarım litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. Baş havlu ile örtülür ve 5-10 dk solunur.

Papatya Çayının Zararları Var mı?

Alman papatyası ya da Mayıs papatyası olarak bilinen matricaria recutita yan etki bakımından güvenli bir bitki kabul edilir. Ancak çiçek alerjisi olanlar kişilerde papatya polenlerine karşı meydana gelebilecek yan etki de gözden kaçırılmamalıdır.

Gerçek mayıs papatyası Matricaria recutita olandır. Birçok papatya çeşidi olduğu için hangisinin kullanıldığını bilmek gerekir.

Tedavide yalnızca mayıs papatyası çiçeği kullanılmalı, rumi papatya çiçeği ise kullanılmamalıdır.

Piyasada çiçekleri papatyaya benzeyen ama içeriğinde sakıncalı maddeler olan bazı bitkilerin de papatya olarak satıldığına rastlanmıştır. Bu bitkilerdeki pirazolidin alkaloitleri bebeklerde zehirlenme ve ölümlere neden olabilir.

Bebeklere papatya çayı verilmeden önce hangi papatya çeşidini kullandığınızı bilmelisiniz. Kalitesinden emin olduğunuz firmaların hazır ürünlerini kullanmak daha güvenli olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Papatya Faydaları” üzerine 22 yorum

 1. arkadaşlar papatya çayı sinüzit ilthaplarına bire bir bende çok kötü sinüzit ilthabı vardı kullandığım okadar ilaç fayda vermiyordu ilaç bitince aynı şikayetler bende başlıyordu düzenli papatya çayı içtim ve sanırsam sünizittimi kurutuyor ve etkisi çok büyük ne varsa bitkilerde var 🙂

 2. papatya kaşlara sürüldüğünde açar mı ayrıca papatya suyunu temiz saçlara mı banyo yaptıktan sonra mı sürülür ?

 3. sayın site yöneticisi: şunu önceden belirtmekte fayda var . art niyetli olduğunuzu sanmıyorum ama eksik bilgi de değil yanlış bilgi veriyorsunuz . nedenmi yada nasıl yani derseniz
  1- papatya ülkemizde yalnız doğu anadolunun yüksek yaylalarında mayıs hazirana kalır iç ve batı ana doluda mart nisan aylarından sonra kurur biter.
  2- en önemlisi bu çiçekli bitkiler öğlen sıcağında toplanırsa kızışma dediğimiz kendi ısısı ile hemen bozulur. dolayısı ile sabah veya veya ikindi vaktinde bez torbalara toplanıp kısa sürede gölge yerdeki bir pamuklu bez üzerine 1cm. yi geçmeyen kalınlıkta yayıp kurutulmalı. faydalı olduysam ne mutlu bana.

 4. lütfen cevap yazn arkadaşlar papatya cayını deniyorum saçıma pek bi değişklik görmüyorum bişiler yazn yoksa bugün yarın kazıtıcam saçlarımı 🙁 lütfen

 5. bu papatya suyu dediğiniz papatya çayımı arkadşlar benm saçımdada hint kınası var çok rahatsız oluyorum hnt kınasından papatya çayı yapıyorum çıkarırmı hint kınasını yoksa kökten kazıtmak zorunda kalacam saclarımıbide uzatmaya niyetlenmştm 🙁

 6. Merhaba … Verdiğiniz değerli ve önemli bilgilendirme için, çok teşekkür ederiz …. Emeğinize sağlık… Sağlıklı ve Mutlu günler dileğiyle ….

 7. arkadaşlar bende denedim cidden doğal saç açıcı etkisi var özellikle papatyaları kaynatıp o suyu salarınıza sürün ve direk dışarı çıkın yıkamadan güneş altında dahada açılıyo tavsiye ederim özellikle saçına hint kınasıyla boyamışş kader arkadaşlarma tavsiye edeyorum:)

 8. ArkadaşLar ben 2 kere denedim. Benim saçLarım koyu kumral ama açık kumrala çevirdi. Bir kere kullanınca hmen olmuyor. 2-3 kere denemelisiniz ve yarım saate yakın güneşte bekletin. (:

 9. Papatya çayını ve diger özelliklerinide tasviye ederim teşekkürler

 10. gerçekten yarıyor suyla yıkama güneşte beklet kuruyana kadar sora tara oluyor saçının rengi birazcık açılıyor bn denedim oldu.

 11. papatya yağı ile ilgili paylaşım çok güzel peki ardınç yağı nasıl yapılır.lütfen paylaşırmısınız. 🙂

 12. siyah saçlarda papatya suyunu denemeyın çok kotu gorunuyo.saç rengi kumral olanlar saçını açmak isterse papatya suyunu kullansınlar. ben denedım gerçekten açıyo.saçıma papatya suyunu surdum ve kuruttum sonrada düzleştiriciyle düzleştirdim ve açıldı 3 4 defa yaparsanız farkı gorursunuz

 13. arkadaşiar benm bi süredir iltihaplı sinüzitle başım dertte… uzun zamandr hiç koku alamıyorum… Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bir tv kanalındaki programında izlediğim kürü yaptım… papatya buharını burnumdan ve ağzımdan soluyorum.. bunu 4 gündür yapıyorum.. inanın şu an için ağrılarım geçti çok şükür ve en güzel tarafı da koku alabiliyorum artık… sinüzitten şikayeti olanlar mutlaka yapmalı… Ayrıca bi uyarı: yol kenarlarındaki papatyalar araçların egsoz dumanının olumsuz etkilerine maruz kaldığı için oralardan toplayıp kullanmayın…

 14. gerçeten bu söyledikleriniz çok doğru ben yeni bir sinüzit hastasıyım ve doktorun verdiği antibiyotiklerin hiçbir faydası gelmedi cok agrım vardı burda gördüklerimi uyguladım papatya cayını içtim ve kaynattım bugusunu genizlerime cektim ve sonuc cok rahatlama oluyor ne varsa bu bitkisel ilaclarda var

 15. Saçım siyah ama koyu kahve olmasını istiyorum ne yapmalıyım.Papatyayı kaç dakika kaynatmalı ve saçta kaç dakika bekletmeliyim…

 16. elimde köylerden toplattırma kekik ayva densi at kestnaenesi ardıç ardıç tomu yakı otu ökse otu kuşpurnu erik kuruusu ısısırgan v.b ürünler hesaplı olarak bulunur ucuz temin ediliri tonajlı ısırgan boşşablı(adaçayı şalva) bulunur…….05397496431

 17. papatya suyuyla yıkadagınız saçları tekradan normal su ile durulamayın ölece kurusun bu işlemi haftada iki kez uygulayın farkı ozaman göreceksiniz benim gibi:)

 18. saçımın kendi rengi küllü kumral koyu renge boyadım yani kahveye şimdi açmak istiyorum papatya suyunu kaç dakika bekleteceğim yada durulanacak mı? yada işe yarar mı ? 🙂 tşkler

 19. bu gibi yararlı şeyler için tşk ederz gercekten muhteşem ve doğallığın özü ..

Yorum yapın

css.php