Folik Asit Nedir?

Folik Asit Kullanımı ve Folik Asit Nedir? Folik asit B kompleks ailesinin suda eriyen bir başka üyesidir ve folat, folasin, vitamin M, veya vitamin B9 olarak da bilinir.

 

 Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Folik Asit Kullanımı Neden Önemlidir? Folat alyuvarların oluşumundaki temel bileşendir ve enerji üretiminde önemlidir. Onu uygun hücre bölünmesi ve kopyalanmasında temel öğe yapan DNA ve RNA sentezlerinde bir koenzimdir.

• Dolayısıyla, sağlıklı cenin gelişimi bu besinin varlığına bağlı olduğundan hamilelik öncesi ve sırasında vücudun bu vitaminden yeteri kadarına sahip olmasını sağlamak özellikle önemlidir. Bu konuda zamanlama yaşamsaldır. Folik asit alımına büyüyen cenin için bu besinden yeteri kadarını sağlamak için hamilelikten önce başlamalıdır.

• Gebelik öncesi ve de hamileliğin ilk devrelerinden itibaren kullanılmaya başlanan folik asit bebekde oluşabilecek gelişim bozukluklarını engeller.

• ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü verilerine göre hamilelik öncesi en az 1 yıl süreyle folik asit kullanımı erken doğum oranlarının %50-70 oranında azalmasını sağlamaktadır.

• Megaloblastik anemi demir eksikliğinden sonra en çok görülen anemi çeşididir. Hamilelik döneminde megaloblastik aneminin en önemli nedeni folik asit eksikliğidir.

• Sinir tüpü anomalileri ülkemizde en çok görülen doğumsal anomalidir. Başın alt kısmından başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanan tüp biçimindeki kanalda doğuştan sinir ya da beyin dokusu bozuklukları sinir tüpü anomalileri olarak adlandırılır.

• Sözkonusu rahatsızlık yeteri kadar folik asit kullanmayan kadınların bebeklerinde artış göstermektedir. Sigara ya da alkol tüketen, hamilelik döneminde ilaç kullanan, kronik rahatsızlığı bulunan ve akraba evliliği yapan kadınların bebeklerinde daha fazla görülmektedir.

• Sinir tüpü hamileliğin ilk 3 haftasında oluşmaya başlar, birkaç hafta içerisinde oluşumunu tamamlar. Bu yüzden folik asitin kullanımına hamile kalmadan en az 1 ay önce başlanması ve hamileliğin ilk 3 ayında mutlaka kullanılması gerekir.

• Uzmanlar folik asit kullanılması durumunda bu rahatsızlığın görülme sıklığının en az %70 oranında azalacağını belirtiyorlar.

Folik Asit Ne Kadar Kullanılmalı? Hastalık riski düşük olan kadınların günlük 0.4 miligram folik asit alımı yeterliyken, çocuklarında ya da yakın akrabalarında sinir tüpü bozukluğu olan kadınların ise daha fazla oranda folik asit alması gerektiği belirtiliyor.

Folik Asitin Diğer Faydaları Nelerdir?

Folik asit kullanımı yüksek homosistein düzeylerini düşürmede de etkindir. Çalışmalar vücuttaki çok fazla homosisteinin kalp sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir. Vitamin B12 ve vitamin B6 ile birleştirilen folik asit, vücudunuza homosistein miktarını düşürmede yardımcı olabilir.

Homosistein Yüksekliği Neye Yol Açar?

• Homosisteinin fazla oluşu kan damarlarının iç yüzeyini döşeyen hücreler için zararlıdır.

• Damar sertliğine yol açar ve pıhtılaşmayı artırmak suretiyle enfarktüs gelişmesininin hızlanmasına neden olur.

• Beyin damarlarının tıkanmasıyla sonuçlanan felcin meydana gelmesinde rol oynar.

• Alzheimerlı hastalarda yapılan analizlerde  fazla oranda homosistein düzeyleri tespit edilmiştir.

• Homosistein yüksekliği belirti vermediği için kan tahlili yaptırılara öğrenilebilir.

Bu takviye depresyon ve anksiyete tedavisinde de yardımcı olabilir. Düşük folat düzeyleri ile depresyon arasındaki ilişki daha ileri araştırma gerektirse de depresyon şikâyetiniz varsa bu takviye hakkında doktorunuza danışmaya değer.

Kansızlığa karşı koruyucu olması bir diğer folik asit yararları arasındadır.

Toksemi veya preeklamsi olarak bilinen bir durum sebebiyle gebeliği boyunca yüksek kan basıncı riski altında olan hamile kadınlar için de folik asitin yararlı olacağı belirtiliyor.

Folik Asit Bakımından Zengin Besinler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, brokoli, kuşkonmaz, fındık, tam tahıllar, et, süt,  yoğurt, yumurta, yağlı tohumlar ve turunçgillerde bulunur.

Günlük Folik Asit İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük folik asit miktarı (RDA dozajı) yetişkinler için 200 mcg, hamileler için 400 mcg civarındadır. Folat almak herhangi bir B12 vitamini eksikliğini gizleyebilir ve birçok uzman  B12 ve folik asit in birlikte kullanımını önerir.

Folik Asit Yan Etkileri Varmıdır?

