Folik Asit En Çok Nelerde Bulunur?

B vitamini ailesinin bir üyesi olan folik asit folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir. Folik asit ve folat, birbirinin yerine kullanılmakla birlikte bunlar tam olarak aynı değildir. Folat gıdalarda doğal olarak oluşan, folik asit ise vitamin takviyelerinde kullanılan sentetik folat bileşiğidir. Adı, yaprakların Latince kelimesi olan “folium“dan gelir, çünkü folatlar önce ıspanaktan izole edilmiştir.

Brokoli, brüksel lahanası, ıspanak, kuşkonmaz, karaciğer eti, mercimek, bezelye, marul, karnıbahar, avokado, muz, portakal, süt, yumurta sarısı, kepekli ekmek ve güçlendirilmiş tahıllar folat bakımndan zengin besinlerdir.

Porsiyonunda 100 mcg’dan fazla folik asit bulunan besinler: Kuşkonmaz, karaciğer, brüksel lahanası, ıspanak.

Porsiyonunda 50-100 mcg folik asit bulunan besinler: Lahana, brokoli, bezelye, karnabahar, yeşil fasulye.

ABD Halk Sağlığı Servisi doğum kusurlarının önlenmesi için doğurganlık dönemindeki kadınların günde 0.4 mg (400 mcg) folik asit almalarını ve bunun için de gıdaların folik asitle zenginleştirilmesini tavsiye etmiştir. Bu görüş kapsamında kadınların günlük folik asit alımında 0.1 mg (100 mcg) artış sağlayacağı belirtilerek tüm tahıl ürünlerine 140 mcg /100 g miktarında folik asit ilave edilme zorunluluğu getirilmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php