Safran Bitkisi

Safran Çayı Faydaları Nelerdir? Safran Nedir? Latince adı Crocus sativus ve soğanlı bir kültür bitkisi olan safran bitkisi Süsengiller familyasındandır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır. Safran en pahalı baharat olma özelliği ile de tanınır. İspanya, Fransa, İtalya, İran, Hindistan, Fas, Yunanistan’da safran ekimi yapılmaktadır.

İspanya ve iran en önemli safran üretici ülkelerdir ve dünya üretiminin büyük birçoğunluğunu bu iki ülke gerçekleştirmektedir.

Ülkemizde safran üretimi sadece safranboluda az miktarda yapılmasına rağmen kurutma metodunda balmumu kullanımı kaliteyi düşürmektedir.

Safran bol yağışlı ve güneşsiz iklimi sever. Safran çiçeğinde 3 kırmızı tepecik vardır. 1 gram safran için 150 tepecik elde etmek gerekir.

Çiçekler sabahın ilk saatlerinde elle toplanır. Güneş yükseldikçe çiçek kapandığı için çiçeklerin toplanması zorlaşır. Çiçekler toplandıktan sonra içinde kırmızı tepecikler ayıklanıp bir örtü üstünde kurtulmaya bırakılır.

Safranın içinde safranal, pikrokrosin, krosin adlı maddeler bulunmaktadır. Safranın yaklaşık 80 kadar türü vardır. Baharat ilaç ve boya bitkisidir.

Kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyar. Fiyat olarak oldukça pahalıdır. Safranın kilosu dünya piyasalarında 30 bin dolara kadar alıcı bulurken, ülkemizde ise kilosu  20 Bin ila 30 Bin TL arasında değişmektedir. Gerçek safranı bulmanın zorluğu ve de fiyatının yüksek olması bu bitkinin kullanımını etkilemektedir.

Safran Nerelerde Kullanılır?

İlaç, gıda, kozmetik ve boya sanayi safranın başlıca kullanım alanlarıdır.

Safran bitkisi hava geçirmeyecek kaplarda saklanmalıdır. Nem ve ışıktan korunmalıdır.

Safran Faydaları Nelerdir?

• Bağışıklık sistemini desteleyen antioksidanlar içerir. Safranın rengi lycopenes ve beta-cartonenes olarak bilinen karotenoidlerden gelir.

• Safran bitkisindeki Crocin, Safranal ve Picrocrocin adlı maddeler anti kanser etkisiyle kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

• 2002 de Experimental Biology and Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, safranın anti-kanser ve anti-tümör etkileri bulunmaktadır.

• Safranla ilgili yapılan araştırmalar bu bitkinin görüşü keskinleştirdiği ve yaşlanmaya bağlı olarak görülen göz kaslarının dejenerasyonunu azalttığını göstermiştir. İtalya’da Prof Silvia Bisti tarafından yürütülen bir çalışmada, safranın yaşa bağlı görme kaybı ve makula dejenerasyonuna karşı olumlu etkileri tespit edilmiştir.

• Crocetin adlı etken madde kolesterolü azaltıcı ve artrit gibi eklem ağrılarına ve rahatsızlıklarına karşı olumlu etkide bulunur.

• The Institute for Traditional Medicine’nin görüşüne göre safran dolaşımı hızlandırır ve depresyon belirtilerini azaltır.

• Çin Tıbbında kan akışını düzenlemek ve morlukları iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

• Pittsburgh Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, safrandaki krosetin ve krosin, bellek ve bilişsel işevi artırabilir ve bu etkisiyle Alzheimer hastalığı gibi dejeneratif beyin hastalıklarının tedavisinde yararlı olabilir.

• Journal of Ethnopharmacology 2005 şubat sayısında yayınlanan araştırmaya göre safran  hafif ve orta derece depresyon tedavisinde etkili olabilir. Çalışmada 0.7 safranal içeren kurutulmuş 30 mg safran ekstresi ile fluoksetin etken maddeli ilaç karşılaştırılmış ve 30 mg safran ekstresi alan hastaların depresyon belirtilerinde önemli gelişmeler görülmüştür. Progress in Neuropsychopharmacology and Biological Psychiatry 2007 mart sayısında yayınlanan çalışmada, safranın hafif-orta derecede depresyon tedavisinde fluoksetin kadar etkili olduğu ifade edilmiştir.

Safran Nasıl Kullanılır?

Günlük kullanım 0.5 – 1,5 gr. Çay dışında standardize ekstre şeklinde de kullanılmaktadır.

Toz ya da tel halinde satılır.

Ülkemizde safran yerine aspir denilen (yalancı safran) bitki satılmaktadır. Ancak aspirin aroması ve kokusu zayıf olduğu için gerçek safrandan ayırtedilebilir.

Toz halde satılan safranın sahte olma ihtimali fazladır.

