Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Olur?

Ayak Mantarı Tedavisi. Ayak Mantarı Nedir? Tıbbi adı Tinea pedis olan ayak mantarı genellikle genç ve erişkin erkeklerde çok sık görülen bir deri hastalığıdır. Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve mikroskopla görülebilecek küçük organizmalardır. Mantarların üremek için sıcağa ve neme ihtiyaçları vardır

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma ardından pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar meydana gelir. Deride kalınlaşma ve deri üzerinde küçük su kabarcıkları da mantarın belirtisi olabilir. Ayak mantarı tedavi edilmediğinde ayak tırnaklarına da bulaşarak tırnakta renk ve şekil değişikliğine de yol açabilir.

Ayak Mantarı Bulaşıcımıdır?

Tinea enfeksiyonları bulaşıcıdır, doğrudan temasla ya da ortak kullanılan duş zemini, terlik, ayakkabı veya havlu hastalığın bulaşmasına neden olur.

Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Mantar hastalığı hayvanlardan insanlara, insanlardan insanlara, topraktan, sudan ve havadan insanlara direkt ya da endirekt bulaşabilir.

Ayağın sürekli kapalı kalması sonucu nemin uzaklaşamaması mantarların ayağa yerleşmesini kolaylaştırmakta ve hastalığın görülme sıklığı artmaktadır. Ayak mantarı ilk önce parmak aralarında hafif kepeklenme, sulanma ve şiddetli kaşıntıyla ortaya çıkar. Bazen hastalık ayak tabanında başlar,  su dolu kabarcıklar, pullanma ve kaşıntı  görülür. Tedavi edilmediğinde bütün ayağa, çoğu kez iki ayağa da yayılır. Çevredeki  diğer mikroplar bu mantar zeminine bulaşırsa lenfanjit ya da flebit adı verilen daha ağır seyreden tablolar ortaya çıkar.

Ayak Mantarı Belirtileri

• Mantarlar genellikle vücudun nemli kalan bölümlerinde oluşur ve bu bölgelerde çoğalarak kaşıntıya ve kokuya sebep olurlar. Ayak mantarında ayağın ağrılı bir şekilde şişmesi ve içi iltihap dolu kabarcıklar gelişmesi bakteriyel enfeksiyon olduğunu gösterir.

• Ayak mantarı her insanda aynı şekilde görülmez. Çoğunlukla ayak 4 ve 5’inci parmak arasından kaşıntılı kızarıklık ve pullanma şeklinde ortaya çıkar. Bazen ayak altında su toplamasına benzer kabarcıklar görülür. Ancak  ayakta oluşan her kızarıklık ve kaşıntı da mantar olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden bir dermatoloğa danışılmadan ilaç kullanılması doğru değildir.

• Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde, bazen buradan mikroplar ayak, bacak, lenf damarlarına girer ve enfeksiyona sebep olurlar. Hasta bölgelerde kızarma, şişme, ağrı, ısı artışı görülür ve bazen enfeksiyon tüm vücudu etkileyebilir. Böyle bir durumda hastaların kesin yatak istirahati ve  antibiyotik tedavisi almaları gerekir.

Ayak Mantarı Koku Yapar mı?

Ayaklarda bulunan ter bezi miktarı vücudun diğer bölgelerinden daha fazladır. Terleme ve ayakta bulunan bakterilerin isovalerik asit üretmesi ayakta kötü koku oluşumuna yol açar.

Her mantar enfeksiyonunda koku ve kaşıntı oluşmayabilir. Mantarlar, parmak araları ve altlarında kepeklenme, yarık oluşumu ve beyazlama ile kendini gösterebileceği gibi, ayak tabanının yan ve ortasında görülen derin yerleşimli su toplamaları biçiminde de ortaya çıkabilir. Ayak tabanında oluşan yaygın ince beyaz kepeklerle veya hücre artıkları bulaşıcı özelliktedir.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı genellikle antifungal krem ve losyonların kullanmıyla düzelir. Antifungal kremler yanma ve  kaşıntı gibi yakınmaları hızla giderirler. Enfeksiyon krem tedavisine dirençli ise doktorunuz antifungal tabletler verebilir. Ayrıca antifungal spreyler ayaklara ve ayakkabıların içine uygulanabilir. Bazı durumlarda özel ayak banyoları da tedavi amaçlı uygulanabilir.

Ayrıca;

• Ayaklar temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.

• Banyodan sonra ayak parmaklarının arası iyice kurulanmalıdır.

• Çoraplar her gün değiştirilmeli, pamuklu, yün ya da bu tür emici maddelerden yapılmış çoraplar tercih edilmelidir.

• Halı döşeli zeminler, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları ve hamam gibi yüksek oranda mantar sporları olabilecek yüzeylerde yalın ayak yürünmemelidir.

Ayak Mantarı Zararları

Ayak mantarı tedavi edilmezse, bakteriler deride oluşan yarık ve çatlaklardan içeriye girerek, ayakta ve daha da yukarıya ilerleyerek bacakta yumuşak doku enfeksiyonuna yol açabilir. Bacakta şişme, kızarıklık, ağrı oluşabilir ve  yüksek doz antibiyotik tedavisini gerektirir. Tedavi edilmeyen mantar hastalığı zamanla tırnaklara yayılarak tırnaklarda şekil bozukluğuna neden olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Olur?” üzerine 5 yorum

 1. Baş parmagımdaTırnak mantarı var kalın ve şekilsiz üstelik sulu iltihap var parmağı ma dokunamıyom ykıllarca ayağımız sıcak tutsun diye bot yazında spor ayakkabı gi
  ydim terlik giymeyi sewmezdim şimdi
  sebeplerini anlıyorum

 2. Sağ ayağım yaklışık 6 sene dir pullanma sadece kış aylarında yani bu aralar aşırı sıcak kaşıntılı pullanmalı ve topuk bölgesinde çatlatlar var sol ayagımda ise sadece baş parmak sıcak ve kaşıntılı ama sadece kız aylarında yardımcı olun lütfen

 3. Serce parmagimla 2.parmagimin arasinda ayakkabidan yara olustu bu sebeplen ayagimda bilege sisme görüldü ne tedavi gerektirir acaba bi ilac onerebilirmisiniz rica etsem

 4. bir tane ilaç var onu alın herhangi bir eczanelerde satılır onu almak için cildiyeye sıra alın
  ayaklarını lazerle yakacaklar reçete verecekler yani o ilaç yazılı olacak eczaneden alın

 5. oğlum 5 yaşında ve ayak parmakları pul pul ve şu an çatlamaya başladı ve kanıyo neden olabilir bu kremler yanıt vermio acil yrdımcı olurmusunuzlütfen

Yorum yapın

css.php