Kulak Çınlaması Tedavisi Var mı?

Kulak Çınlaması Neden Olur ve Kulak Çınlaması Tedavisi Nasıl Yapılır? Kulak çınlaması (Tinnitus) dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadığı halde kişinin ses algılamasıdır. Duyulan ses farklı tonlarda ve özelliklerde olabilir. Kulak çınlaması uğultu, gürültü rüzgar ya da bir makinenin çalışma sesi veya nabız vuruşu şeklinde olabilir. Sesin karakteri nasıl olursa olsun çınlama olarak tanımlandırılır. Ciddi önem taşıyan çınlamalar genellike nabız vuruşu şeklinde olanlardır.

Kulak çınlaması bir hastalık olmamakla birlikte birçok farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Çınlamanın kendinisinin doğrudan bir zararı yoktur, fakat çınlamaya yol açan neden zarar verici olabilir. Bu yüzden çınlamanın kaynağının belirlenmesi lazımdır.

Bazı insanlarda çınlamanın nedeni ne olursa olsun anksiyete, depresyon, uyku sorunları, dikkat bozukluğu ve intihar gibi çok ciddi psikolojik durumlara neden olabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Çoğunlukla bir işitme kaybına eşlik çınlama sesinin kaynağı olan noktayı tam olarak tespit etmek kolay değildir. Ancak işitme yollarındaki sinir hücrelerinin işitme kaybı neticesinde bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafından çınlama sesi olarak algılandığı düşünülmektedir.

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının birçok farklı sebebi olabilir.

• Kulak çınlaması, kişinin psikolojik durumuyla yakından ilgidir. Çoğunlukla geceleri, sessizlikte çınlamalarda artar. Sessizlik halinde dış ortamdan gelen sesler azaldığı için beyin iç sesleri dinlemeye başlar.

• Kulak kiri, kulak zarındaki delinme, orta kulakta meydana gelen kireçlenme gibi birçok rahatsızlık kulak çınlamasına yol açabilir. İç kulaktaki işitme sinirinden kaynaklanan iyi huylu tümörler nedeniyle de kulak çınlaması görülebilir.

• Orta kulaktaki kemiklerin sertleşmesine sebep olan otoskleroz hastalığı da kulak çınlamasına neden olabilecek bir başka hastalıktır.

• İç kulağı etkileyen Meniere hastalığı da bu soruna sebep olabilir.

• Çene eklemi bozuklukları, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı da çınlamaya yol açabilir.

• Kulak çınlaması, yalnızca kulaktan kaynaklanan nedenlerle olmayabilir. Damar tıkanıklığı, kolesterol, depresyon, uyku düzensizliği gibi durumlar da kulak çınlamasına sebebiyet verebilir.

• Demir eksikliği, kan hastalıkları, tiroidden kaynaklanan nedenler, böbrek yetmezliği kulak çınlamasına yol açabilir.

• Sürekli yüksek seslere maruz kalınması kulak çınlamasının en çok görülen sebebidir. Yüksek ses iç kulakta spiral şeklinde bir organ olan salyagozun sese duyarlı hücrelerinde kalıcı zedelenmeye yol açar.

• Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir çok ilaç da yan etki olarak çınlamaya sebebiyet verebilir. Uzunca bir zaman aspirin kullanımı ya da kulağa zararlı bazı antibiyotiklerin alınması buna örnek olarak gösterilebilir.

• Özellikle kadınların ıslak saçla dışarı çıkması sonucu kulakta bir kireç tabakasının meydana gelmesi de bu soruna neden olabilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer? Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlamasının tedavisi, buna yol açan sebebin tedavi edilmesiyle olabileceği için kesin teşhis gerektirir. Yani tedavi şekli bu sorunu doğuran nedene göre değişir.

Kulak çınlaması olan kişiye kulak muayenesi, odyometrik ve radyolojik muayene yapılır. Kulak muayenesinde, organik bir sorunun olup olmadığı incelenir.  İşitme kaybını ve yerini tespit etmek için  Odyometrik muayene yapılır. Radyolojik muayeneyle de, tümör olasılığı araştırılır.

Maskeleme Yöntemi: Bu yöntemde kulak çınlaması olan kişiye kendi duyduğu ses frekansına yakın bir frekansta sesler dinletilir. Hasta sesleri dinlerken bir süre sonra beyninin limbik sisteminde kendi çınlamalarını duymamaya başlar ve unutur. Bu yöntem günde 8 saat olmak üzere 1,5 yıl süresince uygulanır.