Yine başka bir hile ağırlığını artırmak için bal ve yağ emdirilmesidir.

Amerika’da safran satışı açıkta degil market yöneticisinin kasasında muhafaza edilerek peşin ödeme karşılığında yapılmaktadır.

Safran Bitkisinin Zararları ve Yan Etkileri

Bulantı, kusma ve baş ağrısı, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır!

Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Belirli dozlar sağlık açısından tehlike yarattığından dolayı herhangi bir rahatsızlık için kişinin kendi başına kullanmaması yerinde olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Safran Bitkisi” üzerine 101 yorum

 1. Mehdi Nejafi beye birkaç sözüm olacak.
  Ben ekolojik safran yetiştiren biri olarak bu forumu satış amaçlı kullanmıyorum. Ürününüzü satabilmeniz için
  alışveriş siteleri var. Gidin orada safran pazarlayın.
  Ey değerli okuyucular… Bu zatlardan sertifika isteyiniz. Maden mallarını burada pazarlıyorlar Türk Üniversitelerinin Ziraat fakültelerince ürünlerini test ettirsinler. Öyle ucuzdan organik demek kolay. Sen tarlana ot ilacı attın mı atmadınmı bunu ispat etmelisin. safran soğanının cinsi nedir mesela.. Bir defa ürününün saf safran olup olmadığı meçhul. Bu İran safranı elini kolunu sallaya sallaya bu ülkeye girmemeli. Gümrüklerden numune alınıp ancak has olanına izin verilmelidir. Birde safran kalibrasyonu olan spectroscopy ile Ziraat fakültelerince test zorunluluğu getirilmelidir. Ancak bu yolla safranın A’dan F’ye kadar olan haslığı ölçülebilir. Tabii safranda ilaç kalıntısı olup olmadığı da ilaveten test edilmeli. Bu husuların Tarım Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı ile istişare edilmesi gerekir.Yalçın beyin söylediklerine katılıyorum. 5 yıl öncesinde safran kullanmaya karar verdiğimde gerçek safranı bulana dek çok sıkıntılar çekmiştim. Halende öyle malesef. Ankara’nın Kızılay meydanında anlı şanlı aktarlarda bile gerçek safran yok ki millet bulupta kullanabilsin. İzmir Kemeraltı’nı bir baştan öbür başa gidin safran sorun size acayip bir boya ile boyanmıs üstünde İspanyolca yazan bir kutu açarlar gösterirler. Abi safranımızın hası bu diye. Nerden bilsin aktar. Adamlar al satcı. Tek bulunabilecek safran ise İran safranıdır. Ne yapsın millet alıyor yaradana sığınıp. Birde yalancı safran var adı aspir ,bizim milletimiz safran diye onu kullanıyor. İşin aslını Safranbolu safranı kullanınca anladım. Şimdileri ben yetiştiriyorum. İleride hedef IMO sertifikalı safran olacak. Bağımsız denetim güvencesi ile Tam Organik olduğunu sertifike eden firma damgalı. Vatandaş parası ile neyi satın aldığını bilmeli.. Geçenlerde Onkolog Prof.Dr. Erkan Topuz hocamız bir gazetede safranın faydalarını anlatmış. Çok şahane anlatmış hocamız sağolsun. Burada link veremeyeceğim sitenin kurallarına aykırı olabilir. Ama arzu eden netten araştırabilir.
  Umarım bazı hususlarda yardımcı olabilmişimdir. Esenlikler dilerim. Yardım isteyen arkadaşlar bana aşağıdaki ileti adresimden ulaşabilirler.
  [email protected]

 2. Bu arada ilave etmeyi unuttuğum bir husus var yazmadan geçemeyeceğim.
  Sahte safrandaki hilelerden birini yazayımda ilgilenen bir okusun. Çoğu coğrafyada nar çok yetişir. Nar çiçeğini verdiğinde dikkatli bakılacak olursa püskülleri safranın kırmızı stigmasına bezer. İnce telli tam bir safran stigmasını andırır. İşte bir hileli safran modeli. Ne yapıp ediyorlar bunu safran esansına büründürüp allayıp pullayıp içine az miktar safran da koyup safran diye yutturuyorlar. Nereden biliorsun diyene cevabım şöyle olacak; çay yaptığımda stigmaları çay kaşığı ile alıp elimde ezdiğimde safranın boyar maddesi gelmiyor. Olacak şey değil. Oysa benim safranımın stigmasını demlenmiş çaydan bir kaşıkla elinize alıp sıksanız eliniz safran rengi olur. Uzunca bir sürede elden rengi gitmez.. Ben bunları yazabilmek için 5 yıldır çalışıyorum. Has safranım var diyen İranlı satıcılar yazımı iyi okuyunuz. Siz zaten üretiğiniz safranı bu yöntemlerle çok pahalıya satıyorsunuz…..

