Şerbetçi Otu Faydaları

Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir? Anavatanı Avrasya ve Kuzey Amerika olan Şerbetçi Otu Cannabaceae familyasındandır. Latince ismi Humulus lupulus ‘dur. Şerbetçiotu bitkisi en değerli endüstriyel bitkilerdendir. Yetişmesi için çok özel iklim şartları gerekir. Pastacılık sektörü ve maya sanayiinde de yoğun olarak kullanılır. En büyük şerbetçiotu üreticisi ülke Almanyadır.

Şerbetçi Otunun Faydaları Nelerdir ?

• Sinir yorgunluğu, sinir ağrıları ve uykusuzluk gibi sorunlara karşı kullanımıyla bilinir. Sedatif etkisi 2-metil-3-büten-2-ol adlı maddeden kaynaklanır.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu şerbetçiotunun uykusuzluk için kullabileceğini belirtmiştir.

• Ayrıca geleneksel tedavide yüzyıllar boyunca şerbetçiotu doldurulmuş yastıklar uykuya dalmakta zorluk çeken kişiler için önerilmiştir.

• Anti-spazmodik etkisiyle adet dönemlerindeki kramplar için rahatlama sağlayabilir.

• Şerbetçiotunda östrejen etkisi olan maddeler olduğundan dolayı adet kanamalarını erken başlatabilir.

• Klinik çalışmalarda şerbetçiotunun sıcak basması gibi hafif ve orta şiddette vazomotor şikayetlerin azaltılmasında etkili olduğunu göstermektedir.

• Finlandiya’da menopoz sonrası dönemde 45 ile 60 yaş aralığındaki kadınlarla ilgili yapılan bir çalışmada şerbetçiotu ekstresi sıcak basması gibi vazomotor şikayetlerde belirgin bir azalma sağlamıştır.

• Vücudunuzdaki inflamatuar süreçler büyük ölçüde cyclooxygenases denilen enzimler tarafından düzenlenir. Anti-inflamatuar ilaçların tedavi edici etkileri, COX enzim inhibisyonu ile ilgilidir. Planta Medica 2006 Şubat sayısında yer alan çalışmaya göre şerbetçiotu ekstresi reçeteli ilaç selekoksib’e  benzer bir şekilde COX-2’i inhibe etmektedir.

Şerbetçiotu Çayı

1 tatlı kaşığı şerbetçiotu çiçeği bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika kadar demlenir ve de süzülerek içilir. (Şerbetçiotu çiçeği çay hazırlanırken kaynatılmamalıdır.)

Şerbetçiotu çayının tadı hoş olmadığı için genellikle lavanta ya da melisa yaprağıyla karıştırılarak içilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Şerbetçi Otu Faydaları” üzerine 10 yorum

 1. arkadaşlar ne yapacaksınız şerbet otunu ben yetiştiricisiyim fakat masullerımı fabrıkaya yapıyorum.devlet yüzde fabrıkadan yüzde 55 ini kesiyor ilaç yapımı ve ekmek mayası yapımda kullanıyormus cokmu lazım kaç ton .

 2. erken bosalmaya etkısı varmıdr ben erken bosalıyorum faydası olurmu

 3. arkadaşlar kulaktan dolma bilgilere inanmamanızı rica ediyorum, şerbetçi otu bitkisi bira sanayiinde kullanıldığından sersemletici etkisi de var (çayı dahi olsa) hakkında detaylı bir web sitesi mevcut siz de takip edebilirsiniz serbetciotu.com

 4. Göğüs büyütmesi için nasıl kullanılması gerekiyor acaba?

 5. – Depresyon sürecinde iştah kaybı
  – Ödem ( ozellike lenf drenaj masajı ile beraber uygulandığında, bacaklardaki şişmeye çok iyi gelir )
  – Yağ bloke edici özelliği vardır!
  – Göğüs büyütmekte etkilidir. Fakat, doğru uygulama gerektirir.
  Not: Unutmayın, doğru kıvam, süre vb. Teknik durumlar çok önemlidir. Detaylı bilgi icin kemaluysal.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 6. @gamze: evet kesinlikle faydası var çayını yap iç ve masaj yap ama bunu en az 1 ay denemelisin bende deniyorum.

Yorum yapın

css.php