Tinitus Retraining Therapy : Çınlama insanda stres ve gerginliğe yol açar. Çınlama sorunu yaşayan bazı kişiler çınlama sesini sağlıklarına yönelik bir tehlike olarak görüp önemli bir sorunun belirtisi olarak değerlendirirler. Bu durum da zamanla çınlama sesinin daha da artmış olarak algılanmasına yol açar.

Hastaya gerginliğini ve kas stresini azaltmayı öğreten cihazlarla yardımcı olunabilir. Tinitus retraining therapy yönteminde kişi çınlamayı bilinç altında sağlığı için bir tehdit olarak algılamamayı öğrenebilir ve de çınlamaya karşı kendini yeniden şartlandırabilir. Bu yöntem hastanın çınlama sesiyle başetmesini ve bir müddet sonra sesin daha düşük olarak algılanmasını sağlar.

İlaçlar: İç kulağın daha çok beslenmesi, beynin işitme merkezinin daha fazla kanlanması ve oksijen gitmesini sağlamak amacıyla kulağa kan gitmesini sağlayacak damar genişletici ya da kan sulandırıcı ilaçlar verilebilir. (Sebebi tam olarak bilinmese de Ginkgo Biloba ekstresi ve çinko mineralinin de çınlama sorunun giderilmesine yardımcı olabileceği belirtilmektedir)

Ozon Tedavisi: Akut işitme kayıplarında veya erken görülen kulak çınlamalarında kandaki doygun oksijen oranını artırmak için bu tedavi uygulanabilir.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi

Quantum Lazer Yöntemi:  Önce yapılacak testlerle sorunun kaynağı belirlenir.  Sonra bu soruna sebebiyet veren karmaşık süreçleri, vücudun doğal yolla kontrol altına almasını sağlamak amacıyla kulağa lazerle, biyo uyarıcı etki oluşturması sağlanır. Çınlamanın şiddetine göre 12 seanslık lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşan tedavi uygulanır. Bu tedaviyle hasarın onarılması ve hücre yenilenmesi sağlanır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kulak Çınlaması Tedavisi Var mı?” üzerine 52 yorum

 1. sayın bilirkişi ben 75 yaşımda bir beyim kulak çınlamaların dehşetli muztaripim kbb dr gittim betaserc vasoserc ve triplus kullanıyorum ilaçların hiç bir faydasını görmedim.Bana değişik bir ilaç önerebilirmisiniz.
  saygılar

 2. Muhammed bey, eger cevap verirseniz sevinirim. Oglum 15 yasinda onda bir itihap’dan sonra basladi – kahve kuruyemis’den ayri baska nelere dikkat etmeliyiz.

  herkese Allah’tan sifa diliyorum

 3. mrh arkadaşlar bende de bu cınlamalar 3 gündür başladı acık havada silah atışlarından sonra cınlamalar başladı hemen doktara gittim tabi kortizon verdiler adı gecen 2 ilicıda tabiki dün kullanmaya başladım ynı zamanda bitkisel tedavilerede bakıyorum bu akşam sogan denedim az bi azalma oldu gibi ama bakalım aktar arkadaşım isvec şurubu diyor lahanayıda deneyecem bir sonuc alırım inşallah burada da paylaşırım

 4. Arkadaşlar ben 1997 yılın da catışmada roket yedim duyma kaybım var kulak zarlarım yırtık hepsi baş üstüne lakin çınlamaya dayanılmıyor ve geçmiyor

 5. Arkadaslar bende geçen yıl bu hastalığa yakaladım.Sabah bi kalktım sağ kulağıMDA ugultu cinlama.Kbb ye gittim.Hastane yattım 3 gün kortizon verdiler.işitme kaybım var tabi.Sonra hiberbarik oksijen tedavisi verdiler işitmem Düzeldi.gelelim çınlama ve ugultuya doktor betaserc, kortizon hapı, vasofix verdi. Bunları 1 ay boyunca kulladim. Ugultu tamamen bitti.çınlama ise çok az kaldı.oda artık rahatsız etmiyodu sadece sessiz ortamda ve gece uyurken , sosyal hayatımı etkilemedi.neyse hastalığım geçti derken 1 hafta önce yine aynı şikayetler başladı. Tabi sebebini biliyorum bu aralar çok. Fındık , çikolata, kahve içtim , birde matkap sesi geldi o günden beri yine başladı.neyse yine vasofix betaserc haplarını kullanıyorum.İNSAALLAH geçer.sakin gurultuli ortamlarda kalmayın, fazla kahve kuruyemiş tüketmeyin sakin olun yeter eminim ki şikayetleriniz azalicak.ALLAH HERKESE ACİL ŞİFALAR VERSİN. ALLAH A DUA ETMEYİ UNUTMAYİN. İYİ GÜNLER R

