Saw Palmetto Faydaları Nelerdir?

Saw Palmetto Nedir? Saw Palmetto Berries (Sabal Meyvesi) cüce palmiye denen ağacın meyvelerinden elde edilir ve prostat bezinin iyi huylu büyümesi tedavisinde başarıyla kullanılır. Saw palmettonun sağlığa yararları oldukça fazladır. Herbalistler, sabal meyvesini özellikle kronik öksürük ve sindirim problemlerinde sıklıkla tavsiye etmektedirler. 20. yüzyılın ortalarına kadar, saw-palmetto A.B.D.’nin Ulusal Kodeksinde prostat büyümesine karşı bir ilaç olarak yer almıştır.

Saw Palmetto Faydaları

• Avrupa’da “sabal” olarak bilinen ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitki olan Saw Palmetto”nun meyveleri prostat büyümesinde ve idrar yolları iltihaplanmalarında kullanımıyla tanınmaktadır. Saw Palmetto ekstresi, prostattaki dihidrotesteron miktarını azaltan yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri aynı zamanda iltihap yapan maddelerin hareketini azaltarak, prostat büyümesini büyük oranda engeller.

• Prostat büyümesiyle ilgili üzerinde en çok klinik çalışma yapılan ve güvenilirliği klinik çalışmalarla da saptanmış bir bitkidir. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu, saw palmetto’nun benign prostat hiperplazisi tedavisinde kullanımını onaylamıştır. En az altı ay süreyle günde 320 mg kullanımı  şikayetlerde belirgin bir düzelme sağlamaktadır.

• 1984 yılında British Journal of Clinical Pkarmacology adlı dergide yayınlanan bir çalışmada; prostat sorunu olan 110 erkek 1 ay boyunca günlük 320 miligramlık saw palmetto ekstresi kullanmış ve süre sonunda saw palmetto’nun, idrar akış oranını artırmada plasebodan 10 kat, mesanenin boşalmasını sağlama bakımından ise 5 kat kat daha etkili olduğu görülmüştür.

• Belçika’da 305 prostat hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca kullanılan saw palmetto ekstresi hastalığın belirtilerinde %88  oranında azalma sağlamıştır. Yapılan tetkiklerde idrar akış oranının %25 arttığı; prostatın ise %10 küçüldüğü tespit edilmiştir.

• Dr.Michael Murray, BPH tedavisinde kullanılan Proscar adlı ilaç ile saw-palmetto’yu karşılaştırarak önceliğin saw-palmetto’da olması gerektiğini ifade etmiştir. Murray’a göre, Proscar adlı ilaç hastaların en fazla %37sinde etkili olmakta, 6 ay ve 1 yıl kullanılması gerekmekte ve de önemli yan etkilere yol açmaktadır. Saw palmetto ise hastaların yaklaşık %90’nında etkili olmakta, etkisini 4-6 haftada göstermekte ve ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

• Saw palmettonun, kanseri teşvik eden hormonların seviyeleri üzerinde etkisi olduğu görüldüğünden, bu özelliğinin prostat kanserine karşı kullanılması çalışmaları devam etmektedir.

• Çalışmalar ayrıca saw palmettonun, bağışıklık sisteminin, bakterileri öldürme yeteneğini arttırdığını ve rahatlıkla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilecek olduğu gözlemlenmiştir.

• Saw palmetto, 5-alfa reduktaz enzimini durdurarak veya Dihidro Testosteron’un saç folikülleri tarafından alımını azaltarak saç kaybını yavaşlatır ve saçın yeniden çıkmasına yardımcı olur.

• Saw palmetto, aybaşı sorunları olan kadınlara yardımcı olabilecek bir takviyedir.

• Saw palmetto, göğüs büyümesi ve rahim irritabilitesi sorunları yaşayan kadınlar için de kullanımı uygun bir takviye besin kaynağıdır.

• Aynı zamanda, iştah uyarıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

• Bazı saw palmetto kullananlar, bitkinin yararları arasında afrodizyak içerikler taşıyor olmasından da  söz etmişlerdir.