 3. Herkeze merhabalar.
  5 yıldır Ekolojik safran dikimi yapıyorum kendi bölgemde. Safranın ne olduğunu iyi biliriz. Bu sitede yayınlanan safran içerikli bilgilere ayriyetten de vakıfım . Lisan bildiğim için internetten çoğu burada yayınlanmış bilimsel çalışmaları zaten bilmekteyim. En son Amerika’da Kansas üniversitesinde pankreas kanserinde tümörü baskıladığı konusunda bir makaleyi Amerikan sağlık Enstitüsünün Web sitesinde okudum.
  Arkadaşlar, Bu İran kökenli ucuz safrana dikkatlice yaklaşınız. Bunlar safranı anımsatan birşeyler satıyorlar.
  Arzu eden kardeşim bunlardan numune alsın ve bir göndersinler bana bu sattıkları safranmıdır yoksa taklidimidir. Dünyada safranın sahtekarlığı çoktur. Böyle bilinmelidir.

  Kendilerine güveniyorlarsa siz onlardan numune isteyiniz. hayrına ben o numuneleri kontrol edecem. Yok öyle kilolarca has safran. Nerede… Ben aldım arifoğlu baharattan ve içmeyi denedim olmadı. Neden derseniz renk koyuya kaçıyor. 4 tel kırmızı stigmayı kaynamış suya atın bakalım ne renk olacak. Gelsinler bizim Türk safranı ile yan yana deneyelim ne olacak…. Varmı yaa….. Has safranının gramı 80 ile 100 liradan ağaşağı zaten olamaz…. Oda sadece sargol olarak. Şifa niyetine yardım isteyen varsa ben Allah rızası için bir miktar saf safran göndereyim de tadını anlasın ihtiyacı olan. Bu meyanda bu sahte şeylere para vermesinler. Bizim ülkede üretilen ve taa soyu Osmalı dönemine giden safran çiçeğinin stigmalarını kullanınız… Aman haa… İspanya da iken safran aldım 2 gram , onda bile boya vardı… İnanamayan varsa elimde tutuyorum ibretlik. Gramını 10 liraya satılan sözde İran safranının arkasında duran varsa gelsin bir bakalım… Bizde bu işi bırakalım onlardan alalım…. Ne zordur bu işi yapana…. Yok öyle yağmaaa…. İki tel gönderinde anlayalım malınızın ne olduğunu… yardım isteyen arkadaşlar hiç çekinmeden has safran konusunda iletişime geçebilirler. Siz İranlılar doğru iş yaptığınıza inanıyorsanız bana numune gönderin. Bizde sizin ürünleriniz saf mı değilmi bir görelim. Hepinize sağlık ve esenlikler dilerim

 4. merheba,arkadaslar orjinal iran safrani isteyenler beni arasinlar.lutfen yalniz hakiki alicilar araasin! tel:00989149201233

 5. Merhaba elimde Karabükün Safranbolu ilçesinde kendi ektiğimiz safran var yaklaşık 50 gram yüklü almak isteyenler varsa mail atsınlar diğer satıcılardan konuşuruz. Bu işi biz bulduk iranlılar kaptı. [email protected]

 6. En sıcak ve semımı selamlar
  Kurban bayramınız kutlu olsun…

  Biz iranda safran yeteştıryoruz ve merkezı offıcımzde safran alışverışi yapıyoruz.
  Bızım safranimız iranin en iyi safrani( bahraman brandı)dır.
  Bu brand iranda mili standard markasina sahiptır ve Amerıcanın FDA standardına sahiptir
  Bizim safranimız 1-2-3-4 gram paketlerde satilyour.
  Fiyatlarımızi oğrenmek ıçın bızım web saıtımıza bakabilırsınız
  İyi çalişmalar..

  Web adresımız : best-saffron.blogfa.com
  EMAIL:[email protected]
  Tel: 0989365250974 ( Hady safari )

 7. merheba
  iranin safranin ne kader iyi oldugunu soylemeye gerek yok herhalde, bir internette arastirirsaniz bulursuz elbet. ben iranin en guzel safranlarindan satiyorum, hem de piyasadan daha ucuz ve indirimli! ilgilenen bana email atsin lutfen.
  [email protected]

 8. iran safranı herzaman mevcuttur almak isteyenler irtibata geçsin 0541 804 78 59—0553 352 46 25

 9. Safran isteyen varsa arasın grm veya kilo sürekli stok mevcut…Orjinal iran safranı.. Adnan Akbey 0 541 804 78 59- 0 553 352 46 25