Fazla folik asit kullanımı çinkonun vücuttan atılmasına neden olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Folik Asit Nedir?” üzerine 43 yorum

 1. Folik asit nedir neye yarar lütfen yardımcı olurmusunuz

 2. Inofolic aldim aksam ictim sabah kanama oldum ben hic adet gormuyorum bu neden olabilir bunu ogrenmek istiyorum

 3. slm ben yeni evliyim 40 günlük 38 yaşındayım çocuk yapmaya düşünüyoruz folik asiti şimdi kullanablirmiyim

 4. Merhaba, 4 aydır bebek dusunuyorum herkesin dediği gibi bende tavsiyelere uyarak folik asit almaya başladım. Ben Türkiye’de yaşamıyorum bu yüzden olabilecek sorunlara karsi tedbirli davranmaya çalışıyorum. Düzenli olarak 1 ay tukettiysem diğer ay tuketmedim. Yine etrafimdaki insanlardan duyduğuma gore folik asit fazlasında doktor bırakmalarını daha sonra tekrar devam etmelerini söylüyormuş. Bunun hakkında bir bilgisi olan var mi? Bundan sonra düzenli olarak kullanmam da vücuduma zarar verecek herhangi bir şeye sebep olur muyum? Tesekkurler.

 5. Slm ben dokuz aydir evliyim cocuk istiyom olmuyor doktora gittim bir sorun yok dedi bana folik as it verdi bir ay kulandim biraktim hamile kalmadim ne yapacam bilmiyom

 6. Mrb ben 3ay önce beş aylık karnımda olu doğum yaptım iki aydır adet olmadım doktora neden adet olmadığımı sorduğumda 6 haftalık gebesın dedı beklemiyordum yenı kullanıyorum folık aşırı bu hafta oldu bo sorun olurmu

 7. folik asit gebeliğin ilk 3 ayında içiliyo.sonra başka vitaminler yazıyo doktor

 8. 36 yasındayım 2 cocugum var fakat uuzn zaman sonra bır bebek daha ıstıyorum fakat olmadı doktorum bana yumurtalıklarım ureme olmadıgından dolayı folidoce ılac yazdı bu ılac benım hamıle kalmama nekadar yardımcı olur yada ne gıbı faydaları var lutfen cevapınız beklıyorum

 9. bende hamile kalamıyorum doktorum bu ilacı verdi ama etkisi olurmu acaba bide kilo yaparmı inş eşe yarar

 10. ben doktorumdan böyle bir ilaç tavsiyesi almadım arkadaşımın önerisi üzerine aldım bu gün başladım kullanmaya yorumları okudum hamileliğe yardımcı ve sürecin sağlığı konusunda epeyce iyi bir ilaç olduğunu düşündüm umarım arkadaşım gibi benimde bir sağlıklı bebeğim olur ALLAH’IN İZNİ İLE ….

 11. selamun aleykum bende bir hafta oldu kullanmaya başlayalı benim yumurtalıklarda çok kist vardı 4 aylık evliyim hamile kalamıyorum doktor kullanmamı söyledi hamileliğe yardımcı olacağından ama devamlı kullansam zararı olur mu?serkan bay biliyor musunuz önereceğiniz başka birşey var mı

 12. tuana bir başka prıbleminiz yoksa bu çocuk konusunda size yardım ede bilirim ayrıca arkadaşlar eczanelerde kimyasal vitaminler yerine doğal vitaminler kullanmanızı tavsiye ederim bcomlexs tüm b vitaminlerini içinde barındırırır

 13. ben hamıle kalamıyorum ve bu ılacın hamıla kalsında kolay kullanım oldugu belırtmısler kullanmam gerekıyormu acaba!! sorunum: anne sahıbı olmak ıstıyorum

 14. Selam, ben 11 haftalik hamileyim daha bu hafta doktara qitdim ve folik asit icmemi onerdi ve shuan iciyorum, acaba qecmi icmeye bashladim. kan tahlilerimde 2 tur virus goruldu

 15. slamün aleykm ben de bir haftadır kullanmaya başladım gecen sene üç aylık bebegimi kaybettim daha sonra ürtikere yakalandım tedavi gördüm yumurtalıkta kücük bir kist vardı oda geçti artık cocugum olsun istiyorum Allahın izniyle hem benim hemde diger cocuk isteyen kardeslerimin olur

 16. ben bes aylik hamileyim ama doktorum bana folik asit vermedi kullanmiyorum.anemi deilim o yuzdenmi acaba

 17. tabiki her kadin folic asid kullanmasi lazim ben suan allaha sukur 2aylik hamileyim ve hamile olmadan once kullandim ve suanda hamileyim tabiki her hamile kadin folic asid kullanmasi lazim ancak 4aylik kullanmasi lazim bunu billmeniz gerekir?

 18. iyi günler ben 5 aylık hamileyim ilk aydan itibaren folik asit kullanmaya başladım ve devam ediyorum hamilelik boyunca kulansam zararı olurmu?

 19. kesinlikle kullanabilirsin yazıyı dikkatli okursan yazıdada yazıyor çocuğun gelişimini daha iyi tammlayabilmesi için ama doktor belki dozajını yükseltir bunu bilemem tabiki…

 20. acaba ben daha yeni ilaca basliyorum hamile oldugumdada kullanabillirmiyim ?

Yorum yapın

css.php