Kulak Çınlaması Tedavisi Var mı?

Kulak Çınlaması Neden Olur ve Kulak Çınlaması Tedavisi Nasıl Yapılır? Kulak çınlaması (Tinnitus) dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadığı halde kişinin ses algılamasıdır. Duyulan ses farklı tonlarda ve özelliklerde olabilir. Kulak çınlaması uğultu, gürültü rüzgar ya da bir makinenin çalışma sesi veya nabız vuruşu şeklinde olabilir. Sesin karakteri nasıl olursa olsun çınlama olarak tanımlandırılır. Ciddi önem taşıyan çınlamalar genellike nabız vuruşu şeklinde olanlardır.

Kulak çınlaması bir hastalık olmamakla birlikte birçok farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Çınlamanın kendinisinin doğrudan bir zararı yoktur, fakat çınlamaya yol açan neden zarar verici olabilir. Bu yüzden çınlamanın kaynağının belirlenmesi lazımdır.

Bazı insanlarda çınlamanın nedeni ne olursa olsun anksiyete, depresyon, uyku sorunları, dikkat bozukluğu ve intihar gibi çok ciddi psikolojik durumlara neden olabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Çoğunlukla bir işitme kaybına eşlik çınlama sesinin kaynağı olan noktayı tam olarak tespit etmek kolay değildir. Ancak işitme yollarındaki sinir hücrelerinin işitme kaybı neticesinde bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafından çınlama sesi olarak algılandığı düşünülmektedir.

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının birçok farklı sebebi olabilir.

• Kulak çınlaması, kişinin psikolojik durumuyla yakından ilgidir. Çoğunlukla geceleri, sessizlikte çınlamalarda artar. Sessizlik halinde dış ortamdan gelen sesler azaldığı için beyin iç sesleri dinlemeye başlar.

• Kulak kiri, kulak zarındaki delinme, orta kulakta meydana gelen kireçlenme gibi birçok rahatsızlık kulak çınlamasına yol açabilir. İç kulaktaki işitme sinirinden kaynaklanan iyi huylu tümörler nedeniyle de kulak çınlaması görülebilir.

• Orta kulaktaki kemiklerin sertleşmesine sebep olan otoskleroz hastalığı da kulak çınlamasına neden olabilecek bir başka hastalıktır.

• İç kulağı etkileyen Meniere hastalığı da bu soruna sebep olabilir.

• Çene eklemi bozuklukları, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı da çınlamaya yol açabilir.

• Kulak çınlaması, yalnızca kulaktan kaynaklanan nedenlerle olmayabilir. Damar tıkanıklığı, kolesterol, depresyon, uyku düzensizliği gibi durumlar da kulak çınlamasına sebebiyet verebilir.

• Demir eksikliği, kan hastalıkları, tiroidden kaynaklanan nedenler, böbrek yetmezliği kulak çınlamasına yol açabilir.

• Sürekli yüksek seslere maruz kalınması kulak çınlamasının en çok görülen sebebidir. Yüksek ses iç kulakta spiral şeklinde bir organ olan salyagozun sese duyarlı hücrelerinde kalıcı zedelenmeye yol açar.

• Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir çok ilaç da yan etki olarak çınlamaya sebebiyet verebilir. Uzunca bir zaman aspirin kullanımı ya da kulağa zararlı bazı antibiyotiklerin alınması buna örnek olarak gösterilebilir.

• Özellikle kadınların ıslak saçla dışarı çıkması sonucu kulakta bir kireç tabakasının meydana gelmesi de bu soruna neden olabilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer? Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlamasının tedavisi, buna yol açan sebebin tedavi edilmesiyle olabileceği için kesin teşhis gerektirir. Yani tedavi şekli bu sorunu doğuran nedene göre değişir.

Kulak çınlaması olan kişiye kulak muayenesi, odyometrik ve radyolojik muayene yapılır. Kulak muayenesinde, organik bir sorunun olup olmadığı incelenir.  İşitme kaybını ve yerini tespit etmek için  Odyometrik muayene yapılır. Radyolojik muayeneyle de, tümör olasılığı araştırılır.

