Safran Bitkisi

Safran Çayı Faydaları Nelerdir? Safran Nedir? Latince adı Crocus sativus ve soğanlı bir kültür bitkisi olan safran bitkisi Süsengiller familyasındandır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır. Safran en pahalı baharat olma özelliği ile de tanınır. İspanya, Fransa, İtalya, İran, Hindistan, Fas, Yunanistan’da safran ekimi yapılmaktadır.

İspanya ve iran en önemli safran üretici ülkelerdir ve dünya üretiminin büyük birçoğunluğunu bu iki ülke gerçekleştirmektedir.

Ülkemizde safran üretimi sadece safranboluda az miktarda yapılmasına rağmen kurutma metodunda balmumu kullanımı kaliteyi düşürmektedir.

Safran bol yağışlı ve güneşsiz iklimi sever. Safran çiçeğinde 3 kırmızı tepecik vardır. 1 gram safran için 150 tepecik elde etmek gerekir.

Çiçekler sabahın ilk saatlerinde elle toplanır. Güneş yükseldikçe çiçek kapandığı için çiçeklerin toplanması zorlaşır. Çiçekler toplandıktan sonra içinde kırmızı tepecikler ayıklanıp bir örtü üstünde kurtulmaya bırakılır.

Safranın içinde safranal, pikrokrosin, krosin adlı maddeler bulunmaktadır. Safranın yaklaşık 80 kadar türü vardır. Baharat ilaç ve boya bitkisidir.

Kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyar. Fiyat olarak oldukça pahalıdır. Safranın kilosu dünya piyasalarında 30 bin dolara kadar alıcı bulurken, ülkemizde ise kilosu  20 Bin ila 30 Bin TL arasında değişmektedir. Gerçek safranı bulmanın zorluğu ve de fiyatının yüksek olması bu bitkinin kullanımını etkilemektedir.

Safran Nerelerde Kullanılır?

İlaç, gıda, kozmetik ve boya sanayi safranın başlıca kullanım alanlarıdır.

Safran bitkisi hava geçirmeyecek kaplarda saklanmalıdır. Nem ve ışıktan korunmalıdır.

Safran Faydaları Nelerdir?

• Bağışıklık sistemini desteleyen antioksidanlar içerir. Safranın rengi lycopenes ve beta-cartonenes olarak bilinen karotenoidlerden gelir.

• Safran bitkisindeki Crocin, Safranal ve Picrocrocin adlı maddeler anti kanser etkisiyle kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

• 2002 de Experimental Biology and Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, safranın anti-kanser ve anti-tümör etkileri bulunmaktadır.

• Safranla ilgili yapılan araştırmalar bu bitkinin görüşü keskinleştirdiği ve yaşlanmaya bağlı olarak görülen göz kaslarının dejenerasyonunu azalttığını göstermiştir. İtalya’da Prof Silvia Bisti tarafından yürütülen bir çalışmada, safranın yaşa bağlı görme kaybı ve makula dejenerasyonuna karşı olumlu etkileri tespit edilmiştir.

• Crocetin adlı etken madde kolesterolü azaltıcı ve artrit gibi eklem ağrılarına ve rahatsızlıklarına karşı olumlu etkide bulunur.

• The Institute for Traditional Medicine’nin görüşüne göre safran dolaşımı hızlandırır ve depresyon belirtilerini azaltır.

• Çin Tıbbında kan akışını düzenlemek ve morlukları iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

• Pittsburgh Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, safrandaki krosetin ve krosin, bellek ve bilişsel işevi artırabilir ve bu etkisiyle Alzheimer hastalığı gibi dejeneratif beyin hastalıklarının tedavisinde yararlı olabilir.

• Journal of Ethnopharmacology 2005 şubat sayısında yayınlanan araştırmaya göre safran  hafif ve orta derece depresyon tedavisinde etkili olabilir. Çalışmada 0.7 safranal içeren kurutulmuş 30 mg safran ekstresi ile fluoksetin etken maddeli ilaç karşılaştırılmış ve 30 mg safran ekstresi alan hastaların depresyon belirtilerinde önemli gelişmeler görülmüştür. Progress in Neuropsychopharmacology and Biological Psychiatry 2007 mart sayısında yayınlanan çalışmada, safranın hafif-orta derecede depresyon tedavisinde fluoksetin kadar etkili olduğu ifade edilmiştir.

Safran Nasıl Kullanılır?

Günlük kullanım 0.5 – 1,5 gr. Çay dışında standardize ekstre şeklinde de kullanılmaktadır.

Toz ya da tel halinde satılır.

Ülkemizde safran yerine aspir denilen (yalancı safran) bitki satılmaktadır. Ancak aspirin aroması ve kokusu zayıf olduğu için gerçek safrandan ayırtedilebilir.

Toz halde satılan safranın sahte olma ihtimali fazladır.

Yine başka bir hile ağırlığını artırmak için bal ve yağ emdirilmesidir.

Amerika’da safran satışı açıkta degil market yöneticisinin kasasında muhafaza edilerek peşin ödeme karşılığında yapılmaktadır.

Safran Bitkisinin Zararları ve Yan Etkileri

Bulantı, kusma ve baş ağrısı, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır!

Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Belirli dozlar sağlık açısından tehlike yarattığından dolayı herhangi bir rahatsızlık için kişinin kendi başına kullanmaması yerinde olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Safran Bitkisi” üzerine 101 yorum

 1. meraba – ben vahid – iran azerisiyim – elimde bir numara safran var 1 kg 10 bin tl – eyer isyeyen olursa beni arasin – 00989143515405

 2. merhaba arkadaşlar elimde satılık iran safranı var almak isteyen irtibata geçsin 0505 639 79 77

 3. En kaliteli safran, Ispaniya safranidir ve safranin kalitesini bilmek icin sadece paketini acin onun kalitelisinin kokusu cok güçlüdür, kalitenizde ise zayifdir ve birde suya bir cimdik atan gibi onu kipkirmizi yapıyor.Alanda bakiniz ki cok yas ve nem olmasin, adeten boyle kandiriyorlar he bide icine kirmizisap katiyorlar.Ben kendin Bakudenim ve Azerbaycanda safranin bitdiyi yer bakudu (kalitelisinin) Iran safrani Baku safraninin yaninda duramaz. Isdeyen varsa giddi insanlar bu nunarani arasin, watsapda var.Az mikdarda lazimsa aramayin +994553836927

 4. Mrb arkadaşlar iranlıyım trabzonda yaşıyorum elimde irandan getirdiğim 1kilo safran var satmak istiyorum yardımcı olurmusunuz 05349840279

 5. slm.ben iranli hiva iranin buyuk sirketlerin safran larini ihrac ediyorum.yuksek miktar alanlar beni bulsun. [email protected] (0098) 9357330532

 6. merhaba.ben istarim istanbula en iyi safran sadir eliyim am ben adresini bilmiyurom.
  lotfan bana adresini verin.

  e-mail: [email protected]

 7. turkiyeye safran İthalatçılariçin ilanimiz
  Altın Safran grupu yeterli uzmanlık ve tecrübe golgesınde safran baharatı konusunda turkiye ulkesıne ithalat yapanlar ve ya turkiye den diğer ulkelre Transfer eden kişiller için yardimcı olmak amacıyla çalişmasına devam vermektedir.
  Altın safran grupunun safranı Kalıtelı ve butun safran standardlarına sahıp olan safrandır.
  Bu grupun safranı Dünyanın En iyi safran yetiştiren bölgesınden(gahenant) ölup ve Kalite Güvenceiyle Müşterilerıne sunulmaktadır.bizim web sayfamizdan artik bilgi alabilirsiniz.
  iransafrani.com
  E-posta:[email protected]
  tel:+98 9142519565 – +98 9365250974
  Sevgi ve saygilarla
  Hadı Safarı

 8. Selam herkese iran bahraman marka 1.2 ve 3 sınıf safran tedarik edebilirim.kiloda sinir yok pusap ve salgon istediginiz kadar tedarik edilebilir almanyada da isteyebilirsiniz yurt disina 6 bin euro turkiye ici kilosu 10 bin tl
  05055424512

 9. bu işte yeniyim. bitkiyi kimler alır.toptan kime satılır yardımcı olabilcek varmı

 10. Elimde 2 kg 1. Sınıf safran vardır ilgilenenlere duyurulur 05368242265

 11. Merhabalar; elimde iran safranı var görüp test edip alabilirsiniz fiyatı çok uygun ve kalitelidir. [email protected] 0539 319 23 23 ararsanız yardımcı olabilir

 12. Merhabalar
  Iranın ve dunyanın en yuksek kaliteli iran safrani mevjuttur

  Bu kalitede safran iran devleti tarafından avrupa ve canadaya ihraç edilmektedir ve iranda bile çok zor bulunmaktadır

  İstanbul pazarında 40tl 65tl arasında satılmaktadır

  Bizim hedefimiz sahteciliğe karşı en yuksek kaliteyi en uygun fiyata sunmak

  Urun kendi tarafımızdan irandan ihrac edilmektedir ve birinci kaliteli olduğuna dahil gumruk ve tarım belgeleri mevjuttur ve herangi bir uzman tarafından test edilebilir

  Şimdilik yarım kilo bulunmaktadır

  1Gramı 18TL

  Email: [email protected]

 13. Herkezinde bildigi gibi dunyanin bir numarali safrani safranboluda yetişmektedir. ben dogma buyume safranbolu luym ihtiyac duyan arkadaslar. mail adresimden ulaşa bilir.

 14. Tüm meslektaşlarıma selam ve saygılar,
  İran’ın en iyi, bir numara safranı elimde bulunmaktadır. İsteyen meslektaş ve arkadaşlar aşağıdaki numaraları arıyabilirler
  +98 938 424 0 324
  +98 921 226 90 19
  mail: [email protected]

 15. mrh arkadaslar elimde tojar olan iranin birinji safrani bizde bolonuyur
  safran isinde olan ve tojjarlar benimle irtibata gece bilir ler
  saygilar:huseyin
  tel :+98 914 165 0728

 16. mrh arkadaslar
  iran safrani istiyenler her zaman bizde bolunoyur d.beyazit tahvili satiyurum
  istiyen arkadaslar beni arasin
  saygilar :huseyin
  tel:+98 914 165 0728

 17. kullanımını acıkca açıklamamışlar. çay ve yemeklere katıldıgını biliyorum erzurumda kiloso1.500tl

 18. en irandan celal buradan en iyi katad safranlari iran disi ulkelere ihrac ediyoruz kim isterse turkiyanin her hangi sehrine satis yapa biliriz irtibat icin mail adresim:[email protected]

 19. BEN AFGANISTANDA CALISIYORUM.BURDA IYI SAFRAN DIS ULKELERE BAYAGI IHRAC EDILIYOR.
  EGER TURKIYEDEN ALICI VARSA IRTIBATA GECMELERI HALINDE YARDIMCI OLABILIRIM…

 20. marhaba
  safrani cay gibi yapb kulanmadan iyi ya kotu oldogunu kullanmayan bilmaz
  banda iran safrani var kilola aln olursa turkide veririm
  turkiyadaki fiyatnan yuzde otuz indirimle
  email:[email protected]

Yorum yapın

css.php