Adet Belirtileri Nedir?

Adet Görme Belirtileri. Adet Belirtileri ve Regl Nedir? Adet kanaması (menstruasyon) ‘nın en sıradan belirtisi, karın ağrısıdır. Bir çok vakada ağrı, karının alt, ya da arka bölgesinde görülür.

Adet gören kadınların yaklaşık olarak %70 ila %90 kadarında bir tür premenstruel sendrom olmaktadır. Ancak bu belirtilerin görülmesine rağmen bunların yalnızca % 2.5’lik bir bölümü gerçekten adet öncesi sendromudur.

PMS’nin sebebi tam olarak bilinmemektedir. PMS’nin belirtileri hormonlardaki dalgalanmalarla değiştiği için hormonlardaki dönemsel değişiklikler önemli bir etken olarak gözükmektedir.

Bazı belirtilerin vitamin ve mineral eksikliğiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.

Sıvı toplanmasına yol açan fazla tuzlu yemek, ruh halinde sorunlara sebep olabilen alkol ve kafeinli içeceklerin adet öncesi sendromuna katkıda bulunduğu da belirtiliyor. Kafein ayrıca göğüslerin hassaslığını artırabilir.

Bazı araştırmalar sigara kullanımı ve kilo fazlalığının adet öncesi gerginlik riskini artırdığını göstermektedir. Sigara kullanan kadınlarda PMS belirtilerinin şiddetli olarak görülmesi sigara içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır. Fazla kilolu kadınlarda PMS görülme riski diğerlerine göre 3 kat fazladır.

Kaltısal geçiş, endorfin, serotonin, GABA düzeyinde azalma, düşük progesteron, yüksek östrojen, yüksek prolaktin seviyelerinin de nedenler arasında olduğu belirtiliyor.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısının ilk beş gün boyunca oluşmasının sebebi, rahmin, içeriğindekileri akıtabilmek için spazmlarla büzülmesidir. Sancı, doğum sancısından çok çok daha hafiftir. Aynı zamanda gerilip büzülmeler de sancıya sebebiyet verir. Buradaki kas büzülmeleri, prostaglandin denen kimyasal madde yüzündedir. Bu hormon, rahmin kaslarının bazen oksijensiz kalıncaya kadar uzun süre büzülmesine neden olabilir. Bu durum, menstrual krampların çıkış noktasıdır.

14 günden sonra, hormonal düzen değişerek, bir sonraki yumurta için kendini hazırlar. östrojen ve progesteron hormonlarının düzeyleri bir sonraki periyottan 4 gün önceye kadar yükselmeye devam eder ve sonra eğer döllenme yoksa, dışarı atılırlar. Bu ani değişiklik, kadında daha fazla rahatsızlık ve duygusal dengesizliğe neden olur. İnsanlar bu rahatsızlığı “aybaşı hali” diye tanımlarlar.

Ağrılı regl belirtileri 25 ila 35 yaş arası kadınlarda daha şiddetli görülmektedir. Ağrılı regl, ergenlikte başlar, belirtiler giderek fazlalaşır ve daha sonra  menopoza yaklaşıldıkça belirtilerde azalma olur.

Ağrılı adet görmede ağrı şiddetiyle ilgili birçok faktör vardır. Kişinin psikolojisi, beslenme tarzı, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan öbür rahatsızlıklar da etkili olmaktadır.

Doğum yapan kadınlarda organik sebebi bulunmayan ağrıda azalma olur. Fakat altta yatan organik bir sebep mevcutsa tedavi edilmediği müddetçe ağrı geçmez.

Adet Belirtileri

Çok sayıda belirtinin PMS ile ilişkili olduğu belirtilmesine karşın en önemli 3 belirti şişkinlik-gerginlik, huzursuzluk ve mutsuzluktur. Ovulasyon döneminde, sırtta ve karında ağrı oluşur, hatta baş dönmesine bile rastlanır.