 6. Neredeyse 2 ay oldu bu iğrenç sesle beraberim. Galiba alıştım, baştaki kadar gürültülü değil ama daha 15 yaşındayım. Moralimi çok bozuyor, sadece geceleri ve sessiz ortamlarda duyuyorum, en çok gece yattığım da oluyor eğer dinlerken felaket bir hal alıyor başka şeylere odaklanıyorum o yüzden. Gerçekten stres arttırıyor, özellikle sinirlenince bağırdıginiz zaman artıyor bunu farkettim. Stres yapmayın, ama insan bu sesi duyunca sinirlenip ağlıyor. Ben hala geçecek diye düşünüyorum, o kadar yorum okudum hiç geçmez kalacak demişsiniz insanların morallerini iyice bozuyorsunuz. Geçici bir çınlama yaşayan insan bu yorumlarınızı okuyup hiç geçmeyecek diye kendi kendine çınlama çıkartabilir, ben böyle yaptım galiba. Neyse umarım geçer, kimsenin yorumuna aldırmayın bende daha önce olmuştu bu, geçmişti bu sefer geçmedi o ayrı. Bir tedavisi bulunur inşallah…

 7. Benimde uzun yolda kulaklarim tikandi acmak isteyincede inne batar gibi bir agri hissettim bas donmesi yasadim ertesi gun duyu kaybi ve asiri sekilde kulak cinlamasi vardi doktora gittim orta kulak iltihabi ve kalori kristal sivilari dagilmis basinctan ve betasec ve antobiyotik agri kesici yazdi antobiyotik 2 defa kullandim sonra arastirdim iltihabi sogan suyu ile yok ettim agri kesildi bitti ama duyu ile cinlama betasec kullandiktan sonra cinlama sesi minimum seviyeye dustu duyuda aciliyor gun gittikce tabi bu tedaviye sizinde desteginiz olmali psikolojik olarak…betasec ilac kulaktaki siviyi dengeliyor ve bas donmesinide..sogan suyu ise sogani siktiktan sonra ilik olarak gunde 2 defa 3 er damla kulaga damlatmak…idrar sokucu ilac yerine tarcini kaynatip 1bardak su miktarinda icin…vucuttaki fazla suyu atmak icin 2 3 hafta besine dikkat edilmeli ve tuzlu olmamak sartiyla kesin cozum ben denedim allaha cok sukur iyiyim suan ama betasec ilaci doktorunuza basvurmadan kesinlikle kullanmayin.

 8. Arkadaş geçmiş olsun size su kadarı söyleyeyim iç Anadolu bölgesinde karamık diye bilinen bir bitki var bu bitkinin meyveleri ufak 9 aylarda olgunlaşır bu küçük meyveleri yas hali ile cay gibi demleyin için be sonucu görün saygılar duanızı bekliyorum

 9. Metehan tomografiye gire cika beynim kalmadi.beyinsrl bise deil bu hastalik.ama seninki farkli olabilir.internette bu sorunu yasayanin beyninde tumor cikmisti.yani herkesin durumu bir deil.

 10. Helin nasil oldun tatlim?Nasil hissediyorsun kendini ?Ben de bir ogretmenim.lutfen yaz duygu ve dusuncelerini bu yazi altindaki yorumlarini takip ediyorsan.Cunku ben seni ogrencilerimden ayirt etmiyorum ve uzgun olmana katlanamiyorum.Gittin mi rehberlik servisine dedigimi yapip helincim?Lutfen yalnizlik bizi mahvediyor ve biz bu bastaliktaki gurultu ugultu icinde yalnizligi daha cok seviyoruz.helincim benim de sinifimda diymayan bir ogrencim var ve 12yasinda.ona baktikca aklima geliyorsun.istersen mail adresimi de verebilirim bana yazabilirsin.yazmayacaksan da lytfen tavsiyelerimi dikkate al ve muhkkak okul rehberlikcisiyle görüş.sevgiler tatlım

 11. Arkadaslar isitme kaybi ve kulak cinlamasinda biyoenerji uzmanı Süleyman Çobanoğlu’nun uyguladığı biyoenerji kristaltaş terapi ile bircok kisi bu hastaliklardan kurtulmus …iyilestirdigi hastalarin videolarini youtubeden izleyebilirsiniz ( youtube’ye biyoenerji uzmani suleyman cobanoglu yazin videolari cikiyor) kendisinden bu durum hakkinda arayip bilgide alabilirsiniz

Yorum yapın

css.php