Maskeleme Yöntemi: Bu yöntemde kulak çınlaması olan kişiye kendi duyduğu ses frekansına yakın bir frekansta sesler dinletilir. Hasta sesleri dinlerken bir süre sonra beyninin limbik sisteminde kendi çınlamalarını duymamaya başlar ve unutur. Bu yöntem günde 8 saat olmak üzere 1,5 yıl süresince uygulanır.

Tinitus Retraining Therapy : Çınlama insanda stres ve gerginliğe yol açar. Çınlama sorunu yaşayan bazı kişiler çınlama sesini sağlıklarına yönelik bir tehlike olarak görüp önemli bir sorunun belirtisi olarak değerlendirirler. Bu durum da zamanla çınlama sesinin daha da artmış olarak algılanmasına yol açar.

Hastaya gerginliğini ve kas stresini azaltmayı öğreten cihazlarla yardımcı olunabilir. Tinitus retraining therapy yönteminde kişi çınlamayı bilinç altında sağlığı için bir tehdit olarak algılamamayı öğrenebilir ve de çınlamaya karşı kendini yeniden şartlandırabilir. Bu yöntem hastanın çınlama sesiyle başetmesini ve bir müddet sonra sesin daha düşük olarak algılanmasını sağlar.

İlaçlar: İç kulağın daha çok beslenmesi, beynin işitme merkezinin daha fazla kanlanması ve oksijen gitmesini sağlamak amacıyla kulağa kan gitmesini sağlayacak damar genişletici ya da kan sulandırıcı ilaçlar verilebilir. (Sebebi tam olarak bilinmese de Ginkgo Biloba ekstresi ve çinko mineralinin de çınlama sorunun giderilmesine yardımcı olabileceği belirtilmektedir)

Ozon Tedavisi: Akut işitme kayıplarında veya erken görülen kulak çınlamalarında kandaki doygun oksijen oranını artırmak için bu tedavi uygulanabilir.

Kulak Çınlaması Lazer Tedavisi

Quantum Lazer Yöntemi:  Önce yapılacak testlerle sorunun kaynağı belirlenir.  Sonra bu soruna sebebiyet veren karmaşık süreçleri, vücudun doğal yolla kontrol altına almasını sağlamak amacıyla kulağa lazerle, biyo uyarıcı etki oluşturması sağlanır. Çınlamanın şiddetine göre 12 seanslık lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşan tedavi uygulanır. Bu tedaviyle hasarın onarılması ve hücre yenilenmesi sağlanır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kulak Çınlaması Tedavisi Var mı?” üzerine 52 yorum

 1. Merhaba Arkadaşlar
  Bende yaklaşık 3 aydır kulak çınlaması başladı. Ama bu kendiliğinden olan birşey değil. Ben bir Askerim. Doğuda görev yapıyorum. Çatışmada çok yüksek basınçta sese maruz kaldım (Roketatar Sesi) Hemde 5 defa bu yüzden kulağımda Akustik travma oluştuğunu söyledi doktorlar. Bende baya doktor doktor gezdim. Sayısız kulak testi vs. oldum. Araştırmalarım sonunda ”Hiperbarik Oksijen Tedavisi” kulak çınlamasına iyi geldiğini okudum. Bu Hiperbarik tedavisi Türkiyede belli başlı illerde olduğu için gitme imkanı bulamadım. Velhasıl kelam Bu tedaviyi deneyen varmı? Varsa tavsiye edermisiniz. Gerçekten işe yarıyormu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Ya arkadaşlar bende böcek sesi gibi çınlama var ve ne zaman başladığı hakkında tahmin yürütemiyorum, bilemiyorum yani ne zaman başladığını hatırlamıyorum. 1 yıl önce de başlamış olabilir 5 yıl öncede çocukluğumdan beri olabilir. İnanın bilemiyorum. Bendeki böcek sesi gibi nabızla yani kalp atışıyla beraber çınlıyor. Bi bilgisi olan varsa cevap yazsın. Bu arada bu çınlamayı benden başka kimse duyabilir mi onu da merak ediyoru,. Bugüne kadar çok da sorun etmemiştim ama biraz internette araştırınca tümör fln olabiilr yazını gördüm korkmaya başladım.

