Hidrolize Kolajen ve Eklem Sağlığı

Hidrolize Kolajen Nedir? Kolajen, vücutta doğal olarak çözünemez şekilde bulunan ve cilde esneklik veren bir proteindir. Eklemleri korur, bağ dokularında bulunan birincil proteindir. Temel anlamda, vücudu bir arada tutmaya yarayan ve çerçeve veren bir yapıştırıcı gibidir. Kolajen, vücutta bulunan proteinin yaklaşık dörtte birine sahiptir. Basit olarak kolajen hidrolizat, vücudun daha rahat absorbe edebilmesi için, kolajen proteinin enzimatik ya da kimyasal bir sürece uğramasıdır.

Hidrolize Kolajen ve Eklem Sağlığı

Kolajen, insan vücudunun bir çok parçası ve iç organlarında bulunur ve insan kaslarının pürüzsüz çalışabilmesi için gereklidir. Kas büyümesini sağlar, metabolizmayı çoğaltır ve yaralanma koşullarında onarım için gerekli besinleri sağlar.

Kas ağrısına iyi geldiğine inanılmaktadır. Kolajen, kıkırdak etrafında toplanır. Bu da eklemlerdeki bağ dokularını güçlü ve esnek olmasını sağlar. Chicago, University of Illinois College of Medicine’daki bilim adamları, tıbbi literatür ve klinik kanıtları gözden geçirerek, osreoartrit tedavisinde hidrolize kolagen kullanımını değerlendirmişlerdir. 7 farklı çalışmayı değerlendiren araştırmacılar, hidrolize kolajenin güvenli olduğunu, osteoartritli ve diğer artrit sorunlu hastalarda, ağrıyı tedavi ettiğini ve eklem fonksiyonlarını düzelttiğini gözlemlemişlerdir.

Avrupalılar uzun yıllardır, hidrolize kolajeni, artrit tedavisinde takviye olarak kullanmaktadır. Çalışmalar, bir ay gibi kısa bir sürede, günde 7 ile 10 gr. takviyenin, artrit hastalarında ağrıyı ve eklemlerdeki katılığı giderdiğini göstermiştir. Dr. Wei, 24 hafta süren randomize bir çalışmada, tavuk kolajen ile metotreksatı, romanoid artrit hastası 236 kişi üzerinde karşılaştırdı. İki grupta da hastalarda, ağrı, sabah tutukluğu, şiş eklemlerin sayısında azalma; sağlıkla ilgili yaşam kalitelerinde ise çoğalma görüldü. Çalışmanın sonunda tavuk kolajeni ile tedavi edilen hastaların %41’i ve metotreksat ile tadavi edilen hastaların %58 ’inde iyileşme kaydedildi.

Kemikler üzerinde, hidrolize kolajen, kemik yoğunluğuna yardımcı olur. Kemik üreten hücrelerin büyümesini ilerlettiğine inanılmaktadır. Böylelikle güçlenen kemikler osteoporoz ve diğer olası kemik hastalıkları karşısında güçlenirler.

Klinik çalışmalara göre, osteoartrit ile savaşmada kolajen hidrolizatın etkisi, kıkırdak matriks sentesinde, hidrolize kolajenin zengin aminoasit içeriğinin oynadığı önemli role bağlıdır.

Kolajen hidrolizatın, kıkırdak doku üzerindeki anabolik etkiyi ortaya çıkarması söz konusu olduğundan, eklem ağrısını azaltma yolunda olan atletlerde eklem yapısını ve bütünlüğünü güçlendirdiğine dair oldukça güçlü gerekçeler vardır.  Almanya’da, German Olympic Center’da yetişkin atletler ile yapılan yeni bir çalışmada, 12 haftalık çalışma süresinde, deney katılımcılarının %79’u, CH-Alpha™ küründen sonra eklem oynaklığı ve esnekliği üzerinde önemli gelişmeler göstermiştir. (CH-Alpha, kolajen hidrolizat besin takviyesidir, bilimsel olarak test edilmiş ve kıkırdak dokuyu desteklediği kanıtlanmıştır)

Düzenli olarak hidrolize kolajen kullanımı, ciltte hidrasyon ve sıkılığı en iyi şekilde ortaya koyar.  Cildin esnekliğini yeniler, vücudun doğal kolajen üretimindeki aksaklıklarla savaşır. “Archives of Dermatological Research“’de yayınlanan ve “Real Solutions” dergisinde rapor edilen bir çalışma, oral yolla 60 gün boyunca günde 10 gr. hidrolize kolajen kullanımının, cildin nemi absorbe etme yeteneğini geliştirdiğini, daha sağlıklı görünmesini sağladığını ve kırışıklıkları kontrol altına aldığını ortaya koymuştur.

Hidrolize kolajen genellikle toz  ve likit halde bulunur. Ayrıca glukosamin ve kondroitin sülfat gibi diğer takviyelerle kombine halde de satılmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Hidrolize Kolajen ve Eklem Sağlığı” üzerine 8 yorum

  1. Eklemler ve cilt icin hangisi en iyi okadar cok urun varki en uygun en iyi olan hangisini tavsiye edersiniz eklemlere sivi saglayan birde bu urunler bitkiselmi

  2. Yazınızı beğendim. galiba Sorunlarima çözüm olacak
    Ben zaten kolajen kullanıyorum

  3. Artilene 7000mg hidrolize edilmiş kollejen içeriyor..cok faydalı bir ürün kas kitlesini artırmadan cilt üzerine etkinliğini kanıtlamış pek çok faydası var..

  4. ne kadar süre kullanmak gerekiyor sonuc ıcın kür seklinde mi? sürekli kullanımı için bilgi verir misiniz

  5. Hidrolize kollajen kireçleme tedavisinde en son gelinen nokta diye duymuştum.sitenizde buna benzer bir yazı gördüğümü hatırlıyorum.doğrumudur,bilginiz varmı?

  6. CH-ALPHA TOZ nasıl ulaşabiliriz.fiyatı konusunda bilgi verirmisiniz

Yorum yapın

css.php