* Ruh halinde değişkenlik

* Sinirlilik, alınganlık, nedensiz öfke

* Yorgunluk

* Dikkat ve hafızada zayıflık

* Cinsel ilgide değişim

* Karında şişlik

* Kol ve bacaklarda şişkinlik

* Göğüslerde duyarlılık ve şişme

* Sıvı toplanması sebebiyle kilo artışı

* İştahta değişiklik, iştah artışı

* Baş ağrısı

* Karın ağrısı

* Eklem ya da adale ağrısı

* Mide bulantısı

* Uykusuzluk

* Ağrılı adet

* Ateş basması ve soğuk terleme

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Adet Belirtileri Nedir?” üzerine 290 yorum

 1. 12 yaşın da olan her arkadaşıma söyliyorum.Kızlar da adet olma yası 12_13 yas arasıdır. bu yasta olan her kız lur fakat 15yasına gelipte hala olmadıysanız adet gecikmesi olur. Bilmiyorum hiç yaşamadım 🙂🙂ama 15 yasına geöip olmadıysanız ve olmazsaız çocuğunuz olmaz. Ve beyaz akıntı geldi sıklıkla geliyo sonra kan geldi adet olduğunuzu sandınız ama kanama olmuyor. Adet olmamışsınız demektir. Adet olmaya yakınsınızdır demek adet olursanız kilo alırsınız çünkü ergenliğe girersiniz gelişim dönümü o yüzden kilo alırsınız biliyorum. Hamile olanlar da adet olmaz dokuz ay olursa bebeğini düşürürler. Çünkü hamileyeken kanımız yoğun kıvamdır. Ve adet olursanız kan çoğalıcak ve cıvıycak aynı şelilde hamileyken ağrı kesici içerseniz kanınız cıvar ve bebek düşer diye biliyoruöm. Ben de 12 yasındayım. Adet olucam. Beyaz akıntı ve kan geldi buarada beyaz akıtı gelip kan gelenler ama kanaması olmayanlar olucak demektir 1aya adet donemi 28gündür 28 günde 1 aya yakındır. Ve her an ped kullanın ne zmn kan veleceği belli değil çamaşırlarını mahvolur ☺☺😊😊😊🤗🤗 12 yasndayımm gece kan gelmişti. Beyaz akıntıda geliyo q1 aya olurum. Kimse korkmasınn ve adet kanaması çok olanlar sağlıklı insanlardır korkmayın aslaaa korkmayın her kız olmak zorundsdır bunu kimse değiştiremez 😊😊😊😊😊😘😘😘😘😛😛😝😝 İnstagradan takip edenilirsiniz sormak istediğişz bişey varsa odan sorarsınız 😍😍😇😇

 2. Arkadaşlar bazı kişiler ne zman olacağını sormuş kimse kesin zmanı bilemez ama belirtileri olan yakındır. Bir de annenize veya halanıza sorun çünkü onlarla aynı yaşta olma şansınız daha yüksek . Herkes oluyor mu diye soranlarda olmuş. Bazı kişilerde sorun olabiliyor ve olamıyorlar tedavi görüyorlar. Olacağı için sevinende var üzülende buna bence kimse karışamaz . He birde ilk regl olduğunuz zmaan (çoğu kişide böyle oluyor) kahverengi akıntı oluyor ve gerçekten olmuyorsunuz. Çoğu kişi olduğunun farkında olmuyor. Ve herkesde ağrı olmaz bazı kişilerin çok bazı kişilerin az bazı kişilerinse hiç olmaz. Benimkini sorarsanız az ama yeri geldiği zman çok. Kaç gün sürdüğünüdr sorab olmuş 10 güne kadar çıkabiliyor bazı kişilerin 3-4 gün bazı kişilerin 10 gün çoğu insanda 6-7-8 gün aralarında değişiyor ve her gün aynı şekilde olmuyorsunuz ağrıda öyle en fazla 3 gün ağrı sürüyor yoğunluk ise çoğu kişidr 4. Gün azalıyor eğer 7-8 gün sürüyorsa.

 3. Ben de olmadim cokkorkuyorum akintim bayaga zamandan itybaren var ama âdet olmadim 13yasindayim beyz akinti bu aralar art!aya basladi insallah yani isteyen kisiler âdert olur !!!

 4. Ben 13 yaşındayım bendede sarı akıntı geliyor ama ara sıra yeşil geldigi de oluyor anneme söylemeye çekindim siniftakilerin yuzde95 regl oldu ayrıca goguslerim fındık kadar birşey sınıftaki herkes sutyen takıyor bakınca utanip sinirleniyorum tabiii boyum 1.55 kilom 35 zayifim nolllur cevap yazın regl olucal mıyım? ??