 3. kulak çınlamasından dolayı uyuyamıyorum televizyonu açıp onun sesinde uyuyabiliyorum doktora gittim çaresi yok dediler ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun tşkler

 4. Helin okulin rehberlik servisinden yardim iste.utanilacak bir durum degil yasadigin durum.ve okuil rehberligine gitmek de utanilacak birdurum degil.yasadiklarino anliyotrum tatlim.ben de hem isitme engelliyim hem de tinnutusu yillardir cekiyorum.uzzulme guzel kardesim mukafati illaki vardir yasadiklarinoin.sen noye utaniyrsin.hirsiz degilsin,kotu yolda degilsin,vs vs duymamsk utanilacak bisey degil.seni beni yargilayanlar utansin.ve Allah onlara sorsun canim kardesim.uzulme lutfen.

 5. Merhaba ,bu illeti 2004yilindan beri cekiyorum ve denemedigim sey kalmadi.
  Oncelikle internette buldum bu tarifi ve sonra denedim .Cinlamam ugultum gecti mi hayir.Ama cinlama ve ugultunun kulagimfdaki yuksek olan sesi dusti(not :iki gundur dniyotum sadece)ve sonuclar cok olumlu.Kulaktaki cinlamanizi biliyorum
  Ugultu
  Motor sesi
  Kus sesi
  Kaynayan su
  Ari sesi
  Matkap sesi
  Su şırıltısı vs…
  Bunlarin biri veya bir kacini duyuyorsaniz sorununuz pskilojik degil fizyolojik once bunu kabul edin ve bu sesleri bir anda bititmenin mumkun olmdigi da asikar.en azindan 2gundur su formulu uyguluyorum ve kulagimdaki ugultu kaynayan su(2kulagimda)sesi beni rahatsiz etmeyecek seviyye indi.
  Tarifim İbni sinanin tip kitabindanalintidir.Lutfen bu bitkileri sirf kulak icin ku
  Lanmadan once doktorunuza danisin belli bir hastaliginiz varsa.benim verecegim bitki kulaga iyi gelebilir ama ornek mide problemi olanin mideseni kanatabilir.demem o ki sifali bitkiler sadece yararli degildir.yararlari ve zararlari vardir ve muhakkak doktotra sorularak kullanilmalidir(ozellikle belli basli hastaligi olanlar)

  İbni sinanin tip kitabindan kulak cinlamasi Formulu

  :Geceden ökse otu soguk suya birakilir(su soguk olacak)12saat bekletilecek.sabah kaynatilacak ve sabah aksam bir bardak icilecek.
  Melisa yapragi sabah ve aksam kaynatilacak.etken maddesi 8.dakikada cikiyormus.ve icilecek1er batdak sabah aksam.okse otu cayiyla birlikte.
  Bunu 2gundur denedim ve inanilmaz sonuclar aldim.Allah rizadi icin yazsin demis bir arkadad onun icin yazdim.
  Okse otu:2lira
  Melisa:2lira.aktarlardayani baharatcilarda builunuyor.Allah herkese hayirli sifalar versin.
  2004te bu illet ortaya ciktiginda ilk 2yil delirdigimi zannet,mistim.bu hastaligi yani tinnutusu yrni yeni yasayanlar lutfen panik etmesin.zamanla alisiyotsunuz.buarda herhangi pskiolojik ilac kullanmiyorum.
  Cok sukur akil sagligim yerinde.yulksek gurultuden uzak durun yoksa vinlama kulak ic hucreletine iyice zarar verir ve sagirlik olusur.

