Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Göz Nezlesi Nasıl Geçer? Göz Nezlesi Belirtileri Kendini Nasıl Gösterir? Grip enfeksiyonundan ötürü olmamakla birlikte bu enfeksiyon öncesi, sırası veya sonrasında vücut direncinin düşmesi sebebiyle diğer mikroplar bu soruna yol açabilir. Gözde bulanıklık, kızarıklık ve akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Göz nezlesi tedavi edilmezse daha büyük göz hastalıklarına yol açabilir. Kornea zarar gördüğü takdirde kalıcı göz hastalıkları oluşabilir.

Göz Nezlesi Tedavisi – Göz Nezlesi Bulaşıcımıdır?

• Göz nezlesi bulaşıcı özelliktedir. Bir gözde başladığında diğer göze ve ailedeki diğer kişilere de bulaşabilir. Öpüşme, ortak eşya kullanımı, yakın temas gibi durumlarla başkalarına da geçebilir.

• Göz nezlesi 7-10 gün sürebilir. Grip tedavisi göz nezlesini iyileştirmediği için grip dışında özel göz damlaları ve ilaçları kullanılır.

• Göz nezlesi olarak bilinen viral konjonktivit tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilir.

• Sıcakların artması göz enfeksiyonlarının da artışına yol açmaktadır. Sıcak, kuru, tozlu ve polenli havalar ya da havuzlar yoluyla bulaşır. Klimanın yol açtığı kuru hava da alerjik göz nezlesini tetikler.

• Her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olan alerjik göz nezlesinin sürekli ve mevsimsel olmak üzere farklı türleri vardır. Mevsimsel türü  20 ila 40 yaşları arasında daha çok görülür. Sürekli olan tür ise bebeklerde daha fazla olur. Polenlere alerjisi olan kişilerde belirtiler daha ağırdır. Yanma, kaşıntı, ışığa hassasiyet, göz yaşarması ve göz kapaklarında şişme gibi belirtilere rastlanır.

• Yaz mevsiminde kullanılan havuzlar yeteri kadar dezenfekte edilmeği takdirde mikropların üremesine zemin hazırlar ve göz nezlesine sebep olabilir. Havuz konjonktivitisi göz damlalarıyla tedavi edilir.

• Havuz suları aşırı oranda klorlanmışsa bu da gözlerde alerjik kızarıklıklara neden olabilir. Ayrıca kontakt lenslerle havuza girilmemelidir. Lensler havuz suyundan mikrop bulaşmasını daha kolay hale getirir. Mikrop bulaşmış lenslerin kullanılmaya devam edilmesi gözlere zarar verir.

• Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte polenler gözlerde bazı alerjiye sebep olan hücreleri uyararak göz nezlesine neden olabilirler.

• Konjonktivitin meydana gelmesine kontakt lensler de yol açabilir. Lensin altına tozların kaçması, kornea üzerinde enfeksiyona neden olabilir. Lens kullanımı sırasında gözde batma, sulanma, kızarıklık veya çapaklanma gibi belirtiler görülürse lensin kullanımının bırakılması gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php