• Saw palmettonun hem erkek hem de kadın cinsiyet hormonları üzerindeki etkisi yüzünden, kadınlardaki vücut ve yüz kıllarının aşırı büyümesi, ve yumurtalıklardaki polikistik tedavisinde kullanılabilir.

• Saw palmetto bitkisi aynı zamanda genel bir anti-iltahapsal ajan olarak kullanılmaktadır.

Not: Prostat hastalıkları birbirine benzer belirtiler gösterdiği için öncelikle kesin teşhisin konulması gerekir. Örneğin prostat büyümesi sanılan durum prostat kanseri de olabilir ve hastanın kendi kendini tedavi etme çabası zaman kaydedilmesine neden olabilir. Bitkisel preparatların herhangi bir sağlık sorununa karşı kullanımı tıbbi teşhis halinde ve hekim gözetiminde olmalıdır.

Saw Palmettonun İçeriğinde Ne Var?

İçerikte yağ asitleri, bitkisel steroller ve flavonoidler sayılabilir. Sabal meyvesi bitkisinin meyvelerinde polisakkaritler bulunmaktadır. Bu içeriğin, anti-inflamatuvar veya immün uyarıcı etkileri ile ilişkili olması, sabal meyvesinin keşfedilmiş yararlarına yeni özellikler katmaktadır.

Saw Palmetto Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş olgun meyvaları ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Günlük dozu  160 ile 320 mg’dır. % 85 – 95 yağ asitleri ve steroller içeren standardize ürünler kullanılmalıdır.

Saw palmetto, birçok sağlık mağazasından temin edilebileceği gibi, kurutulmuş meyveleri, çay, toz kapsül, tablet ve sıvı tentür gibi formlarının bulunması, sabal meyvesi kullanımını son derece kolay hale getirmektedir. Ancak yağ asitleri suda çözünür olmadığından çay olarak tüketimi etkili olmayabilir. Ayrıca kabak çekirdeği ve palmiye özlerinin beraber olduğu ürünler de mevcuttur. Almanya’da üretilen ve  saw-palmetto ile ısırgan kökü içeren Prostagutt Forte adlı ürün, saw palmetto’nun tek olarak kullanımından daha fazla etkili olmuştur.

Herhangi bir sağlık sorunu için ilaç tedavisi görenler doktora danışmadan saw palmetto  kullanmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Saw Palmetto Faydaları Nelerdir?” üzerine 43 yorum

  1. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu gün aldım ve akşam yemekten önce bir kapsül kullandım ileleyen günlerdeki gelişmelere bakıp tekrar sizlerle paylaşacam,iyi huylu prostat büyümesi bar yaklaşık 8-9 yıldır bu illetle uğraşıyorum umarım faydası olur diye düşünüyorum.

  2. Ben antidepresan ilacı kullandığım için yan etkisi direk prostat üzerine oldu. Bu arada yaşım 50 üzeri. Gece sık idrara çıkmaya başladım. İdrarımı tam olarak yapamaz oldum. Yaptıktan sonra yine varmış gibi hissediyordum. Bu bitkinin kapsülünü aktarımın tavsiyesi üzerine aldım. Normalde pek fayda göreceğimi ummuyordum. Onu kıramadım ve aldım. Toplam 1 haftadır kullanıyorum ve ilk etkisini 24 saat içinde gösterdi. Çok ilginç. Hala almaya devam ediyorum. Gece idrara çıkmam bitti. Dolgunluk hissi de kayboldu. Bu arada, sanki cinsel yönden de etkili oldu. Umarım prostat sorunumu kalıcı olarak bitirir. Teşekkürler.

  3. 20 gündür sabah ve akşam Biter kapsül alıyorum. Bir yararını gördüğümü söyleyemem. Yaklaşık 8 yıldır bu dertten müzdaribim. 1 ay daha kulanacağım. Ondan sonra tekrar yorum yapacağım.

Yorum yapın

css.php