 6. mrb arkadaşlar bende 6 aydır sol kulak çınlama ve uğultu var sol kulakta %30 kayıp vardı 2012 de ağır bir grip oldum sol kulakta sıvı birikti tüp takılmadı sakız çiğne dediler bir ay sonra nabız sesi ve adım attıkça arabada olsun çekirge sesi gelmeye başladı MR cekildim bişey çıkmadı 2014 de bel fıtığı amelyatı oldum uğultu yoktu ameliyattan 5 ay sonra bir sabah kalktım sol kulak uğultu ve çınlama kan dolaşımını düzenleyen ilaç verildi 5 gün boyunca hastanede yattım diğer kalan 25 günü hap olarak ilaçlara devam ettim. ANGIODEL isimli ilaç kullandım sonra internette araştırırken kas gevşetici olan SURGAM isimli ilaçla beraber aldım ve ginkgo biobla uğultu çınlama gitti yerine rüzgar sesi aldı işitmemde düzeldi ilaçları bitirdikten sonra bıraktım iki ay rahat ettim. tekrar başladı boyun fıtığına ve kardiolojiye gidip damar tıkanıklığınada baktırcam angiodel isimli ilaç üretilmiyor maalesef sürekli eczanelere soruyorum tedavi çözümünü bulan Allah rızası için paylaşsın

 7. MERHABA ARKADASLAR

  size bişey söylemek istiyorum ben dogdugumda duymuyordum şu anda 13 yaşındayımm ama iyileşmeyi bekliyorum okulda ögretmenleri dediklerini anlayamıyorum biraz anlayınca geri kalan unutuyorum arkadaşlarım benim dediklerim biraz anlamıyor noluysun yardım edin bana ne yapmalıyım arkadaşlarım bana işitme cihaz bakınca ve ben çok utanıyorum ve bazen aglıyorum ve şimdi NE YAPMAM GEREKİYOR

 8. Gençler Merhaba benim derdim de kulaklarımla ilgili ne yapacağımı şaşırdım gitmediğim doktorlar kalmadı. :(( 2013 09 01 dan beri çekiyorum bu hastalıkla her iki kulağımda sanki cırr cır böceğin sesine benziyor bir volum yükseliyor bir normal oluyor bu nasıl bir hastalık halen anlamış değilim.23 Eylülde beyin ve sinir cerahine randevu aldım yarım orya gidicem inşallah güzel ve sağlıklı bir sonuç alırım. Bende 48 yaşındayım

 9. arkadaşlar bu hastaligi bende demiyorum.ilk baslarda hafif bi cinlamayla başladı.sonra sonra arttii.şimdide dayanılmaz bir ses duyuyorum kulaklarimda.bende sizler gibi çare ariyorum.ama maalesef çaresi yok diyorlar.sunumda soylemeliyimki .depresyon tedavisi görürken hic cinlama yoktu.tedavi bittikten sonra eskisinden beter oldu.dayanilacak gibi değil.diğer arkadaslarin dediği gibi stressss ne derseniz deyin stres.bide başka hastalıklarda tetikleyen oluyor.moralinizi yuksek tutacaksiniz.Allah dert veripte derman aratmasin.ama her hastaligin çaresi vardır.ama bizler bilmiyoz.

 10. Ayni zamanda insani yavas yavas depresyona surukleyen bi haslatik illet aglama ataklari hayattan bezme intihar dusunme simdi bunu okuyon bi tinituslu daha cok karamsar lasacak inanin bigun gelecek alisacaksiniz