 5. Ben 11 yaşındayım 1 haftadan beri beyaz akıntım var acaba adet olabilirmiyim çok olmak istiyorum lütfen bana cevap yazarmısınız olursamda ne zaman olurum

 6. BEN 12 yaşındayım koltuk altında falan kıllanma oldu 5. Sınıftan beri beyaz sıvı akıntı var 3 kere açık pembe renk geldi çok korkuyorum bir arkadaşım geçen yıl babası onun üstünü değiştiriyormus kızın adeti gelmiş birden babası görmüş 1 hafta sürmüş ve bir daha hiç olmamış çok karnım ağrıyor kesin olucam ya off

 7. 2005 DOĞUMLUYUM 12-11 BENDE BİLMİYOM Kİ SİZ HESAPLAYIN 6 YA GİDİYOM
  İNŞALLAH OLMAMA AMA HİÇ İSTYEMİYORUM

 8. arkadaşlar cevap verir misiniz nolur ne zaman olurum 12 aşındayım tatlı bişey çekmiyo canım karnım ağrımıyo sırtım ağrımıyo sinirli değilim yorgunda değilim hiç bişeyede çabucak ağlamıyrum kollarımda ve bacaklarımda şişkinlikte yok baş ağrım yok mide bulantımda yok iştahım da hiç yok ruh halinde değişkenlik yok ateşim yok kahverengi sıvıda gelmiyo 6. sınıfa gidiyorum sizce ne zaman adet olurum YARDIIIIIIIIIIIIIM EDİİİİİİİİİİN NOLUUUUUUUUR

 9. Arkadaşlar ben 14 yaşındayım benim şöyle bi sıkıntım var bende adet düzensizliği vardı ve bu yüzden doktora başvurdum fakat doktorum bu yaşlarda normal olabileceğini söyledi bunu geçtim bi de ben adet olmadan önce karın bölgemde ve baldirlarimda şişlik oluyo sizce bu normal midir?

 10. Ben 8. Sınıfa gidiyorum hala olmadım sadece iştah artışı yok yani her zaman ki gibi normal diğerleri var sizce ne zaman olurum LÜTFEN Cevap YAZInnnnnnn

 11. arkadaşlar ben 11 yaşındayım 6. sınıfa gidiyorum kıllanmalar falan başladı ama canım hiç mi hiç tatlıb şey çekmiyo karnmda ağrımıyo ne zaman adet olurum sizce

 12. kızlar 13 yaşındayım karın ağrım var 1 haftadır olmayan 2-3 arkadaşım var göğüslerim şişti acıyo kıllanmalar çok sık beyaz akıntım bu aralar daha çok sizce ne zaman olurum çok istiyorum

 13. Arkadaşlar Merhaba bende 4 – 5 aydır akıntı geliyor ve şu 2 haftadır fln arada kahverengi akıntı geliyor bir an mutlu bir anda sinirlenin yorum ofkemi kontrol edemiyorum sizce ne zaman Regl olurum 13 yaşındayım bu arada

 14. Ben 2003 doğumluyum .Bende çoğu şeyler var .Bide vajinadan sümüksü şey geliyor .Göğüs şişmesi var ,sinirligim, iştahım hiç yok bide sanki karnıma bıçak gibi bişey saplanıyor ne olacak lütfen cevap verin peki her kız regl oluyormu?????¿????¿¿¿

 15. Merhaba arkadaşlar ben elif 13 buçuk yaşındayım mide bulantısı baş ağrısı elde şişkinlik görüyorum ve bunuda anneme söylemeye
  çekiniyor ve yanıma pet almıyorum .vajina bölgesinde kıllanmalar var adet olurmuyum?

 16. Merhaba ben bir aydan regl iyim 13 yaşındayım ve iki gün geçtikten sonra tekrar oldum ve şuan regl iyim napmaliyim

 17. Arkadaşlar bende yukarıdaki bütün belirtiler var, bir kaç hafta önce kahverengi bir sıvı geldi,ama regl olmadım,ama beyaz akıntım bu aralar çok geliyor,sizce adetmi olcağım birde 13 yaşındayım. Bir cevap yazarsanız sevinirimm.

 18. merhaba ben 13 yaşındayım beyaz bi akıntı geliyo bide kılodumda sarı sarı seyler oluyo acaba yakında adet mı olucamm

Yorum yapın

css.php