Bioidentical Hormon Tedavisi Nedir?

Bioidentical Hormon Tedavisi Nedir? Bioidentical (Biyo-özdeş) hormon, laboratuar ortamında üretilmiş ve kadının kendi vücudunun ürettiği ile aynı moleküler yapıya sahip hormonları ifade etmek için kullanılan terimdir. Biyo-özdeş hormon tedavisi, genellikle “doğal hormon tedavisi” olarak anılır. Bu hormonlar bitkilerden imal edilirler. Biyo-özdeş hormonlar, hamile kısrakların idrarlarından elde edilen sentetik hormonlar ile karıştırılmamalıdır. Premarin, Provera ve Prempro, sentetik hormonlardır. Ve bu hormonların, kanser, kalp hastalıkları, tiroit bozuklukları ve kan pıhtılaşması sorunları risklerini yükselttikleri görülmüştür.

Longevity and Aesthetics Institute’deki doktorlar, 1930’lardan beri, hormon replasman tedavisinin menopozlu kadınlardaki hormon değişikliği tedavisinde kullanıldığını rapor etmişlerdir. Hormonal dengesizliği tedavide ilk olarak kullanılan Premarin, at ostrojeninden elde edilmiştir. Prempro 1950’lerde tasarlandı ve hemen sonrasında rahim kanserine sebep olabileceği düşüncesi yayıldı. Women’s Health Initiative tarafından 2002’de  yapılan çalışmalarda, hormon replasman tedavisinin göğüs kanseri, kalp krizi ve pıhtılaşma sorunu risklerini yükseltebileceği rapor edildi. Milyonlarca kadın tedavisini sonlandırarak menopoz semptomları için başka tedaviler aramaya koyuldu.

Hormon tedavisine daha doğal bir yaklaşım, bioidentical hormonlara odaklanmayı beraberinde getirmiştir, bu hormonlar kadınların kendi vücutlarında ürettikleri hormonların moleküler yapısına özdeş hormonlardır. Doğada bu formda bulunmazlar ancak, yam (tatlı patates) ve soyadan özütlenmiş kimyasallardan sentezlenir. Biyo-özdeş ostrojenler, 17 beta-estradiol, estrone ve estriol’dur. (Estradiol, menopoz döneminde azalan ostrojen formudur) Biyo-özdeş progestron, basitce progestrondur. Vücut tarafından daha iyi emilebilmesi için, laboratuarda mikronize edilir.

Wisconsin’e bağlı bir çalışma, bioidentical hormon replasman tedavisi gören kadınların %82’sinin, menopoz sebebi ile ostrojen düzeyinde düşmeye bağlı semptomların azaldığını deneyimlemiş olduklarını göstermiştir. Buna, sıcak basmalar, gece terlemeleri, uyku bozuklukları ve vajinal kuruluk da dahildir. Wisconsin çalışmasında, biyo-özdeş hormon alan kadınların %74’ünde, menopoza bağlı düşmüş progestron düzeyine  bağlı olan belirtilerin de azaldığını görülmüştür. Ruh hali değişimleri, çoğalan rahatsızlık hissi ve su birikimi de iyileşme göstermiştir.

Teknik anlamda, vücut, bioidentical hormonu, yumurtalıkların ürettiklerinden ayıramaz. Bir kan testinde, total estradiol, hem dışarıdan aldığınız biyo-özdeş estradiol’u hem de bedenin ürettiği estradiolu gösterir. Öte yandan, Premarin standart laboratuar testlerinde ölçülemeyecek bir biçimde, ostrojenin çeşitli formlarına metabolize olur. Biyo-özdeş hormon taraftarları, biyo-özdeş ostrojenin Premarine karşı olan avantajlarından bir tanesinin; ostrojen düzeylerinin daha doğru takip edilerek tedavinin daha rahat bireyselleştirilebileceği olduğunu söylüyorlar. Karşı görüştekiler ise, bunun farketmeyeceğini, çünkü, hangi hormon düzeyinin tam olarak ne amaç taşıdığını kimsenin bilmediğini ve düzeylerin değil de semptomların ölçülüp tedavi edilmesinin gerektiğini savunmaktalar.

Biyo-özdeş Hormonlar Sentetiklerden Daha mı Güvenlidir?

Avrupa’da yapılan tıbbi çalışmalar, bioidentical hormonların sentetiklerden daha güvenli olduğunu söylemektedir. Bu son derece mantıklı gelse de yine de dikkatli olunması gerekir, bu konuda şimdilik uzun-dönem üzerine yeterli çalışma bulunmamaktadır. Her koşulda, kadınların hiçbir ilacın bütünüyle güvenli olduğunu düşünmemeleri gerekir. Biyo-özdeş hormonlar, moleküler anlamda, vücutta var olan tüm hormonlar ile aynıdır. (ostrojen, testosteron, progesteron, kortisol, dhea, estradiol ve estriol.)  Böylesi bir hormon tedavisi söz konusu olduğunda, doktorunuz sizin bireysel gereksiniminizi tespit ederek bu hormonları, sizin için özel olarak planlanmış bir model ile size uygulayacaktır.

Bioidentical hormon formülasyonları temelde iki tiptir. En kolay formu, basitçe kadın bedeninin ürettiği hormonlar ile tamamen aynı moleküler yapıya sahip ostrogen ve progestron değişimidir. Diğer form ise, her bir kadının hormon seviyesine yansıtılmak üzere “tarif” üzerine tasarlanmış hormonlardır. Bu formüller, alınan tükürük örneğindeki hormon düzeylerine bağlı özel olarak tasarlanırlar.

Karşıt Görüşler

American Congress of Obstetricians and Gynecologists’deki doktorlar, tükürük testinin, tükürüğü etkileyebilecek – o gün ne yendiği, ya da testin günün hangi saatinde yapıldığı gibi – değişkenler yüzünden hormon düzeylerini kesin olarak ölçmekte yeterli olamayacağını söylemektedirler

Birleşik eczaneler tarafından yazılan “biyo-özdeş” hormonlar ile ilgili endişeler, North American Menopause Society ve the American College of Obstetricians and Gynecologists tarafından artırıldı. Her iki grup da, hormonların yeterince test edilip edilmediğini sorguladılar ve bileşik hormonların farmasötikal ilaçlardan daha iyi ya da güvenli olduklarını gösteren bir kanıt olmadığına karar verdiler. FDA,  “biyo-özdeş” hormonları internet üzerinden satarken, ürünlerinin güvenliği ve etkinliği ile ilgili yanıltıcı iddialarda bulundukları kanısı ile yedi eczaneyi uyardı. 9 Ocak 2008’de eczanelere yollanan mektuplarda, FDA, bu ürünlerin hormon replasman tedavisinde kullanılan geleneksel formlardan daha güvenli olmadığını belirtmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php