 11. Bende ayni sizin gibiydim ustelik 15 yasinsayim gecen sene basladi bende ilk onsemsemedim gecee dedim baktim gecmiyo cin cin cin surekli bi ses var uyku diyo nisey kalmamisti hortlak gibiydim kbb birkac ilac verdi olmadi baska kbb ye gittim bunun bi caresi yok dedi ailem doktora o kadar c o k para doktulerki sonra artik psikiyatr gittim o ilaclardan kullandim onlar daha mahfettiler beni tinitusum vardi carpinti bas dinmesi deceklendi o ilaclardan sonra notlarim cok düştü birde o sene liseye yeni baslamistim yatili okuyordum yatili okuyodum bi de bu cileler ta cok zordu neyse ilk seneyi atlattim ama daha 3 koca aileden uzak senem var cinlamamsa ilk zamanlara gore cok cok azaldi sadece cok cok sessiz ortamlarda farkina variyorum olsa bile takmiyorum carpintilarim hala var sakinlestiri kullaniyorum panik atak icin simdilik boyleyim cinlamasi olanlarin derdinden bir tek tinitusu yasayanlar anlar ve ben o zamanlari hatirladikca kahroluyorum size soylecegim cekiyosunuz kulaginiza damlatmadiginiz icmediginiz ilac denemediginiz yontem kalmayincaya kadar direniyosunuz her gece agliyosunuz agladikca sinirleniuosunuz sinirlendikce tinitus aziyo bi yerden sonra teslim oluyosunuz ve bununla yasamaya alisiyosinuz tinitusu gecenler varmis onlarin formullerini deneyin lahana kuru betaserc vastarel falan var ilac sizde deneyin belki gecer ben artik onu gercekten takmiyorum ondan daha onemli sorunlarim var atarax kullaniyorum bu cinlama icin degil stres ve ansiyete kaygi giderici uyku icin ilk cinlamamin oldugu zamanlar beni cok rahatlatmisti gercekten

 12. tinnitus icin botox öneririm benimde vardi gecti almanya düsseldorfta botox ignelerini yapan doktor var
  Dr.Hans Greuel mutlaka basvurun iyi geliyor.

 13. Tinitus icin BOTOX iyi geliyor bende de vardi 5 sene cektim burun kanamasi ve bayilma dahi oluyordu düsseldorfta Dr. Hans Greuel bu igneleri yapiyor cok iyi geliyor su anda ki fiyati 300€ civarinda baha iyi geldi ve iyilestim hic bir sorunum yok tavsiye ederim acil basvurun

  googlda botok gegen tinitus diye arama yaparsaniz sayfayi direkt bulabilirsiniz gecmis olsun

 14. Herkese Merhaba
  Öncelikle sunu söylemek istiyorum “Bu hastaligin hic bir tedavisi yok”
  Ben Almanya’da yasiyorum 1979 yilindan beri.Yasim su an 49 ben de bu Tinitus denilen pislik hastaligina yakalandim.2011 yilinin dördüncü ayinda yakalandim.Sabah Saat bes de cok özür dilerim, Tuvalete kalktim,ellerimi yikarken sag kulagimda cok hafif bir cinlama hisstettim.Önce önemsemedim,söyle dedim kendi kendime,aman bee her zaman ki norlmal cinlama birazda gecer diye düsündüm.Aradan ikigün gecmesine ragmen halen cinlama devam etmekteydi. Alman arkadasima sordum, benim kulagim neden üc gündür cinliyor dedim. O da bana söyle dedi,bu bir “TINITUS “olabilir dedi. Ne oldugunuda bilmiyorum,hayatimda ilk duydugum kelimeydi bu.Peki Tinitus ne oluyor dedim o bir hastalik dedi kulagin hep cinliyor dedi,,megersem dermani olmayan bir hastalikmis.Ertesi gün hemen Kulak Doktoruna gittim.Bana 10 tane Tinitus icin Serum yazdi, bunlari alinca yüzde bir iyilesme imkani var belki dediler.Bu serumlari aldiktan sonra hic bir faydasini görmedim.Arkasindan hemen baska Kulak Doktoruna ‘da muayne oldum,hepsi ayni seyi söylediler bununla ölene Kadar yasayacaksiniz. Cok pahali haplar aldim,inanin tam 1000 euro param gitti hic birisinin de faydasini görmedim.Iki hafta sonra cok büyük depresyonlara girdim.Depresyon haplari aldim tam iki yil boyunca uykularim tamamen bozldu.Üstelik birde dört vardiye calisiyorum.Kendimi balkondan asagi atmak istedim esim beni zor kurtardi.Hastanelerde kaldim kafayi yiyecektim.Uyku hormonum yok oldu.eskiden ne güzel normal uykum gelir gider yatardim.Su an o duygum yok artik,zorla uyumaya calisiyorum.Iki kulagim birden cok yüksek sesde cinliyor,uyumak istiyorsunuz sizin uykuya gecmenizi cok engelliyor.Bundan alti ay öncesine baska bir Kulak doktoruna gittim,bu Doktor tam Tinitus üzerine,bana kulaklarim icn bir alet yazdi ikisinin fiyati tam 700 euro bu masrafi sigortam karsiladi.Bu alet yalniz cinlamayi perdeliyor.Aksamlari yatarken bunlari takiyorum,beynim gercekten cok rahatliyor,sonra yavasca uykum geliyor ve ben bunlari kulaklarimdan cikariyorum sonrada uykuya daliyorum.Zaten bütün sorun uyuyana kadardir,Uyku hapi sakin almayin.
  Evet arkadaslar yazacagim daha cok seyler var ama basinizi agritmak istemiyorum.Herkese Allah’im sifalar versin.Normal yasantinizda kafaniza fazla takmayin,birakin cinlasin insani öldürmez.
  Saygilarimla