 10. İran safranını dün öğrendim,
  bir ülkenin fahri konsolosluğunu yapan bir arkadaşım iran safranının böbrek yetmezliğine ve kanser hücrelerinin durdurulmasına karşı olan etkilerinden bahsetti, bende netten araştırayım dedim. ama burdaki yorumları okuyunca hayrete düştüm, herkes onun malı kötü en iyisini en doğrusunu ben satıyorum diyor, kardeşim sizin elinizdekinin en doğru en gerçek safran olduğu nereden belli, belki dolandırıcısınız insanları aldatıyorsunuz, insanların sağlığı üzerinden para kazanıyorsunuz Allah’tan korkun. bu bitkiyi kullanacak kişiler artık son çare belki bu bitkidir diye kullanacaklar, eğer gerçek diye verip o kişinin sağlığının bozulmasına, o kişinin ölümüne sebep olacaksınız. bunun bilincindemisiniz, yoksa gözünüz paradan başka birşey görmüyor mu?
  bu bitkiyi organ nakli bekleyenler ve kanserli hastalar kullanacak, aldığınız parayı nasıl yiyeceksiniz. site admini en doğru şekilde safranın faydalarını ve zararlarını açıklamış.
  sadece bu bitkinin kullanımı ve sonuçları hakkında yorum okuyalım, yoksa bazılarının interneti, insanları dolandırmak için araç olarak kullanmalarına engel olun.SAYGILARIMLA

 11. ben kayserı develıde ektım safranbolu safranı cok harıka oldu dıyebılırımki safranboludan daha guzel
  .tam ortamına uygun yer cunku
  bu sene 35 kılo sogan ekımı ıle uretıme gecıcem.ama benım tek endışem pazar sorunum .urettıgımde ben bu ürünu kıme hangı fırmaya nereye kaça satıcam bu konuda gercekten alım satım yapan ılgılı kışıler varsa her zman grşebılırız telım 0535 235 27 07 . email adresımde [email protected]. herkese şimdiden bol kazançlar .

 12. ben yunanıstanda yasıyorum ve gerçek safranı kılo olarak satıyorum ılgılenenlerın 0555 647 36 62 turkıye yunan numaram ise 00306998591360 ilgilenenler bana ulaşabilir iran malıyla sakın karıştırmayın lütfen piyasada ispanyol diye satılan safranlar iran malı lütfen aldanmayın bana ulaşın fiyat konusunda’yardımcı olurum

 13. s.a safran kg.fiyati nakadar bana lazim.ve hakiki oldugunu nasil anlariz.tesekur ederim.

 14. Ben Mehdi nejafi oncelikle site kurucularina degerli
  calismalarindan dolayi cok tesekkur ederim .
  ilgili arkadaslara safranla ilgili kisa bilgi vermek isterim safranın faydalarını sıtede çok güzel bir şekilde anlatılmış fakat bir çok arkadaş çeşitli yorumlarda bulunmuş bazı yorumların bilgiden uzak olduğunu gördüm piyasada çok sayıda çeşitli ürünler satulmakta ama baktıgızda çoğunun doğal olmadığını görür ve anlarız safranın doğal ortamından toplandıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken husus doğru şekilde ve ortamda muhafaza edilmesidir. kısaca şunu söylemek isterimki eğer safran hakkında önemlı ve en başlıca konulara hakım deyılse ılgili kişi yorum ve yanlış bilgi vermekten kaçınmalıdır aksi halde insan sağlığıyla ilgili olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabilir bu çok önemlidir…. ben safranin dunyada uzerinde yetistigi en saf dogal yer olan iran’ın meşet şehrinde yaşıyorum uzun zamandır babadan oğula gelen belli bir tecrübeyle safranla yakından ilgiliyiz ve en doğal koşullarda yetiştiriyoruz.ciddi şekilde ilgilenenlere turkiye istanbul da ortağı olduğum Capıtal gıda sanayi ith ihr dış tic ldt şti aracılığı ile bana ulaşabilir 0212 5331102.0212 5331103 her türlü tekliflerinizi memnuniyetle değerlendireceğimi bilmenizi isterim. teşekkür ediyorum…

 15. ben safran satıcıyım yabancıyım %100 safran sargol satıyorum.turkiyede fiyat nakadar olsa %30 indirim vererim bol miktarda.alıcıların dikkatına

 16. safran ve diğer bulunması zor baharat çeşitlerini işim gereği dünyayı dolaştığımdan dolayı bulmam mümkün oluyor safran altından daha değerli bir bitkidir küçük bir kutusu 100 tl dir almak isterseniz yardımcı olabilirim afrika ormanlarından toplanmış ve kurutulmuştur

 17. safran hangi ölçülerde kullanılır, zararlı dozu ne kadardır, hayati tehlikesi bulunan bir bitkinin azami dozu belirtilse daha iyi olmazmı.

 18. slmlar ben manisadan safran tohumu arıyorum bana yardımcı olabilecek biri varmı acaba tşklr

Yorum yapın

css.php