  Murat Kaynak

 15. Öncelikle herkese gecmis olsun..bende 6 aydir cinlamam var. Ben bircok doktora gittim istanbulun en iyi proflarindan birini buldum ama net bir cozum sunmadi yalniz benim uyguladigim bir kac sey var ve farkida gordum. Bunlar 1. Ozellikle cinlaman varsa asla ama asla tuz ve kullanma. 2. Patlican yeme 3. Bir piskologa git sana desyrel diye bir hap vericektir yatmadan 1 saat once yarim mutlaka at 4.duzenli kan başında bulun. Herkesin saglikli bir hayat yasamasi dileğiyle. .

 16. 27 yaşındayim suan askerim kulak cinlamam var hastaneye gittim kulaklarımda hiçbir problem bulamadılar beyin mr i çekildi oda temiz vertigo tedavisi ilaclari alıyorm kısmen azalıyor Allah yardımcımız olsun ben çözemedim biri bir tedavi bulursa lütfen yardımcı olsun herşeyimi satıp öderim

 17. Kulagim kendimi bildim bileli cinliyor yasim 22 her saat her saniye artik cinlamayla dalga bile gece biliyorum
  Dik katimi verdigimde cinlama ambulans sirenine polis sirenine cevirebiliyorum 🙂 arada serce otusu gibi sesler geliyor ama onu daha kontrol altina alamadim 🙂 bazen bu cinlama beni deli ediyor rabbim bu hastaligi kimsenin basina vermesin yolda yururken serhos gibi yuruyorum bir sag bir sola buna engel olamiyorum cunki kulak tan sorunum var denge kaybi yaratiyor 🙂 Allaha sukur orta derecede duyuyorum bu cjnlamanin ve kulaga dair ne varsa tedavisi varsa soyleyin suan tam bunalimdayim

 18. …..Mustafa arkadas hersey yazlik ev arabayla olmuyormus iste allah beterinden sakladin bunun beteride var onemli olan sukretmek allah yardimcimiz olsun allah herkese sifa versin gecmis olsun herkese hayirli aksamlar;-(((((((((((((((

 19. Slm arkaslar bendede 6 senedir var ama son kac gundur cok fazla dr gittim tininitus dedi ilac aliyorum gun be gun farkli ilaclar aliyorum bakalim ne olacak allah bu cinlama sesi dusmanimin basina vermesin cok zor gercekten bu nu yasayan bilir herkese acil sifalar allah herkese yardim erwin AMINnnnnnnnnnn

Yorum yapın

css.php